Ne rugam pt VICTORIA - M&M mai-iunie 2008 (190)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

La Multi Ani pentru doua fetite dulci dulci, Mara si Sara sa fiti sanatoase , fericite si iubite!!!!
Pupici si la mamicile lor!

Mami de Bogdanici Pogonici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Mi-am actualizat si eu semnatura ca ma trase Lori de maneca!!!

Mami de Bgdanici Pogonici si pisicutza Teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Cred ca de-abia acum e buna ca o gresisem!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

La multi ani, MARA !!!
La multi ani SARA !!!
_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Sara, Mara papusele frumoase! Sa fiti fericite si sanatoase!!! Asteptam poze cu fetitzele de 3 ani!
Msbb scumpo, oooof, ce incurajari sa-ti pot da?? Ilinca ia bataie zilnic, de toate felurile...tras de par, impins, calarit, muscat, pumni, palme am incercat toate variantele, chiar si pedepse - Bogdan, eu nu sunt de acord -, chiar l-a mai altoit cand intrecea orice masura. EU ii explic de 1000 de ori pe zi, cum ar fi sa...tu esti pentru ea cum e DAvid pentru tine - verisorul pe care il iubeste la nebunie, cum ar fi sa te bata DAvid...ea te iubeste cel mai mult pe tine, etc toate variantele DEGEABA.imi pare rau ca si la voi e probl asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Buna fetelor!
Piggy, nu prea merge pe role, zice ca "aluchen" dar ii place, sunt sigura ca isi va da drumul. Le-am luat dintr-un supermarket, 150 ron cu tot cu echip de protectie si rucsac, sunt reglabile, 27-30 (Eva poarta aproape 27)
Fetelor, am si eu o intrebare ma cam doare burtica, nu tare, dar simt asa, o tensiune si ma cam inteapa ovarul e normal? am sunat doctora, mi-a zis sa iau nospa si utrogestan pana vin la ea (tocmai pe 23).....

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

LA MULTI ANI fetite frumoase
MARA
SARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Ylari, nu stiu ce sa te sfatuiesc cu durerile
Sper sa treaca de la sine si sa fie bebita bine in burtica!

MsBb, si la noi cam tot ca la Gabita. se altoiesc reciproc, recunosc ca Annika e mai agresiva si o ataca de multe ori fara motiv pe sora mai mare. Eu in general incep sa tip, incerc sa le explic ca nu e bine, bla bla

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:


La multi ani pentru cele doua fetite dulci!
MARA
si
SARA
Sa fiti iubite, fericite, norocoase si sanatoase!!!


YLARI - felicitaaaaari!!!! Daca e cu durere de burtica, e sigur bb, cel putin la mine asa se manifesta la inceput. Eu una n-am luat nimic, aici nu se da.

MSBB- la noi e din ce in ce mai rara problema, la inceput a fost mai grav. Acum numai il pupa si il dragaleste cand suntem de fata, pe la spate insa, cand nu vad eu, il mai altoieste, dar nu tare, ca n-a plans niciodata Kevin. Eu una am observat ca era o cauza, cand il dragaleam pe cel mic si uitam de cel mare, de exemplu. Acum ii dragalesc pe amandoi odata, pe rand, mai il perii pe cel mare eventual, Uite Kevin ce poate sa faca Patrick, e baiat mare! Wow, o sa te invete si pe tine sa faci la fel. Apoi cand face Patrick o boroboata, se duce glont la Kevin si incepe: Mami spune-i si lui Kevin ca n-are voie sa umble cu foarfeca cea mare sau cu cutitul. Si eu ii spun imediat si lui Kevin. E tare satisfacut ca nu are numai el interdictii. Inainte insa, cand ma plangeam la voi de mama focului singura solutie era sa-l iau pe cel mic si sa plec. Nu am rezolvat nici cu vorba buna, nici cu tipat, eu de pedepsit nu-l pedepsesc. MI-am zis ca e o faza care va trece. Bineinteles i-am zis intotdeauna calm si ferm, ca ma supara si nu-mi place ce face, si nici lui Kevin nu-i place ca e si el o fiinta si nu o papusa. De obicei eu am o voce tare subtirica, de copil asa si in momente din astea imi iau vocea grava. Ei si atunci stie ca nu e de gluma. Se pune pe plans instantaneu ca stie ca m-am suparat. Cateodata cand era grav de tot, cand venea dupa mine si il tragea cu forta pe ala micu de picioare (eu sunt mica tare de statura, degeaba il luam eu in brate), pur si simplu ne inchideam in baie. Il lasam sa bata cu pumnii si picioarele in usa si ii ziceam ca nu iesim pana nu se calmeaza. Ca nu ne simtim in siguranta in prezenta lui. Ca stiu ca e nervos si suparat dar ca nu e permis sa-si descarce nervii pe noi. Acuma mai bate cu pumnii in pereti cand se enerveaza. Il las, macar sa se descarce pe perete si nu pe copil. Il las sa arunce cu jucarii sau alte gesturi din astea violente, desi ii zic cand se calmeaza ca nici asa nu e OK, dar macar il scap pe ala micu de furie.
Si cum ziceam, e din ce in ce mai rar, desi stiu ca mult ajuta si faptul ca cel mic e un dulce si-un cumintel si Patrick e mai mereu in centrul atentiei noastre. Cand o sa inceapa si asta micu sa misune, o sa ma vad. Oricum, acum Kevin nu mai doarme deloc cand vine Patrick de la gradi, se tanguie de mama focului daca il lasi singurel, il pun de obicei in patut cu jucarii sau in leagan, cand sunt singura acasa, sta fara probleme si ore intregi, cand e Patrick numai cat se tanguie, vrea si el la actiune! Asa ca il aduc si pe el si ne jucam in continuare, eu cu PAtrick si Kevin ne urmareste si da si el din picioare si manute. Patrick se mai duce si-i mai explica una, alta, ii arata desene, ii citeste povesti. Cateodata nu-mi vine sa cred ce tablou frumos. Bineinteles ca vine imediat si-l pareste, Kevin da din manute si picioruse asa haotic, cum fac bebeii si-l atinge din greseala, sa vezi atunci ce se mai tanguie Patrick , zici ca l-a batut de-a binelea. Si vine si imi zice sa-l cert. Eu ma duc, ii iau manuta lui Kevin si ii zic : Kevin, fi atent, din greseala l-ai zgaraiat pe fratele tau... Apoi ii explic lui Patrick, ca din greseala, n-a vrut.
Acuma mai nou insa si Patrick ii mai da una lui Kevin si imediat incepe Din greseala mami, a fost o gluma!

PIGGY - si noi la fel, eu cu sotul ne cam luam de cap in ultima vreme, din cauza de opinii diferite de crescut copii... Si Patrick tare mai sufera, deja cand vorbesc cu taica-su sau taica-su cu mine, incepe MAMA, MAMA, TATA, atunci are ceva de comentat. De multe ori, ma opresc, intreb ce e, si el zice, A... nimic... deci numai ca sa ma intrerupa, sa nu ne vada ca vorbim. Ca de cele mai multe ori orice discutie degenereaza. Of, greu... O scoatem noi la capat insa, ne amelioram incet incet.

Am avut si noi botezul sambata, musafiri, chestii, sunt cam ametita de cap. Si azi a inceput PAtrick o noua gradinita! Acolo nu mai putea merge, ca a inceput sa uite toata franceza si romaneste pe deasupra, incepea sa vorbeasca spaniola, asta una, dar nimeni nu vorbea cu el in franceza, asa ca era nevoit sa se faca inteles prin semne si tipete. Asa ca am gasit o a treia gradinita, pana ne primeste la aia mare, din octombrie! Imi vine sa ma tot duc, dar ce sa fac. Aici chiar ca nu se mai putea, il gasea sotul numai pe youtube, dansand pe Shakira, nimic altceva, nu tu o activitate, nimic. Erau lasati de capul lor. Plus ca venea vanat in fiecare zi, cu o noua buba si un nou cucui, deci nici macar supravegheati sa nu-si rupa capetele nu erau. Am gasit o gradi mai faina, de data asta la o tipa anglofona! (saracul copil, nu mai stie pe ce lume e cu atatea limbi!) si o sa-l tinem aici pana plecam in Romania in august. Cica n-a plans mult dimineata, numai 5 minute... Bietul copil, ma cuprinde asa o mila, nu mai pot. Macar doamna asta a fost educatoare, e iesita la pensie acum, are o gramada de jucarii frumoase si activitati, are numai un copil, ca abia a deschis. Mi-a placut ca e tare blanda si buna. Normal, o sa-i vorbeasca in franceza , dar o sa incerce incet incet sa introduca si notiuni in engleza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Fetelor va multumim mult mult mult pt urari!!! Sunteti MINUNATE!!!!
Le dorim si noi tuturor copilasilor care si-au sarbatorit/isi vor serba ziua de nastere LA MULTI ANI!!!! cu bucurii, sanatate si cadouri muuuuuuuuulte!!

Cleo, te pup!! Esti fantastica! Imi pare rau ca nu am reusit sa ne si vedem....

Aaaaa, sa nu uit YLARI!!!!!!!!! Ce ma bucur pt tine!!!!!

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008)

Mergi la inceput