Dieta Dukan

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellinia

Eu azi am zi de PP. Nu mai suport carnea de pui fiarta, a trebuit sa fac o pauza, asa ca azi mananc o conserva de ton in apa cu doua oua fierte tari.
Poate reusesc sa ajung in piata sa iau niste urda, pentru maine.
Ce stiti de produsele afumate? Mi-a adus cineva ieri niste peste afumat, facut in casa si bineinteles ca am mancat unul. Era foarte bun. Sau de pastrama de oaie, facuta tot in casa, fara grasime (oaia e de fapt berbec).
Mai schimb gustul ca m-am saturat de pui.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

BazarGeneral


Peste ai voie in orice forma (nu prajit) inclusiv afumat.

Oaie din cate stiu nu e voie. Oaie porc si pasarile cu ciocul plat (rata,gasca) sunt interzise pana cand intri in faza urmatoare.

Si eu am azi zi de proteine. Simt ca ma apuca nervii cand ma gandesc ca voi manca iarasi pui si oua fierte.

Diseara imi voi face o omleta cu ceva branza degresata in ea. Aia imi place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Valeu ... pai eu am mancat niste pastrama de oaie, aseara un pic si azi un pic , ei, asta este acum... recuperez in zilele urmatoare.
De abia stept maine sa mananc vreo leguma ceva ...

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

BazarGeneral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Si eu am mancat gamon de porc din greseala in faza de atac si n-am vazut vreo diferenta, in sensul ca nu am pus nimic pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocufan spune:

fetelor, dar puteti sa va faceti ficatei de pui la gratar sau fierti cu putina ceapa, pipote in sos de ceapa dar nu o mancati pe cea din urma in zilele de PP.

eu sosul de ceapa pt organe il fac astfel: pun apa doar pe fundul vasului si cand fierbe arunc 1/2 ceapa tocata marunt si presar sare. cand ceapa s-a muiat si prinde alta culoare, pun boiaua si apoi organele le calesc putin acolo si abia apoi pun apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocufan spune:

pieptul de pui si pulpele dezosate se pot face la gratar sau se pot praji si in tigaie antiaderenta.

tot la gratar se poate face si pestele si e excelent cu sos simplu de usturoi, apa si sare.

la carne se pot face sosuri de iaurt cu usturoi sau marar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocufan spune:

ouale merg omleta daca vreti sa mancati mai putine galbenusuri dar sa stiti ca sunt foarte bune si sub forma de ochiuri.

cele din urma fie le faceti in tigaie antiaderenta fie in apa in clocot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocufan spune:

eu ca desert am incercat 2 retete de tarta dar prefer sa imi fac ceva rapid care merge si in ziua de PP.

intr-un iaurt degresat (0.1%) adaug indulcitor dupa gust si pun alternativ fie o lingurita de cicoare (sau ness), esenta de rom sau pur si simplu las sa se moaie in el semintele de in macinate si au un delicios gust de nuca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocufan spune:

ideea e sa nu facem foamea pt ca atunci cand intram in faza de mentinere, automat creste cantitatea de calorii prin adaugarea painii si a fructelor.

spor la slabit fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari78 spune:

Luna, asa am sa fac. E demotivant sa vad ca nu slabesc. Dupa o saptamana sigur dau jos ceva.

Cocufan multumim pentru idei, sunt minunate ! In special sosul de ceapa si desertul, chiar nu ma gandisem la asa ceva.

www.flickr.com/photos/10472485@N02/" target="_blank">poze
poze noi
Teodora 2 ani+ si Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocufan spune:

salutare fetele!

tocmai am comis o incalcare...de o taiam in doua era ok dar

fiind sambata si avand in casa clatite - soacra e de vina!!-am crezut ca mor de nu mananc ceva dulce.

initial am zis ca-mi fac bezea. apoi mi-a venit in nas mirosul de clatite si zic hai sa-mi fac un chec, ma rog, ceva pe acolo.

din 2 oua, 2 linguri de amidon de porumb, putin praf copt, indulcitor si coaja lamaie. a iesit super bun asa ca l-am mancat pe tot

amidonul de porumb e pe lista toleratelor DAR nu am fost atenta si nu am stiut ca doar o lingura pe zi

Mergi la inceput