Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

voi cat timp pastrati lp preparat la temp. camerei/frigi??


mamica implinita de fetita si baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Intrebare: cam in cat timp isi revine burta?
Sau mai exact cand isi recapata elasticitatea pielea de pe burta. La mine s-a tras deja, dar simt inca pielea cam flasca

Voi ati facut ceva deosebit ptr asta? Masaj, creme, exercitii fizice?



mami de Natalia - 11.04.2011

http://www.amainbucatarie.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/8264324@N03/sets/72157625644823552/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Neatza fetele!
Sa nu dati cu pietre! Ieri l-am sarbatorit pe iubi si am mancat si sushi si tort cu cioco ( facut in casa) super ... si am baut jumate de pahar de bere ( am poftit) si jumate e pahar de vin si seara dupa baie, pt ca toata ziua am alergat dupa cumparaturi , gatit ( la sushi a facut cumnata mai mult), aveam titi fleasca asa ca i-am dat lui Dodo un bibe cu laptic si a papat 90 de ml... E mult e putin? dupa care mi-a umplut pamapersul de kki ( si pijamaua) si i-am bagat si pe titi in gura ( 2 mini de desert) si a dormit vreo 6 ore jumate si nici n-a mai urlat seara..
Sa nu ma bateti mamicile care alptati exclusiv , dar eu cred ca seara o sa-i dau laptic la sticlutza.. dimi la 5.30 i-am dat o titi plina de a dormit inca 3 ore... Gresesc? Daca in timpul zilei papa la 3 ore cum vine seara imi cere la 1 ora jumate doua maxim, cred ca nu prea are ce..

mami de fete frumoase MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO -ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

ama, tb sa faci abdomene sa sti si masaj cu crema hidratanta ( era bine anticelu , dar alaptezi si stiu ca n-ai voie)

mami de fete frumoase MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO -ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

simo, lavi, ina pupici, neatza!

mami de fete frumoase MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO -ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:



Buna ziua si de la noi!!!

Ama, hai sa iti povestesc ce am patit eu legat de fundulet rosu: In ziua cand ne-au externat cand sa-l schimbam sa plecam acasa a facut kk....si asistenta a zis: Schimba-l tu!...pfffffff , primul schimbat...Toate bune si frumoase, scot hainute, pampersul, il sterg si sa punem binenteles alt pampers...cand, un jet imens de alt kk, si altul, si altul.... eram pierduta, nu stiam cum sa mai fac, eram si singura si plina si eu si baiatul de kk, ca sa nu mai sp ca mama si sora se uitau pe geam la noi si radeau(nu aveau voie sa intre). Hai ca am ”deraiat” de la subiect, asaaaaaaaaaa: atunci funduletul lui era curat, normal. Pt ca eu am cerut externare mai devreme pt ca eram ok si eu si Eddy ne-au chemat a doau zi pt cantarirea lui bebe si schimbat pansamentul mie. Ajungem acasa, bebe kk si kk, si kk. Noi binenteles ca aveam acasa provizii de servetele umede, si dupa fiecare kk, sters normal cu servetel umed si el se inrosise cumplit mitittelul. Cand am fost a 2-a zi la cantareala, am intrebat asistenta...si mi-a sp asa: ca nu trebuie sters cu servetele umede decat in cazuri extreme(cand suntem plecati) ci doar cu carpulite de bumbac sau tifon inmuiat in apa(nu neaparat calda) si sters bine sau spalat direct cu apa la fundulet. In caz de inrosire sa dam de fiecare data cu , crema cu Zinc. Si asa am procedat din a 2-a zi acasa: sters DOAR cu tifon umezit in apa calduta si fffffffffff rar(pt ca nu a fost cazul) am dat cu acea crema cu Zinc si este suuuuper ok funduletul lui bebe, curat, curat.


Hai ca m-am lungit prea mult...!

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:




Wooooooou Delia, a dormit Dodo 6 ore si ceva? Ce superb, nu? Eddy se trezeste noaptea cam la 4 ore si ceva....tot este super ok.

Ama,legat de elasticitatea pielii, depinde de la persoana la persoana. Parerea mea este sa hidratezi pielea la maxim si de cate ori ai ocazia sa incerci sa o masezi asa, usor.Mereu de jos in sus, sa incerci sa prinzi burta in palme si sa o strangi usor prin ridicare...Ai voie masaj anticelulitic chiar daca alaptezi(asta este meseria mea) dar, nu in forta ci mai mult spre drenaj limfatic.

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:




Ama, am uitat sa precizez cel mai important....MISCAREA, dar asta bineneteles cand ai timp. Momentan bebelusii nostrii nu ne lasa sa mergem la sala sau sa iesim la alergat prin parcuri.

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Delia, Ally mersi de sfaturi deocamdata o sa fac doar masaj ca am doar 3 saptamani de la cezariana si imi e teama inca sa fac efort fizic (desi toata ziua lucrez prin casa). Dar apoi...:))

Ally si eu tot auzisem chestia cu servetelele umede ca nu ar fi cea mai buna alegere, dar acum m-am lamurit pe pielea nataliei si iesi si muuult mai ieftin.
eu cand am schimbat primul pampers eram deja acasa. m-am inchis in camera, doar eu cu Nati si a fost ok. Apoi am patit si eu faze cu umplut de caca si de pipi :)))

mami de Natalia - 11.04.2011

http://www.amainbucatarie.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/8264324@N03/sets/72157625644823552/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui AllyLaur




Wooooooou Delia, a dormit Dodo 6 ore si ceva? Ce superb, nu? Eddy se trezeste noaptea cam la 4 ore si ceva....tot este super ok.

Ama,legat de elasticitatea pielii, depinde de la persoana la persoana. Parerea mea este sa hidratezi pielea la maxim si de cate ori ai ocazia sa incerci sa o masezi asa, usor.Mereu de jos in sus, sa incerci sa prinzi burta in palme si sa o strangi usor prin ridicare...Ai voie masaj anticelulitic chiar daca alaptezi(asta este meseria mea) dar, nu in forta ci mai mult spre drenaj limfatic.

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

da, Ally, , Maria la varsta pe care o are Dodo acum dormea toata noaptea 7-8 ore, .... credeti ca sunt de invinuit ca am facut asta...? cu lp? vad ca titi o ia oricum

mami de fete frumoase MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO -ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput