Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (119)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

noi ne descurcam minunat cu tanti.mi-a spalat balconul inainte sa intinda rufele..a calcat, ca curatat o camera ca lumea,asa ca de sarbatori, desi eu i-am zis initial ca vreau curatenie d eintretinere si chiar ma gandeam sa vad cum fac sa imi spal geamurile.
mi-a aranjat si ceva rafturi prin dulap, cu impaturit la dunga
vine si cu sosete de interior. si-a adus si prosop de acasa.

mi-a adus ceva mostre de mancare ce a facut ea sa zic cum e fata de gustul meu

am reusit si sa citesc cateva pagini, nu mult, dar inceputul e mai greu.na, ca ii mai zic si ei una alta.

roxana, din experienta, asteapta ca vei gasi persoana care trebuie.

3 saptamanai am pierdut eu, dar acum sunt linistita.
si ca si sotul Paulei, sotul meu a zis sa ii dau bani in plus pt cat e de harnica si ordonata si la locul ei.

am incredere sa o las si cu copilu, desi nu are experienta, dar numa il supravegheaza. eu il hranesc, schimb, culc.

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Oana, m-ai speriat cu viza. I-am sunat si pe aia din agentie si-i tot frecam "dom'le da' sigur nu se plateste, ca eu am copil mic!" . Au zis saracii ca-s cam dusa de-acasa probabil.

Cu mancatul nu mai zic nimic ca nu-i doresc nimanui sa se chinuie asa. Macar de bine de rau, in brate sau nu, cu public sau fara de la o vreme mananca cate trei mese de 170-200 gr asa ca eu sunt multumita.Pupam pe Matei sa iasa mai repede dintisorii sa nu-l mai chinuie pe cumintelul lui mami!

victo eu ii dau Medeei cartof dulce ca-i innebunita dupa el dar cum zicea si racusoru' cate putin si rar ca o constipa bine de tot. Pentru noi il fac copt in coaja la cuptor si dupa frecat piure cu unt si scortisoara si la mancam ca desert cu inghetata de vanilie. E demential!

Am recuperat de la capitolul trecut. Trec la asta nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_vlad

Neata!

Nu am mai dat buna ziua de mult de forum!Sa aveti o saptaman buna!
noutati notabile despre maria nu am, e bine ca va bateti capul, sau nu cu ce sa le mai gatiti bb-ilor!
Maria de vro 10 zile nu vrea decat cereale cu lapte...asa ca eu pregatesc fructe dimi si pranzul incercam de fiecare data dar finalul este tot la castromul cu cereale...diferenta de greutate normala pt aceasta varsta si greutatea mariei s-a accentuat spre 2 kg!

In aceste conditii maine ne internam la Grigore alexandrescu pt analize cu diagnosticul prezumtiv de malabsortie proteino-calorica gradul 2!

Anca, mami de bebelina MARIA (30.07.2010) si astronaut Vlad-Mihail (05.11.2003)


Anca, sanatate multa Mariei. Doamne cat te mai chinui si tu. Ea ce greutate are acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Paula l-ai tuns pe Raul cu masina?Caci si pe noi ne bate gandul sa bagam o masina,are sotul una faina silentioasa rau de tot,dar vibreaza ca naiba.Si mi-e ca se sperie Paulica fara Frica (degeaba are numele asta :))))



Bytz si Ovi, parinti fericiti de PAUL CHRISTIAN 21.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

www.adevarul.ro/societate/sanatate/alimentatie/mancare-hipp-nestle-bebelusi-arsenic-contaminare_0_460754046.html" target="_blank">VOI CE CREDETI DESPRE ASTA???



Bytz si Ovi, parinti fericiti de PAUL CHRISTIAN 21.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo1901 spune:

Citat:
citat din mesajul lui giorgia23

Buna fetelor

Andrei

Noi am avut o noapte groaznica de am zis ca fug in lume...eu nu cred ca am s/o mai alpatez mult...ma termina noaptea...iar ziua nu vrea sa manance si ma trage in continuu de bluza...in ritmul asta nu pot mult

Racusor stiu ca ai postat intr/un capitol reteta cu mar ras,biscuite si banana la cuptor..i/am facut si eu zilele trecute Antoniei si i/a placut

Ramo azi i/am facut si eu paste dupa reteta ta si a mancat binisor dar tot putintel...apoi bineinteles m/a tras de bluza ca vroia tzatza

Anca multa sanatate Mariei

Antonia are vreo 3 cazaturi la activ...da ea e miscareata rau

GEO, mami de gogosica ANTONIA MARIA (24.06.2010)

poze Antonia

www.youtube.com/watch?v=oHMvMVhQlUk" target="_blank">Antonia cu biberonul


Bravo Antonia....dar si bravo mami ca ai incercat-o...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Crispro mulltumim de rezumat!asa sunt si eu la zi cu stirile din delfinariu ca altfel nu reusesc,evident mai am de recuperat ca de obicei.

Referitor la modul cum dati masa,eu fac asa:
de la inceput am hotarat ca nimeni nu are voie sa se maimutareasca in fata lor la masa,nu primesc jucarii,se stinge tv-ul,nu vorbim cu ei,maxim le spun ce buna e papica.si am lasat diverse persoane sa le dea sa pape inca de la inceput ca sa se obisnuiasca(mami,tati,soacra,bona,Calin,Miha).Le-am dat sa pape si de fata cu altii inca de la inceput,bine fara sa se uite la ei sau sa le vorbeasca.Plus de vreo 2-3 sapt mai mergem in plimbari,ori in Baile Felix,ori prin alte parcuri,ori in vizite la cineva si ne prinde ora mesei de 6 mereu ca plecam pe la 4-5.Le pregatesc papi,le pun in borcanele de bebei si le dau oriunde am fi.De 2 duminici incoace mergem in Baile Felix,si ne oprim pe la cate o terasa,mancam o pizza,o inghetata,mergem cu nasii,cu alti priteni,si le dau IN PUBLIC sa pape in carucior,sau in brate,depinde daca nu avem carucior.Si au mancat fff bine,Carla mai bine ca acasa(ca ea de 2 sapt face greva foamei)
Ii obisnuiesc asa pt ca o sa plecam si in concedii si afara din oras si nu o sa avem mereu scaune de masa,nu sa fim mereu in acealsi decor de acasa,TREBUIE sa se obisnuiasca si cu alte persoane si in alt decor.
Am fost cu o prietena cu gemeni de 1 an si 4 luni care mananca extrem de rau(o ora jumate dureaza masa)si s-a crucit cand a vazut ce bine papa ai mei mai ales ca nu eram acasa.



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Btz, cu masina de tuns. Acasa. Eu l-am tinut si Cosmin l-a tuns. A plans si Raul si se catara la mine in brate. Chiar nu stiu de ce plangea asa, ca doar nu-l durea nimic.
Despre articol, nu stiu ce sa zic. Pana la urma nu mai stii ce sa le dai copiilor de mancare ca nimic nu mai e bun, nici apa. Daca ar fi asa, ar tb hraniti numai cu san, pana la 14 ani si acolo, mare atentie la ce mananca mama, ca altfel moare copilul otravit!!! Borcanele nu, de la hipermarket nu, de la tarani nu, ce sa le mai dam de mancare? Aaaa, sa nu uitam de castronelele in care le dam de mancare si biberoane si de jucarii, de vaccinuri si de restul!!! Eu am inceput sa ma cam saturat de aceste articole, sincer...

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze luna 9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo1901 spune:

Acum ne-am intors si noi de la plimbare...am fost in parc,am luat covrigi...ne-am dat pe leagan apoi am mancat covrigi...si le-am dat si la porumbei,...dupa care am dormit cam vreo ora la mami in brate...foarte frumos....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Si Raul mananca oriunde, de la oricine si oricat . Si repede...
Acum am intrebare legata de dieta mea...Nu am cum sa fac gratar de vita, am cum sa o fac acasa pe aragaz sau cuptor sa fie asemanataoer cu gratarul?

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze luna 9

Mergi la inceput