Strugurasi de Sept-Oct 2011 (43)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Noapte buna fetelor




Cu ajutorul, Bunului Dumnezeu, Sfantului Nectarie, Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu Izbavitoarea sunt 20+ cu Anastasia-Maria
Doamne, ajuta-ne in continuare!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Lali tu cand ai urmatoarea intalnire cu medicul.. acum imi dau seama ca la tine burtica e cu surprize...

20+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !


Vineri sau maine ma suna nenea dr si imi spune in ce zi sa ma prezint. E aglomerat saptamana asta si nu vrea consult rapid. Ii place sa povesteasca mult la consultatie,spune fiecare detaliu pe care il vede,mi-l arata pe ecran...

PS S-a lasat liniste in dormitor. V-am pupacit,noapte buna,ne citim la cafea !

Ajutati trandafirasul Raisa sa infloreasca
Lali de Paul ( 01.10.2009)! si 20+ speram la o minune roz

Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Lali tu cand ai urmatoarea intalnire cu medicul.. acum imi dau seama ca la tine burtica e cu surprize...

20+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !


Vineri sau maine ma suna nenea dr si imi spune in ce zi sa ma prezint. E aglomerat saptamana asta si nu vrea consult rapid. Ii place sa povesteasca mult la consultatie,spune fiecare detaliu pe care il vede,mi-l arata pe ecran...

Ajutati trandafirasul Raisa sa infloreasca
Lali de Paul ( 01.10.2009)! si 20+ speram la o minune roz

Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii



super nene doctoru...

Eu am de ales intre 3... si cred a am sa il aleg pe cel care mi-a aratat tot la eco... conteaza mult sa iti explice totul.. desi parca in ceilalti am mai multa incredere... intr-unul din cauza ca sunt pacienta lui de 3 ani, altul imi inspira incredere... insa conteaza ca dr sa fie acolo cu tine nu sa fie numai o umbra..

20+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Sa-mi dau cu parerea si eu cu caruciorul.
In primul rand scoica e facuta incovoiata pt ca altfel n-ar putea sta bebe in siguranta in masina. Iar daca va ingrijoreaza forma, relaxati-va. Bebe a stat ghemuit in burtik, deci pt el e o pozitie naturala.
Cat despre landou, eu personal l-am considerat un moft, atata timp cat exista carucioare sport valabile de la 0 luni. Eu am avut unul din asta. V-am mai spus ca am cautat unul si bun care sa ma tina cat o sta copilul in el, nu sa schimb caruciorul la cateva luni. Landoul mai mult de 3 luni nu cred ca-l veti folosi, pe masura ce bebe creste nu mai vrea perfect orizontal pt ca vrea sa vada si el cate ceva si nici n-o sa mai incapa, landoul e destul de ingust. Caruciorul pe care l-am avut eu nu era perfect orizontal, avea o inclinatie mica (cam de 10 grade) insa nu e un capat de tara. Sunt copilasi care si pe salteaua de la patut dorm inclinat pe motiv de reflux (se pune ceva sub saltea). Asadar, dupa parerea mea va puteti orienta dupa carucioare sport daca indeplinesc anumite conditii. Principala e sa se lase la orizontala (chiar daca nu e 0 grade).

bujo mami de Filip si 20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Dragelor, multumesc mult pentru raspunsuri. Nasol. Ca si la noi cum zice Dbunny, daca nu-i una, e alta (cunoastem zicala cu Tica si Tache ), si acum in sfarsit se nimerise o perioada in care si voiam, si puteam, si uite ca iar nu e sa fie..
Eu pe doctorul meu il mai vad abia joia viitoare, iar la telefon nu pot vorbi decat cu asistenta lui care o tine una si buna ca barbatii nu fac candidoza. Asa ca am luat atitudine si i-am facut consortului programare la medicul de familie maine la prima ora.

Jade, eu pentru mutatia heterozigota de MTHFR iau mega-doza de acid folic (5mg pe zi, impartite in trei doze) si micro-aspirina (una pe zi). Acid folic iau pana la sfarsit; micro-aspirina o sa o opresc cu cateva saptamani inainte de termen.

Lai 20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Citat:
citat din mesajul lui lai

Dragelor, multumesc mult pentru raspunsuri. Nasol. Ca si la noi cum zice Dbunny, daca nu-i una, e alta (cunoastem zicala cu Tica si Tache ), si acum in sfarsit se nimerise o perioada in care si voiam, si puteam, si uite ca iar nu e sa fie..
Eu pe doctorul meu il mai vad abia joia viitoare, iar la telefon nu pot vorbi decat cu asistenta lui care o tine una si buna ca barbatii nu fac candidoza. Asa ca am luat atitudine si i-am facut consortului programare la medicul de familie maine la prima ora.

Jade, eu pentru mutatia heterozigota de MTHFR iau mega-doza de acid folic (5mg pe zi, impartite in trei doze) si micro-aspirina (una pe zi). Acid folic iau pana la sfarsit; micro-aspirina o sa o opresc cu cateva saptamani inainte de termen.

Lai 20+ cu


Lai asistenta e de fapt asistoanta din cate se pare . Eu in prima sarcina am facut candidoza de doua ori,de ambele dati am avut tratament cu ovule eu,si niste pastilute mici sotul.

Si ca tot vorbiti de carucioare sa spui si eu ceva.

Cum spunea si Bujo,scoica e facuta dupa forma corpului copilasului,care a stat ghemu.it in burtica dsestul timp,deci e pozitia normala pentru el, nu i iface rau,ba chiar asa e mai in siguranta. Eu landou nu am folosit pentru ca nu am avut,am avut un carucior care se intindea pana la orizontala ,cu chestie de aia de acoperit picioarele(imi scapa acum denumirea,inca dorm) .Acoperit cu aia,caruciorul meu sport arata ca un landou. Avea si centura in 5 puncte,deci nu imi fugea copilul in toate partile( nu mai stiu cine a scris ca in carucior sport l-ar pierde). De ce mi se pare necesara partea care acopera picioarele,sau partea din fata a landoului? Pai noi o sa nastem in septembriesau octombrie,o sa fie frigut cand ei or sa aiba 2-3-4 luni ,deci inca stau culcati, vantul bate destul de tare,si asa este aparat mai bine( parerea mea).

Oricum eu de data asta o sa folosesc un ring sling de la nastere ,mi se pare mult mai comod de umblat la cumparaturi,de exemplu,decat cu un carucior.La Paul l-am descoperit cand avea vre-o 4 luni si de atunci il folosesc constant.mai ales daca avem mai mult de umblat prin magazine,unde cu caruciorul e mai greu,ca ajunge la rafturi,sau mai rau,in unele magazine nu ai loc,si se intepeneste caruciorul intre rafturi. L-am folosit foarte mult pana sa raman insarcinata,acum mai mult il iau de manuta si facem cumparaturile impreuna,ca e baiat mare.


In alta ordine de idei,buna dimineatza!!!

Va invit la cafelute,cappucino ,ceai,suc de fructe si ce va mai pofteste inimioara acum!

Va pupic pe fiecare in parte.

Ajutati trandafirasul Raisa sa infloreasca
Lali de Paul ( 01.10.2009)! si 20+ speram la o minune roz

Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

Buna dimineata burtici. Eu abia m-am tarait pana la birou, ma incearca niste dureri abdominale f nasoale, ma rog sa nu fie nimic grav. Ma tin ca niste junghiuri dureroase in burta si ma doare si jos si spatele ma doare, doar in unele pozitii cand stau pe scaun aproape ca nu mai simt deloc junghiul - de aceea nu cred ca sunt contractii. Cel mai tare ma doare cand ma ridic in picioare si merg. Am luat no-spa si incerc sa ma relaxez. Doctorita mea este in concediu... n-am pe cine sa sun, asa ca astept in speranta ca o sa treaca. In ultimele zile mi s-a marit considerabil burta si ma gandesc ca poate s-au ingramadit lucrurile pe acolo si a incetinit si tranzitul intestinal si asta imi da durerile. Si ieri dimineata m-a durut la fel insa mai putin intens si mi-a trecut pe la 10-11 nu mai aveam nimic.

Lori 21+ fericita cu Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Multumim, Lali eu o sa ma servesc cu ceai Ei dar....ce vesela esti azi

O intrebare...Ring Sling este mai bun decat marsupiu?


Eu mi-am planificat sa fac blaturile de prajituri si salata boef(maioneza o fac sambata )Asa ca plec la cumparaturi.


M-ati convins de carucior.O sa iau sport.




Cu ajutorul, Bunului Dumnezeu, Sfantului Nectarie, Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu Izbavitoarea sunt 20+ cu Anastasia-Maria
Doamne, ajuta-ne in continuare!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Citat:
citat din mesajul lui loredanar

Buna dimineata burtici. Eu abia m-am tarait pana la birou, ma incearca niste dureri abdominale f nasoale, ma rog sa nu fie nimic grav. Ma tin ca niste junghiuri dureroase in burta si ma doare si jos si spatele ma doare, doar in unele pozitii cand stau pe scaun aproape ca nu mai simt deloc junghiul - de aceea nu cred ca sunt contractii. Cel mai tare ma doare cand ma ridic in picioare si merg. Am luat no-spa si incerc sa ma relaxez. Doctorita mea este in concediu... n-am pe cine sa sun, asa ca astept in speranta ca o sa treaca. In ultimele zile mi s-a marit considerabil burta si ma gandesc ca poate s-au ingramadit lucrurile pe acolo si a incetinit si tranzitul intestinal si asta imi da durerile. Si ieri dimineata m-a durut la fel insa mai putin intens si mi-a trecut pe la 10-11 nu mai aveam nimic.

Lori 21+ fericita cu Mara





lore daca nu trece, fa-ti no-spa si scobutil injectabil.Sunt pentru dureri.


Cu ajutorul, Bunului Dumnezeu, Sfantului Nectarie, Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu Izbavitoarea sunt 20+ cu Anastasia-Maria
Doamne, ajuta-ne in continuare!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza fetelor.. da langa cafeluta va privesc....

F interesanta discutia despre carucioare,mtrumesc mamicilor experimentate ca impartasesc cu noi parerilor lor, ieri cautam in diperare landou, azi dupa ce v-am auzit m-am linistit...

Lore... incearca sa vb cu un alt doctor daca nu te lasa durerile in 1-2 ore.. totusi sunt normale, dar nu sa fie insuportabile..

Pitik mea a miscat ieri f mult, adik de pe la 5 cand m-am ostoit din miscare pana pe la 23 tot o simteam, aproape mereu... e normal sa fie asa agitata..?

20+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput