Dieta Dukan

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tessa1965 spune:

neata fetelor,

de luni vreau sa incep si eu cu voi. am f mult de slabit, nu am deloc vointa si poate asa, de rusine fata de voi, poate voi fii mai motivata si ambitioasa!
miine o sa-mi cumpar tot ce-mi trebuie, sa am la indemina numai ce am voie ma maninc la aceasta dieta, sa nu pot spune ca am trisat pt ca nu aveam altceva in frigider.
weekend placut la toate si multa, multa vointa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

ce lactate 0%?? Se accepta cele 0,1 sau 0,2?
Poate dati si voi exemple ce puneti in cos sau retete


blog magazin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Citat:
citat din mesajul lui CRIXIA

ce lactate 0%?? Se accepta cele 0,1 sau 0,2?
Poate dati si voi exemple ce puneti in cos sau retete

Alexia & Ana
blog magazin


FAZA I – perioada de atac

Carnea de vita: bucati de carne cu putine grasimi: file mignon, muschi; Vitelul: cotlet;
Iepure: orice portiune;
Fara: uleiuri, unt, crema, samantana, etc.
Mod de pregatire: gril, rotisor sau in cuptor.

Organe:
- ficat de vita, vitel si de pui;
- limba de vitel si de miel;

Peste: toate sortimentele;
- pestele afumat, mai ales somonul afumat;
- pestele in conserva in suc propriu sau sos de rosii.

Pasare: toate pasarile sunt permise in afara de gasca si rata; piept de pui;
Fara: pielita
Mod de pregatire: pasarile pot fi gatite cu pielea (puiul la cuptor, etc) dar trebuie indepartata pielea inainte de consum.

Delicatesele (mezelurile): curcan, de pui, cele de filet de vita afumate (de gen carpaccio de vita, bresaola, etc); sunca degresata.

Ouale: omleta cu cateva feliute de ceapa; un galbenus pentru fiecare doua albusuri;
Fara: ulei;
A se consuma: 3 – 4 oua cu galbenus / saptamana; albusul poate fi consumat fara nici un fel de restrictie;

Lactate degresate: iaurt si branza cu 0% grasime; in cantitati nelimitate;

Obligatoriu:
- minim de un litru si jumatate de apa / zi; se bea apa la fiecare masa – la inceput, in cursul mesei si la sfarsit;
- cafea si ceai (cu putin de lapte 0% si indulcitori);
– tarate de ovaz: o lingura si jumatate / zi;
- Condimente: otet, ierburi (patrunjel, etc), usturoi, ceapa, boia, ceapa, sare, mustar in limite normale;
- Lamaie: cateva picaturi;
- Guma de mestecat: fara zahar.
- Activitatea fizica - 20 de minute / zi.
Cateva sfaturi
Mancati absolut oricand va este foame.
Nu sariti nici o masa.
Beti apa de fiecare data cand mancati.
Stocati-va frigiderul cu alimentele aprobate.
Daca vi se face foame in mijlocul noptii fiti siguri ca veti avea un iaurt degresat sau o bucata de piept de pui pe aproape.
Vitaminele sunt permise in aceasta perioada dar nu obligatorii.
Ulei de parafina in pregatirea alimentelor

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

anca, de luni ne apucam toate
bafta tuturor
fetelor, eu am notat azi tot ce se paote nota in caiet, o sa am o pauza de 2 saptamani net, ca ne mutam si portocalii doar atunci imi transfera netu
asa ca am sa mai citesc paote, de pe lapt sotului, dar putin ca a lui e de firma pe bani
am si eu o intrebare, mariana
de ce e musai sa mancam guma de mestecat ca nu intelegmie nu imi place deloc, si nu vreau sa rama fara plombe ca aici is scumpe
eu o sa tin 7 zile prima faza de atac, si apoi trec pe faza 2 sa vedm ce iese

BAFTA TUTUROR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Si eu ma apcu de luni caci doar de asta am deschis subiect. Dilema mea e ca in rpima saptamina ma voi urca pe pereti. Clatita pt mine inseamna nu omleta si chiar, clatita cu faina (deci carbohidrati). Cumva se bate cap in cap cu principiile montignac.

Ca sa tin o dieta si efectiv sa o respect tb sa-mi planific ce maninc timp de 5 zile. Altfel luni dimineata voi inspecta frigiderul, nu voi gasi nimic de mincat, voi pleca la servici neamincata si pe la prinz, moarta de foame, voi intra in cine ce stie local de fast food unde ma voi indopa cu carbs - ca n-am cum sa ii aleg.

Deci mai cincret, ce mincati dimineata? De asemeni ce ce intelegeti prin ovaz? Cerealele nostre din supermarket contin mult zahar. nu vad cum zaharul ala ar fi mai bun decit o fructa sa zicem. Pricepeti dilema mea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

monabella, gandeste pozitiv
cu asta trebuie sa incepem orice regim alimentar sau dieta,
a si sa nu uiti, mi-a zis psiholoaga mea sa nu spun ca vreau sa slabesc, ca nu e bine, creierul nostru intelege ca a slabi e a slabi puterea ta fizica, nu a topi kilograme.
asa ca atentie cum va mentalizati
dimineata poti sa manaci un iaurt, si un ou, o felie de sunca,niste branza, aic e alege
cat despre ovaz, eu mi-am luat fulgi de ovaz, din aia bruti din germania, dar cred ca si aici as gasi.
nu stiu la voi in state cum este, dar pe la faina am vazut ceva aici, sau in magazine naturiste.
ce spui tu cerealele dulci de ovaz nu sunt bune, alea in cutii gen Nestle.
hai ca poti, capu sus si gandire pozitiva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Deci ptr. faza 1 dimineata eu mancam 1 pahar de kefir cu tarate de ovaz,un ou fiert tare si doua felii de sunca de curcan.
sau,omleta dintr-un albus,doua lingurite tarate si doua linguri de branza 0,2 grasime.
sau ,o chifla dukan cu sunca de pui si un iaurt
pare grea prima faza dar nu e ptr. ca daca te apuca foamea poti sa bagi imediat ceva in gura,bineinteles din categoriile de alimente permise,asa ca recomand sa nu lipseasca din frigider sunci de curcan si pui,oua fierte eventual,iaurt simplu 0,1 grasime.
ptr. prinz eu am mancat ton in suc propriu cu mult marat proaspat si maioneza dukan,piept de pui si curcan la gratar,fructe de mare calite intr-o lingurita de ulei de parafina...absolut toate mancarurile pline de verdeturi,patrunjel,marat,cimbru,rosmarin...
iar seara iaurt,branza ,cate o chifla dukan cu sunca,
Din fericire eu am tinut faza 1 numai 3 zile,deci nu sunt un model de inspiratie,de fapt eu m-am apucat de dieta cam de kiki,sport fac destul,dar de fapt am urmarit sa-mi schimb modul de alimentatie...e drept ca tre sa treci prin faza 1 care e mai greu de acceptat,dar dupa trei ani de regim absolut diabolic....numai alge si algute...mie mi se pare tare simpla dieta asta,sper sa ajung cu bine la ultima faza unde pot manca omeneste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Olim,nu te superi te rog dar nu fulgi de ovaz,trebuiesc tarate de ovaz,sunt altceva decat fulgii.
trebuie sa mai fac o adaugare foarte importanta!o sa aveti o senzatie de oboseala destul de accentuata...e din cauza faptului ca organismul primeste mai putine calorii decat in mod normal si trebuie sa se descurce cu mai putin.Vestea buna e ca trece,incepand cu faza a doua o sa fie ok.eu una m-am speriat initial,eram ametita si as fi dormit tot timpul...dar dupa cateva zile mi-am revenit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

ema , ai dreptate tarate de ovaz
a, sa va intre ceva, oare daca iau vitamine, afecteaza ceva.
musai sa iau, mai ales fier si vit k, ca am probleme de coagulare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

As incepe si eu de luni. Alaturi de voi cred ca mi-ar fi mai usor. Eu trebuie sa dau jos multe kilograme, vreo 20.

Mergi la inceput