Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(28)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

neata


la multi ani! ral-eli sa fi sanatoasa si voioasa si evident dupa vremurile noastre si la punga groasa

vasari

sunset votata scorpiuta



mami de Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel 12.11.2008 si de Antonia Stefania 01.12.2010 minunile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

va multumesc ptr cele care m-ati inteles....

noi pe fetita o stim din prima ei ora de viata.(mai concret de dinainte de a veni ea pe lume caci stiam cazul)...caci noi iam pus numele..si asta ptr povestea ei si modul cum a aparut in viata noastra a fost numai o minune de la DD..

da am luato din maternitate..dar am ingrijito efectiv de la 7 zile, cand a ramas copilul sortii..( naturala a fc cezariana si la 7 zile a parasito)..e o poveste greu de descris in cuvinte..

mie imi vine cand imi aduc aminte de tot ce sa intamplat perioada 14.10-21.10.2010., data de 21.10 e ziua cand am vazuto prima data....

azi suntem cele mai fericite din lume si am implinit 6 lunite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Buna dimineata!

JoAnn, felicitari pentru reusita si imi pare rau ca a trebuit sa treceti prin aceasta interventie, dar e bine cand totul se termina cu BINE! Multi pupici pentru bubulina curajoasa!

La multi ani Hera, La multi ani Ral_eli!

Elfica, bine scrii, bine zici!

Eliza, multe imbratisari! Sunt sigura ca Antonia va creste mare si sanatoasa si cu laptic formula!

Va doresc un weekend minunat! Si cum nu stiu daca mai intru, doresc de acum multa sanatate si impliniri celor sarbatorite duminica! Un sincer La multi ani tuturor florilor din barlog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

La multe lunite si ani, pentru bebelina ta, Pogonici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onniex spune:

Fetele,

Voi ce sling/marsupiu folositi?

Fetitei mele ii place sa stea in brate, ridicata si sa dansam.
Ea are aproape 5 luni - m-am gandit ca e ok sa folosesc un sling.

Recomandari?

Va multumesc si we placut.

Va pup pe toate, fete curajoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misticgirl spune:

Buna, fetelor! Imi pare foarte rau ca nu am mai intrat zilnic, insa a fost bebe racit, eu cu scoala, cu amandoi copilasii (se apropie sesiunea, trebuie sa-mi fac lucrarea de disertatie)...Patrick mananca tot haotic, noaptea se trezeste la 2-3 ore sa pape, iar spre dimineata, de pe la 5 incepe trezitul din ora-n ora....iar la 7 incepe sa "vorbeasca" si gata somnnul. Sper ca toate mamicile si toti bebeii sunt bine!
La multi ani, ral_eli!!!
Am inceput sa-i dau lui Patrick suc de mar, chiar si marul ras pe razatoarea de sticla. Cereale nu vrea , Mai incercam peste cateva zile.
mergem astazi in IOR?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misticgirl spune:

La multi ani, Hera! Si la multi ani tuturor bebelusilor care astazi implinesc 5-6 lunite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Neata, neata!

prezenta la apel

Pogonici la multe, multe lunite pt printesa ta

nazdravanul meu s-a intors doar in seara zilei de 12, de cateva ori sa imi arate ca el poate de atunci nu mai vrea...dar va veni ziua cand ii voi spune sa mai stea locului si nu va mai vrea el, asa ca sa ne bucuram de momentele astea...

Multi ani...
La multi ani...
La multi ani fericiti
Sa traiti!

Hera si Ral_Eli

Multi ani...
La multi ani...
La multi ani fericiti
Sa traiti!


La noi e vremea tot urata, si asa ma obisnuisem sa ies afara zilnic, cu plimbarile de 2-3 ore zilnic dadusem si 3 kg jos, acum de cand stau ca pupaza in casa am pus unul la loc... Dar vine ea vara cu iesiri de 2 ori pe zi, dimineata si seara si bebeloi ce va prinde picioare si vrea plimbat, si sa te tii ca dau eu jos si surplusul dinainte de gravizeala, vreo 10 kg, ca de la gravizeala mai am vreo 3 kg.

Sugu - mersi de pontul cu Okazii.ro, sunt deja in tratative pt achizitionarea unu scaun de masa, functionalitatea e pe gustul meu, pretul pe al sotului, m-ai ajutat sa impac si capra si varza sper sa imi iasa afacerea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunset_zuzi spune:

mistic eu as veni dar mi-e teama sa nu ne apuce ploaia

La multi ani ral_eli
La multi ani Hera

pogonici nu pot sa-mi ascund indignarea fata de cele care isi abandoneaza copilasii in spital Doamne Iisuse ce inima sa ai cand sufletul ala vine pe lume nu din vina lui si mai ales atat de dependent de tine mi se pare inadmisibil...nu am nici o compasiune pt ele si nici o scuza nu le dezvonovateste...daca nu vroia copilul trebuia sa-si ia alte masuri ca slava Domnului este o gama foarte larga.

iertare ca m-am aprins asa de tare dar efectiv ma ingrozeste ideea....cand am nascut fetita era o camera plina de copii abandonati de care nu se ocupa nimeni sau mai veneau asistentele atunci cand aveau timp/chef si imi era tare mila de ei saracutii pentru ca nu erau cu nimic mai prejos fata de copilul meu sau altii copii doar ca nu mai aveau ...MAME

Votati scorpiuta AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Si eu rapid,pe fuga...trebuie sa-mi hranesc copila si sa zbor la servici.
Anes ma bucur din suflet ca ati trecut cu bine peste aceasta incercare crunta!
Pogonici "jos palaria" pt tine!
Elfica intrebai de pastele cu fluor si despre igiena dintisorilor la copiii mici.Problema pastelor de dinti cu fluor la copiii mici este ca acestia nu stiu sa scuipe,inghit.In doze mari fluorul are multiple efecte secundare,fluoroza dentara,osoasa etc.Fluorul se gaseste si in apa de baut.Oricum este dificil de apreciat cantitatea de fluor pe care copilul o ingera.Eu personal n-am gasit un laborator care sa-mi dozeze cantitatea de fluor din apa...sa nu mai spunem ca pe sticla de apa plata nu este specificat acest lucru.Acesta este motivul pt care sunt preferate pastele de dinti fara fluor la copiii mici.
Sunt foarte multe de spus....eu personal ii voi face Sandrei fluorizari locale+sigilari ale santurilor si fosetelor molarilor si premolarilor.Mai e mult pana acolo insa.
Cateva cuvinte si despre igiena dintilor la bebelusi...
Ar fi bine inca de la aparitia primului dintisor sa il stergem cu tifon bine,bine macar o data pe zi....n-am experienta,voi vedea daca si reusesc.
Mai apoi sunt periutele acelea care se pun pe deget...
Cand se mareste copilul si incepe sa imite tot ce vede,cred ca e mai usor...va avea periuta lui si chiar daca la inceput e o joaca cu timpul va intra in rutina.
Ar trebui evitat hranirea cu biberonul cu lapte+lichide indulcite...

Sunt foarte multe de spus pe tema asta...sper ca am reusit sa raspund cat de cat la intrebarile tale,Elfica..

tuturor

Mergi la inceput