Brumarei si Craciunite nov.dec.2011 (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

legat de carucioare, noi am avut stokke la Sofia si nu ne-a parut rau, am facut si doua concedii cu el (unul iarna in elvetia pe zapada, unul in grecia pe nisip), se conduce super usor si este cea mai buna alegere pentru copil in opinia noastra. Dar, dupa cum se stie este greu, si nu ma vad cu doi copii si carind si stokke-ul dupa mine asa ca l-am dat unei finute si cautam altceva, dar cu parere de rau, tot ce vedem, tot inspre stokke ne indreptam ca functionalitati, vrem sa fie inalt si eventual mai usor, ah, apropos de manevrabilitate, inglesina otutto care e cu doua manere parca se manevreaza greu (sora mea a avut) si a avut si o problema cu o roata blocata (si a fost 2300 ron acum 2 ani si 8 luni) dar probabil ca treaba asta tine si de bafta personala.

Acum, pentru cine e interesat de stokke, recomand sa cumparati de afara, in genere olandezii au livrari civilizate, ca si costuri, in rest similar cu stokke si aici iau in calcul inatimea ar fi urmatoarele:

- www.babytrader.eu/magento/strollers/joolz/joolz-day/joolz-day-combi-silver-jeans.html" target="_blank">joolz - dar landoul pare numai carpa;
- www.babytrader.eu/magento/strollers/mima/mima-kobi-complete-anthracite-black.html" target="_blank">mima kobi care e nou si minunat da' pare cam mare si mai e si doi in unu cu landou in partea sport, insa tot cam carpos landoul;
- www.infobarrel.com/Media/Peg_Skate" target="_blank">skate de la peg perego care mai nou nu mai e doi in unu, pentru ca e cu landou separat;
- www.icoostrollers.com/Icoo-Pacific-Stroller-s/99.htm" target="_blank"> i'coo pacific care se ridica si el la nivelul mesei insa se strange greoi;

iar ca noutati din ce am vazut eu ar fi doua, unul scump:
- seed pli insa ideal pentru cei ce vor sa puna carutul dupa frigider ;
si unul ieftin si simpatic, dar care dupa cum spun review'urile este inca in transformari:
- phil&teds smart

ar mai fi unul dar nu mi'l aduc aminte, care are un landou transformabil intr'un fel de scoica..

Astept si eu de la voi info despre caruciorul ideal, inalt, usor, cu landou teapan, care sa se faca mic, sa tina copilul si perfect vertical sa fie si ieftin etc etc etc

mami de Sofi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bellasamoyed spune:

ooka da eu nu am vazut nici un carucior din astea prin romania
eu inca as opta pt stoke mai ales ca sincer cred ca inafara de carucioarele tip umbrela toate se strang greu si sunt mai grele. eu loc am in porbagaj, asa ca nu ma deranjeaza naeparat dimensiunea. qunny mi se pare chiar mai greoi si mai mare decat stokke da ii place sotului ca umfla rotile cu pompa.

acum sa vedem oricum pe 19-20 ma duc la baby expo si daca nici acolo nu or fii carucioare pai atunci unde

Cu ajutorul lui Dumnezeu sunt +11


samburelul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Bella, da intr'adevar nu sunt la noi, peg perego e la noi si am vazut in miniblu si i'coo dar nu pacific.

eu una nu's asa reticenta la cumparaturi de pe net, scaunul de masa l'am luat din olanda si scaunul de masina din suedia, si sunt multumita, dar poate am avut si bafta si au fost ok.

Iar pe de alta parte, un stokke complet la noi, la nu stiu ce targ, acum vreo 2 sapt. era 9000 ron redus, iar afara il iei cu aprox 6000 ron, asa ca eu sunt pro achizitionat de afara.

mami de Sofi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Holly Molly ce preturi:)))) mey aici cu banii aia iti iei masina la mana a doua, am calculat eu bine sau 9000 ron inseamna 2700 de dolari??

Eu mai mult de 150 de dolari nu am dat si nici nu voi da vreodata pe un carut. Oricum in primele luni, de fapt pana aproape de un an nici nu prea l-am folosit, l-am purtat pe bebe in wrap, acum cu doi copii cu atat mai mult, imi este mult mai comod sa port nou nascutul in wrap si sa imping carutul cu cel mare. Lui Aidan nu i-a placut in carucior, el voia sa vada lumea de la nivelul nostru:))

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator and 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_s spune:

mai da vorbarete mai sunteti, de abia apuc sa va citesc

eu am fost la eco azi, si am venit dezamajita de doctor..sa nu intelegeti altceva, bebe zic eu ca e bine
am fost la hamid la medicover si nu mi-a placut deloc: in primul rand necomunicativ si rece
in al doilea rand nu mi l-a aratat pe bebe, chiar daca nu aveam ecran sa vad si eu..era un singur ecran aici, si l-a vazut doar sotul
am apucat si eu sa zaresc din laterala, dar nu mi-a placut atitudinea
si la sfarsit decat atat: sarcina in evolutie, la revedere

sunt surprinsa, ca eu citisem de el ca f bun ca medic, nu contesc acest lucru dar ca si comunicare, explicatii mamici..deloc

sa va spun cum e eco, ca el nu a comentat nimic pe langa sa ma asigure ca e ok totul
sacul gestational are 3.28 cm, embrionul 1.73 cm - practic s-a dublat si inca un pic
avem 166 batai/minut
vezicula ombilicala centrala anecogena 3.9 mm
placentatie predominant pe peretele anterior - sper ca e de bine asta
zona anecogena la nivelul oului 8.5/6.9 mm
col 3.78 cm, orificiu intern inchis
nu prezinta formatiuni anexiale bilateral
..si uter in retroversie - sper sa nu fie vreo problema

fetele, scuze daca v-am plictisit, dar voi aveti mai multa experienta si vroiam sa ma asigur ca bebe e bine



8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bellasamoyed spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooka

Bella, da intr'adevar nu sunt la noi, peg perego e la noi si am vazut in miniblu si i'coo dar nu pacific.

eu una nu's asa reticenta la cumparaturi de pe net, scaunul de masa l'am luat din olanda si scaunul de masina din suedia, si sunt multumita, dar poate am avut si bafta si au fost ok.

Iar pe de alta parte, un stokke complet la noi, la nu stiu ce targ, acum vreo 2 sapt. era 9000 ron redus, iar afara il iei cu aprox 6000 ron, asa ca eu sunt pro achizitionat de afara.

mami de Sofi




ajunge la 9000 poate daca iei si pachetul de iarna si alte accesorii.... am fost eu la mini blue si stokke colectia 2011 landou si sport era in jur de 5000 si ceva de lei. scaunul de masina la stokke e undeva in jur de 1500 de lei deci nu se merita.
qunni e cam cu 1000 de lei mai ieftin. ajunge undela pe la 4000 de lei parca
acum stie tata ce scoruri sunt si strange bani ,pt puiul nostru tot ce e mai bun.

cand ziceam de targ ma refeream la baby expo editia de vara. o sa inceapa pe 19 mai.
eu am facuta sa in mare un calucl si nasterea cu tot ce ii trb lui bebe la inceput ne duce peste 25000 lei. asa ca unde merge suta merge si mia...daca tot ajungem la sumele astea

Cu ajutorul lui Dumnezeu sunt +11


samburelul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bellasamoyed spune:

Citat:
citat din mesajul lui corina_s

mai da vorbarete mai sunteti, de abia apuc sa va citesc

eu am fost la eco azi, si am venit dezamajita de doctor..sa nu intelegeti altceva, bebe zic eu ca e bine
am fost la hamid la medicover si nu mi-a placut deloc: in primul rand necomunicativ si rece
in al doilea rand nu mi l-a aratat pe bebe, chiar daca nu aveam ecran sa vad si eu..era un singur ecran aici, si l-a vazut doar sotul
am apucat si eu sa zaresc din laterala, dar nu mi-a placut atitudinea
si la sfarsit decat atat: sarcina in evolutie, la revedere

sunt surprinsa, ca eu citisem de el ca f bun ca medic, nu contesc acest lucru dar ca si comunicare, explicatii mamici..deloc

sa va spun cum e eco, ca el nu a comentat nimic pe langa sa ma asigure ca e ok totul
sacul gestational are 3.28 cm, embrionul 1.73 cm - practic s-a dublat si inca un pic
avem 166 batai/minut
vezicula ombilicala centrala anecogena 3.9 mm
placentatie predominant pe peretele anterior - sper ca e de bine asta
zona anecogena la nivelul oului 8.5/6.9 mm
col 3.78 cm, orificiu intern inchis
nu prezinta formatiuni anexiale bilateral
..si uter in retroversie - sper sa nu fie vreo problema

fetele, scuze daca v-am plictisit, dar voi aveti mai multa experienta si vroiam sa ma asigur ca bebe e bine



8+


corina cauta si tu un medic roman a nu se intelege ca sunt rasista

Cu ajutorul lui Dumnezeu sunt +11


samburelul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Corina, felicitari pt bebe sanatos. Nu e nicio problema cu uterul retrovers, si eu il am la fel si nu am intampinat nicio problema in sarcina sau la nastere. Imi pare rau de experienta cu doctorul...nu stiu ce sa zic, eu nu mi-am facut inca programare pt ca nu stiu daca sa mai merg la doctorul cu care l-am nascut pe primul copil sau daca nu, la care altul?


de steluta norocoasa (09.02.2009)


e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui bellasamoyed

multumim pt capitol...eu una am iesit de mult din discutie



Cu ajutorul lui Dumnezeu sunt +11


samburelul meu


Stiu ca ai iesit din dicutie si eu mi-am promis sa ma abtin (nu spun chiar toooooot ce gandesc ), dar nici nu poti sa arunci asa pareri si afirmatii de-astea "dure" si apoi sa pleci. Pt. ca atunci inteleg ca eu, care am un copil "rasfatat" (in viziunea ta), gresesc. Asa ca eu iti explic ca nu-i rasfatat. Oriccum, repet, nu condivid parerea ta, dar o respect. Deci, sa fie cum zici tu, insa pot pune pariu cu tine ca o sa revenim la discutiile astea peste 9 luni si ...
Deci, pe viitor, daca tot mai ai pareri din astea de Gica Contra, ori le argumentezi si ne asculti si pe noi, ori le tii pt. tine. Asa mi se pare corect.

roxana - pe maricucas si pica le-am trecut eu. Mi se pare ca a ramas anna ... da' am pierdut sirul cand a dat datele. Deci, o rog sa le mai scrie o data ca sa fie trecuta pe lista.

Am vrut sa mai zic ceva, da' am uitat .

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.
Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bellasamoyed spune:

corina ai mp

Cu ajutorul lui Dumnezeu sunt +11


samburelul meu

Mergi la inceput