Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(28)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns medeea_vs spune:

Da, si la mine la fel. Zici ca o taie cineva. Sper sa treaca repede perioada asta daca nu contactez dr. Ma gandeam ca poate trebuie schimbat laptele...sau ii place mai mult papa de om mare.
Multumesc pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea_vs spune:

M-a apucat o logoree de acum...ca ma uit la Romanii au talent si pana se termina sa mai scriu cate ceva ca in cursul zilei avem program artistic.
Deci am ajuns cu diversificarea la 2 mese fara lapte, cea de la 10 cu piure de mere si pere cu biscuiti fara gluten, aproximativ 140-150 gr si 40-50 ml suc de mere si cea de la 14 din piure de legume (morcov, patrunjel, pastarnac, cartof, piept de pui, dovlecel) si completat cu suc de mere diluat. Am citit atatea pareri despre diversificare si n-am dormit cateva nopti pana m-am hotarat sa fac de capul meu. Nimic nu se potriveste de la un copil la altul, nici un grafic facut de dr nu poate fi respectat cu strictete asa ca mai functioneaza si intuitia de mama adaptata la copilul ei. In rest papam 210-240 ml lapte cu 2 masuri de cereale(orez de la Nestle).
Dormim bine, de vreo saptamana adorm de pe la 8 si se trezesc pe la 3-4. Nu stiu ce-i oboseste asa...Inainte adormeau la 10 si se trezeau la 6-7. Era mai ok ca dormeam si eu mai mult. Acu nu ma pot culca o data cu ei si la 6-7 dimineata ei sunt fresh...cu chef de vorba.
M-am intins cat o zi de post...poate mai prind maine timp sa va mai spun cate ceva despre noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

Hristos a inviat!

ce mai fac ursoaicele cu ursuletii din dotare?
eea farcau welcome
medeea

doarme trupa mea si am zis sa mai bag un oki pe aici.
deeeeciii...cum ati petrecut ??

noi nu am fost decat pe la rude ...
dar unde mergeam hop.... sedinta foto cu buburuzele....

Sara mea e muuult mai bine....joi am fost si am scos firele de la operatie... a plans mititica...de a rasunat spitalul.

offf...nu mai vor fetele sa pape supica de legume de la pranz...
azi o sa le dau laptic si mai incerc maine.

cam atat
acu o sa merg sa bag doua mere la cuptor si sa fac branzica...acusica e ora mesei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

tot eu

in ajunul Pastelui pe 23, am implinit 6 luni ....suntem mari de acu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea_vs spune:

Happy B-day Joann!
Noi azi facem 5 luni. Si de ziua noastra am facut un scandal monstru la masa. M-am lasat la mana mea....Au urlat...au adormit...si s-au trezit dupa jumatate de ora si au papat. Nu inteleg de ce a fost nevoie de atata teatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna dragutele,

Cum ati petrecut primul Paste cu bebeii din dotare?

medeeavs bine ai venit! cum ii cheama pe ai tei? Eu sunt fan gemeni dupa cum se vede la semnatura. Pune si tu poze cu ai tai.Las ca mai au eu faze cu greva fuamei..dureaza putin si isi revine. Nu prea ai ce sa faci, ca nu manca cu forta. Cu sculatu la 3-4 ma gandeam ca ai putea sa ii trezesti pe la 8-9seara., faci baie papa si apoi la somn. Noi asa facem, ca pica late pe la 7-8 si le trezim sa pape si la baie si dorm pan la 7-8.

Cu diversificatu: I hear you sister! Atatea pareri, controverse, ca cee bine ce nu e bine, ti se si face frica sa nu gresesti copiluuu! Vad ca ai bagat pui..eu inca nu. Si nu stiu ce sa fac, parca as mai sta pan la 6luni juma, deocamdata as baga cred dimi la piureul de fructe nitica branza de veci.

eea_farcau felicitari pt decizia de a-ti schimba perul! Si eu m-am tuns bob pana la umeri asa si tare bine e acuma! stii ce tare e sa te speli in 5min cu capu in cada cu tot cu balsam si dat de doo ori? Si nici nu mai imi cade. Si dupaia il pufez cu fenu 5min si peptzen cu peria si sta intors inauntru . Sa pui poze sa te admirizam.

Joann poate incerci sa faci tocanita aia minune, pe mine inca ma surprinde cum poa sa mance. E cam aceiasi reteta de la supa numa ca nu fierb in atata apa, ci doar cat sa le acopere, si apoi dai la cuptor. Ieri am facut cu dovlecel, morcov, albitura, telina, putina fasole verde conge, o urma de ardei, putina ciapa taiata mic mic. Ce bine ca s-a rezolvat cu Sara.


Puficele va roaga sa le dati un vot la concurs.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Noi am fost duminica de Paste la mama, si am profitat de vremea buna si nu am mers cu masheena ci cu carutu. A durat cam o ora si ceva drumul, mum a tipat la noi ca am intarziat (desi stie ce trambalau e cu scosu din casa, cu drumu..) da deh a trecut si ziua asta.

Plimbarea si dus si intors a fost SUPERBA! Atata soare, viata..lumea care isi suciza gatu dupe noi, vis ce mai!

A, si luni am decis (prost rau) sa mergem cu masina si carutu la herastrau. PRUASTA DECIZIE. A fost ORIBIL! tot Bucurestiu era acolo! Zici ca era meeting. Nu aveai pe un sa treci frate! Si noi eram si cu magaoaia de carut. Cozi la suc, la inghetata..noroc ca aveam suci la noi de acasa ca alfel muream de sete. Lumea asta nu ar iesi sa manifesteze impotriva a ceva..da can da cu suarele ies in huarde. Deci deacu am zis merem la herastrau doar noaptea, sau cand ploo, sau in timpu sapt la ora pranzului. A, nu va zic ca am facut 20min pana acolo si 40min sa gasim LOC DE PARCARE!

am plecat repede si am fost la IOR 2 unde a fost extraordinar: putina lume, si sincer mai de calitate, am stat pe o bancuta am dat papa la fete, ele radeau fericite dupaia de radea si lumea la noi, am dat tura si pac acasa unde am mancat legumi pasate din tocana minune.

Azi la masa de fructe mi-a facut fitze tocma Ilinca care manca super frumos si bine. Urlaaa cu lacrimi. Am zis hai ii dau sucu se mai ogoie si incerc iar..NOOO urlaaa, dadea papa afara, se ineca. Ce sa mai continui. I-am dat lapte cu ceriale.

Acu dorm ratzele mele. Am cam o ora de listine. Pufi e sa schimbe rotile de iarna cu alea de vara si dupa om merge la IOR. Si maine e cu noi acasa..dupa iar incep zilele alea muncite non stop.

Puficele va roaga sa le dati un vot la concurs.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea_vs spune:

Parca s-au vorbit copii nostri azi, mofturi la papa. Eu am bagat carnita dar nu prea le place...pieptul de pui e si cam uscacios asa si parca se ineaca. Am amestecat-o in piure dar tot zgrumturoasa. Branzica inca n-am facut. Ou le-ai dat?
Pe ingerasii mei ii cheama Albert si Medeea, azi facem 5 lunite, avem: el in jur de 8 kg, maine e zi de cantar dar cam asa cred ca a facut, si ea vreo 7. E diferenta intre ei de un kg din a doua luna cam desi s-au nascut el de 2800 si ea de 2700. Deh...noi suntem o lady...tre sa avem silueta. Eu nu pot iesi singura din casa...tre sa mai fie cel putin o persoana. Carutul il tin in portbagaj ca e prea greu de urcat, tre sa cobor sa montez carut...urc..imbraca un copil...scoate-l afara ca urla ca-i este cald...imbraca-te eu...imbraca al doilea copil...ma trec 5 ape pana ies.
Si la noi se uita lumea ca la urs. Auzim tot felul de comentarii in spatele nostru. La materniatate a fost amuzant tare...io cu 2 bratari...una roz una bleo...ma stiau si rudele care veneau in vizita la alte mamici. Auzem cum sosoteau...uite mamica aia cu gemeni...baiat si fata...fata seamana cu mama si baiatul cu tata. Nu stiu de unde stiau ei atatea detalii...ma rog...
Unde pot sa pun poze? Ca nu as vrea chiar "la vedere". Sunt multi dezaxati pe internet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siuta spune:

Adevarat a Inviat !
Sper ca ati avut sarbatori frumoase !
La noi asa a fost, am petrecut Pastele in familie pe o vreme superba. Am avut o saptamana de relaxare petrecuta la tara impreuna cu copiii nostri si mi-a prins tare bine pentru ca de saptamana viitoare incep serviciul .
Toma a primit azi prima lingurita de supa de radacinoase. A fost foarte ok cu lingurita si castronul .Sper sa avem in continuare acelasi succes.
va doresc o saptamana usoara si frumoasa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eea_farcau spune:

sugubina eu vreu schimbarea radicala dintr-un par lung (aproape pana la jumatatea spatelui) o sa ajung la un par scurt rau de tot un bob asimetric scurt sau de tot multumesc de incurajare
Acu o sa mai ramana doar de scapat kg in plus...
voi cum stati la capitolul asta? avreau sa scap de burtica si solduri

mamica de puiucu de Rares

Mergi la inceput