citim impreuna "In America"

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

da, mai, logoreica si scrie marunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

io nu reusesc s-o citesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:



daca nici cu cine-o dezbate nu mai avem, imi piere si ultima bruma de chef de a o termina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

eu am terminaaaat, eu am terminaaat - monologul final mi-a pus capac ; sunt constienta ca n-am prins toate legaturile cu teatrul, dar a fo' cam plicti cartea. -

pe de alta parte "zgomotul alb" e super .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

eu sper sa reusesc s-o termin azi. ieri am servit o bucata mai antrenanta, care mi-a dat vant proaspat in panze .

dar despre implicarea lui Susan in ajutorarea popoarelor mici si oropsite din europa de E nu zicem nimic ? eu am impresia ca asta se voia a fi scopul cartii... (chiar daca prin carte cred ca l-a cam ratat; pe teren se pare ca s-a descurcat mult mai bine).
btw, nici nu prea inteleg de unde se face legatura asta, ce are Polonia de-a face cu Sarajevo.

nu pot sa nu spun ca cel mai puternic m-a marcat capitolul de inceput, in care umbrele de la petrecere au prins viata si s-au nascut personajele cartii (chiar daca au ramas de mucava ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

in cartea asta nu mi se pare ca i-a iesit - in afara de vorbe gen "patriotism" , "identitate nationala", "mandrie" nu mi se pare a fi inteles identitatea poloneza (nu pot zice ca eu am cine stie ce imagini clare asupra identitatii poloneze - singurele mele relatii fiind un unchi indepartat pe care il chema tadeusz, dar nici cartea nu a individualizat spiritul polonez).
Mai degraba e o carte nostalgica despre ce nu mai e si despre esecul cautarii a ceea ce a fost, esecul transmutarii spiritului

Dupa cum a inceput cartea si stiind legaturile ei cu spatiul ex-iugoslav, m-as fi asteptat sa ca romanul sa "plece" din sarajevo inaintea primului razboi mondial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

exact, in privinta asta nu-i ies decat niste chestii declarative si false. macar daca era fictiune 100%, dar pretentiile de reconstruire a trecutului, spiritului national si al epocii o cam infunda, din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

am terminat-o de cateva zile, ziceam s-o las sa se sedimenteze, poate imi vin ceva idei, poate nu a fost totsi o lectura inutila (de inclus intr-un topic vecin).
nici o sansa .

ca si mai inainte: recomand primul capitol, mi s-a parut chiar interesant.

PS. ne pregatim de vacanta, sper sa va gasesc vorbareti si cu chef de citit

Mergi la inceput