fetita de 3 ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

corinadani , eu ma ocup exclusiv de ea dupa gradi cu toate ca stam 4 famili la un loc (casa mare) , cu verisorul ei nu am cum sa nu o las pt ca il adora si el pe ea el are 8 ani deci are ce invata de la el
cu sanatatea sta mai bine dar din cauza rinichilor trebuie sa o supun o data la 2 luni la analize complete inclusiv cele de sange care sunt cele mai traumatizante pt ea .
oricum au cam venit multe schimbari gramada pe ea, in februarie ne-am mutat din casa in care sa nascut , in martie i-am scimbat si gradi ,
de cand ne-am mutat nu prea doarme noapte din cauza "vecinilor " de palier
Tisina, tare rau piciul, a mea daca are o bluza rocie pe ea agrafele trebuie sa fie tot rosii, "ce nu vad ca nu se potriveste culoarea"?!
ellej, terorista mea nu tranteste lucrurile , se duce spre ele cu o viteza de zic ca acum mi le azvarle in cap , se face ca le tranteste dar le pune la loc , imi pandeste reactia , eu o intreb" este frumos ce faci tu acum, eu ma port asa cu tine?" se rusineaza in incepe sa planga cu adevarat si isi cere iertare dar deja rau este facut/


ps: multumesc pt incurajari fetelor .. , deci sa stau linistita ca pana nu se marita nu scap de starile aste de fitze ( eu asa le zic)....nu?!

------------------------------------------------------------------


Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Vedeti si partea buna in aceste crize: macar se vor imbraca asortat


Si eu ma consider "vinovata" 80% pt toate astea, pt ca am mania sa i cumpar lucruri si accesorii si mereu i am spus ce cu ce se asorteaza sau nu, i am facut si desfacut frezele, etc

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela


Campanie speciala, pentru steluta de mare, DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Asa e . Eu am doi baieti si unul dintre ei e genul "sa fie asortat, imbracat bine, f curat" iar celalalt...habar nu are cu ce e imbracat. Intr-o zi i-a dat bunica un tricou care ii ramasese mic si ii zice: Hai sa-ti schimb bluza ca sunt manecile scurte! Raspunsul lui a fost: Las' ca-i buna si asa! .
Am fost in weekend la o onomastica de copii. Bunica l-a intrebat: cu ce-a fost imbracata verisoara ta? Raspunsul, dupa un timp de meditatie: Cu o rochie! (deja culoarea n-o mai stia). Daca ar fi stiut el cu cata grija s-a pregatit verisoara , care intrebata fiind despre toaletele copiilor a stiut sa descrie hainele tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

mamagiuliei, da da , este un lucru bun...dar pe nervii cui?! ,
chiar daca acum ma supara aceste iesiri ale ei (normale se vede treaba) , probabil ca mai tarziu o sa imi para bine ca a fost asa...
de cand avea 1 an am inceput sa o invat sa fie cocheta (eu nu sunt) sa se potriveasca culorile hainelor sa nu fie o varsa pe ea, sa se dea cu parfum , chiar i-am cumparat unul pe la 2 ani de la disney ,
i-am cumparat si eu foarte multe , pana si umbrelele de ploaie avand vreo 3-4 i-am zis sa le asorteze dar parca prea a trecut in extrema cealalta si nu iese din casa decat asortata ....

----------------------------------------------------------------

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Este normal, fata mea de 4, 5 exact la fel face. E jale cu niste haine, incaltari etc... Problema e ca acum este intr-o faza in care se imbraca precum o printesa, cu rochii pana in pamant, eventual din alea de ocazie sau de serbare...cu greu o conving sa nu plece si la gradinita la fel.

Dar odata pe saptamana ii fac damblaua si plec cu ea imbracata ca de la circ :), cu rochita de printesa si coronita pe cap. Numai asa ma pot intelege cu ea toata saptamana!
Hainele pentru gradinita le negociem de seara!



mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ieri dimineata am calcat 3 bluze pt Bianca mea, primele 2 pe care le selectasem eu inainte de a se trezi ea (2, ca sa aiba de unde alege) fiind refuzate cu 'gratie': "nu! cu nici una! Nu-mi plac, vreau alta!". Si noi incercam sa alegem hainele de cu seara, dar uneori se razgandeste pana dimineata (sau uitam sa alegem de ex. ciorapii si apoi avem de parlamentat 5-10 minute pe marginea unei perechi amarate de ciorapi). Pe Rares daca il intreb daca vrea o bluza sau alta, imi zice sec: "Alege tu!"



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ooo, macarie, pai lipsa somnului, sau ma rog calitatea proasta a somnului da clar nervozitate, irascibilitate. pe voi nu va afecteaza vecinii de palier ? daca da, inseamna ca sunteti toti cu nervii intinsi la maxim din cauza lipsei de somn sau a unui somn de calitate, odihnitor.

nu stiu, ar trebui sa faci urgent ceva, astfel incat fetita ta sa se poata odihni noaptea. de aceea ii sare tandara asa usor, e obosita mai tot timpul si nu mai sunteti pe aceeasi lungime de unda. dupa-amiaza doarme la gradi ?

in ceea ce priveste faza cu asortatul, n-am ce sa-ti fac, tu esti de vina , daca nu ii bagai in cap ideile astea fashion inca din frageda pruncie, scapai de o problema. si stai asa, ca acum e nimica toata, stai sa vezi cand o intra la scoala si mai apoi la liceu, sa vezi atunci ce tinute si cosmetice o sa ceara.

glumeam, da ? sa nu te superi pe mine, ne mai descretim si noi fruntile pe aici !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

baiatul meu are gusturi la imbracaminte de la un an si 9 luni de cand merge la gradi

nici nu stie vorbi bine, dar stie sa zica nu paaaace. daca ceva nu are fie masini desenate, fie sa fie cauciucat sau rosu... NU!!!

singura scapare pecare o mai avem e sa ii descriem haina cu eva ce el nu stie inca si nu are replica - de ex nu veaaaau vede. nu e verde carol, e kaki. si atunci iti da voie...


dar si cand ii place ceva... i-am luat adidasi si-s umosi, asa ca 3 zile a si dormit cu ei, urla ca taiat daca vroiam sa ii dam papucii jos.

mama de Carol (29.12.2008) si 30+ cu Patrick
blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

asa este corina, lipsa somnului cred ca este o problema si pt ea si pt mine ....trebuie doar sa ne mutam dar din pacate va mai dura ceva asa ca.......
aseara si-a schimbat bluza doar de 2 ori si pantaloni de 3 ori , asta pt ca am venit foarte tarziu acasa si dimineata dupa ce a pus rochita pe ea si chiar eram pe punctul de a pleca sa gandit ea sa mai faca o criza ...este rochita urata si vreau alta !si a inceput circul pana la urma a ramas cu ea dar ma cam costat ...un pachet de guma , am lasat-o sa puna 2 stampile pe jurnalul ei si diseara trebuie sa-i spun 3 povesti
nu am incercat sa-i pregatesc hainutele de seara dar diseara asta vom face , chiar sunt curioasa ....aaa , si a vrut neaparat sa puna pe ea o vesta care o am listata la vanzare ...uf , m-am cam saturat de fitzele astea

-------------------------------------------------------------------

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MACARIE

imi iubesc fetita enorm, mi-as da viata pt ea dar sunt momente cand imi vine sa o ....
are 3 ani si 2 luni si deja nu ma mai inteleg cu ea , dimineata cand se trezeste incepe....vreau bluza ai , nu imi plac pantalonii aia ...azi dimineata ma lasat masca spunandu-mi ca nu se incalta cu pantofi cu buline ca nu se potrivesc cu ce este ea imbracata , eram deja dupa o noapte alba si cand am auzit-o mi-a crescut brusc tensiunea
este normal ca la varsta asta sa se exprime cu atata inversunare? pt ca pana la urma si-a pus in picioare ce vroia ea cu tipetele si plansul de rigoare .
cand vine de la gradi si pana se culca se schimba de 4-5 ori , chiar si daca se spala pe maini si sare o picatura de apa pe haine se schimba indiferent ce incerc eu sai spun,se duce la sifonierulu ei si trage hainele de pe umerase ( de multe ori rupe chiar umerasele)
am luat-o si cu binisorul si cu fermitate ,pur si simplu nu stiu cum sa ma descurc in situatia in care vrea sa faca ca ea .
este normal ca la 3 ani sa fie atat de preocupata de felul in care arata ..? ma pune sa-i fac parul ( asta imi face placere) dar fereasca sfantul sa nu-i placa ....
probabil ca am si rasfatat-o cam mult fiind asteptata multi ani dar consider ca am crescut-o bine si cu valori adevarate , oricum nu ma descurc cu ea si in momentul in care o vad ca incepe cu nu imi place aia , nu se potriveste cu ce sunt eu imbracata , nu vreau paltonul ala , nu vreau....nu vreau....sau vreau aia ceva total aiurea , de exemplu vrea sa se incalte neaparat cu adidasi verisorului ei care sunt cu 5 nr mai mari si sa plece la gradi asa.....imi vine sa o duc la saptamanal.
cum sa procedez ? ma apuca nervi si sunt momente cand tip la ea , dar pe ia oricum nu o scot din ale ei , dimineata este un cosmar pt mine
am incercat sa o las numai pe ea sa se imbrace , sa nu-i aleg eu hainutele , in prima zi si-a ales o rochita subtire de vara (le tin si pe cele de vara si pe cele de iarna la un loc), evident ca nu am lasat-o , i-am explicat ca este frig afara , totul sa terminat cu lacrimi de crocodil pe ambele fete
fetele care au fetite asa mici , voi cum procedati?


-------------------------------------------------------------------

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos


Ai descris-o pe fie-mea (3 ani si 9 luni).

Eu nu mai port razboaie cu ea, decat cand e foarte necesar. Iti pot doar spune ca uitandu-ma in urma, asa era si fie-mea acum cateva luni, nu ma intelegeam cu ea absolut deloc.

Am lasat-o putin mai moale, inclusiv am lasat-o sa se imbrace cum dorea ea (ascundeam de cu seara "marul discordiei" adica rochite de vara in miezul iernii etc). Acum am ajuns la un nivel de negociere optim.

Adica ea isi alege tampenii sa se imbrace si eu o ghidez usor. Daca si-a ales o fusta shuchie de ex, vin si eu din urma si ma multumesc daca reusesc sa schimb bluza sa se asorteze. Ii zic efectiv ca nu merge bluza si ne intelegem.

Dar a durat pana am ajuns aici. O masura excelenta a fost sa ii las ei de ales. Adica alegeam 2-3 outfits si o lasam pe ea sa aleaga. Asa a invatat ca are ea decizia finala insa alegea totusi din ce ii ofeream eu.

Cu schimbatul de 5 ori zilnic, n-ai ce face. Asa face si a mea. M-am invatat sa le pun la loc daca le-a purtat doar prin casa.

Mergi la inceput