Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(28)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Ca tot s-a discutat pe FB de alimentele crude/preparate termic si care e mai bogat in minerale, hranitor, etc., am gasit aici http://nutritiondata.self.com/tools/compare/comparison-analysis un calculator care face comparatii intre ele. Ase se poate vedea usor diferenta intre un mar si un avocado de ex: avocado contine mult mai multe minerale, dar are 19%carbs 77%fats, iar marul 95%carbs, 5%fats, deci trebuie alternate. A, si marea surpriza a fost ca preparat termic o leguma sau un fruct nu isi pierde decat ff putin din minerale. Puteti cauta de ex peas raw si peas cooked.

Nu stiu daca il va folosi cineva, insa mi s-a parut destul de fain pt a-l impartasi cu voi. Eu il voi folosi incet-incet in stabilirea meniurilor (mai e un calculator unde spune necasarul fiecaruia). Bine, trebuie tinut cont ca in functie de zona, cultura (eco sau nu), ele isi pot schimba continutul. Dar tot sunt niste repere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Revin.:)
Spanacul si fasolea verde raman la fel dupa fierbere, se schimba f putin compozitia carbs-fats, insa marul prin fierbere ramane complet fara aminoacizi si vit C, deci e bine de studiat la fiecare aliment in parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Dc nu ploo si nu e vant viu eu, la 15.30 (terminam kineto) intru pe la partea cu Gloria.

Citat:
citat din mesajul lui misticgirl

Buna, fetelor! Imi pare foarte rau ca nu am mai intrat zilnic, insa a fost bebe racit, eu cu scoala, cu amandoi copilasii (se apropie sesiunea, trebuie sa-mi fac lucrarea de disertatie)...Patrick mananca tot haotic, noaptea se trezeste la 2-3 ore sa pape, iar spre dimineata, de pe la 5 incepe trezitul din ora-n ora....iar la 7 incepe sa "vorbeasca" si gata somnnul. Sper ca toate mamicile si toti bebeii sunt bine!
La multi ani, ral_eli!!!
Am inceput sa-i dau lui Patrick suc de mar, chiar si marul ras pe razatoarea de sticla. Cereale nu vrea , Mai incercam peste cateva zile.
mergem astazi in IOR?

Claudia, mami de Patrick (30.10.10) si Nicholas (25.11.04)


Puficele va roaga sa le dati un vot la concurs.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hera25 spune:

Multumesc frumos fetelor pt urari!

Va servesc virtual cu o felie de tort si o cupa de sampanie.....doar o data in viata fac 30 de ani....


La multi ani Ral_eli! sa fii sanatoasa si sa ai parte numai de bucurii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissellena spune:

Citat:
citat din mesajul lui JoAnn

Salutare

Gata a scapat Sara mea de buba .
A fost operata marti.

Saracuta a plans cand i-au luat analize , iar cand i-au pus branula...nu va mai povestesc...imi venea sa ucid pe toata lumea.
nu i-au gasit venute la manute si au spart-o de vreo doua ori, ca in final sa reuseasca la piciorut.

Apoi cand au adus-o din sala de operatie...pana si-a revenit...nu putea sa planga, era ragusita , fiindca a fost intubata...nu stia ce era cu ea...ooofffff...preferam sa fiu eu operata de doua ori decat ea o data...

dar , in sfarsit am trecut si peste asta. acu suntem acasica.
o sa mergem joi sa scoatem firele.

cred ca nu tre sa va mai spun ca a fost regina salonului ....mititica...dupa cate a indurat tot radea cu gura pana la urechi daca ii zicea cineva ceva.


mami de bubuline gemene


Slava Domnului ca ati scapat! Iti inteleg perfect sentimentul de usurare! Si eu simt ca mai traiesc o viata, desi sunt inca inspaimantata ca traim intr-o tara ca asta!
Fetelor, va spusesem ca mica mea are TSH marit si ca e pe hipotiroidie.. NU ESTE!!! E doctorul incompetent si nu stie ca la adulti si la bebelusi difera intervalele de referinta pentru TSH. la copii merge pana la * (la adulti pana la 4), dar endocrinologul habar nu avea de lucrul asta! M-am dus eu cu temele facute, cu hartii si tabele subliniate cu marker-ul ca sa ii arat... Nu mai zic nimic, sunt nervoasa, intrigata si se poate sa vorbesc necuniincios, dar mi se pare inacceptabil sa pretinzi ca esti medic si sa nu ai niste cunostinte de baza ( eu am gasit toate informatiile pe net !!! ( din surse sigure- Ministerul Sanatatii)!!!
Inchipuiti-va ca ma intreba daca vreau tratament (cu hormoni! ) pentru bebe.. DACA VREAU ??? Adica cum, negociem ca la piata pe sanatatea unui copil? Dumnezeule mare! Slava domnului ca ne-a luminat mintea si ne-am informat si noi un pic. Daca mergeam pe mana doctorului? Nu-mi nenoroceam copilul pe viata?
Multumesc lui Dumnezeu ca ne-a ferit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Va pup!

Letzi: Multumesc mult pt info, le-am notat intr-un document si urmeaza sa completez cu ce mai vine fiecare, mai ales Adipapazi de la sora ei. Dintisorii ii stergem cu tifon uscat sau cu ceva pe el? Bine, uscat va fi putin, ca imediat ce e bagat in gura se va uda de la saliva, e clar. Sa ne spui si cand va fi cazul de sigilare/fluorizare - imediat ce are toti dintii?

Mai vroiam sa scriu, dar nu ma mai lasa scumpa. Revin mai tarziu.



Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymona spune:

Citat:
citat din mesajul lui Crissellena

Citat:
citat din mesajul lui JoAnn

Salutare

Gata a scapat Sara mea de buba .
A fost operata marti.

Saracuta a plans cand i-au luat analize , iar cand i-au pus branula...nu va mai povestesc...imi venea sa ucid pe toata lumea.
nu i-au gasit venute la manute si au spart-o de vreo doua ori, ca in final sa reuseasca la piciorut.

Apoi cand au adus-o din sala de operatie...pana si-a revenit...nu putea sa planga, era ragusita , fiindca a fost intubata...nu stia ce era cu ea...ooofffff...preferam sa fiu eu operata de doua ori decat ea o data...

dar , in sfarsit am trecut si peste asta. acu suntem acasica.
o sa mergem joi sa scoatem firele.

cred ca nu tre sa va mai spun ca a fost regina salonului ....mititica...dupa cate a indurat tot radea cu gura pana la urechi daca ii zicea cineva ceva.


mami de bubuline gemene


Slava Domnului ca ati scapat! Iti inteleg perfect sentimentul de usurare! Si eu simt ca mai traiesc o viata, desi sunt inca inspaimantata ca traim intr-o tara ca asta!
Fetelor, va spusesem ca mica mea are TSH marit si ca e pe hipotiroidie.. NU ESTE!!! E doctorul incompetent si nu stie ca la adulti si la bebelusi difera intervalele de referinta pentru TSH. la copii merge pana la * (la adulti pana la 4), dar endocrinologul habar nu avea de lucrul asta! M-am dus eu cu temele facute, cu hartii si tabele subliniate cu marker-ul ca sa ii arat... Nu mai zic nimic, sunt nervoasa, intrigata si se poate sa vorbesc necuniincios, dar mi se pare inacceptabil sa pretinzi ca esti medic si sa nu ai niste cunostinte de baza ( eu am gasit toate informatiile pe net !!! ( din surse sigure- Ministerul Sanatatii)!!!
Inchipuiti-va ca ma intreba daca vreau tratament (cu hormoni! ) pentru bebe.. DACA VREAU ??? Adica cum, negociem ca la piata pe sanatatea unui copil? Dumnezeule mare! Slava domnului ca ne-a luminat mintea si ne-am informat si noi un pic. Daca mergeam pe mana doctorului? Nu-mi nenoroceam copilul pe viata?
Multumesc lui Dumnezeu ca ne-a ferit!

Crissellena, mamica de Daria - Anastasia (15.11.2010)


INCREDIBIL!!! Si ce te-ai mai necajit din cauza asta...saraca de tine!!! of of of....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymona spune:

Sugubina, cred ca te-am vz azi...pe la 14.50 ai traversat intersectia de la diham si te-ai dus pe basarabiei incolo spre stadion...mamaaaa ce viteza aveai...cred ca te duceai la kineto, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunset_zuzi spune:

mamaaaaaaaa ce se someaza pe aici ....trezirea barlogggggggg

Votati scorpiuta AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunset_zuzi

mamaaaaaaaa ce se someaza pe aici ....trezirea barlogggggggg

Fericita mamica de scorpiuta Alexia (20.11.2010)
Doamne ai grija si de noi
Votati scorpiuta AICI


Neata!

Barlogul hiberneaza ca la asta te indeamna vremea, si ursoaicele ce nu hiberneaza sunt prea ocupate cu... ca sa mai stea cu noi la plus ca mai au si cate un soricel mic agatat , asa ca noi suntem ispitele ce meritam ca le retinem de la treaba




Mergi la inceput