LMA Miruna ! Floricele de liliac mai-iun ! (60)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns biajitaru spune:

Melissa
Alexandra Maria
Alexandru Andrei
Emma Antonia
Eva Maria
Iris
Stefan-Mihai

multa sanatate, bucurii si impliniri!

Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


La multi ani celor mai recenti pitici care au implinit un frumos anisor:

Melissa, Alexandra Maria, Alexandru Andrei, Emma Antonia, Eva Maria, Iris, Stefan-Mihai!

Sa cresteti mari si sanatosi, sa aveti o viata frumoasa!



Mamici, mai intrati sa povestiti cum ati sarbatorit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Uram si noi cu intarziere

La multi ani Dominic!
La multi ani Nadia Veronica!
La multi ani Noemi Alexandra!
La multi ani Mihnea Alexandru!
La multi ani Melissa!
La multi ani Alexandra Maria!
La multi ani Alexandru Andrei!
La multi ani Emma Antonia!

Si sarbatoritilor de astazi

La multi ani Eva Maria!
La multi ani Iris!
La multi ani Stefan Mihai!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

La Multi Ani, floricele dragi!

Melissa
Alexandra Maria
Alexandru Andrei
Emma Antonia
Eva Maria
Iris
Stefan-Mihai
sanatate si noroci!

crema de soare inca nu am folosit la horia si nici nu stiu ce naiba o sa aleg. se zice ca le trebuie fator de protectie mare 40+ sau si mai si. pe de alta parte se zice ca un factor de protectie de 20 e suficient si ce e peste e mult prea nesanatos.....chestia care protejeaza de UV de fapt sunt la randul lor chimicale care is in cantitate tot mai mare cu cat e factorul de protectie si mai mare....naiba sa ii ia. acu nu il dau cu nimic pe horia dar la mare sigur nu o sa imi vina sa il las neprotejat......

ochelari de soare avem o pereche e la chicco de-ai lui fratesu da nu ii mai tinee nas....asta iarna cand era zapada a stat cu ei, acum ii scoate asa ca ii fac umbra cu "acoperisul" dela carucior....tot asa il feresc si de soare.

gadgeturi de luat in concediu io zic ca sunt cele cu care va simtiti excelent si chiar va fac viata mult mai usoara.... io personal nu iau cu mine mai nimic spectaculos.
trusa cu medicamente de urgenta tre sa nu lipseasca

noi suntem oarecum bine...horia e tot in urma dpdv locomotor...face kinetoterapie deocamdata, asa ca nu avem cu cene lauda la capitolul asta.
cu greutatea bate pasul tot pe loc si nu stiu de ce, tot cate o suta de grame sau mai putin a luat in ultimele 3 luni desi mananca bine.


intrebare pt fetele care alapteaza inca: voi mai simtiti ca atunci cand suge mai declanseaza reflexul ala de eliberare a laptelui? ca io nu si am impresia ca suge in gol.....el stie ce face acolo, cert e ca nu renunta....

sanatate si petreceri frumoase floricelelor ce se sarbatoresc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Vivela - Ma bucur tare mult cand intalnesc oameni deschisi, fara prejudecati la adresa acestor mici animalute.
Vero are dreptate, doar broscutele exotice, frumos (aprins) colorate sunt toxice. In Romania (nici macar in Europa) nu sunt din astea.
Ce ati gasit voi este o broscuta raioasa (una din cele 2 specii - verde sau bruna). In ciuda denumirii nefericite, acestea nu au si nici nu transmit raia, ci traiesc pe langa casa omului si se hranesc cu tot felul de gandaci si insecte daunatoare.
Nici o broscuta nu musca/inteapa. Este ok sa fie atinse, dar nu ar trebui linse/puse in gura, totusi (ca si orice alt animal, de altfel). Nici sa fie manevrate mult nu le face bine, ca ele respira prin piele.
Adica merge sa le povestesti piticilor despre broscuta, sa ii lasi sa o atinga, ca sa vada ca nu le face nimic si nu au de ce sa le fie frica sau sa fie dezgustati, dar dupa asta ar fi bine sa fie pusa la locul ei sub piatra/placa si lasata sa-si vada de treaba ei
Aceste broscute sunt mai mult nocturne, adica ies la "vanatoare" seara, dupa apus. Ziua stau ascunse.
Apropo, prezenta broscutelor este intotdeauna semnul unui mediu mai curat, mai putin poluat.
Aceleasi reguli se aplica si soparlelor/serpisorilor vazuti pe langa casa: nu va vor face niciodata nimic, doar vor incerca sa evadeze. Oamenii in schimb le pot rani foarte usor, asa ca e mai bine doar sa fie observate si studiate de la distanta.

Scuze daca am dat prea multe detalii, insa poate sunt utile si altor mamici de pitici curiosi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Roxanici, eu n-am mai simtit ejectia laptelui de nici nu mai stiu cand... Daca stau sa ma gandesc, doar in primele luni simteam, de-asta am fost si hiperstresata si m-am indopat tot timpul cu suplimente pentru lactatie; despre sani plini, nu mai zic - n-am crescut nici macar cu un numar la sutien, da' in tot "raul" si-un bine, ca-mi arata tzitzi fix ca inainte de sarcina . Adelina ar suge mai nou non stop, ma trage de bluza toata ziua si face ca trenu' daca nu-i dau. De cand s-a nascut a supt super des, insa acum de-a dreptul exagereaza . Daca vine bebe doi, cred ca o sa ii alaptez pe amandoi simultan , ca am de gand sa o las sa se intarce singura (n-am suflet altfel...)

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
povestea stelutei de mare
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Bagaj de concediu: in afara de sacul de haine am luat trusa de medicamente: termometru, nurofen, crema de fundulet cu zinc (pe care o folosesc raaar de tot, doar pt cazuri serioase, o data la 6 luni), crema pentru muscaturi de insecte, crema de protectie solara, aspiratorul nazal neaparat + ser fiziologic, comprese sterile, betadina, gel cu arnica, homeopate: chamomilla si arnica. Daca plecam pt mai mult timp, iau si debridatul, just in case.

O sa cumpar un scaun de masa din ala portabil, care se agat fie de masa, fie de un scaun normal.
Canita de apa si cateva lingurite, cu care ii dau iaurtul/branzica.

Nu cred ca avem alte "gadget"-uri.

Roxanici, eu mai simt reflexul de lasare a laptelui, dar nici pe departe de fiecare data. Nici nu mai sunt atenta la asta, am incredere ca stie ea ce face acolo


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

LA MULTI ANI!!!!
cu sanatate si bucurii pentru primul an implinit si pentru cei multi care vor urma


floricelelor de liliac sarbatorite ieri si azi:

Melissa - de Aniska80
Alexandra Maria si Alexandru Andrei de bubu30
Emma Antonia de taty_ana
Eva Maria de ania_ania
Iris de CodrinaA
Stefan-Mihai de Cordelia,


Mami de Matei (11.09.2006) si Tudor (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:




Eva Maria
Iris
Stefan Mihai


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Buna!

cris_09 multumim pt si pt celelalte bunataturi de pe masa!
nikolett2445 felicitari pt maseluta!
Cat a durat pana i-a iesit maseluta? (eventual de la ultimul incisiv)
Au spart toate cele 4 colturi ale maselei?
Depinde cum au iesit dintii, o sa creasca ei.
La noi, ultimul incisiv de jos e m mic, ca a iesit ultimul.
bilica Felicitari pt dintisor!

LA MULTI ANI, sarbatoritilor de azi: Eva Maria, Iris si Stefan Mihai!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput