Strumfi si prichindei de iulie-august 2011 (45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui squirrel
Apropo stiti cumva o retete buna de drob stiu ca net-ul e plin dar vreau una care este testata de pers de incredere.

No fi atenta la reteta mea de drob de succes, simpla, fina si gustoasa, cu reusita garantata:

300 g organe de miel (in principal ficat)
200 g carne tocata miel
3 oua
1 legatura ceapa verde,verdeata din belsug (1 legatura marar, patrunjel), sare, piper, condimente dupa gust.

Carnea si maruntaiele se pun la fiert, apoi se toaca la robot. Verdeata (inclusiv ceapa) se toaca de asemenea la robot. Se adauga peste compozitia de organe si carne, impreuna cu doua oua batute. Se condimenteaza si se da la cuptor intr-un vas cu hirtie de copt pt aprox. 40 min, dupa ce deasupra s-a uns cu al treilea ou batut bine.

Adesea fac si varianta partial-miel, si iese un drob mai fin si nu cu aroma asa puternica pt cine nu manaca miel cu placere, inlocuind organele de miel cu ficat de pui. Sora mea nu mananca miel deloc, si ea face a treia variatiune, deci la fel ficat de pui iar carnea de miel o substituie cu carne de pui sau curcan - de asemenea iese extrem de savuros (cu precizarea ca e bine sa se adauge putin unt la compozitia "aviara", caci e prea slaba carnea si iasa drobul prea uscat). Si asa tot are iz si aspect de Paste. Pofta buna!

Am mai vrut sa va mai dau fetelor un link cu filmulete f interesante cu nasteri life, de la nastere naturala, cu epidurala, de gemeni, in apa si pana la cezariana, vedeti la www.babycenter.com/video" target="_blank">Labor & Birth Video. Enjoy, dar atentie - imaginile sunt destul de descriptive, pt cine nu suporta nu recomand.

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si 23+ cu

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MatzaRebela spune:

Krissy si Roberta84 multumesc frumos:) acum ma pun pe pus poze si sper ca maine sa fac poz si la pozele de la eco;)) sa vedem ce gasim mai frumos k mi-a facut multe poze
Pupici

21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAOPREA spune:

Fetelor si eu am fost azi la Fundeni, apropos de faptul ca aspenterul trebuie intrerupt la 27 de sapt.
Mi-au luat sange si merg maine dimineata dupa rezultat, sper ca nu-mi da clexane...dar daca-mi da, asta e, pt bebelusha mea fac orice.
In ceea ce priveste pregatirea pt Pasti, sunt o norocoasa, eu stau f aproape de mama si azi a venit impreuna cu buni si mi-au facut cozonacii.
Maine si sambata imi vor face sarmale, friptura, salata boeuf si drob.
Noi facem drob de pui (ficatei, inimioare si piept de pui) pt ca nu mancam carne de miel.
Chiar daca stau la pat, cu ajutorul mamei si bunicii vom avea de toate pe masa de Pasti, multumim lui Dumnezeu.
Va pup pe toate si va doresc o noapte linistita, ne "vedem" maine dimineata.




Alina 26+
Multumesc Doamne pt. cel mai frumos cadou


Hipotiroidie Hashimoto, PCOS, gena MTHFR A1298 C genotip heterozigot, o sarcina obtinuta prin FIV si pierduta la 19 saptamani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Bun gasit fetelor si de la intarziata de mine!

Va multumesc tuturor petru urarile de revenire. Abia acum am reusit sa imi mai trag putin sufletul dupa despachetari, cumparaturi, gatit, repus casa in ordine etc. Vad ca avem un capitol cu vesti mai bune, s-a schimbat mina trista, nu pot decat sa ma bucur!

Ca tot m-ati intrebat cum a fost in tara, ce sa zic nu mi s-a parut nimic nou in societate. M-am lovit de aceeasi atitudine de catari ignoranti a functionarilor si vanzatorilor, aceleasi mutre acre la ghisee, aceeasi poluare in aer si in suflete... In schimb m-am refugiat un timp la Herculane si Moneasa, m-am si cocotat pe doua trasee nu foarte lungi (bebe a fost un erou!) Si nu am incetat sa admir cat de frumoasa e inca natura in Romania. Mi-am incarcat bateriile pentru inca un an, care va trece pe nesimtite.

Rudele bineinteles ca ne-au asteptat cu bunatati care mai de care, incat am pus un kilogram pe saptamana. Deja la 25 de saptamani am un +8kg ceea ce ma sperie; daca iau in ritmul asta o sa ajung cu 30kg in plus, brrr.

La intrebarea despre Dr Cioata: ce sa zic, a fost la fel de tacut ca cel din America, singura diferenta e ca mi-a dat foaia cu rezulate in mana in loc sa o bage in dosar cum fac cei de aici. Deci m-a dezamagit ca si relatie cu pacientul. Sper sa fie macar bun interpretor a ceea ce vede pe monitor.

Am vazut ca bucatariti -va felicit- mai ales pe fetele cu unul doi copii prin preajma. Cat despre cele cu musafiri, ce sa mai zic, jos palaria, meritati tot respectul! Pe mine tensiunea asta scazuta, care rar urca peste 10/5, ma tot tine departe de bucatarie. Cum ajung acolo si stau in picioare sau pe langa oale, cum ma ia cu lesin si fug de acolo Abia am terminat de colorat ouale, maine e ziua pentru prajituri (inca nu am hotarat ce, dar sigur nu cozonac!) iar sambata voi face o supa de pui pt sot si ceva fripturi la cuptor pt duminica.

Pentru ca acasa e noapte, va doresc odihna placuta iar gospodinelor mult spor!





Sunt ca un ou kinder!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Ireth, pandesc si eu cozonacul ala ...Am mai vazut reteta, dar n-am avut chef sa-l fac...de fapt chef sa sparg si sa curat nuci; sigur ii vine si lui randul o data.

In alta ordine de idei eu o sa fac maine un bors de gaina de tara cu taietei de casa (pe care abia il astept) si pasca. Sambata o sa fac stufat de miel, friptura la cuptor de miel,eclere si am mai pus ochii pe o prajitura care cred ca este f buna, dar vad in ce dispozitie o sa fiu.

Oricum,noi o sa mergem pe la ai nostri marti dupa-amiaza, in alta parte nu stiu daca o sa mergem (poate pe la nasii copiilor),nu vine nimeni in vizita....asa ca pt noi este arhi suficient ce pregatesc

Lissa tu esti eroina bucatarelii acum ...pe mine m-ar bate sotul daca as sta sa pregatesc atatea acum. ....Da' o data si o data tot fac si eu o cioco de casa

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & 29+

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

eu la reteta de drob mai adaug usturoi verde, in rest...e identica cu cea a lui Krissy.


na, ca fac pauza...am ajuns de rasul satului ca am ramas fara faina in casa...asa ca...sed si eu un pic.


anaemi...esti o draguta, am face noi doua echipa buna la bucatarit

Mama de Ana si 28+

Fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Neatza burtoaselor

Mama mama ce mai bucatariti voi. Sa stiti ca imi faceti chef mie imi place sa stau in bucatarie, numai ca am o mica... problema: in procesul de creatie murdaresc TOATA bucataria Toate oalele, cratitele, farfuriile, tacamurile... nu ma intrebati cum reusesc, it's a gift cert e ca in ciuda acestui defect sotul zice ca gatesc tare bine, iar daca complimentul vine din partea LUI, care este din punctul meu de vedere un mare bucatar (cand vrea!), nu pot decat sa ma bucur .
Asa as face si eu o ciorbita de perisoare cu afumatura.... mama-mama, imi lasa gura apa. Am o reteta de ciorba de perisoare de la bunica, care o facea extraordinara, si una dintr-o carte a lui Radu Anton Roman. Combinate, iese un deliciu
Drob nu mananc. Nu stiu, cred ca pleaca de la faptul ca nu am fost obisnuita, la noi in familie nu se mananca carne de miel. Am incercat odata si mi-a fost asa de rau de la miros incat... am concluzionat ca nu e pentru mine.
Sotul, pe de alta parte, sa nu vada carnea de miel SI ficat. Uraste ficatul in toate formele lui! pate, prajit, la cuptor, in drob, orice care contine ficat.
Hai ca deja mi s-a facut foame

Alina, multa bafta azi la rezultate, sa vii cu vesti bune!
Lissa, vrem sa vedem tortul daca e usor de facut, poate ma incumet sa i-l arat si sotului nu de alta, dar si el e fan Steaua si sigur o sa vrea

Va pup ultima zi de muncaaaaa!

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Va pup burticutelor!!

Ireth, ce bine ca mai iei si tu o pauza! Si nu iti mai fa griji...o sa ai timp sa faci si acasa Pastele!
Rammy, ma bucur ca te-ai linistit!! Asteptam si celelalte fete! De Arianna deja am auzit ca e bine!
Va urez la toate spor la bucatarit...eu azi fac cate ceva cu soacra!

Va pe toata la rand!!!

27+ cu
Eliza Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Buna dimineata

Noi astazi facem 27 sapt
Vreau sa urez spor la treaba gospodinelor noastreeu nu prea gatesc ca noi mergem la tara la socri si acolooo rasfat pe capul meu

Pupici si o zi frumoasa si usoara

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Mey ce pofta mi-ati facut ...noroc ca eu ma duc la mama de Paste (ca in fiecare an) si nu a trebuit sa gatesc nimic . Oricum daca era sa gatesc eu, murea familionul de foame ca sunt antitalent la bucatarie

Spor la treaba, dar sa nu bagati ca migul...mai usor asa

Eu nu o sa mai intru pana marti asa ca va urez de pe acum PASTE FERICIT si multe bucurii alaturi de cei dragi!

gascha vesela

Crisspy, fericita de Razvi si 21 sapt

Mergi la inceput