fetita de 3 ani

fetita de 3 ani | Autor: MACARIE

Link direct la acest mesaj

imi iubesc fetita enorm, mi-as da viata pt ea dar sunt momente cand imi vine sa o ....
are 3 ani si 2 luni si deja nu ma mai inteleg cu ea , dimineata cand se trezeste incepe....vreau bluza ai , nu imi plac pantalonii aia ...azi dimineata ma lasat masca spunandu-mi ca nu se incalta cu pantofi cu buline ca nu se potrivesc cu ce este ea imbracata , eram deja dupa o noapte alba si cand am auzit-o mi-a crescut brusc tensiunea
este normal ca la varsta asta sa se exprime cu atata inversunare? pt ca pana la urma si-a pus in picioare ce vroia ea cu tipetele si plansul de rigoare .
cand vine de la gradi si pana se culca se schimba de 4-5 ori , chiar si daca se spala pe maini si sare o picatura de apa pe haine se schimba indiferent ce incerc eu sai spun,se duce la sifonierulu ei si trage hainele de pe umerase ( de multe ori rupe chiar umerasele)
am luat-o si cu binisorul si cu fermitate ,pur si simplu nu stiu cum sa ma descurc in situatia in care vrea sa faca ca ea .
este normal ca la 3 ani sa fie atat de preocupata de felul in care arata ..? ma pune sa-i fac parul ( asta imi face placere) dar fereasca sfantul sa nu-i placa ....
probabil ca am si rasfatat-o cam mult fiind asteptata multi ani dar consider ca am crescut-o bine si cu valori adevarate , oricum nu ma descurc cu ea si in momentul in care o vad ca incepe cu nu imi place aia , nu se potriveste cu ce sunt eu imbracata , nu vreau paltonul ala , nu vreau....nu vreau....sau vreau aia ceva total aiurea , de exemplu vrea sa se incalte neaparat cu adidasi verisorului ei care sunt cu 5 nr mai mari si sa plece la gradi asa.....imi vine sa o duc la saptamanal.
cum sa procedez ? ma apuca nervi si sunt momente cand tip la ea , dar pe ia oricum nu o scot din ale ei , dimineata este un cosmar pt mine
am incercat sa o las numai pe ea sa se imbrace , sa nu-i aleg eu hainutele , in prima zi si-a ales o rochita subtire de vara (le tin si pe cele de vara si pe cele de iarna la un loc), evident ca nu am lasat-o , i-am explicat ca este frig afara , totul sa terminat cu lacrimi de crocodil pe ambele fete
fetele care au fetite asa mici , voi cum procedati?


-------------------------------------------------------------------

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ca sa eviti momentele tensionate din fiecare dimineata, ai putea impreuna cu fetita sa pregatiti de cu seara lucrusoarele pentru a doua zi (dar te uiti si la prognoza meteo ). intotdeauna ofera-i alternative "vrei sa te imbraci cu bluza x sau y" astfel incat sa-i dai impresia ca ea decide, nu tu.

organizeaza dulapiorul cu haine si incaltari, astfel incat sa-i lasi la indemana doar imbracamintea/incaltamintea de sezon. incearca sa renunti la umerase (sa nu le mai rupa, ba chiar se poate accidenta, cine stie), tine hainutele impachetate pe raft.

cand se spala pe maini, ai putea s-o antrenezi intr-un mic joc, sa-i pui un sortulet sau un prosop mare peste hainute, sa nu le mai stropeasca.

poate ca e o fetita cu caracter puternic, careia ii place sa fie aranjata, insa asa a invatat sau a vazut la tine, nu s-a nascut cu aceasta deprindere, nu crezi ? daca avea doar 3 bluze, 2 perechi de pantaloni, 1 rochie si 2 perechi de incaltari, asta era, optiunile erau limitate.

eu cred ca ai si protejat-o foarte mult, imi amintesc de la alte subiecte ca ai avut ceva probleme de sanatate cu ea si probabil ai simtit nevoia s-o rasfeti, s-o ocrotesti, sa-i faci toate poftele - ceea ce nu este un lucru rau in principiu, insa orice exces dauneaza...

si oricum tine minte : varsta de 3 ani e foarte dificila, cred ca ai mai citit la alte subiecte despre acest lucru, exista si pe net destule informatii sau carti.

ai rabdare, e doar o etapa, cu multa rabdare si ingeniozitate din partea ta veti trece peste aceasta perioada.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

da, e normal
noi avem cateva reguli: Giulik alege o bucata din vestimentatie, restu` impreuna dar mai mult eu, daca incepe cu mutre, nu mai alege nimik, de preferinta le alegem seara pt a doua zi;
are haine pt acasa - rochii, fuste, sandale etc si de acolo isi poate alege ce vrea ea si cum vrea ea pe timpul zilei, si de 100 de x daca vrea.
nu se atinge de hainele din dulapul mare, ca nu sunt pt acasa si daca nu vrea sa o duc la cinema sau teatru in haine de casa, se abtine
intr-adevar are 2-3 tricouri preferate, le urmareste cand sunt uscate si le tot roteste treaba ei pana la urma.
azi dimineata nu vroia sa si ia blugii evezati, ca i vroia pe cei skinny. i am spus ca sunt la spalat toti si cu asta basta. si a pus bot si cam atat

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela


Campanie speciala, pentru steluta de mare, DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Fix la fel si fiica-mea. Plus toate colegele de la grupa mica, sunt ca zanele pe-acolo.
Eu ii dau pace, nu facem mare caz de asta. Plus toate sugestiile Corinei:
- lasat la indemana doar hainele de sezon
- pregatit tinuta de cu seara, sa nu pierdem timp
- negociat si fentat unde nu se poate altfel: ok, iei tricou, dar pe sub el punem helanca, uite asta e mai frumoasa etc.
Tinuta rezultata nu ma intereseaza prea mult ca aspect, important e sa fie ea incantata si sa nu-i fie frig.

Eu zic sa te calmezi, asta e hobby-ul fetitelor.
Dupa cum spui si tu, ea n-are nici o treaba, doar tu iesi consumata din chestia asta. Cu cat faci mai mare caz si incerci sa-i schimbi parerile, cu atat va fi mai tare pe pozitii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

eu as merge pe
-situatia oedipiana la fetita (in care doreste sa placa)
-neacceptarea acestei situatii de catre tine.

tatal ce invarte?

Perlutele mele: Karolina Maria (10.06.2007) si Eszter Maia(14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

wow fetelor ...chiar m-ati calmat, ma gande-am ca am probleme cu comportamentul ei
am sa incerc sa pregatim hainutele de seara
din pacate nu am cum sa le separ pt ca nu am spatiu suficient
am uitat sa mentiomez ca este foarte nervoasa , pur si simplu cand nu iese ca ea incepe sa planga , gesticuleaza cu mainile si ma acuza ca sunt rea...mi-a zis odata ca sunt baba urata.... , la asta am ras cand am auzit-o
sau mai nou am patit o faza cu ea...eram la supermarchet , mi-a cerut sa o dau jos din cosul mare de cumparaturi , sa dus sa-si ia un pachet de guma de langa casa de marcat timp in care eu am strigat-o sa vina mai repede ,la care ia strigand de a auzit tot magazinul...."da ,daca vin la tine nu ma bati...nu? " si a inceput sa rada , am zis ca mor , exact asa vb verisorul ei cu maicasa si i-am atras atentia in mod special sa nu o aud vb asa ca ea nu are motive...
mamagiuliei, si ea are haine de casa si haine de afara dar ea nu tine cont de asta si de cate ori se schimba cele "murdare" le pune ori in cosul de rufe murdare ori direct in masina de spalat si eu ajung sa spal ca nebuna pt ca sunt unele pe care chiar le murdareste nu doar le uda ....nu sunt absurda sa o las neschimbata doar ca sa nu spal eu dar nici recordul de 5 tinute schimbate de la 16 la 20 nu mi se pare ok .

oare la 4 ani am sa ma inteleg mai bine cu ea?
------------------------------------------------------------------

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui MACARIE

am uitat sa mentiomez ca este foarte nervoasa , pur si simplu cand nu iese ca ea incepe sa planga , gesticuleaza cu mainile si ma acuza ca sunt rea...mi-a zis odata ca sunt baba urata....[bang] , la asta am ras cand am auzit-o
------------------------------------------------------------------

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos


In caz ca nu stiai, eu sunt cea mai malefica si diabolica mama din lume dupa fiu-meu. Pentru ca nu-i dau desene la 1 noaptea si un kg de ciocolata pe zi si 5 ore la calculator etc etc. Si sa vezi, tipete, nervi, trantit jucarii.

Eu sper ca odata cu varsta vor incepe sa fie mai intelegatori (al meu are aproape 6 ani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

macarie, ce program zilnic are fetita ta ? ce mananca ? cat doarme ? cum sta cu sanatatea, in general ? cand i-ai facut ultima data analize si pentru ce, cum au iesit rezultatele? cine sta cu ea dupa gradinita ? esti convinsa ca e totul in regula la gradi ?

si as incerca s-o mai raresc cu vizitele sau joaca la/cu verisorul, bag seama ca acolo invata si lucruri mai putin placute.

spui ca nu ai spatiu suficient pentru haine; atunci le poti depozita pe cele care nu mai sunt de sezon in sacose mari, saci, cutii mari de carton, astfel incat in dulapior sa-i ramana doar cele de sezon; daca nici asa nu te descurci, macar pune-le pe cele de extra-sezon undeva mai sus sau in spate in dulapul vostru, sa nu le mai vada si sa nu mai ajunga la ele.

fetita poate fi nervoasa si din cauza faptului ca nu reuseste sa-si impuna punctul de vedere decat dupa lupte seculare cu tine. si un adult s-ar enerva daca ar trebui sa negocieze orice, zi de zi...

hm. intrebi despre varsta de 4 ani.
ca mama de fetita, pot sa spun ca a mea era mai usor de strunit la 3 ani...acum la 4 ani e mai greu s-o conving sa faca diverse chestii care nu-i convin, cum ar fi stransul jucariilor marunte de pe jos (calcam pe ele si i le stricam sau se inteapa si ea in ele); de obicei o motivez conditionat, daca vrei aia faci asta mai intai, insa nu tine figura de fiecare data si mereu trebuie sa inventam ceva nou sau sa improvizam in functie de situatie.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si eu mai spal haine curate aici ma mai ajuta si dadaca , ea nestiind ca o bluza a fost incercata doar sau purtata.
La Giulik a ajutat si un eveniment: a tinut mortis sa se perinde prin casa cu o rochie pe care o iubeste de a dreptul. i-am tot zis ca nu e ok, ca o va face varza, nuuu, cum sa se dezbrace ea din rochita. morale della storia: a patat o in ultimul hal cu acuarele si nu ies petele, asa ca rochia s a transformat in haina de casa, neputand sa mearga cu ea la gradi.

edit: cel mai greu mi s-a parut intre 5 si 5 ani juma` asa ca incurajare


Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela


Campanie speciala, pentru steluta de mare, DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Fetitele, ca fetitele, insa pe cand baiatul meu avea vreo doi ani si jumatate, aveam spetacole asemanatoare, dar de ce credeti? era musai ca slipii sa fie in ton cu sosetele (adica daca avea sosete albastre deschis, musai asa trebuia sa fie si slipul). Acum a crescut, si are alte preocupari, cum ar fi daca ii sta freza cum trebuie (sau cum ii place Alexandrei, colega de banca ).
Cu fata, procedez precum spune Corina: alegem de seara tinuta, desi au mai fost dimineti in care ne-am razgandit brusc. Si in functie de preferinte, schimbam sau nu garderoba din ziua respectiva.
Tinuta de casa si-o alege singura, din raftul cu hainute de casa, cel mai la indemana ei.
In concluzie, stai linistita! Fetita ta este cat se poate de normala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Va mai linistiti daca va spun ca si al meu face nazuri la imbracat?
SI E BAIAT
Nu vreau camasa cu dungi ca nu imi place/merge cu raiati, nu vreau adidasii negri ca nu am nimik negru pe mine, vreau pantofii albastrii...si tot asa...asa ca seara scot hainele ptr a doua zi la gradinita, i le arat, nu prea are timp sa comenteze ca este preocupat cu altceva sau daca comenteaza schimbam tinuta cam cu ce vrea, si dimineatza trecem direct la actiune fara timp de comentarii si alte ifose...nu e timp "Luca, trebuie sa plekam repede, ajung toti copiii si noi vom ajunge ultimii" si cu asta l-am convins, adora sa fie primul



Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

ce mai fac eu

Bibi
David
Bogdan
Mihaita
Ionut






Mergi la inceput