**Buburuze de 2009 in actiune(14)**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

mie asta cu crese/gradi mi se pare cam asa....firma X scoate N posturi la concurs pe data Y si Z, eu, Floarea lui Ion, fara pile , fara chef de scandal, om pasnic si increzator in corectitudine ma duc la concurs pe data Y si cand ajung ....surprizaaa....mi se zice ca is ocupate posturile, sa vin la urmatoarea sesiune de concurs dar nu e nici atunci certitudine ca voi da concursul. ce sa mai discutam....

picky si daca te iei de ei te alegi cu un 'desole'....ca atata stiu. in 2012 cica se deschide aia europeana de langa noi, in prima zi il trimit pe al meu sa il inscrie pt cand o avea 4 ani...

fetiliiii vin si eu cu o intrebare intrebatoare.....unde este geta??????

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

hello!

ce vreme nasoala!!! a tras o ploaie cu gheata ieri... de imi ajunsese apa pana la usa .

ema, am crezut ca numai la noi e problema cu cresa sau/si gradinita. la cresa unde a fost alex sunt acum 800 de cereri pt. 50 de locuri . bine ca are cine sa stea cu mihaita...

cris, picky, ce aventuri ati avut! pipicioase si kkcioase... si noua ni s-a intamplat o data sa faca mihaita pipi in pat de am spalat la saltea o juma de ora... riscurile meseriei, ce sa-i faci?

mihaita nu da semne ca ar vrea sa stea pe oala sau pe orice altceva care necesita stat intr-un loc. sper sa-l fac sa stea macar pe un scaunel pana merg la serviciu...

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
PT. ANDREI SI ALTI COPII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

am facut pop-corn,cine vrea?????

Mirunel terorista



BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

ema, picky stati ca eu nu inteleg...adica nu se da decit 90 de zile concediu de maternitate dar locuri la cresa/gradi din parti? pai cum isi imagineaza statul belgian ca merge treaba? picky pai cum sa nu te ia cu draci cind vezi ca fata vrea sa socializeze si nu poti sa o dai la gradi ca nu ai unde?

cris mie mi frica sa nu imi pise sebastain singurul covor din casa..daca sar intimpla pe saltea cred ca as face crize cred ca mi-as lua sotul la bataie

Mami de Sebastian Gabriel 30.Mai.2009 http://lb2f.lilypie.com/g8j0p1.png
Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

sa vedeti la sfarsitul anului, cand o sa termine cic-ul mamicile care "beneficiaza" de noua lege... o sa fie durere mare...bietii copii ...

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
PT. ANDREI SI ALTI COPII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMi spune:

hello gagici ,

am apucat si eu sa citesc putin asa ca raspund repede si pe sarite
Anna felicitari pt sarcina , sa deaDD sa fie o sarcina usoara, fara probleme sa stii ca nu e chiar de speriat cu 2 copii mici, mai ales in primele luni cand cel mic doar papa si doarme (sau poate am avut eu noroc de copii cuminti?); app de copii cuminti, fata mea e ceva de speriat , pe cat a fost de cuminte cand a fost mica pe atat e de rea acum, cand mergem in parc fug toti copiii de ea, nu mai stiu ce sa-i fac
Picky, haioasa faza cu olita, nasol ca ai atat de putin concediu, eu as fi n stare sa mai fac un copil numai sa stau cat mai mult cu ei acasa si cand ma gandesc ca inainte sa am copii in afara de servici nu ma interesa nimic altceva (am 15 ani de cand lucrez la firma respectiva )
Cris m-am invrednicit si am pus cateva poze dar mai trebuie sa imi dea Ana, imi pare rau de cazatura si sper sa-ti gasesti servici cat mai repede foarte tare faza cu pipilica in pat, eu cu riscul de a mai sta cu chilotei aman pt mai tarziu sa se faca putin mai cald acum incercam la olita care in traducere libera inseamna ca stau cu ea in baie cate 40 minute (si nu doar odata pe zi,si uneori vrea sa stau si eu si Cosmin cu ea acolo, am transformat baia in sufragerie )nu face nimic sau doar pipi iar la maxim 2 minute dupa ce am iesit din baie face kk in chilotei
Alynta felicitari ca ai reusit cu actele dar in afara de decizia de suspendare iti mai trebuia ceva de la ei? Mult succes sotului sa-si gaseasca un job bun
LauraO ma bucur ca-i place lui Sebastian la gradi
Lali, sarcina usoara
Sori eu ca sa scap mai usor la ziua lui Bubu am luat si ceva semipreparate pt ca mi-a luat destul timp tortul, eu nu prea le am cu prajiturile dar a iesit bun
Lavi cum mai este nepotelul?

cam atat ca mi-a expirat timpul

https://picasaweb.google.com/Dana.Maria.Mihalache/RaduAndreiSiBiancaMaria?feat=directlink



mamica de BIANCA MARIA 28.04.2009 si RADU ANDREI 05.03.2011
www.youtube.com/watch?v=IxQycdOPBgY/?feat=directlink" target="_blank">IN ASTEPTAREA LUI RADU ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

sist e cam asa, Laura...conc de maternitate e 4 luni...crese sunt, doar ca pana la 2 ani jumatate se platesc, cea mai ieftina e 500 euro /luna, conditiile lasa mult de dorit, multe mamici sunt patite....copilul sta la cresa 2 zile, alte 1-2 sapt in spital, altii s-au ales cu boli pe viata, gen astm, picky e patita si ea....e un paradox care nici eu nu mi-l explic...incurajeaza fam sa faca copii si dupa iti dau 'la ficat' cu sistemul....mai e varianta, pana in 2 ani jumatate, sa il dai in sist bona cu max 5 copii, tot un fel de mini cresa....e si mai scump de 500 si iar nu ai siguranta ca se ocupa de copil. dupa 2 ani jumate incepe maternel, iaca nu stiu cum sa explic in Romana....aici e buba mare. asta e gratuit si ca si conditii e un picut mai bine(vb de astea gratuite, ca la alea cu plata gasesti dar te ustura)...aici nu sunt locuri. dupa, dupa varsta de 4 ani mai exact, nu mai stiu exact care e sistemul pt ca nu am motive sa ma intereseze, noi beneficiind de facilitatea de a putea da copilul la scoala europeana de la acea varsta....si acum putem sa il dam acolo, contra cost, nu ar fi chiar un capat de tara doar ca nici cond de la cresa Parlamentului nu sunt bune, stiu 1 caz de astm dobandit de la peretii mucegaiti de la cresa si 1 caz in care 2-3 zile copilul sta la cresa 2-3 acasa sau si mai rau in spital...cam asta stiu eu

mady....da de undeee...crezi tu ca birocratia sau proasta organizare si gestionare sunt nascute in Romania???? au si ei bubele lor mariiiii....acum na, daca ar fi doar ei, belgienii si sa spunem expatriatii ce lucreaza in institutii si alti cativa ar fi o chestie dar sunt invadati de arabi, ceva asemanator cu Franta, si astia toarna copii la greu, la 4 copii nu mai sunt platitori de impozite iar daca ai un copil la gradi deja ai prioritate pt al 2 lea la aceeasi gradi....etc. trebi complicateeeee


ma bag la nani....deja am sa dorm mai linistita Bin Laden is dead, suntem 'miezul din dodoasca' ca o sa avem scut antiracheta, ca datorita inf de la CIA din Romania l-au prins pe Bin Laden....ce sa mai. noapte buna fetiliiiiiii

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

neataaaaaaaaaaaaaaaaaa..
haideti la ,perfuzabila cu nes,ceai fructat,trabuce si vougue

laurao asa ma gandit si eu pana sa imi inunde Miru salteauadar acum ma amuza ori de cate ori imi aduc aminte..si covoare nu am decat 2,pe care mi le-a marcat de mult
mady uite ca nu m-am uitat ce stipuleaza noua lege privind mamicile cu CIC..dar sigur nu e de bine
danami noi pan acum am scapat de rahatei prin casa,locul lor e numai in pampersi.Si la baie nu are stare pe buda mai mult de 2-3 minute.Super faine pozicile,a crescut asa mare Bia si mezinul e tare frumusel.Mi-a placut cum ati sarbatorit cei de anisori ai Biancai,tare frumos
ema si de la Prahova spre Arad e drum liber,nu? cica "aruncati acolo cu racheta ca nu mai avem scut"..am vazut si eu putin din emisiune si e o tzeapa imensa..

Mirunel terorista



BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Neata,

Cris hai ca fost de ras Miru, dar cel mai mult mi-a placut sa-mi imaginez fata lui Ionut ...asta e se intampla si accidente
A mea acum e fara pampers si ii tot aduc aminte de olita..ieri la fel am insistat cu olita si tot pe ea a facut.. Degeaba s-ar vota acum ca eu nu ma voi incadra...am reusit sa ma pensez asa pe fuga cat inca dormeau fetele ieri
Ema cam asa e ..si toti iti zic ..ne pare rau... Vezi ca se va face un program de inscriere, ca asa am patit-o noi cu cresa din coltul strazi..cand s-a deschis erau locurile pline pana in ianuarie 2012 ...nu de lata dar s-au inscris prin telefon ..asa ca mare grija ..pune-l pe Cata sa sune, sa insiste
Mady asa-i riscurile meseriei..ptr salteaua ei la pat am cumparat o chestie speciala de pus sub cearsaf sa nu pateze salteaua, dar trebuie sa cumpar si ptr patul nostru ca doarme cu mine
Laura exact,ti-a explicat Ema perfect, iar eu adaug..am dus fata la cresa particulara, singura unde am mai gasit locuri libere..costa 500 pe luna dar nu-mi permiteam, mai ales ca in unele zile munceam jumatate de norma, asa ca am inscris-o doar 3 zile pe sapt si plateam 300. ptr ei nu conteaza daca o duci juma de zi sau o zi intreaga, platesti tot 25 de euro pe zi. Am dus-o 6 zile in total ca am luat-o de acolo bolnava. Sa-ti zic si conditiile?! Ok erau 2 incaperi mari, una unde se jucau copii si una unde doremau, aa si mai era intr-un colt amenajata bucataria. Copii mergeau de-a buselea pe jos, se jucau, se tavaleau iar ingrijitoarele intrau incaltate plus ca oricine intra in cresa trebuia sa treaca prin acel loc de joaca ca sa ajunga sa vada dormitorul..unul inunecos, fara usa(ca cica erau in renovare/modernizare..cum dracu o fi numit ele) erau niste fructe pe masa unde deasurpa roiau niste musculite asteptand sa pape si ele din acele pere suculente... Dezgustator cu totul dar nu am avut ce face, alta solutie nu aveam..si crede-ma ca mi se rupea sufletul sa o vad cum plange cand plec si ma striga..iar o data ma venit mai repede decat trebuia si i-am gasit pe toti copi inclusiv pe Stefi doar in pampers si tricou pe podeaua infecta, iar ele in cizme si imbracate bine. plus ca ii curgea nasucul si avea mucii uscati la nas..sa mai zic ca era si rosie ca racul la fundulet, ca facuse kk in pampers si nu a fost schimbata la timp plus ca de fiecre data cand o luam copila mea era flamanda, ca-i opream sandvisuri de la mine si paan acasa infuleca 2 jumatati iar eu ii duceam sandvisurile ptr la 10 sticla de 1 l de lapte, la pranz gateau ele ptr copii plus fructe care i le dadeam de acasa si apa ca ele dadeau apa de la robinet(o fi potabila dar noi nu o bem)..deja ma ingrozesc numai cand povestesc...
Aveam posibilitatea sa merg si la un onthalmoeder(mini cresa la particular acasa cu maximul 5-7 copii) ..era ma 3 case mai sus de noi, deci perfect..numai ca ma fost total dezamagiti cand ma vazut si conditiile de acolo..o harababura is o mizerie in casa de nu ai vazut..un rafta din lemn suspendat plin cu carti si ticsit cu farduri, bijuteri, unghi false ca deh avea o fata de 15 ani. piese mici bune sa fie inghitite de copii, .niste jucarii mizerabile, ba nu infecte de acum 15 ani, fusese jucariile copiilor..somnul copiilor era pe jos sau pe unde apucau, ca ea nu-i mai urca la etaj in dormitoarele lor, mancarea..doar piureu de cartofi, ca a motivat ca, carne-i scumpa si copii isi bat joc de mancare, la morcov e alergica isn u curata/foloseste..brocoli, conopida is alte legume nu are rost ca tot nu le mamanca copilul..o fetita dea cola ca asa i-a zis masa sa-i dea cola..ea era si fumatoare si cica fuma afara in curte si ii supraveghea pe copii pe geam...horror..asta a fost cuvantul perfect ptr ea...eu nu-mi pot explica cum li se da atestul ptr cresa..
Am mai vazut si alte crese..una la o casa si avea cresa facuta la etajul 2...avea si 2 pisici care se plimbau peste tot, prin patuturile copiilor, pe bucataria unde gatea..si un caine mare ..iar pe copii cica ii scotea in gradina..ca ne-a aratat-o de la etaj..o gradina plina cu buruieni(a se citi flori is copacei)- si un mini iaz in mijloc..deci copii nu se puteau juca nicaieri...dar ma vazut si crese ok, mari, spatioase insa foarte scumpe 500euro lunar chiar si cand copilul e bolnav, chiar si cand pleci in vacante si nu e in aceasi perioada cu cresa, chiar daca nu duci copilul intr-o zi..indiferent 500 euro plus inainte o garantie de inca 500 euro.
Acum trebuie sa gasesc locuri la cresa sau o bona

La ikea se gaseseste un cearsaf care protejaza slateaua, e impermeabil..de acela vreau sa-mi iau si eu.

Mady ti-ai tras culoare portocalie? de cand?!
Dana pai inseamana ca Bia nu-i geloasa si nu-i face nimic micutului...Stefi o si iubeste si o si bate pe Anna ...stii cum se zice, cand is mici si is cuminti vor fi rai cand vor creste Am vazut pozici frumoase de la ziua lui Bubu, si pe fratiorul mic, si pe Ana si burtica ei si pe Darius...ce mai toate mi-au placut si rochita ei e foarte frumoasa..aa si freza lui Radu mi-a placut asa ciufulici
Ema da ai prioritate la al 2-lea copil la aceasi scoala unde-i e si primul copil..dar hai sa-ti zic ce a patit ginecologul..are un copil mare la scoala si unul mic pe care acum il da la gradinita..a optat tot ptr scoala unde-i copilul mare..ok, a intrat si cel mic la gradi tot acolo..dupa cateva zile surpiza il suna directoul si-i spune ca locul nu-i mai poate daca ca cel mare e la scoala generala si nu la gradinita..si sunt doua lucruri diferite...ginecologul incepe s-ai explice ca in brosura sua pe site-ul lor nu specifica si clasele unde ar trebuie sa fie copilul mare si ca doar sa fie inscris la respectiva scoala ...si i-a zis ca daca nu respecta ceea ce scrie pe site-ul scolo nu-i nimic ca merge si da institutia in judecata..si a rezolvat problema cu inscirerea la gradinita ca altfel ramanea fara loc ptr copil.


Mami de mica si iubita 05.05.2009 si de inca o mai mica si iubita 25.03.2011

Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Asa acum sa va zic de controlul de aseara

Cum am presupus, Stefi e grasuta, exact la limita de sus, iar la inaltime e putin peste medie 89 cm..asa ca trebuie sa mai diminuam cantitatea de lapte. dar nici cum ii dau eu lapte degresat nu-i bine..asa ca am revenit la laptele integral ca cica asta ar anumite propietati ptr dezvoltarea creierului...si in cazul in care imi cere mult lapte il combin cu apa...si imi cere nu gluma ...ca la 4 dimineata cand o alptam pe Anna si Stefi se trezeste si cere lapte de abia dupa 1 ora jumate mi-a adormit dar nu s-a lasat pana nu i-am adus lapte, apoi la 7 i-a adus si tacsu inca o sticla..mi-a zis ca de acum incolo laptele sa fie doar la masa is nu intre..intre apa sau putin ceai..dar in rest nimic...laptele e mancare nu ptr sete..ptr sete e apa. Sper ca sa nu mai puna pe ea si sa fie si ea o fetita subtirica
Cat despre dinti, tot 8 si 4 masele, nu trebuei sa ma ingrijorez ca ii vor iesi..deci nici pomeneala de rahitism sau lipsa de ca sau alte boli ...

Aseara nu m-a ascutat deloc, ba din contra a fost foarte rautacioasa cu Anna si cu mine, a bruscat-o pe Anna, a impuns-o cu degetele, a lovit-o in cap iar pe mine ptr ca ii tot facea observatie sa nu mai procedeze asa, m-a muscat de umar..va dati seama ca s-a pricopsit cu o pedeapsa nu?! ..5 min la colt pe scaun..a plans si tot "implora" dar a stiut ca a fost pedepsita ptr ca a facut ceva rau..deja stie ca daca-i pedeapsa trebuie respectata, apoi si-a cerut iertare si m-a pupat. Nu am ce face trebuie sa o invat si cu pedepsele daca nu-i cuminte...nu aplic bataia dar aplic pedeapsa la colt ...si apoi ii explic unde a gresit si de ce a fost pedepsita.

Azi vad ca-i vreme frumoasa asa ca le voi scoate in parc, sa vad cum ma voi descurca singura cu 2 copii...cu 2 carucioare nu pot asa ca o iau pe Stefi pe jos si pe Anna in carut...

V-am pupacit


Mami de mica si iubita 05.05.2009 si de inca o mai mica si iubita 25.03.2011

Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput