Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (119)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Bun gasit, mamici si multumim mult celor ce ne-au felicitat de ziua lui Raducu, face si el azi 8 lunite!

La multe lunite si la multi ani uram si noi sarbatoritilor zilei:

Daria Cristina, Albert Simon, Maeva, Tudor Stefan si Bebe de Iulia_N!


Am citit pe diagonala capitolul asta si am multe in urma necitite din lipsa de timp! Doar pe FB mai intru sa salut fetele in unele zile :(

BTZ: mi-esti tare draga si imi pare f.f.f. rau sa citesc ca aveti probleme! Sfaturi mai bune decat ce ai primit deja de la fetele cu mai multa experienta ca mine, nu iti pot da, decat sa ma repet... Nu renunta acum, stii ca o casnicie inseamna impreuna si la bine si la rau, si la usor si la greu

Eu de al meu sot nu pot sa ma plang, citind de ce fac/nu fac alti soti... Al meu mi-a fost alaturi si pe toata perioada sarcinii, si la nastere, a stat cu noi in maternitate 4 zile si a avut grija de mine si de bebe (dr. chiar mi l-a laudat, a spus ca nu a intalnit sot care sa aiba grija mai bine de sotie si de copil)!

Toata perioada dificila din primele luni mi-a fost sprijin atat psihic cat si cu copilul, schimbat, imbaiat, purtat in brate cand avea colici si urla noaptea intreaga, ajutor cand a avut Klebsiella si facea kk de 8-10 ori pe zi... In casa curatenie si gatit cand mai avea si el timp, ca doar merge si la munca.

Probleme avem si noi cu carul, o ipoteca pe care abia o ducem (creditul e luat pe firma), alte 3 credite personale, afacerea a scazut teribil de cand cu criza, a trebuit sa mai concedieze oameni si sa preia el si munca lor si o parte din ce faceam eu chiar. In ultimul timp este super stresat pt. ca ne platim ratele din ce in ce mai greu si riscam chiar sa ramanem fara casa... Si eu sunt obosita in ultimul hal, s-a adunat oboseala si nu reusesc sa-mi revin, sunt mai nervoasa si mai irascibila, sotul la fel, si eu simt ca ne-am mai indepartat, inclusiv fizic. Cum zicea si Crispro, am devenit doi colocatari, doi buni prieteni care se tin de mana seara la culcare. Dar sper si eu ca vor veni zile mai bune, nopti fara treziri si ca incet, incet isi va reveni si relatia noastra.

Dar il iubesc in continuare si il respect pentru ca depune eforturi fantastice sa faca fata la toate indatoririle. In continuare ii facem baita impreuna, il schimba pe Raducu de cate ori il rog, mi-l mai da noaptea din patut daca ma doare spatele si nu il pot ridica eu, curatenie face aproape numai el, intins rufe, uneori si gateste. Ce pot sa-i mai cer, mi se pare un sot si tata model!

Asa ca puteti sa-l premiati si pe al meu sot, alaturi de Marius al Oanei

Va imbratisez pe toate, revin daca mai am timp astazi







Elena, mami de Raducu cel cumintel 12.08.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Relatiile de cuplu mai intampina si probleme, dar un divort e ceva f serios, cu atat mai mult cu cat este si un copil implicat, copil care sufera atunci cand parintii se despart, ei au nevoie si de mama, dar si de tata, chiar daca acesta nu e la fel de implicat ca mama, de aia suntem noi mame, ca putem, oricum, nu-i competitie care face mai multe, au si barbatii contributiile lor..
Eu cred ca noi, ca oameni, suntem facuti sa iubim, sa traim, sa convietuim, sa impartim cu cineva. Suntem cu totii supusi greselii, suntem intr-o continua schimbare, avem zile mai proaste, mai bune, important e sa nu uitam de ce ne-am indragostit, sa incercam sa ne redescoperim.
Cred ca divortul e o solutie extrema in conditii extreme, ca nici mama singura nu-i usor sa fii, financiar, emotional.
Soacra mea a ales sa nu-si mai refaca viata, dupa ce a considerat ca niciun barbat nu merita sa fie tata (vitreg) pt sotul meu, nu e usor.. suferim si noi, pt ca a devenit posesiva si are momente de egoism... a trebuit sa aud de mult prea multe ori ce mama grozava a fost si ca nimeni nu-i ca ea.

Btz, sunteti tineri, sunteti inca la inceput, va iubiti, aveti un copil impreuna. Relatia voastra merita mai multe sanse, va veti regasi si usor usor, cu ceva compromisuri (nu cred ca exista relatii stabile fara compromisuri) din partea amandurora, rabdare si iubire veti da totul uitarii, veti fi o familie unita, frumoasa cu dragoste si intelegere.
Suntem aici, oricand, trebuie sa ne incurajam, ca e greu cateodata, dar nu ne lasam asa, usor, nu?

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010

Luna 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Ei bravo, felicitari sot de oana si sot de puiutz!
Al meu ma ajuta si el, nu am de ce sa ma plang de el Bine avem si noi acus 9 ani de relatie.

ramonasin, ce bine arata, ne dai si noua reteta?
Pozele sunt de la piscina?

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_Eva spune:

Eu ma bucur si cand citesc de cei "rai" - are si al meu cu cine semana dar si de cei "buni" - pot spera la mai bine asa ca perseverez - oricum e dragul meu drag si nu l-as da nici pe un milion de buni!!! Poate doar un extra bun la usa nu ar strica (gluma).
Alina ne laudam si noi cu ce avem . Btz ne stie pe toate cu bune si cu rele.


Diana, mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_Eva spune:

Asa ca uitasem... cand citim laudele altora parca ne mai amintim si noi ca si cei "rai" mai fac chestii bune. Asa ca cine are ce lauda sa laude. Uite eu mi-am amintit cu drag cine a stat in maternitate cu mine in sala de operatii, in reanimare, in salon... asta in timp ce alerga de colo colo sa fie si casa gata. Era inchiritata goala, goluta de pe 10 august. In 26 era in stare perfecta de primit mama si puiul. Asta in conditiile in care eu am ajuns pe 18 acolo. Deci nu am facut mai nimic. Traiasca net-ul si Ikea! Asa am dat indicatiile.

Diana, mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina2005 spune:

Am sters postarea mea. Alta data o sa ma abtin sa mai comentez.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina2005

Am sters postarea mea. Alta data o sa ma abtin sa mai comentez.

Numai bine!



Alina, mamica de Aida Alexandra (30.06.2010)

Am sters-o si eu.
Sper ca nu te-ai suparat, ca nici noi nu ne-am suparat, desi nici tonul postarii tale nu a fost unul dulce.

Edit : chiar nu vreau sa te superi pe mine,dar tare mult mi-a placut odiseea noastra ca nu ne-am certat, daca am avut ceva de zis am facut-o intr-o forma in care toate incercam sa ne spunem nemultumirile in asa fel incat sa nu dam motive de cearta.
Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze luna 9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Am intrat sa va trimit pupici pupici multi si sa va zic cat imi e de dor de voi
Nu prea am mai citit din urma, am vazut si din rezumatul Cristinei ca am cam pierdut multe.
Ieri am scris un mesaj lung cat o zi de post si apoi l-am pierdut, imi venea sa mor de ciuda

Pe scurt, niste saptamani mai proaste, stresante, cu treaba f multa, ne-au mers niste lucruri mai porst....dar asta e.....
Larisa a avut un soi de rosu in gat vreo saptamana, isi pierdea aproape de tot vocea. Imi era si mila de ea dar ma si amuza cum se ambitiona ea sa vorbeasca, chiar si asa, si cum radea gajaita. Am avut si maraieli de la dinti, in fara de cei 2 de jos, ne-au mai dat 2 sus (lateral+central) iar acum cred ca se chinuie cel de-al 3lea de sus.

Avem 9.200 kg si 74 cm, mananca bine in continuare, tot ce ii dau, cele 3 mese pe zi si dim.+seara lapte, doarme toata noaptea de la 9 seara pana dimineata la 8. Inainte se trezea la 7, acum se trezeste putin la 7, ii dau suzi si pe Dufu (partenerul ei de somn) si mai adoarme pana la 8.

Nu mergem de-a busilea, nici nu cred ca vom merge vreodata, inca face crize daca sta prea mult pe burta. Trage de tine sa o ridici in picioare si merge tinuta de subtiori. Daca apuci sa o ridici, nu prea mai vrea apoi sa stea jos...., asa ca presupunem ca vreo 2 luni de acum incolo o sa avem de tras, mergand cocosati prin casa ca sa o tinem pe ea. E clar, vine partea grea, dar ne mentinemtari pe pozitie.

Am vazut ca vorbiti de soti, il inscriu si eu pe al meu in lista premiantilor; din pacate insa si la noi de cand avem perioada asta ocupata stresanta am fost si noi doar "colocatari"....

Parca vorbeati si de scaun masina in capitolul trecut, si noi tot Britax ne-am luat; defapt au fost ai mei in Germ, le-am dat o lista cu m multe variante si pe asta l-au gasit, avea si reducere.

Eu ii caut acum un leagan ieftin de exterior Larisei, ca in rest am mai facut diferite imbunatatiri de exterior la munte, dar vreau sa ii iau ceva special ei.

Aaa da, si mi-ar prinde si mie asa bine daca s-ar centraliza undeva retetele voastre, ca si asa eu nu apuc sa intru pe contul comun.Si cum stiti ca eu nu le am cu gatitul si noi nici nu prea mancam acasa, incepe sa imi fie din ce in ce mai greu sa ma gandesc mereu ce ii fac ei, si sa fac portii asa mici...,,ma rog, nu o sa moara ea de foame
A, si am incercat mancarea pasata, nu avem mari succese inca, se cam stramba si se face ca se ineaca,ma si amuza. Am oprit experimentul cateva zile si am zis ca o sa il reiau cu incetinitorul, defapt cum v-a zis si voua medicul...cu cate 1 lingurita, 2, sa se simta treptat....

Cu slabitul e ok, am ajuns la forme rezonabile, dar ultimele 2 kg tot stau acolo lipite ca o capusa de mine. Acum e si ceva mai greu, ca am tinut si postul, si treb sa imbin si mentinerea greutatii si mancarea de post. Si de la cat am fost de terminati cu treaba, nu am mai fost la sala de o luna cred, nici nu mai vreau sa va zic ca avem platit abonamentul pe un an

In rest, totul bine si frumos, astept vara, ca zau daca nu m-am saturat de vremea asta. Iar Larisa e o super dulce, nu ca ar fi fiica-mea si ma laud cu ea, dar are niste zambete, un ras si niste gesturi de te topeste. Este extrem de expresiva, parca ii vorbesc si ochii in cap. Acum de cateva zile a inceput in sfarist sa zica si mama, ca pana acum doar tata era in peisaj. Si face si cu mana, doarcand vrea ea evident, in ultima vreme mai mult necunoscutilor pe strada si in special cateilor, pentru care are o sensibilitate. Ii aude si din casa cum latra, si face ochii mari, se uita la geam si zice "buuu buuu". Asa zice ea la orice, cand se minuneaza.
Are o afinitate fata de mama, rade cu gura pana la urechi cand o vede si da agitata din maini, asta desi mama acum o vede o data la 2 saptamani, deci nu e ca si cum ar sta cu ea zilnic.

Gata, va pup pe toate si sper sa mai reusesc sa intru. Sunt si oarecum melancolica, nu imi vine sa cred ca mai e asa putin si delfinasii nostrii fac 1 an. Nici nu stii cand trece timpul...

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Am venit cu sacul sa culeg rosii .... darrrr .... eu una nu sunt de acord cu scuzele pe care multe dintre noi le gasim barbatilor ca "ei nu gandesc ca noi, de-aia sunt femeile mame, asa sunt ei, etc". Suntem si unii si altii fiinte rationale, cu drepturi si libertati egale.

Octav face cam de toate in casa, mai putin mancare dar cum niciunul nu ne omoram dupa mancare gatita, nici nu insist. Pt Medeea stie sa faca orice: ii da de mancare, schimba pampers, baie el ii face de la nastere si mai nou a preluat si ritualul de dupa baita cu dat cu crema, sters, uscat, imbracat etc. Dar sa nu va inchipuiti ca toate astea vin chiar din proprie initiativa, nu, l-am facut sa inteleaga ca e datoria lui de tata si partener de viata. A avut si el o perioada cand incepuse sa zica "da' tu ce faci acasa toata ziua???" care mi-a pus capac. In prima faza am urlat la el ca "Am grija de fica-ta, asta fac!!!" Dupa care am inteles ca nu va pricepe pana nu va trebui sa faca, asa ca in sambata urmatoare i-am pus copilul in brate si am plecat la cosmetica si la cumparaturi. Duminica la fel. Ma suna pe la 13:00 si intreba: "mami mai stai??? ca nu mai pooot!!!" ei si dupa cateva zile asa, a inteles exact ce fac eu toata ziua si n-am mai avut discutii niciodata.

Concluzia e ca ei nu au initiativa dar daca li se da ocazia vor face in timp la fel de bine ca noi. Daca le vom tot gasi scuze, atunci noi vom ramane cu frustrarile si ei nu vor intelege niciodata care e problema si peste 30 de ani nurorile noastre isi vor exprima aceleasi frustrari pe un forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Am venit de afara, am adormit copilul, am mancat, i=am pregatit si lui mamaliga cu branza din Lp si smantana sau iaurt. imediat se trezeste.

Am citit de Marius al Oanei, bravo!!! Si de 2 ori pe sapt... al meu m-ar lua inca o data de nevasta sa fie asa... Ce figura e si fratele tau.

Michelle, .

No, ce??? ce s-a intamplat? Alina (2005), Paula???



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput