Strumfi si prichindei de iulie-august 2011 (50)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramyy spune:

mai fetelelor...poate ma lamuriti si pe mine ..mai ales cele care mai aveti baietei.

cumnata mea are un baiatel de 1 an si 5 luni si merge cu el la medic sa ii faca ceva operatie la putulica "decalotat" sau ceva de genul..
din cate stiam eu chestia aia se rezolva singura in timp..sau asa se face operatie la toti baietii?

sincer ma cam ingrozeste gandul sa il supun la operatie asa mic :(

doamne cate chesti nu stiu

27+



2006-sarcina obtinuta sub tratament hormonal-avort spontant 9 sapt. 4 IAD- 2008 1iad reusita-sarcina oprita in evolitie 12sapt. 2010-sarcina obtinuta natural :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

in principiu fimoza se rezolva in timp de la sine

in unele azuri, cum a fost si carol, in loc sa se rezolve se lipeste mai tare si atunci se rezolva la medic

e greu doar vreo 2 zile cand face pipi ca ustura, dar e ceva minor altfel.

mama de Carol (29.12.2008) si 30+ cu Patrick
blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramyy

mai fetelelor...poate ma lamuriti si pe mine ..mai ales cele care mai aveti baietei.

cumnata mea are un baiatel de 1 an si 5 luni si merge cu el la medic sa ii faca ceva operatie la putulica "decalotat" sau ceva de genul..
din cate stiam eu chestia aia se rezolva singura in timp..sau asa se face operatie la toti baietii?

sincer ma cam ingrozeste gandul sa il supun la operatie asa mic :(

doamne cate chesti nu stiu

27+



2006-sarcina obtinuta sub tratament hormonal-avort spontant 9 sapt. 4 IAD- 2008 1iad reusita-sarcina oprita in evolitie 12sapt. 2010-sarcina obtinuta natural :)



exista cazuri cand se ajunge la operatie, daca baietelul a facut fimoza.
eu pe dani nu il decalotez, in schimb il las sa se distreze singur cand are chef, iar la baie chiar il incurajez. si noi am avut un inceput de fimoza, dar am lasat copilul sa se traga singur, cat a vrut si a putut, l-a invatat florin cum sa faca, mai ales cand facea baie si asa se si spala, si s-a rezolvat problema de la sine.
multa sanatate micutului.

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

legat de intalnire am numarat urmatoarele abonate pana acum:

-ireth
-thaimed
-oxidoni
-alexia


mai astept sa mai ridicati doua degete si altele...

propun: sambata, ora 14. legat de locatie, mai meditez in functie de nr persoanelor.

pup




_

25+ cu
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Eu as putea sa ajung pe la ora 15, avand in vedere ca la 14.30 ies de la curs.


30+ cu Miruna-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Salutare burticute!!
Ce ma bucur ca am implinit un numar frumos de capitole! Multe inainte si pline de vesti bune!
Despre fimoza, ca asta am retinut, shtiu ca poti trage tu copilul, sau se trage singur. oricum, pediatrul este in masura sa iti spuna ce si cum!
Despre intalnire, in principiu cred ca pot veni si eu,sper sa si reushesc!
Si despre suportul ala, am gasitpe 2 site-uri.
http://pentru-copii.nscmall.ro/Pentru-baie/Primii-Pasi/Suport-baie-pentru-cadita-R0827/
http://www.minijucarii.ro/suport-baie-pentru-cadita.html
Daca aflati unde are, sa shtiti ca vreau si eu!
Va pup si sunt prin zona!


29+ cu
Eliza Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gheveronica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Daca aflati unde are, sa shtiti ca vreau si eu!
Va pup si sunt prin zona!





eu am vazut in carrefour colentina...nu stiu daca era de la primii pasi...costa 31lei...

(mutatia 677 stare heterozigota 1sarcina naturala pierduta 7sapt 3IA nereusite.)fiv1 2010 promed system reusit
sapt 31+ cu LUCA GABRIEL
multumesc doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13
Exista cazuri cand se ajunge la operatie, daca baietelul a facut fimoza. Eu pe dani nu il decalotez, in schimb il las sa se distreze singur cand are chef, iar la baie chiar il incurajez. si noi am avut un inceput de fimoza, dar am lasat copilul sa se traga singur, cat a vrut si a putut, l-a invatat florin cum sa faca, mai ales cand facea baie si asa se si spala, si s-a rezolvat problema de la sine.
multa sanatate micutului.
Cand aud de putzulici si circumcizie, zau ca nu ma vad inca in postura de mama de baietel, mai ales ca mi-am format asa bine mana pe fetite. Dar cred ca va veni firesc, desi tare mi se pare acum ciudata si delicata chestia cu decalotarea... Sa fim numai sanatosi, ca le-om invata pe toate!

Legat de discutiile cu alimentarea de la sfarsitul capitolului trecut, bravo Mamutz ca poti sa iti asiguri asa o dieta nutritiva complexa (ceea ce e altceva decat "regim" de care s-a vorbit), dar nu cred ca multe dintre noi pot fi atat de organizate si meticuloase, mai ales daca ai si serviciu, alte obligatii sau restrictii. Ideea de principiu este buna insa - femeie gravida nu este o bolnava, este doar un individ cu nevoi nutritive si calorice crescute. Asadar nu e musai sa avem o dieta foarte deosebita si super-controlata, ci doar suplimentata (cat mai natural) cu elemente esentiale si energie. Dupa mine cheie sunt variatia si echilibrul, fara excese si fara restrictii majore, doar cu mici pecautii datorate grupei de risc in care femeia insarcinata se incadreaza din cauza imunitatii scazute, a sensibilitatii fatului si a transferului placentar a tot ceea ce ingeram. Asa ca eu am ales ca precautii sa nu mananc pesti rapitori, oua moi, lactate nepasteurizate, salamuri "crude", conserve si alimente cu conservanti. In plus, pastrez o igiena cat mai stricata in bucatarie, in special cand umblu cu carne cruda si oua. In rest, cat pot de variat fructe si legume (proaspete sau pe abur), proteine din carne, lacatate, peste, leguminoase si nuci, grasimi din uleiuri vegetale, paine si cereale integrale, inclusiv zaharuri si amidonoase in moderatie, care sunt necesare pt energie.

Apropo de sfatul medicului (nu am retinut cine zicea, scuze), de a nu manca amidonoase gen cartof caci consuma calciul, stiintific exista intr-adevar un adevar in asta, dar sfatul este exagerat si nefondat cu sugestia de eliminare! Cel putin 100g de carbohidrati/zi sunt necesari pt o femeie insarcinata, pentru energie. Ca o regula simpla, logica este ca mineralele, inclusiv calciul, se pierd din corp cand exista un dezechilibru de pH, si atunci aceste minerale sub forma de saruri sunt eliberate din tesut sa neutralizeze aciditatea crescuta. Alimentele alcaline in general creaza aciditate in tesuturi (si invers, cele acide, gen fructe, regleaza pH si restabilesc mediul neutru), si de aceea nu trebuiesc consumate in cantitate dominanta, ci cu moderatie si alternare. Aceste alimente alcaline sunt: carnea, lactatele, ouale, soia, si in ultimul rand amidonoasele mentionate. Deci cu toata povestea asta cam off-topic, ideea e tot ca sunt necesare moderatie si variatie, fara excese in nici o directie... A, inca o sugestie am tot vrut sa o mentionez, ca sunteti multe anemice: vit. C fixeaza fierul, asa ca suplimentul de fier e bine de luat cu un pahar de suc de citrice sau fructe in general.

Gata, va las ca va doare capul deja, si ma duc iar in ale mele. Abia astept sa treaca saptamana asta cu mare stres la serviciu.

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si 25+ cu

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

bine v-am regasit dragelor
am recuperat si eu totul si vreau sa va felicit pe toate pentru rezultatele bune de la eco, pentru bebeii sanatosi si in grafic cat si pentru saptamanile implinite
pe noi ne omoara durerea de masea care 3 nopti m-a tinut treaza , de am ajuns sa imi dau la propiu cu pumnii in gura de durere, am fost la dentist dar in afara de un pasament cu dentocalmin mai nimeni nu se baga la o anestezie si omorat de nerv ...dr mi-a dat ok-ul dar se pare ca trebuie sa merg cu ceva scris de la ea la dr stoma. Maine la 2 mai merg la unul sa vedem ce zice si ala .....
legat de intalnire nu stiu sigur daca o sa am cum sa ajung ca sambata este ziua de nastere a sotiorului si deocamdata nu am programat nimic ..vedem
mai vroiam sa scriu cate ceva ...dar am uitat....
aaa
lissssa tort, prajiiii , mor aici !!! nu ai pic de mila
Corry ce nume simpatice ai gasit
W..girl ...bestia = animalul ( cainele)
in rest mai imi aduc aminte ...pana atunci cate un dulce la fiecare in parte ...fug sa ma uit la pozici , punem si noi una de sambata



24+ Ruxandra Ioana
O buburuza mult dorita si asteptata !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulusor77 spune:

Seara buna burtici!

V-am citit zilele astea mai mult pe diagonala. Ce am retinut e ca nu sunt vesti proaste, copii cresc de numa'(peste 2 kg. wow!), iar voi sunteti .bine

Eu vai ce m-am enervat azi. Mi-au sosit in sfarsit lucrurile comandate (masa de infasat si leaganul). Dupa ce ca am asteptat 6 sapt. dupa ele, si au fost cele mai scumpe lucruri pe care le-am luat, masa mi-a ajuns crapata, iar la leagan nu sunt instructiunile de montare (si cred ca nici toate piesele nu sunt). Le-am scris un mail la astia ce mi le-au trimis, sa vad daca-mi raspund si cum rezolva.

In fine, in rest suntem bine. M-am inscris si eu la moasa, m-am linistit si din punctul asta de vedere. Urmatoarea intalnire cu ea o am pe 10 iunie, dar pana atunci mai merg la eco de trim. 3. la medicul meu. Atunci o sa fac si testul de glucoza, desi sunt aproape sigura ca m-am procopsit si eu cu diabet.

Bebele meu misca intr-una. E fff activ. Doar cand merg mai mult pe jos, ii place sa doarma, in rest zici ca danseaza prin burta. Are si unde(vedeti si voi in poza cu burtoiul de azi).

Mi-am descoperit si un nou hobby, licitez pe ebay pt. tot felul de lucrusoare. Pana acum n-am castigat mare lucru (o jachetica si un cd cu muzica de bebei), dar sunt atatea lucruri faine pe care le poti cumpara ieftin...

Sapt. trecuta am auzit de cateva cazuri de copii care sunt pe jum. nemti pe jum. alte natii si care atunci cand cresc refuza sa vorbeasca a 2-a limba. M-a apucat o disperare, vai vai. Asa ca 2 zile am ascultat (si bebe si eu) numai cantecele romanesti pt. copii (cele de la tine Arianna ). Si m-am linistit.

fetele! Fug sa vad ce mai gasesc pe ebay.

Va invidiez tare pe cele cu intalnirea, sa stiti. Ar trebui sa faceti cateva poze si sa le puneti in picassa, asa ne imaginam si noi ca am fost impreuna.

lulusor77 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

vai fetelor sunteti superbe

24+ Ruxandra Ioana
O buburuza mult dorita si asteptata !

Mergi la inceput