Parinteala nepavloviana(4)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Multumesc, Alexandra, pentru raspuns. Si mama (bunica lui) mai aplica varianta cu exemplul (adica ii da si ea, sau nu il mai baga in seama, pentru scurt timp), dar nu stiu daca e in regula... Bine, ea e cam cea mai des lovita, si cateodata nu mai stie nici ea cum sa reactioneze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

sigur, mai poate fi aplicata si rabdarea pana in panzele albe si indiferent de de face copilul, noi sa il luam in brate sa il pupam si sa ii spunem ca il iubim

e si asta o varianta, destul de intalnita, cel putin aici, pe DC, dar eu nu sunt de acord cu ea.

Pentrru ca am aceasta convingere ca daca ridici in slavi copilul, indiferent ce face el, ii dai un exemplu prost, negativ.

Una din datoriile mele, morale, de parinte, este sa imi integrez copilul in societate. Asta asa nasoala, cum e a noastra,dar in asta traim, dar nu-mi doresc un copil evitat si izolat.

Degeaba acasa este centrul universului, daca atunci cand iese pe usa devine invizibil.

Pentru ca se va trezi intr-un loc, unde se aplica reguli, chiar daca noua nu ne convine, gen gradinita, scoala si de ce nu, afara, la joaca si nu va intelege de ce acolo daca scuipa, musca, loveste, vorbeste urat, nu este pupat pe crestet, ca acasa, ba mai rau, este evitat de copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

.


Asta aud de ani de zile: mi-e mila.



Sper ca v-am incurajat destul!


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


Uaaa.
Si a mea e fix la fel. In afara de "mi-e mila" pe mine ma si cearta des. De ex. acum iubeste 2 caini vagabonzi, de vreo 6-8 luni, urati rau ceea ce am indraznit sa zic. Am primit o lunga teorie despre cum nu conteaza cum arata ci cum sunt pe interior (adica ce buni sunt).

Si a mea aduna chestii, eventual sparte, pe care le lipeste si pastreaza. Inutila teoria cu "nu putem umple casa cu gunoi si lucruri nefolositoare"
Zici ca nu trece, nu?
Eu am ajuns la concluzia ca va fi o baba ingroizitoare, noroc ca n-o sa apuc s-o vad baba . Va avea o casa plina de toate lucrurile vechi pentru ca nu arunca nimic si probabil 15 matze si 20 de catei urati si schilozi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

As vrea sa va intreb si eu, apropo de copilasi si fixurile lor: cum ii invatam sa nu fie tipicari? Sa ma explic: eu sunt tipicara nr. 1: toate lucrurile au un loc anume, activitatile toate au un mers intr-o anumita ordine (de ex.cum ma spal, cum fac curatenie,etc.) Si Miruna e la fel: se incalta intr-o ordine (stangul intotdeauna primul), picaturile in nas se pun intotdeauna in stanga prima, apoi in dreapta, si numai intr-un anumit loc din casa. Si muuulte astfel de exemple. Eu o inteleg, ca si eu sunt asa, dar cum sa o invat sa nu conteze astea? Ca se lasa cu crize si urlete daca ceva nu se face cum trebuie.


Dia, mami de shmoo mare Miruna (15.07.2008)
31+ cu shmoo mic "pisicutz verde"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai daca tu esti asa e foarte greu sa inveti copilul sa nu fie asa. (ma gandesc ca nu are alte motive, in afara de educatie si probabil un ceva mostenit). esti centrul universului lui, tot ce faci tu e bine.
probabil mai tarziu fie se va revolta in privinta acestui mod de viata, fie il va adopta in intregime.
(in fond, de ce te deranjeaza? am intalnit oameni tipicari si fericiti, asa ca nu mi se pare chiar un capat de tara - e doar destul de stresant pentru cei din jur care sunt non-tipicari )

daca banuiesti ca tipicareala are o alta cauza (adica e o modalitate de a scapa de anxietate) si te preocupa foarte tare, poti cere sfatul unui psiholog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
[off topic - pai vezi, esti neplansa, incerci sa recuperezi acum


Da mai ! Vezi ce bine ca am postat ca asa macar am aflat de unde mi se trage.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Io nu-s tipicara deloc si musiu pana-n panzele albe. Deci nush daca are legatura cu "cum esti tu".

Banuiesc ca de fapt ei isi creeaza niste scenarii pe care le repeta ca sa se simta in siguranta. Orice chestie noua ii deruteaza si atunci prefera drumul batatorit.

Ma rog, explicatia asta nu aduce insa si o solutie. Caut si eu in continuare...

Citat:
citat din mesajul lui dia_filipas

As vrea sa va intreb si eu, apropo de copilasi si fixurile lor: cum ii invatam sa nu fie tipicari? Sa ma explic: eu sunt tipicara nr. 1: toate lucrurile au un loc anume, activitatile toate au un mers intr-o anumita ordine (de ex.cum ma spal, cum fac curatenie,etc.) Si Miruna e la fel: se incalta intr-o ordine (stangul intotdeauna primul), picaturile in nas se pun intotdeauna in stanga prima, apoi in dreapta, si numai intr-un anumit loc din casa. Si muuulte astfel de exemple. Eu o inteleg, ca si eu sunt asa, dar cum sa o invat sa nu conteze astea? Ca se lasa cu crize si urlete daca ceva nu se face cum trebuie.


Dia, mami de shmoo mare Miruna (15.07.2008)
31+ cu shmoo mic "pisicutz verde"


CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Cu lovitul: eu ma apar. Daca ma loveste peste fata imi pun mainile peste fata, daca ma loveste cand il tin in brate il pun jos, daca ma loveste inainte sa ne culcam ma intorc cu spatele la el. Niciuna dintre aceste actiuni nu e pe placul lui: "Nu mana"/"Vleau batze"/"Fata Chiti" si ii zic ca revin, dar sa nu ma mai loveasca. Si uneori mai adaug ca nu stau la bataie ca prostu' si-l rog si pe el ca, daca il loveste cineva, sa nu stea ca un sac de box. La inceput a marait oleaca, acum intelege si nu ma mai loveste.

Cam pavlovian... ?

Ma gandesc ca, daca astia micii copiaza comportamentul nostru si eu stau la caftit, el o sa preia ideea ca e OK sa stai la caftit. Si zau ca n-as vrea sa il iau de la gradi cu vreun ochi vanat.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui dia_filipas

As vrea sa va intreb si eu, apropo de copilasi si fixurile lor: cum ii invatam sa nu fie tipicari? Sa ma explic: eu sunt tipicara nr. 1: toate lucrurile au un loc anume, activitatile toate au un mers intr-o anumita ordine (de ex.cum ma spal, cum fac curatenie,etc.) Si Miruna e la fel: se incalta intr-o ordine (stangul intotdeauna primul), picaturile in nas se pun intotdeauna in stanga prima, apoi in dreapta, si numai intr-un anumit loc din casa. Si muuulte astfel de exemple. Eu o inteleg, ca si eu sunt asa, dar cum sa o invat sa nu conteze astea? Ca se lasa cu crize si urlete daca ceva nu se face cum trebuie.


Dia, mami de shmoo mare Miruna (15.07.2008)
31+ cu shmoo mic "pisicutz verde"



Parca povestesti de mine si de Victoria

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Moonvas sigur ca nu e in regula sa-l lasi sa te loveasca. Foarte bine ca te aperi, te feresti si ii explici. E o limita pe care are nevoie sa o invete. Nu ar folosi nimanui sa stai la incasat, nici tie, nici lui.

Cat despre "tipicar", la varsta lui, toti copiii sunt "tipicari", iubesc ritualurile. Asta le da o senzatie de control asupra lumii, le domoleste temerile.

Mergi la inceput