Ajutati-l pe Iustin sa ajunga la RMN

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Kamy, colegii mei va sunt alaturi. Am stans astazi 205 lei pe care ma duc sa-i depun acum la banca. Mult curaj caci veti gasi oameni care sa va ajute.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamy75 spune:

Faptul ca nu ne cunoasteti personal si vreti sa ne ajutati mi-a umplut sufletul de lumina. Astazi am putut admira mirosul copacilor infloriti si starea sufleteasca s-a schimbat. Cuvintele voastre de incurajare pot face minuni, si nu spun asa doar vorbe.
tomaca si ymca multumim din suflet pentru donatia facuta. Multumim colegilor inimosi!

avem in cont astazi 06 mai-200euro si 345lei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Kamy, ne bucuram ca ai scris aici, va si va !


Ultima suta de metri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamy75 spune:

magdaz_ina si eu ma bucur sa vad atatea mamici aici cu suflet mare.
Mi-a zburat acel sentiment de singuratate si stiu acum ca nu trebuie sa suferi in tacere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Kamy


Ultima suta de metri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Kamy, am trimis si eu azi niste banuti pt. Iustin, trimit detalii pe PM.


Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamy75 spune:

alinamoro, multumim din tot sufletul.
Usor, usor incep sa vad ca vom reusi.

Ieri mi-au dat lacrimile, nu-mi venea sa cred ca mai exista oameni care mai pot darui.

Va imbratisam si Doamne ajuta sa reusim.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamy75 spune:

Dragi mamici, am nevoie de ceva sfaturi pentru a evita o operatie de polipi pentru iustin. Stim ca are probleme de anul trecut, i-am facut un control la Marie Curie si ne recomandase operatie dar nu i-am mai facut-o pentru ca urma sa plecam in Germania. Nu este bine sa stea cu secretii ca se pot suprainfecta si nici faptul ca-i obstructioneaza respiratia nu e bine pentru inima. Pana aseara mai putea sa respire dar acum s-a agravat si are obstrucie totala.Nu poate sa doarma si se trezeste plangand. Am in casa ser fiziologic si aparat de aerosoli pe care l-am cumparat dupa operatia de la inima, la recomandare. Nu vreau sa-l operez pentru ca nu ne permitem si as incerca pe cat este posibil ceva sa-l ajute sa respire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamy75 spune:

Se pare ca este totusi si un pic racit! Il tin destul de mult in casa si incerc sa evit colectivitatile insa tot vad ca s-a pricopsit cu raceala. Ii fac deocamdata aerosoli cu ser fiziologic in care pun o pic de ulei esential de pin. Maine voi merge la medicul de familie.
Din cauza problemelor cardiace trebuie ferit foarte mult de raceli si cand se intampla trebuie sa fie tratat cat mai repede si bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamy75 spune:

M-am gandit sa va spun cate ceva si despre problema de la capusor " macrocefalie". Iustin de cand a fost prima data internat la Tg. Mures a fost trimis si la un control neurologic la doctorita Mera, care dupa parerea mea este un medic foarte bun neurolog, am vazut asta prin tratamentul prescris lui Iustin timp de 2,6 ani care a ajutat mult la recuperarea lui mai rapida. In general unii dintre copii cu probleme la inima datorita lipsei de oxigenare a creierului pe perioada cat au stat pana la operatie pot fi afectati si neurologic.
Daca mai are sau nu lichid acumulat la creier, nu stiu pentru ca am intrerupt tratamentul si controalele neurologice datorita distantei prea mari si a faptului ca le faceam atunci cand mergeam si pentru inima. Inca nu am reusit sa aflu prea clar daca macrocefalie este = hidrocefalie dar Iustin a luat acetazolamida (medicament pentru eliminarea lichidului de la creier) pe langa altele cu aceeasi destinatie.
Imi amintesc cate emotii aveam cand mergeam la control, de frica sa nu-mi spuna ca "iar i-a mai crescut capusorul", eram linistita ca s-a rezolvat cu inima si continuam sa fiu stresata cu capusorul.
Am fost cu el si la alti medici neurologi dar am vazut ca parerile erau impartite, unii imi spuneau ca avand si atrofia frontala trebuie neaparat urmarita evolutia si dat tratament, altii ca nu este adevarat, nu are macrocefalie, perimetrul cranian se inscrie in limite normale si ca intarzierea in dezvoltare este numai din cauza inimii iar pe ecografiile transfrontanelare nici nu vroiau sa se uite. Oricum unii medici pareau dezinteresati si afirmau unele lucruri precum ca degeaba ii dau acetazolamida ca daca ar fi avut intr-adevar hidrocefalie, lichidul nu se reabsoarbe cu medicamente ci doar prin operatie.
De anul trecut nu-i mai dau nici un medicament pentru capusor si vad ca nu pare sa aiba probleme.
Ca sa elucidez acest mister va trebui sa-i fac si la cap un RMN dar asta acum nu este o prioritate.
Iustin abia dupa 8 luni si ceva a putut sa stea in fundulet iar la 11 luni nu putea sa se intoarca de pe spate pe burta si sa se ridice singur in fundulet, dupa 1an si 3luni a inceput sa mearga, iar sa vorbeasca abia dupa 2,6 ani cateva cuvinte. Toate astea s-au obtinut prin multa munca dar intr-o forma placuta numai prin joc si tratament neurologic. Am citit mult despre dezvoltarea copilului si am vazut cum fac copilasii miscarile naturale, din instinct si am inceput sa-i arat si sa repetam pana reusea sa faca singur, chiar daca dura saptamani.
Partea de vorbire, a decurs mai greu pentru ca am apelat la un logoped, pe la 2 ani, la recomndarea neurologului si am fost refuzati pe motiv ca nu spune nici un cuvant si nu are ce sa corecteze.
Imi doream foarte mult sa comunic cu el si am inceput sa studiez ce-i place lui sa joace si cum sa se joace, asa i-am cumparat cadou de Craciun o masuta cu alfabetar si am inceput sa-i arat literele spunandu-i ca "A-este de la apa, B- de la bebe si tot asa...cand reusea sa spuna acele cuvinte incepeam cu altele noi", numerele si culorile le-am invatat cumparand cifre de diferite culori pe care le-am pus intr-un saculet din care scoteam cate una si-i spuneam ce numar este si ce culoare. Cam asa, am reusit sa evoluam...
Nici acum nu vorbeste bine dar eu sunt foarte incantata de toate progresle lui pe care le-am facut "impreuna", pentru ca te bucuri enorm de mult cand vezi ca poate sa faca cate ceva asa cum fac si copii care s-au nascut sanatosi iar el a reuseste sa recupereze.

Mergi la inceput