scutire impozit pensie?

scutire impozit pensie? | Autor: monicabo

Link direct la acest mesaj

Marius, daca te pricepi, te rog ajuta-ma/lamureste-ma cu un lucru si cu eventualii pasi care trebuie facuti. Sa incep:

Este vorba de bunicul meu, care sufera de Alzheimer si este internat la un camin special (privat, daca conteaza). N-a fost usoara decizia, dar nu prea mai exista alta solutie, nu mai recunoaste pe nimeni, vrea sa plece din casa, dar nu stie sa se mai intoarca, in fine...
Are o pensie sa zicem peste medie, care se impoziteaza (nu cunosc plafonul care te scuteste de impozitare-impozitarea pensiilor, nu CAS-ul, pe care il platesc cei cu pensii de peste 700 lei)...ma rog, nu stiu daca m-am exprimat eu prea bine, dar sper sa se inteleaga...
Din pensie i se plateste caminul, si ce mai ramane (cat ramane, ca parintii mei pun in plus) se duce catre bunica mea, cu alte cheltuieli, cu alte probleme de sanatate (bunica nu are pensie, a fost casnica).

Intrebarea mea este: avand in vedere boala lui (care poate fi dovedita oricand cu acte), poate beneficia de scutire de impozit a pensiei? Din informatiile mele cautate pe net, am inteles ca se incepe cu incadrarea intr-un grad de handicap, (nu stiu daca boalalui intra aici sau nu), iar pe urma nu stiu ce pas trebuie urmat.

Daca ma puteti ajuta cu info, multumesc frumos!

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria