Bebelusi de Sept-Oct '10 Vrem vreme frumoasa! (64)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Donna....
si noi suntem fara dinti si eu sunt la fel de nevizitata( am crezut ca ceva de paste dar a fost alarma falsa).
Strumful meu molfaie covrigi, vad ca nu are nici o alergie la gluten

Mami Anca cu Andrei Ionut(22.09.2010)
Poze Andrei-Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina_feier spune:

Daria mea are un program haotic de masa nu am ce sa ii fac.....nu pot sa ii impun nimic are personalitate nu gluma.
Eu i-am inlocuit deja 2 mese, cea de dimineata ii dau mar cu biscuite sau alte pireuri de fructe iar mai pe seara pana la ora 18 ii dau un fel de ciorbica pt ca nu mai vre sa manance nici un fel de piureu de legume iar in ciorbica ii adaug si un pic de painica de vreo 3-4 zile.....cand se plictiseste si vrea sa roada cate ceva ii dau o bucatica de covrig (din ala tare de buzau doar il roade nu il mananca pt ca abia acum ii dau dintii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns just_me31 spune:

Buna seara .
orar mese : 5-5.30 lp; 10- fructe ; 14 - legume ; 18- lp, si inainte pe la 17 suc dintr-un fuct sau ceva in SF , 21 lp....de 2 zile nu se mai trezeste noaptea , era la 2-3
Cu cantitatea de papa eu sunt relax (ca m-am stresat destul ),a mea mananca cam 80-100gr piure +suc/supa 60-100depinde de zi , daca simt ca nu e satula ii dau inainte de somn si lp
A mea nu are nici macar gingia umflata (de la 3 luni astept dintiide cand e cu mainile in gura)
"Stim-noi-cine "n-a venit


https://picasaweb.google.com/105220478688509068791?authkey=Gv1sRgCLjfi4i_qJTWOw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns just_me31 spune:

Doamna diriginta sunt cu capul in pamant si cu ochii spre paharul cu bere din fata mea (imi era sete ).






https://picasaweb.google.com/105220478688509068791?authkey=Gv1sRgCLjfi4i_qJTWOw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Multumesc pentru raspunsuri!

Just_me...si eu tot de la 3 luni astept dintii, ca de atunci e cu mana-n gura si-i balos ca un basset.

Mai...aici fulgera si tuna de au capiat bietele cateluse... copilu' doarme linistit iar eu imi sporesc numarul de mesaje pe forum

Tudor de ceva timp mananca asa:

- la prima ora (6-7) laptic de la sursa
- la 9-9.30 - piure de fructe cu o cupa de cereale (max 120gr)
- pe la 12 laptic
- la 14-15 - piure de legume cu piept de curcan/galbenus de ou (max. 150gr) si apoi ceva laptic sau mai nou apa
- la 18-19 - un iaurt cu doua cupe de cereale
- la culcare - laptic

Uneori mai cere si noaptea, dar parca tot mai rar... o fi suficient ce papa? are la 7 luni 8.5kg, nu stiu cati cm ca nu l-am mai masurat.


..............................................................................................
Donna, mamica lui Tudor-Gabriel (04.10.2010)


Sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare! http://viatacudba.blogspot.com/
Puteti ajuta donand sau cumparand de la Bazarul umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fistiq spune:

cica imi scrie sus la forum 'buna dimineata, fistiq!', deci va zic si io la fel: buna dimineata!

sper ca toata lumea e bine, inclusiv toate galinaceele donnei!

fac un rezumat rapid, sa revenim in prezent cu stirile despre noi: in mare suntem ok, avem un prim dinte nou-nout, si altul 'pe vine'. stam si mergem timid in 4 labute, de vorbit am ajuns la bububu.
cu papitsu stam bine desi e cam nelamurita pt mine situatia: dupa ce papa cam 180-200 gr de papa, plinge dupa lapte la aproximativ 1,30 h, cind mai papa 150 ml lapte. intii am crezut ca ii este sete. bea si apa, dar vrea si laptele de rigoare, in aceeasi cantitate de 150. nu-i bai, ca avem interval pt grame in plus de pus, dar cam as vrea sa ii dau de cap cu un program de papa.
ma gindeam sa vin cu legumele dupa fructe, la vreo 2 ore dar sigur nu ar minca la fel de bine, pt ca eu consider ca e totusi cu burtica plina. or fi apucaturi de bebelush, oare?

sa va scriu mai bine orarul nostru zilnic:
- pina la 10 cind face oki papa tzitzi cite o gura ici, cite o gura colo, nush sa zic cit
-la 10.30, pina la 11, papa fructele (180-200gr)
-pe la 12 incepe sa miriie, asa ca bag ceva apa (vreo 20-30 ml ca atita vrea)
-la 12.30 iar miriie, asa ca bag laptele (150ml) ca doar nu ii dau legumele asa repede, nu? sau ...?, in felul asta se face ora 13.
-la 13.30 incepe sa miriie ca ii e somn. adoarme la 14 (dupa multe tumbe si stat in cap) si doarme pina la 16... (cred si eu, cu burtoiul plin)
-deci abia la 16, cind e fresh si ii e foame, papa legumele (180-200 gr)
-pe la vreun 17.30-18 incepe sa miriie, deci bem apica (vreo 40 ml)
-la 18.30-19, iar miriie si dam lapte de data asta (150ml), ca nu am bagat inca masa 3
-dupa baia de la 20, cind efectiv urla de la cap la coada, mai putin cind e in apa, vine ora 21 cind primeste iar lapte (150-160ml) si noapte buna copii!
-noaptea se joaca de-a tzitzi, ca nici nu mai stiu sirul...

si la fel cred ca ati pierdut si voi sirul cu atitea ore insirate de mine asta in caz ca ati avut rabdare sa ajungeti pina la sfirsitul mesajoiului. sorry!

ma duc linga bubu meu, ca i-o fi sete



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns just_me31 spune:

Buna dimineata !
Poftiti la ...am avut o noapte k s-a trezit pe la 3 , domnul a hranit-o , apoi la 7 si acum dorm amandoi , eu m-am trezit sa beau cafeaua (altfel nu mai apuc pana la 11 cand iar )si ii fac legumele .
Fistiq am avut rabdare sa citesc programul , ce mi-a sarit in ochi e ca doarme mult la amiaza (SI EU VREAUUUUUUUU)in rest nu prea ma pricep cu sfaturi :apa e buna, tztzi la fel , lasa copilul dupa bunul sau plac (oricum isi mai schimba programul )


https://picasaweb.google.com/105220478688509068791?authkey=Gv1sRgCLjfi4i_qJTWOw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Buna dimineata!

in sfarsit ma mai pot lauda ca a dormit mai bine(22-5, papa si apoi somn pana la 8).
Somnul nostru din timpul zilei dureaza intre o ora si doua.
Acum strumful are sedinta foto, il filmeaza tati cum face diverse miscari.
Mi-a adus Mari cartea promisa ieri si am descoperit ca strumful meu chiar face multe chestii suplimentare varstei. Totusi voi merge marti la pediatru( ce penibil) cu mama soacra ca sa o lamureasca si pe ea ca este bine crescut si sa nu mai frece pe mine. Cica plateste ea consultatia. Nici nu si-a dorit acest nepot si acum face pe interesanta.

Mami Anca cu Andrei Ionut(22.09.2010)
Poze Andrei-Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Buna dimineata!!
FISTIQ multi si de la Maia pt Tudor! Nu te stresa cu programul la noi e in continua schimbare.
Noi papam asa:
la 7-7.30 160-180 lp
la 11-11.30 legume
la 1.30 120-140 ml lp
la 16.30-17 fructe+iaurt+biscuiti
la 18.30-19 100 ml lp
la 22-23 160 ml lp +cereale(cateva lingurite in bibe)

Bine,asta e in mare,ca nu reusim imtotdeauna sa papam chiar la ora aia si chiar cantitatea aia.Dar ma straduiesc f tare sa-i dau papa si laptele(cand cu bibe,cand cu seringa) si deja se vede o pe ea,insistenta mea cu papa. nu i se mai vad coastele
Aaaaa,am uitat sa zic ca la noi o masa dureaza mai mult de o ora
de dormit doarme destul de bine ziua:
de la 9 la 10.30-11
de la 14 la 15.30-16 -(cateodata pana la 16.30-17)
de la 19.30-20 la 21.30 cand facem baitza.
Bine,somnul e intrerupt de multe ori,dar o iau in brate si adoarme la loc.

anca...no coment! ce treaba are soacra-ta? sau mai bine zis alta treaba n-are? Eu nu m-as duce cu ea niciunde! i-as zice sa-si vada de treaba si sa ma lase-n pace.

Avem pozici noi in album.

Ana de Maia Elena(24.09.2010)
Poze

Cum s-a nascut Maia - www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol
Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

Buna dimineata.
Vin si eu la cafea, dar vreau de la toata lumea cate o cana, ca sunt zombiiiiiiiiiii de doua nopti copilul meu nu doarme bine, se frichineste si scartaie de m-au apucat nervii spre dimineata si am tipat la el spre enervarea sotului, ca el abia cand mi-a auzit mie tonul ridicat s-a trezit, pana atunci somn de voie
FISTIQ, buna dimineata!!!
ANCA, ti-am spus eu ca ai nostri copii sunt supermen??? sincer, aia este cartea care mi-a placut cel mai mult dintre toate care le-am citit, se apropie foarte mult de realitate, nu cu aberatii multe scrise de ilustrii nostri medici care vor sa se imbogateasca publicand carti (ca si multi alti profesori universitari de altfel...sunt patita cu astia, ca de am vrut sa trec examenele trebuia sa cumpar carti, sa ma trec intr-un tabel si sa semnez...)
Programul de masa a lui Vlad: fructe cu biscuiti dimineata intre 8 si 10, depinde cand il vad dispus sa manance, legumele pe la 2-3 dupa amiaza, cereale sau iaurt cu biscuiti/banane seara pe la 8-8jumate. In rest, lapte fara numar, fara numar si apa fiarta si racita la discretie.

Mergi la inceput