Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(28)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eea_farcau spune:

Buna dimineata !!!! Trezirea barlog

Elfica multumim de incurajare o sa avem nevoie, La Multe Luni frumoase

Azi noapte nu a fost una asa de perfecat ca de obicei, la 4 sa pus pe un marait plans nici el nu stia ce face, m-am ridicat eu el el si i-am dat putin gingia cu gel ca sa il mai calmeze si dupa ce a fata de suzeta somn pana pe la 6 cand iar a marait doar ca de data asta sa trezit taticul si a mers la el sa il linistieasca eu nici nu l-am auzit dar la 7 deja a fost fresh gata cu somnul trebuie papa ural piciul de numa. Dupa portia de lapte a avut chef de joaca de numa mai are putin si isi ridica fundul asa de tare incat o sa faca lumanarea e nebunici

O zi buna

mami de Raresica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

neata, mamici frumoase!

elfica, vezi ca sunt niste lingurite marfa la primii pasi la carrefour, portocalii si albastre, costa 4 roni, sunt foarte moi si adanci si cauciucul se muleaza foarte bine pe limbuta.
eu masor mililitrii cu capacelul de la blender, care e gradat. mai nou pun legumele in niste borcanele goale de la nestle/hipp/humana care au cam 125-130 grame. sau pun intr-un biberon de la avent mic, cu gura lata, si vad acolo. oricum, la inceput te anunt ca am numarat linguritele, ca eram paranoica.

inca ceva despre dark side of diversificare: inseamna si muuuuuuuulti nervi ai mamei, haine patate care nu mai ies (de aceea recomand sacrificarea unor bodyuri/pantaloni in acest sens), sacrificare tricou mama, sacrificare var pereti, inima cat un purice daca azi mananca sau nu etc. plus multa circarie, jucarii, poezii, strambaturi si tot felul de onomatopee ca sa manance. initial nu vrei sa le faci, ca zici ca tre sa inteleaga ca e masa, nu joaca, apoi te lasi dusa cu zaharelul ca tre sa manance, oricum, numai sa pape, apoi se va obisnui ce sa faca si cu mancarea, si cu lingurita si va manca prima parte fara circ, pana cand va manac din ce in ce mai multa cantitate fara circ. atunci va constientiza cu adevarat ca mananca ceva care ii place.

incearca scaunelul, e mai comod decat scoica sau in brate. o lingurita e piece of cake, dar 150 ml e cantitate, nu gluma. relax: noi am inceput pe 7 martie merele, e aproape 7 mai si abia acum mancam 150-160 fara circ.deci, rabdarica si tutun!poate ai noroc si bebele tau e mai mancacios. bafta!

suntem tot la munte, am scos bebeii afara si suntem foarte fericiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Multumesc, dragelor, atat pentru urarile de 6 luni, cat si pt incurajarile cu privire la papa. Azi de dimineata i-am dat doua lingurite, dar am incercat si cu cele de la Nestle. Parca ii intra mai bine in gurita, incepe sa deschida gura mai bine, cat sa intre lingurita, ca la inceput tinea limba spre cerul gurii, ca la supt. Inceputul e promitator, dar vorba lui Adipapazi, una e cu lingurita si alta cu 150 ml, ca transpiri toata pana ajungi la final...

Voi i-ati dat la inceput doar zeama de mar, nu? Mie mi se pare ca nu ramane prea multa zeama dintr-un mar. Oare nu e soiul bun? Am insistat sa fie romanesti, nu m-a mai interesat altceva. Rad marul pe razatoarea de sticla, ramane pulpa, dar zeama pura nu ramane prea multa. Sa zic ca de vreo 3 lingurite / mar. Deocamdata am avut, dar imi imaginam ca ramane multa zeama, dar de fapt e pulpa multa si pe asta i-o dau mai tarziu, dupa ce ii dau pulpa coapta.



Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunset_zuzi spune:

Consemnam inceperea diversificarii cu cereale micuta a fost incantata...sa speram ca isi tine acest obicei iar mami e topita nu mai poate

Votati scorpiuta AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Hristos a inviat!
Adi,Sugubina sunteti foarte tari!Va admir,sincer.
Eu am sa fiu foarte sincera,n-am innumarat cati ml de mar/morcov i-am dat Sandrei la inceput.Oricum putin,a doua zi dublu etc...Am inceput la 5 luni(desi papa numai laptic de la mine) si pana acum doar ne-am jucat.Nu i-a placut sucul de mar(abia azi a mancat mar) insa sucul de morcov+telina+pastarnac il adora.Supa de legume nu-i place,gusta,se stramba si incepe sa planga.Veau sa incerc tocanita minune a Sugubinei dar n-am fasole pastai.Ii voi pune numai dovlecel.
De vreo sapt i-am dat portocala blenderuita+cereale+un pic de suc de mar si i-a placut.Neplaceri de la portocala nu are.
Variante prea multe de papa care sa-i placa nu am.Ea ar manca numai suc de morcov+telina +pastarnac/patrunjel ingrosat cu faina de orez.
In prima zi de Paste am fost la iarba verde, asa ca i-am luat borcanele,unul cu afine+mar si unul de legume.Cel de afine i-a placut dar celalalt nu.
Maine seara plecam la Predeal si ne intoarcem duminica seara asa ca voi apela iar la borcanele dar cel mult o masa pe zi.
De sapt viitoare sper sa o fac pe fii-mea sa descopere/accepte si alte gusturi.
Elfica,tare mi-ar placea sa am darul de a compune asa frumos ca tine!
Mi-a facut maica-mea compunerile/comentariile pana in clasa a 9a ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea_vs spune:

Adipapazi deci suntem colege de "suferinta". Si la noi e cu cantec mare...ma stramb in toate felurile...zornai jucarii...imi prind parul in moate...Este un intreg rotual pana papa tot. Vorba ta...140 de gr mi se pare un sac!!!Stau si cu bibe cu 50 ml suc de mar langa mine si mai bag 2 guri mar...scot repede si bag o lingurita de piure...si tot asa. Maraie....plang...scuipa...se ineaca....horror.
Eu la inceput faceam la storcator suc, si tot asa pateam...f putin suc...mai multa mizerie. Nu stiu cat de autohtone sunt merele. Acum iau de la Nestle, de mere sau mere si piersici. Cand or aparea mai multe fructe voi face acasa. Piure la fel, iau de la Nestle, mere cu pere. Pun 100 gr piure si 40 gr biscuiti si amestec. E foarte bun la gust.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Hristos a inviat si de la noi!!

Ne-am intors de la tara unde am fost sa petrecem Pastele. Frumos, iarba verde, aer curat.. ce sa mai, o incantare.. Dar de cand am venit.. bble meu nu mai vrea sa doarma in patutul lui ziua. Urla, plange si in patut si in brate si oriunde... se linisteste in balansoar doar. Cred ca este din cauza ca la tara il plimbam asa prin curte cu carutul pana adormea si s-a invatat leganat.. Cum sa fac sa il dezvat oare??? Offff.....

Fericita mamica de Tudor Andrei POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Elfica,merele romanesti sunt mai deshidratate ca asta-toamna si de asta nu-ti iese prea mult suc.
Vad ca voi folositi razatoarea de sticla,oare e o greseala daca eu folosesc storcatorul de fructe/blenderul?
Sunset,tineti-o tot asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea_vs spune:

Si eu tot de la Primii pasi am linguritele si castronasele. Foarte comode. Unul mananca fructele mai bine...celalalt legumele. Deci circ la fiecare masa. Intr-adevar iti trebuie muuuulta rabdare! Sper sa se invete repede si sa pape linistiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Bun venit fetelor noi!!

Invit barlogul la CAPITOL NOU.

Fericita mamica de Tudor Andrei POZE

Mergi la inceput