Mesaj de la Protv

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Mariaa, ai si tu dreptate si, intr-adevar, cineva si-a facut treaba f. bine fiind declarati adoptabili la varsta mica. Si totusi, nu cred ca in aprox. un an nu s-a gasit nimeni care sa vrea copilasi sub 3 aniE ceva ciudat la mijloc: de ce nu i-a vizitat nicio familie?

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

S-au depasit 30000 de semnaturiMa asteptam sa fie mai multe, dar e bine si asa.

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura XXX spune:

Am impresia ca majoritatea parintilor adoptivi sunt atit de fericiti ca au scapat de procesul adoptiei incit se ocupa cu mult drag de copilas(i) si nu mai vor sa aiba de-a face cu sistemul :)
Am adoptat in 2008/2009 si am 'recidivat' doi ani mai tarziu. Nu regret nici o clipa din acele luni, am sarbatorit cu sampanie ziua in care fiica mea si fiul meu au primit certificate de nastere nou-noute si li s-a scris numele noastre in dreptul parintilor, sustin adoptia cu mindrie peste tot unde merg, insa nu stiu daca as participa la aceste emisiuni in locul celor invitati. De ce? Din cauza faptului ca INCA locuim in Romania si nu se stie cine, ce interese are, cine vede emisiunea etc.

In alta ordine de idei, stiti cumva de ce s-a inchis site-ul adoptia.ro si ce putem face pentru a ajuta la redeschiderea lui?

P.S. Eu cred ca numai impreuna putem schimba mentalitati, asa incit copiii nostri sa nu creasca intr-o tara unde se mai poate spune cu voce tare "Dar doamna, ce v-a venit sa luati un copil de pe strada - al NIMANUI - sa va manance averea ". Trebuie sa existe o cale sa facem o Asociatie care sa activeze cu adevarat si sa produca schimbari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Laura, si mie imi pare rau ca s-a inchis forumul adoptia.ro, fara nicio explicatie. Oare ce ar putea fi?
Felicitari pt adoptie. Ai 2 copilasi?

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura XXX
Din cauza faptului ca INCA locuim in Romania si nu se stie cine, ce interese are, cine vede emisiunea etc.

In alta ordine de idei, stiti cumva de ce s-a inchis site-ul adoptia.ro si ce putem face pentru a ajuta la redeschiderea lui?

P.S. Eu cred ca numai impreuna putem schimba mentalitati, asa incit copiii nostri sa nu creasca intr-o tara unde se mai poate spune cu voce tare "Dar doamna, ce v-a venit sa luati un copil de pe strada - al NIMANUI - sa va manance averea ". Trebuie sa existe o cale sa facem o Asociatie care sa activeze cu adevarat si sa produca schimbari!


1. Ai dreptate cu: INCA TRAIM IN ROMANIA.Eu am urmarit diverse emisiuni despre adoptie, atat la PRO TV cat si la alte posturi. Din pacate nu se face nimic. Vorbe goale.
Moderatori peste moderatori, reporteri (poate unii vor sa faca ceva, nu contest asta)insa ne lovim de aceleasi vorbe goale. Toti in masura sa faca ceva "vor sa faca" insa nu se face efectiv nimic.
POate la anul, cu ocazia alegerilor sa se faca efectiv ceva. Atfel .... NIMIC

2. Legat de adoptia.ro. Eu am scris o perioada acolo si dupa un timp am vazut ca s-a inchis. Am luat legatura cu cel care se ocupa de server si mi-a spus ca asa s-a hotarat, fara sa imi dea o explicatie, pentru ca nu stia nici el. Pacat ca s-a inchis, insa asta e.

3. Legat de mentalitati, imi pare rau sa spun, nu se vor schimba niciodata.
Intotdeauna cei care adopta... "fac o fapta buna", "isi fac pomana" si sunt felicitati pentru gestul lor.
Nu stiu, au senzatia ca iei de pe strada o pisica sau caine si iti faci pomana sa faci acest gest.
Repet: cei care nu au adoptat sau nu o iau pe acest drum, nu vor intelege niciodata si nici nu merita sa li se schimbe mentalitatea. Fiecare gindeste ce si cum vrea.
Important e ca mamicile sunt fericite alaturi de puii lor.
Nu conteaza cum a ajuns puiul la tine. E mai putin important cine l-a nascut ci cine il creste, il ocroteste sii ii indruma pasii in viata.

4. Legat de asociatii, exista doua din cate stiu eu. Una e chiar la Cluj. Fondatorii spuneau ca se asteapta deschiderea unui cont, ca se face ca se drege. Din pacate, asta era mai demult.Daca nu gresesc chiar acum 2-3 ani, daca nu chiar mai demult.
Sper sa se faca vreodata o asociatie care sa faca efectiv ceva pentru fam adoptatoare, actuale si viitoare.
Succes

Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

din pacate asa e- in romania numai vorbe,fapte.....ioc!
si mie imi pare rau de acel forum pentru ca prin acel forum am avut sansa sa-mi aduc minunea acasa.Ca daca statea dupa DPC_ul meu asteptam si acum.Acolo erau oameni din sistem care comunicau cu noi si raspundeau la orice intrebare.
Ar fii bine si aici sa existe asa ceva.e nevoie pentru fetele care sunt la inceput de drum si nu numai si pentru noi cele care deja ne gandim la al doilea copilas.
Din pacate aici am descoperit mai demult ca sunt doamne de la DPC dar ori doar citesc ori 'intra' printre noi si cauta sa afle cine suntem.De ce procedeaza asa???Nu stiu..
Chiar mi s-a confirmat de la DPC-ul meu ca citesc forumul DC cu adoptia si mi-au spus-."numai aberatii acolo'..Am sustinut forumul DC pentru ca mine m-a ajutat si pentru ca mi s-a raspuns la unele intrebari la care ele nu ai binevoit sa faca asta sau nu stiau.Ambele situatii valabile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui simo_75
Chiar mi s-a confirmat de la DPC-ul meu ca citesc forumul DC cu adoptia si mi-au spus-."numai aberatii acolo'..Am sustinut forumul DC pentru ca mine m-a ajutat si pentru ca mi s-a raspuns la unele intrebari la care ele nu ai binevoit sa faca asta sau nu stiau.Ambele situatii valabile!

Da, simo, si eu m-am laudat la inceputuri cu DC si mi s-a confirmat si mie ca ei deja stiau de acest site si il citesc aproape zilnic.

O mamica implinita si fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Da Irina, dar il citesc degeaba ca nu sunt deacord cu ce scriem noi.Cel putin mie asa mi-au spus,chiar mi-au sugerat sa nu mai pierd timpul de pomana aici.Am primit niste mesaje private de la anumite persoane care erau clar asistenti si ma tot intrebau diverse,de unde sunt,pe cine am echipa care se ocupa de mine etc etc.......m-am prins si nu am dat detalii..
nu-i inteleg de ce nu accepta ca ne ajutam intre noi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Irina, gand la gand :)
Nu disperati, doar impreuna putem face ceva concret!


AlesBiz-touch by magic moments * kidsmania-just for kids

pentru parintii adoptivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cetin spune:

FELICITARI PRO TV SI TUTUROR CELOR CE S-AU IMPICAT IN ACESTA CAMPANIE!!!!

Mergi la inceput