Liliac de mai iunie 2010 - LMA Ilinca! (58)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Neatza!

Corina, as fi mancat si eu o clatita din aia, am vrut sa-ti zic ieri, nu ai muncit deloc degeaba, aratau super, si cred ca si erau

Bravo, super pasiunea cu vietatile, ne inscriem si noi pe lista, banuiesc ca stiti niste locuri unde putem vedea tot felul de animalute, pasari, etc

Ah, ai putea sa-mi zici si mie de unde si ce masina de spalat vase ai luat? ca tare m-ar tenta, saptamana viitoare e si aniversarea noastra si mi-ai dat o idee

Fetelor, au m-am uitat acum pe prognoza apropo de iesirea noastra in parc, maine si joi se anunta ploi, incercam vineri dimineata? Sau o lasam pe luni saptamana viitoare?

Tudor are o noua pasiune: urcatul scarilor. are nene o tehnica, urca cele 2 etaje pana in pod singur singurel. Nu merge el in picioare (decat tinut de 2 manute), dar la urcat scari s-ar inscrie la concurs

Sanatate puilor bolnaviori

Fug, am o friptura la cuptor, fac repede si niste cartofi cu branza si vreau sa dau si o fuga in parc cu baietii, am planuri mari, tinand cont de vremea de afara.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Bun, revin...

Corina, eu am poftit la clatitele tale! Cum sunt facute, ca nu par sa fie cele traditionale...?! Biscuitii nostri asa trebuie sa fie, mai tari si nu foarte dulci (numai in mintea noastra e chestia cu dulcelecare trebuie sa fie dulce tare :D)... eu am facut si unii mai moi, cu mai putina faina, dar s-au sfaramat prea repede in mainile fetelor si nu i-au putut molfai... Iar acum in weekend i-am facut cu miere, au iesit si mai gustosi si putin mai moi...

Reteta de chec e pe blog, cu recomandare de la Gabi ca putem inlocui zaharul cu indulcitor pe baza de stevie. Gabi, unde gasim asa indulcitor, la magazinele naturiste?

Diana, nu stiu ce e ala talonet si, desi m+am uitat si pe dex online, tot nu stiu care trebuie sa fie talonetul la papucei... :D Dar fiind mai multe marci de papuci acolo, de calitati diferite... cred ca unii din ei or fi avand...

Vero, departe de mine gandul sa te critic, dar cu lingurita prin casa - asa cum ai zis si tu, mama nu mai e masa... Si daca l-ai lasa cateva zile doar cu tzitzi, sa se linisteasca, ar fi problema mare? Poate te gandesti ca e doar o etapa chestia cu refuzul de a asta in scaunel, dar de la sine e putin probabil sa treaca... Cred ca intai de toate trebuie sa-ti dai seama foarte clar daca problema reala e scaunul de masa sau masa in sine, refuzul de a sta intr-un loc cat timp trebuie sa manance... Din intuitie as tine sa impartasesc ideile lui Gabi referitoare la consecintele mancatului prin casa.

Corina, sa folosesti cu spor masina de cusut! Foarte tare! De cateva zile tot caut in urma pe niste bloguri ce le urmaresc sa+ti dau un link... e un site cu modele si sfaturi de modificat hainute ce raman mici copiilor, de exemplu din rochite mici se pot face fustite pentru anul urmator etc. Mi s-a parut foarte util situl, dar nu-l mai gasesc...

Diana, apropos de scarpinatul urechilor, la noi se intampla mereu ca fetele sa se traga de urechi si sa se scarpine sau zgarie cand le este somn. La voi nu tot in acelasi moment se intampla?

Ruxi, au iesit petele de Petrini cu Vanish sau Biocarpet?

Sanatate copiilor bolnaviori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Carla, stevia mea arata asa, am cumparat de la magazinele naturiste, costa in jur de 8-9 lei sticluta. poti sa incerci sa vezi cum ti se pare. eu sunt multumita, nu indulcesc cafeaua sau ceaiul, ca nu-mi place, dar mai pun in prajituri cand ma invrednicesc sa fac.

talonetul stiu ca e umflatura aia din interiorul incaltamintei, acolo unde vine scobitura labei piciorului. nu e la toata incaltamintea, unele sunt absolut plate in interior, insa unele au o ridicatura acolo. (ce prost stau la capitolul explicatii, se vede ca nu mai profesez de ceva vreme ).

Corina, sa stapanesti sanatoasa masinile . Spor la cusut. eu am un singer vechi, e manuala, dar mi-e asa draga, parca n-as renunta la ea. din pacate am stricat o piesa mica din interior si uneori face figuri.


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban
Ruxi, au iesit petele de Petrini cu Vanish sau Biocarpet?



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

www.jocurban.ro/injoaca" target="_blank">Blogul mazarichilor


Am spalat cu apa cu detergent, vanish, biocarpet, dizolvant pt. lac de unghii si apa goala, fara prea bune rezultate, dar cel mai mare succes am obtinut cu o perie uscata cu care am frecat de mi-au sarit capacele.
Desi se vede ca acolo a fost varsat ceva totusi e mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanarus spune:

Salutare!
La multi aniAndradap
Marylenac
Alinutzaa


Sanatate multa puiutilor bolnaviori!

Noi avem probleme mari cu somnul,adica nu cu somnul in sine ci cu adormitul.Mai nou nu reusesc deloc sa-l adorm, ne chinuim si cate o ora jumate,se ridica in picioare in patut si urla de somn, insa nu vrea sa stea jos,si uite asa eu il pun jos,ii cant, vb, el se ridica si tot asa o luam de la capat pana cedeaza,insa ma termina .ma gandesc cu groaza la ora de somn ca iar se lasa cu scandal.Desi stiu ca trebuie sa doarma singur in patut,am incercat si eu metoda leganatului in brate,pe perna, carucior insa nici nu se pune problema, ca se incoarda, se ridica,urla! Ne declaram oficial intarcati,nu mai vrea sa puna gura pe tzitzi.Lapte mai iese daca strang, oare ar trebui sa iau ceva sau sa las sa dispara de la sine?
Cu mancarea, nu avem probleme, masa se ia doar in scaun,oricum el e obisnuit cu scaunul de masa ca acolo sta si se joaca cand am treaba in bucatarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Sorana, masina de spalat vase am luat-o de la media galaxy. E un Bosch. Nu mai stiu sigur, dar cred ca e www.mediagalaxy.ro/catalog/index.jsp?categoryId=152&itemId=969#" target="_blank">asta.
In tot cazul, la media galaxy(care e acelasi cu domo, practic) am gasit cea mai mare oferta de modele si cele mai bune preturi.
Sfstul meu: fa tot posibilul si ia-ti o masina de 60 cm, adica 12 seturi. Mie nu-mi incapea de nicio culoare, am fost nevoita sa iau una de 45 cm (9 seturi). Desi ma descurc respectabil cu ea, mi-ar fi fost mai comod cu una din aia mai mare.

Carla, clatitele sunt "american pancakes", moi si pufoase, indulcite tot cu stevie din care are si Vivela. Azi am facut si briose, folosind pe post de indulcitor 2 banane mici si vreo 15 pic de stevie. Au iesit delicioase!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

Ola chicas!
Corina, sa o folosesti cu placere si mult timp masina de cusut
Madamar, pupici pt Mateo sa se faca bine

fetelor usor usor incepeti si voi sa ii leganati? acum sunt mari si fac ce vor ei, nu mai stau cumintei in patut
este a doua zi cand Karina adoarme la pranz langa tataie fara a mai fi leganata
Doamne ajuta, poate asa se dezobisnuieste! Dar langa mine pe perna nu sta nici daca o pic cu ceara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinasmile


Sorana, masina de spalat vase am luat-o de la media galaxy. E un Bosch. Nu mai stiu sigur, dar cred ca e www.mediagalaxy.ro/catalog/index.jsp?categoryId=152&itemId=969#" target="_blank">asta.
In tot cazul, la media galaxy(care e acelasi cu domo, practic) am gasit cea mai mare oferta de modele si cele mai bune preturi.
Sfstul meu: fa tot posibilul si ia-ti o masina de 60 cm, adica 12 seturi. Mie nu-mi incapea de nicio culoare, am fost nevoita sa iau una de 45 cm (9 seturi). Desi ma descurc respectabil cu ea, mi-ar fi fost mai comod cu una din aia mai mare.

Carla, clatitele sunt "american pancakes", moi si pufoase, indulcite tot cu stevie din care are si Vivela. Azi am facut si briose, folosind pe post de indulcitor 2 banane mici si vreo 15 pic de stevie. Au iesit delicioase!




Corina, mami de Maria (14.06.2010)



hehe, am facut si eu briose, cred ca ne loveste culinaritul in grup. si cu aceeasi compozitie am umplut si formele de iepurasi. am pus o poza pe FB. dar am pus jumate-jumate zahar cu stevia.
tu ce reteta ai avut? nu au iesit mai indesate din cauza bananelor?


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Corina, multumesc pentru raspunsul cu masina de spalat vase, vreau neaparat sa-mi iau si eu!

Mai fetelor, vreau si eu in grupul cu culinaritul, am vazut checul Carlei, briosele lui Gabi, as incerca si eu o reteta din asta de briose, Corina, Gabi, pleaseee! Voi presta si checul, dar in weekend.

Eu tot ce am reusit sa fac azi a fost o friptura de vitel la cuptor cu sos rosu, pe care au mancat-o baietii cu mare succes, si un piure de cartofi, desi voiam niste cartofi cu branza la cuptor. Eu nu stiu cand aveti voi timp si de bucatareala, eu am tinut mortis sa ies si cu ei in parc, macar o ora.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Mary he heee,am incercat orez cu morcov,dar nu vrea neam.
Ficatul cred ca ar avea succes si la el,dar o avea voie?

Am cumparat rondele cu orez si tare i-au mai placut,multumesc de pont



Cris,mami de Sebi,din www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010



Bazar umanitar pentru David si alti copilasi speciali

Mergi la inceput