**Buburuze de 2009 in actiune(14)**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

neata
cris....si nu ai dormit mai bine aseara???? nu te-ai simtit protejata???
picky eu una nu-s innebunita sa ii gasesc loc, cel putin nu la orice fel de gradi/cresa, i-am si zis soatei....fac si mofturi...avantajul e ca am venit in Be insarcinata, nu m-am apucat de job, am nascut si nu ma freaca nimeni la cap sa ma intorc la job. nu stiu, om vedea, ti-am zis ca de la primarie ne-au inscris doar la 1, ca cica asa e regula....bai, in tara aia in acelasi oras nu-s aceleasi regili....difera de la o comuna (cartier) la alta....ce sa mai. in partea flamanda niste reguli, in partea valona altele

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Fetele eu am inceput pregatelile.
Am facut blatul tortului (il am in cuptor), cojile de la niste viitoare lebede (va pun aici o poza dintr-un filmulet)https://picasaweb.google.com/sorilea73/Poze?authkey=Gv1sRgCN6a46Titfm79wE#5602760027063048690
si c-am atat pe ziua de azi.
Maine fac salata beuof (pe care o voi pune in palnii de sunca presata si chiftelute de peste.
Vineri asamblez lebedele, umplu tortul (diplomat il fac ca place la toata lumea prezenta), fac aripioare picante (tip KFC), portionez porcul pt gratar si c-am atat.
Petrecerea o facem la moasa la curte si o incepem de vineri seara (o serbeaza si moasa pe fiica-sa care face 17 ani - e cea care ati vazut-o in poze ca se pupa cu Razvan)
Mai face si ea alte pregatiri si sarmale.
O sa fie de toate pt toti.
Acum ma pregatesc sa ies cu Razvan ca mai am ceva de luat apoi sa mergem la vaccin.
pt fiecare.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

picky, ema m-am ingrozit de ce mi-ati povestit despre gradinitile de stat aici la noi nu intra nimeni cu papuci in camerele copiilor..copiii au garderoba unde au si papucei de casa..deci doar in garderoba ai voie cu papucii de strada..si eu trebuie sa ma descalt zilele astea cit stau cu sebastian inauntru...am asistat si la micul dejun..totul impecabil..azi au primit banane care aratau foarte gustoase...dupa ce fac copiii pipi la olita educatoarea duce olita o spala si o dezinfecteaza...totul super curat

la noi abia de 2 ani e gradinita gratis (adica platesti doar mincarea ca. 100€) pina acum plateai ca. 350€ pe luna la stat si unpic mai mult la privat...dar daca lucreaza doar un singur parinte atunci nu platesti nici mancarea...austria e foarte foarte in minus cu nasterile si diaia fac tot felul de chesti ca sa animeze femeile sa faca bebei..aici si daca nu ai lucrat o 1 zi in viata ta tot primesti CIC si alocatie pt copil..este plin de arabi care au 4-5 copii, mamele nu au lucrat niciodata dar primnesc tot la fel de mult ca cele care au lucrat si au platit impozite..pt 5 copii primesti ca 1000€ alocatie pe luna...no si de aici se ivesc tot felul de probleme rasiste pt ca austriecilor nu le convine

azi a fost bine la gradi..excat ca si ieri..nici azi nu l.am lasat inca singurel pt ca educatoarea principala e bolnava si doar ea se ocupa de asta..cica de maine vine iar la lucru..om trai so om vedea

Mami de Sebastian Gabriel 30.Mai.2009 http://lb2f.lilypie.com/g8j0p1.png
Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

ma mai tineti minte?
noi suntem racite cobza de o saptamana cu mucii taras, vreo 3 zile nu a avut laptop ca a fost bolnav si el si abia aseara am resit sa ii dam de cap ca de ce face un cap mic(Ary) trebuie sa gandeasca apoi 3 capete mari sa gaseasca rezolvarea, asa ca am rezolvat si laptopu acu este in perfecta stare de functionare,
despre ary ce sa va zic ca face numai nebunii este o dulce si mai nou ea nu stie sa mearga in picioare dar danseaza HORA pe care o danseaza copii la dansurii aseara tacsu cand a descoperit era in culmea fericirii.

am citit pe sarite asa ca ma iertatii ca nu raspund in particular la ficare.

anna felicitari pentru burtica sper sa fie de data asta una roz

lali felicitari pentru burtica roz care ti-o doreai

cris sa te faci bine cu picioru de la cazatura si pe miru

lavi cum merge cu serviciu?

piky mami ai nevoie de rabdare acu mai mult ca oricand asa ca fi tare.

gata fug ca ary este ff martinita si vrea sa distruga tot cauza este caninu nr 4 care o chinuie de vreo sapt si nu vrea sa sparga
promit ca mai vin

getik mami de mica aricica 29.12.2009
povestea unui aricy bijuteriile lui getik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Laura....ideea e ca nu e vb doar de alea de stat....si nu de gradi, cand copilul e mai maricel si poate sa iti vb, sa iti povesteasca ce si cum, ci de crasa, cand copilul nu are imunitatea chiar formata, cand nu stie sa iti pov calvarul prin care trece. in fine....nu stiu de ce nu se sesizeaza nimeni, de ce nu se aplica amenzi, etc.....asta in cond in care daca esti vz ca iti bruschezi copilul, se cheama politia si ti-l ia fara drept de apel...deci e un paradox pe care eu nu il inteleg deloc. alocatie si aici se primeste, ori mama, ori tata....daca lucreaza tata, ia tata, daca amandoi, mama....CIC =Conc de ingrijire copil, asta e traducerea...deci sa iei concediu de la cine daca nu ai lucrat nicaieri? deci siguri vb de alocatie. la alocatii chiar nu e probl, mai avem si o asocientie non guvernamentala care ofera servicii medicale copiilor, gratis, gem controale periodice in care intra consultarea, masuratori, etc, vaccin....deci nu asta e probl, ci conditiile creselor si locurile la gradi
getooooo eu te dadusem dispatuta.....am intrebat ieri de tine dar nu mi-a zis nimeni nic
picky sa ne zici cum v-ati descurcat. aici e urat....frig, gri, bate vantul

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

ce, fata, nu va place culoarea mea?

nu este politica, zau... e doar kestie de preferinte in exprimare .

revin mai incolo ca plec la posta acum.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
PT. ANDREI SI ALTI COPII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela
CIC =Conc de ingrijire copil, asta e traducerea...deci sa iei concediu de la cine daca nu ai lucrat nicaieri? deci siguri vb de alocatie.
mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail


nu..nu de alocatie vorbesc..iam zis CIC ca nu am stiut cum sa zic altcumva ..in austria primesti 2 ani jumate 436euro/lunar dupa ce ai nascut ca sa stai acasa cu copilul..egal daca nu ai lucrat deloc, sau daca ai lucrat 2-3-4-15 ani inainte sa ramii gravida...alocatia o primesti pina termina copilul scoala sau facultatea daca merge mai departe...

Mami de Sebastian Gabriel 30.Mai.2009 http://lb2f.lilypie.com/g8j0p1.png
Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

ema dar daca o mama/tata vede ce infecta e cresa nu are unde sa sune sa trimita ceva control peste ei? nu inteleg dece nu face nimeni scandal

Mami de Sebastian Gabriel 30.Mai.2009 http://lb2f.lilypie.com/g8j0p1.png
Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

kilometroaselor maica,eu am treaba la bucatarie,asa ca va rog sa scrieti mai moderat ca sa apuc si eu sa fiu la zi cu toate
fac ciorbita de oase de porc(de fapt cional cu carne prospat) si merluciul la cuptor lasat la baitz cu de toate

picky ca sa-l citez pe al meu "sunt oripilat de ce a facut fii-ta"de paca e numai a mea.Si eu am azi program de epilare peste tot sa vad si daca reusesc.E bataie de joc treaba cu cresele la voiaicea fac reclamatie si le arde de nu se vede..macar la capitolul asta sa excelam ca la o gramada suntem praf.Adica nu-i ok sa fie prea inaltuta??Miru are 90cm i pe zi ce trece parca se inalta..dar lapte nu bea mai mult de 250-300ml in 24 ore.Poate e un piculetz de gelozie,si cred ca e normal..dar vad ca te ti bine si nu te lasi.Ce faci de ziua Pucai,ce pregatesti?
ema stai asa ca am pierdut ceva pe drum,de ce sa ma simt protejata aseara?.Fata,mi se pare normal sa ai preferinte,doar iti doresti ce e mai bun pentru teroristul tau,si eu la fel as face
sori foarte fain meniul pentru sambata,dar zi acuma cum mesteresti lebedele alea..sper ca nu stai 10 ore sa le bibilesti ca sa le infuleci apoi din 2 inghitituri ca as murii de ciuda.Alt vaccin azi?Cate mai aveti de refacut?
laurao foate interesanta treaba cu maternitatea la voi..nu zic ca nu e avantajos,dar sa nu muncesti o zi din viata ta si apoi sa te intretina statul cand altii muncesc de ani de zile ,e putin cam nedrept..
getik tot nu ati scapat fata de zmei? .Pup aricica caninoasa sa scape mai repede de durere
mady chiar asa fata,ce pusca mea ai avut cu portocaliul asta?Stai ca vazusi..20 de zile de moderare??damnnnnn


Asta mica sta si patruleaza prin bucayrie cu scaunul mare si tot face ture pe la aragaz.ii miroase a ciorbita ,dar nu e gata inca.In schimb de cate ori am mai pus ceva la ea si am mai dres-o am impartit amandoua lingura pentru degustare.Asta ca sa nu mai zic ca ma pandeste si imi fura baitzul de pe peste

Mirunel terorista



BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Cris inca nu am facut vaccinul ca nu e dr la cab, a ramas ca ma suna. Trebuia sa-l fac de sapt trecuta, dar daca a fost cu laringita, l-am amanat. E al 2-lea de hepB si mai avem inca unul peste alte 4 luni si inca o testare IDR prin vara.
Lebedele nu-s asa greu de facut. Se fac cojile din compozitia de eclere si in + se fac bastinase din coca cate gramajoare ai. Dupa ce s-au copt si racit se taie la fiecare un capacel deasupra, se pune crema(la alegere si dupa preferinta) si apoi frisca, se pune capacelul peste si intr-un lateral ciocul, apoi se pudreaza cu zahar.
Cred ca am fost destul de explicita


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput