probleme la caine batran

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Ieri l-am gasit si eu in balcon peste treaba a mare... si e tare greu de curatat ca e in aceeasi stare de semiimobilitate si nu-l pot duce in baie. Am sa-l duc, vad eu cum, vineri, inainte sa vina sotul. Pana atunci il sterg cu servetele umede pentru copii.Nu uda hainuta? Din Teg curge continuu si-l gasesc ud pe piept, pe spate cu tot scutecul pe care i-l pun si pe care de vreo 3 saptamani numai are energie sa si-l faca bucati. De cateva zile nici nu prea mai mananca, nici cu bautul apei nu sta prea bine... situatia incepe sa-mi semene cu ultimele zile ale pisicii: indiferent ce-i dadeam manca foarte putin si cu multe rugaminti.Il ajut sa se ridice si pare ametit. Isi indeparteaza labele din fata pentru a avea mai multa stabilitate, capul si-l tine in jos... ce caine frumos si mandru si jucaus era odata... avea voie peste tot in casa, dimineata il gaseam pe canapea sau intr-un fotoliu cu pisica langa el, acum mi se pare ireal. 7 ani el si pisica au fost copii nostri. Apoi a venit Alex si am avut trei copii.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.snapped.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Am un caine de 11 ani, inca agil si sanatos, desi batranetea il prinde incetisor. si topicul asta, pe care nu ma pot opri sa nu il citesc, imi sfasie inima.
Dar vroiam sa va multumesc ca scrieti si sa va multumesc ca ramaneti alaturi de prietenii vostri, chiar si cand nu mai sunt atat de zvelti, atat de rapizi, atat de tineri.





De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Nu uda hainuta in mod normal. Oricum am vreo 3, de schimb. Trimise din Finlanda. Doamne ce am mai ras cu sotul in anul in care i le-am luat... bine ca imbracam cainele in Finlanda, ca noi... tzoale de la taraba...
Numai de cateva ori l-am gasit facut pp pe el.
El este castrat de la varsta de 6 ani, din cauza unor chisturi la prostata care nu au mai putut fi tratate, asa ca se controleaza destul de bine. Problema e cand nu se mai poate tine si nici nu se poate ridica sa iasa afara.
Azi vad ca s-a miscat ceva mai bine. Acum e afara in fata usii cu sor-sa, sta la aer. Sor-sa latra si el se uita. Mai ciuleste cate o ureche...
Nu mi-as fi imaginat vreodata ca va ajunge asa. Sub nici o forma.
Il vreau inapoi pe Otto tanar, care rodea tot, care nu a ratat nici o pereche de incaltaminte, care a halit o canapea si doua fotolii, vreo 2 covoare si o mocheta... mi-e dor de el tembel si zapacit, scotand linoleul din apartament... mi-e dor de el pana si cand imi dadea cu usa de la baie in cap... mi-e dor de el cum o alerga pe maica-mea in jurul blocului si ii manca semintele si caisele, mi-e dor de toate delegatiile in care l-am luat cu noi, de toate concediile facute impreuna, in zero conditii, dar impreuna, mi-e dor de timpurile cand nu trebuia sa numar anii, lunile... pe care le mai avem impreuna...
Nu vreau sa plece, e primul meu copil, dar stiu ca nu avem incotro, ca la un moment dat o sa fie si asta. As vrea sa nu sufere, atat, sa nu sufere...
Am plans pentru cainele asta de cand il am mai mult decat am plans pentru oricine in viata mea...



Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Am un caine de 11 ani, inca agil si sanatos, desi batranetea il prinde incetisor. si topicul asta, pe care nu ma pot opri sa nu il citesc, imi sfasie inima.
Dar vroiam sa va multumesc ca scrieti si sa va multumesc ca ramaneti alaturi de prietenii vostri, chiar si cand nu mai sunt atat de zvelti, atat de rapizi, atat de tineri.





-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


sa il tina Doamne-Doamne sanatos si sa va bucurati de el inca multi ani
si noi iti multumim ca esti aici cu noi si cu mosnegii nostri
cum sa nu ii iubesti si cum sa nu fii langa ei? eu de la cainii mei am invatat ce inseamna sa iubesti cu adevarat
ei ne iubesc pur si simplu
pentru ei nu conteaza ca suntem inalti sau scunzi, slabi sau grasi, urati sau frumosi, pentru ei, atunci cand ne vad parca se deschide cerul... cum sa nu ii iubesti si tu? cum sa nu ii iubesti exact asa cum te iubesc si ei, din toate puterile tale?

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

carmencat, imi pare rau ca Otto e situatia care e, dar asta e batranetea, cu bune si mai putin bune.
Sper sa va bucurati de el pentru mai multi ani!

Stiu cat este de greu sa-l vezi neputincios, sa vrei sa faci orice sa-i fie bine, dar natura isi urmeaza cursul.
Noi acum 2 ani am trecut prin greutati cu goldenita noastra, la ea nu se mai putea face nimic, diagnostic leucemie. Saraca vroia pipi, si simtita cum era, se tara de pe salteaua ei macar sa nu faca pipi acolo. O scoteam afara cu sotul in saltea , dar degeaba, nu mai putea sa stea pe picioarele ei.
Cu toate ca veterinarul era mirat ca inca traieste vazand analizele, si ce rezultat trebuia sa fie, probabil era inca in viata ca ii dadeam ficat crud.
In ultimile zile nici nu se mai misca, trebuia sa o tot intoarcem la vreo ora si ceva sa nu amorteasca, i-am facut si clisma (in viata mea nu am facut clisma la un om, dar mite la un animal), ca era constipata de la medicatie, va puteti imagina dezastrul de dupa clisma, am spalat-o, am curatat in lacrimi, si tot spuneam ca fac orice numai sa fie sanatoasa.
Offf, ce nu am facut pentru ea, ca ultimile zile sa fie ok.
Sotul si acum plange cand isi aduce aminte de ultima bucatica de friptura pe care ia dat-o, a mestecat-o incet, dar era asa de slabita ca nici sa o inghita nu mai avea putere.
Dar daca stiam in ce chinuri va sfarsi, cu siguranta ii faceam injectia de somn vesnic, ca nu a meritat chinul sfarsitului.
Acum avem alta goldenita si ne-am jurat ca daca e sa fie bolnava si nu mai e nici o speranta de refacere, cand sfarsitul e aproape, injectia si gata. Mai am o catelusa terrier care are varsta de 7 ani, asta mica niciodata, dar niciodata nu a fost bolnava, sa o tina dumnezeu tot asa.

Asa ca, va inteleg pe toti care treceti prin evenimente din astea, doare si e aceiasi neputinta ca si atunci cand o fiinta umana e in suferinta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

fetelor, ma faceti sa plang

noi avem un "batranel" de 10 ani, e activ si OK, o pisica de 12 ani si pe boxerita, care implineste 4 ani.

Asta vara, pe caldurile cele mari, ni s-a prapadit ciobanescul german, care avea epilepsie de ani de zile. Avea in vara aproape 9 ani...
O comotie, ne-a spus medicul. S-a intamplat in cateva minute...macar nu s-a chinuit, saracul

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Aseara i-am facut poze... l-am dus si pe alex in camera lui sa-si ia "La revedere", sa-l mai manghaie o data pe cap. Cu greu mi-a mancat ficat crud, altceva nu vrea. Dimineata l-am gasit si eu manjit, am tuns cu foarfeca din blana bogata de la spate, am sters la el cu servetele de copii, ma pregatesc sa merg cu un lighean, carpa , prosoape sa nu plece imputit. Nu mai bea nici apa... L-am rugat sa plece daca-l doare sa stea aici.Foarte greu isi ridica azi capul. Nu se mai pune problema de ridicat in picioare, e moale tot.De-a lungul vremii au fost aici multe subiecte cu intrebarea: sa-mi iau sau nu un animal. Cine nu e in stare sa ingrijeasca la batranel , sa nu-si ia animal. Eu una nu am sa mai iau curand alt animal. Simt ca l-as trada pe Teg, ca as trada-o pe Gucci, siameza care a plecat de la mine acum 2 ani. Azi am zi libera. Am sa stau cat de mult pot cu el, sa nu plece singur. Maine va fi singur pana seara.in afara de Raiul animalelelor si de ingropat in padure - pe seceta asta e pamantul tare si acum 2 ani, vara, abia am reusit sa sapam o groapa pentru pisica, ce alte solutii mai exista in Bucuresti?DianaD & Alexandru 12 04 2006www.snapped.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Imi pare rau, nespus de rau. Sunt cu tot sufletul langa voi.

In afara de Raiul animalelor si padure... nu mai exista alta varianta in Bucuresti...

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

cata tristete, Diana, ce bine ca te are alaturi



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

off, saracul...

intr-adevar, padure sau Raiul Animalelor, altceva nu stiu nici eu in Bucuresti.

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput