Pot prelungi concediul de la 2 la 3 ani?

Pot prelungi concediul de la 2 la 3 ani? | Autor: elly_sv

Link direct la acest mesaj

fetita mea are 1 an si 7 luni si de la varsta de 1 an tot am avut cu ea probleme. din februarie au spus ca are malabsorbtie intestinala si ca trebuie sa o tin la regim fara gluten cam 1 an de zile. Pot prelungi concediu cu acest simptom? Fetita mea are dureri foarte mari de burtica si scaune proaste

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna, din cate stiu eu ca sa prelungesti concediul trebuie sa ai certificat de handicap pentru copil.Nu stiu daca ceea ce are fetita se incadreaza la asa ceva dar nu cred ca doresti ca sa fie copilul declarat cu handicap doar pentru un an de concediu din asta.Daca iti permiti poti sa iti iei concediu medical tu, sau de odihna sau ...mai vezi ce poti face .Asta daca intradevar copilul nu are handicap.
Asta e ce stiam eu, poate mai sunt modificari intre timp, Marius iti poate spune sigur.
Sanatate multa fetitei si tie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Buna.
Fara un diagnostic clar,care sa se incadreze la un grad de handicap nu poti prelungi CIC-ul pana la 3 ani.El se prelungeste numai pe baza certificatului de handicap,iar pe asta il obtii dupa ce ai o mie de hartii de la dr,treci printr-o comisie,copilul e evaluat s.a.m.d.
Malabsortia este un simptom al multor boli..la fel a sta fara gluten un an pune semne de intrebare,insa trebuie sa cercetezi mai in amanunt problema,sa faci analize pt celiachie,sa vezi de unde vine malabsortia.
Sanatate multa.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,
mai exista si varianta de a solicita angajatorului un concediu fara plata cu durata de 1 an. asta inseamna ca nu vei avea nici salariu, nici indemnizatie CIC, vei primi doar alocatia pentru copil. asa a procedat o fosta colega de serviciu, pur si simplu a vrut sa mai stea inca un an acasa, sa aiba grija de copil, desi acesta era perfect sanatos. ai putea proceda si tu asa, daca va descurcati cu banii si angajatorul e de acord. sper ca noul cod al muncii sa nu fi schimbat ceva in aceasta privinta.
decat sa umbli pe la medici, comisii, hartogaraie si nervi, mai bine iti reiei activitatea si poate ca iti vei putea permite sa platesti o bona, sa aiba grija de puiutul tau. inclin sa cred ca diagnosticul fetitei tale nu se incadreaza in categoria afectiunilor pentru care copilul poate primi certificat de handicap.
multa sanatate !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_sv spune:

Multumesc tuturor de mesaje. Fetita mea a fost incadrata in handicap usor si am primit o prelungire de 6 luni.Problema era ca aici in Suceava nu am gasit nici o gradinita in care sa o primeasca de la 2 ani( pe 20 septembrie face 2 ani) si cu regim. Mai are de tinut regim deoarece tot ii iese amidon in scaun la analize. Problema e ca nu are voie nimic ce contine cereale. Mai putin orez, porumb hrisca si soia. Si ca sa imi angajez o bona ma costa mai mult decat salariul meu sau salariul in intregime si produsele fara gluten sunt extrem de scumpe.

Mergi la inceput