1 an de la nastere....mamicile slabesc (4)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Pai, target-ul meu ar fi un 58-60 kg, cat aveam inainte de a incepe tratamentul pentru tiroida (pe care am scos-o acum 3 ani). Daca se poate si mai jos, nu ma supar ca-s micuta de statura.
Am studiat si eu dieta CC cand a inceput Aylin s-o tina, dar, din pacate, pentru mine a fost interzisa din start, din cauza celor 2 saptamani de carne (am o mare problema cu constipatia).
Am mai incercat si alte diete "la moda", rezultate pe moment, apoi efect yo-yo. Si cu adaos de kg.
Asa ca am schimbat (fortata de imprejurari) stilul de gatit/viata si am dat jos 9 kg in 3 luni jumatate. Pentru mine e foarte ok, avand in vedere ca am mai bagat si o ciocolatica, o prajiturica (ca-s maaare fan) sau alte chestii "interzise". Nu m-am simtit constransa de un regim anume (pentru mine asta conteaza foarte mult. Sunt genul care nu pofteste ceva cu lunile, dar daca scrie ca n-am voie 1-2-3 saptamani chestia aia, atunci as manca-o si cu ochii, si uite asa se duce toata stradania de pana atunci).
Ai intrebat ce mai mancam.
Dimineata, eu alternez iaurtul cu cereale integrale/seminte de in cu salata de rosii, castraveti, ardei cu branza mai nesarata sau un ou fiert/ochi la tigaie antiaderenta, fara grasime. Mai fac si un fel de pastrama din piept de pui/ muschi slab de porc (asta numai o data pe luna) lasata 1 zi la macerat in putina pasta de rosii cu diverse condimente si putina sare, pe care o inabus in apa cu cateva picaturi de ulei de masline. O las la racit si o pastrez in folie de aluminiu 2-3 zile maxim. Sau mai fac un pateu de casa din 5-6 ficatei, o ceapa mica, putin zahar si sare, condimente de care am (de obicei busuioc, oregano, maghiran, cimbru), inabusite in apa cu o lingurita de ulei de masline, pasate bine si amestecate cu o ligurita de unt ca sa fie mai cremoasa pasta. Cu o felie doua de paine si o salata este super Si se pastreaza 1-2 zile la frigider. Fac doar cantitati mici sa fie cat mai proaspete, chiar daca asta presupune un efort in plus.
La pranz o supa/ciorba de pui sau curcan si un felul 2, dar in farfurii mai mici (deci am micsorat portiile), iar seara incerc sa nu mai pap nimic sau, in cel mai rau caz, fructe ori o salata, un iaurt sau 2-3 biscuiti ori cateva crutoane. Apa beam si inainte indiferent de anotimp, la fel si miscare faceam zilnic. Alte reguli: daca vreau ceva dulce, musai sa fie pana in pranz (asa nu se depune), folosesc sare de mare si ulei de masline in cantitate mult mai mica. Nu mai prajesc nimic. Doar inabus, frig sau bag la cuptor.
Asta e regimul meu care chiar da rezultate.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Litllelight multumesc de info.

Si eu m-am gandit serios la dieta CC,pare interesanta insa nu cred ca as rezista 2 saptamani fara legume,eu ador ceapa,usturoiul,incerc sa mananc zilnic,caci pe langa faptul ca sunt gustoase,sunt si extrem de sanatoase.
Legat de constipatie:desi nu am probleme de genul acesta,stiam ca fibrele ajuta mult,precum si consumul de citrice.Acum zic si din auzite.Stiam de la medic ca si lipsa lichidelor duce la aparitia constipatiei insa tu ai scris ca zilnic consumi destul.
Meniul tau pare interesant,mai ales cel de dimineata.
Eu mananc asa:
-dimineata:lapte cu cereale,salata,fructe,branza cu smantana,orez/grau cu lapte si ce ramane de la Paul .Plus vesnicul 3 in 1 (de cand m-am lasat de fumat nu mai suport cafeaua naturala)
De asemenea mai face sotul o rulada din piept de pui,aproape ca cea din comert insa fara chimicale.
Se ia un piept de pui,se bate pe un fund de lemn,dupa care se sareaza,pui boia dulce si iute,busuioc,piper,cascaval si kaiser optional,se ruleaza pe o foaie de aluminiu,dupa care se pune la cuptor pe o tava cu putina apa,timp de 15 min.Pe langa faptul ca arata senzational e delicioasa.
Pate de casa ma tot tin sa fac,mai ales ca nu consumam din comert,insa acum ca mi-ai dat o reteta usoara o sa incerc diseara cred.
Nu consumam salamuri,pateuri,parizer din comert,doar toba un singur baton pe luna si in rest pastrama cruda si afumata.
Sucurile le-am scos,eu nu am fost o mare bautoare niciodata insa sotul devenise dependent de ele,acum preferam limonada cu miere de albine.

Carne de pui/gaina doar de curte (aici am noroc de ai mei),rar din comert si porc,mai rarut vita ca nu ne place,NU prajita,ci pusa pe www.dedeman.ro/ro/grill-pentru-aragaz/C-116-173-4561/produs.html" target="_blank">grill de aragaz sau la cuptor cu multe legume,in special ceapa rosie si galbena.
Mai prost stau la capitolul cartofi pai cu ochiuri,mai,nu ma mai satur,as manca incontinuu.Si e una din cele mai nasoale combinatii.

Astazi am servit o salata mare dimineata iar acum cartofi fierti,dar nu am rezistat si am luat cateva lingurite de gem de capsuni.
Eu ca sa slabesc trebuie sa stau inchisa intr-o incapere si dat mancare cu portia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Pai...fa ca mine. Nu te gandi ca vrei sa slabesti, ci ca vrei sa fii mai sanatoasa. Si sa vezi ca-ti iese.
Grill din acela am si eu. Dar mi-e mai usor sa arunc pe foc tigaia Tefal.
Papa si tu gemul dimineata. Si e ok. O sa vezi ca, in timp, renunti singurica la ceva dulce sau consumi din ce in ce mai rar.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin27 spune:

Buna fetele...!!
Constat ca am ramas doar in trei ,cu Ovi si Littelight...doar atat
Ovi referitor la dieta CC ti-am spus de la inceput ca nu e prea echilibrata,mai ales primele 2 sapt,nu poti manca decat carne,100 gr de branzica si un ou atat,nimic legume...cafea poti bea doar cu indulcitor deci 3 in 1 nu prea merge.Interesant este ca nu tie foame niciodata...
Cand voi termina cu dieta asta atunci voi fi si eu prezenta la schimbul vostru de retete...imi place sa gatesc si sotul meu spune ca chiar sunt o buna bucatareasa...inca un picut si ce retete o sa mai inventam pe aici....
LITTELIGHT am o nelamurire cu mancatul asta seara...ori nu prea am inteles eu...incerci sa nu mai mananci seara...???Deloc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Da, Aylin, incerc sa nu mai mananc deloc. Cateodata imi iese, cateodata nu . Cand nu pot rezista, bag ceva usor si putin. Crutoane, biscuiti (astia potolesc stomacul, ca absorb acidul gastric) - atentie insa, nu mai mult de un pumn de crutoane sau 2-3 biscuiti. Ca sa nu ma plictisesc, alternez cu un iaurt mic, o salata (1-2 rosii cu putin ardei sau castravete) sau un fruct (astea mai rar ca mi se face foame dupa ele).

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Buna dimineata.Va poftesc la un castron de cereale integrale cu iaurt.Cafea nu va dau ca nu stiu sa fac

AYLIN tu la cate kg ai dori sa ajungi?
Da,dieta,desi e interesanta,mi-ar placea sa o tin insa eu fara legume nu rezist,iar carne timp de 2 saptamani...cred ca mi s-ar face greata.Incerc sa urmez sfatul tau LITLLELIGHT,sa mananc sanatos si sa nu ma gandesc ca trebuie sa slabesc.
Intr-adevar,mi-as dori sa scap de kg rapid si frumos,insa nu vad cum as rezista eu la anumite alimente.Iar daca stau bine si ma gandesc,cu cat imi e interzis un aliment cu atat il poftesc mai mult,iar eu cu poftele nu ma mai jos de cand mi s-a facut rau in adolescenta cand pofteam la o lamaie si nu am mancat.
Aseara sotul,inainte sa plec la market,mi-a spus ca am slabit,el,care e un critic desavarsit.Cat de bine m-am putut simti ,nu aveti idee

Astazi am de gand sa reincep exercitiile,iar de saptamana viitoare vreau sa ies la alergat si seara,pentru a mai reduce celulita.
Cel putin eu asa am reusit sa scap de ea acum 3 ani.

Intr-adevar,slabuta activitate pe aici,se pare ca am ramas putine fete.
Poate ca majoritatea sunt in vacanta sau nu le lasa piticii putin timp liber.Insa noi nu ne dam batute nu-i asa???
Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Nu ne dam, ca avem un target: sa fim . Poate restul de fete au plecat in concediu, deci le scuzam. Le asteptam cu vesti cand revin.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Littlelight

Da, Aylin, incerc sa nu mai mananc deloc. Cateodata imi iese, cateodata nu . Cand nu pot rezista, bag ceva usor si putin. Crutoane, biscuiti (astia potolesc stomacul, ca absorb acidul gastric) - atentie insa, nu mai mult de un pumn de crutoane sau 2-3 biscuiti. Ca sa nu ma plictisesc, alternez cu un iaurt mic, o salata (1-2 rosii cu putin ardei sau castravete) sau un fruct (astea mai rar ca mi se face foame dupa ele).

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

E o mare problema pt mine asta cu nemancatul dupa pranz,mi se pare un pic...m-ai convins cu mancatul sanatos,cu o multime de sfaturi ... dar asta chiar nu cred ca e sanatos......
Nu cred ca as rezista niciodata ca dupa masa de pranz sa mai mananc doar 3 biscuiti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin27 spune:

Ovi eu mi-am pus in plan sa ajung la kg dinainte de a ramane insarcinata,adica 72,dar daca reusesc mai mult nu ma supar
La mine asta cu mancatul liber nu merge nicicum,poate pt a ma mentine da dar sa slabesc chiar nu functioneaza,tot timpul gasesc eu ceva sa mai bag in gura ,ca doar e light,si caloriile se tot aduna si nu mai reusesc si sa slabesc...la mine functioneaza dietele stricte:am voie asta,asta si asta si asa sunt sigura ca nu depasesc nimic---a calculat altacineva caloriile pt mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Aylin, la mine pranzul este undeva la 3-4 si, daca mananc 2 feluri (chiar si portii mai mici), crede-ma, ca rar mi se mai face foame, mai ales acum, pe caldurile astea. In plus, pe la 6-6,30 ies cu pitica afara pana pe la 8, apoi ii fac baita, papa, astept sa adoarma si, eventual, mai termin ce mai am de terminat. Apoi sunt asa de obosita (fii-mea se trezeste la 6-6,30, maxim 7, uneori chiar si la 5,30), ca nu prea mai am chef de mancat, vreau doar sa dorm.
Nu-ti imagina ca, daca ma roade stomacul, il ignor. Dupa ceva crutoane, biscuiti sau un iaurt imi trece senzatia. Nu zic sa nu mananci nimic, ci numai sa te opresti cand apare senzatia de satietate si foamea s-a potolit.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput