Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (119)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

btz off mami sa ai puteresa treci peste toate

eu ce sa mai zic?
ma simt prost ca eu dorm noaptea si nici macar nu ma ridic sa ii dau suzeta la Matei...ca nu il aud, asa sunt eu! ...asa ca Marius se trezeste de n-ori daca e nevoie...noroc ca nu avem probleme mari noaptea
dar eu asa am fost dintotdeauna...musai sa dorm 9 ore...si cand alaptam Marius m-a ajutat foarte mult...imi era greu sa ma trezesc si el se trezea, mi-l dadea pe Matei si statea cu mine dupa care il lua cand termina de supt si il punea inapoi in patut...
am un barbat pe cinste face curat, gateste, spala, duce copilul la plimbare in weekenduri, ii face el baita de cand s-a nascut si pentru asta il respect
dar noi suntem de mai bine de 10 ani impreuna...si e de ajuns o privire ca sa stiu ce vrea si ce gandeste...
...cu toate astea nu stiu daca apucam de 2x/sapt...si el si-ar dori mai des...dar eu sunt obosita si ma intelege, asta e situatia...
si ne mai certam si noi...si mai plang si eu de nervi...dar nu stam niciodata certati pana a doua zi, lamurim totul atunci si mergem si dormim fericiti si linistiti
doar v-am povestit cu sosetele...ei asta e acu' trec cu vederea...

Marius uita ce trebuie sa faca eu tin minte toate detaliile...nu ma deranjeaza...eu sunt organizata pana in fundul inimii
...pe Marius il "organizez" eu
pentru ca eu functionez bine cand am "un plan" si stiu exact ce si cand trebuie sa fac, cum sa fac si in cat timp

in fine...hai ca m-am intins tare de tot

fratele meu e exact cum spui tu de Ovidiu...iti dau un exemplu si inchei...la botez la Matei a ajuns la poza de grup la final
si cand l-am intrebat ce naiba a facut mi-a explicat senin ca dimineata a mers dupa tort ca asa l-am trimis eu sa duca tortul la restaurant...apoi a venit la mine sa imi ceara o pereche de sosete negre ca nu isi adusese de la Cluj decat albe exact cand il imbraca nasa pe Matei
apoi i-a dus pe bunici mei la biserica cu masina...apoi a mers sa se imbrace si el si nu si-a gasit cravata
unicul si primul lui nepot si el a lipsit de la botez
i-am zis ca mai bine statea in blugi cand i-a adus pe bunici...dar nu e ORGANIZAT DELOC!!!

asa ca vroiam sa iti spun ca eu am un barbat in familie care e un dezastru...dar prietena lui care e o gagica super tare il accepta asa...il iubeste...ca asta va intarzia si la propria nunta!

stiu ca iti e greu dar capul sus mami


Matei - luna a 9-a 08.07.2010

" Indiferent ce vei face in viata va fi nesemnificativ. Dar este important sa o faci!" - Mahatma Gandhi


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:


crissteo - safe feederul e bun si pt calmarea durerilor gingiilor, ii pui un fruct rece si ii mai calmeaza.

denisa - succes cu intarcatul, si mie mi se pare un proces f greu :)
A mea se trezeste la 3 ore sa manance noaptea: la 1, la 4, la 6-7 si de tot pe la 8.30-9
La multi ani fericiti impreuna!

alice - ce bine ca doarme Mara singura, asa era si a mea pana acum cateva saptamani. Dar acum, cum o pun in pat in secunda 2 e in fund, chiar daca e somn, isi trage asa paturica peste ochi, in fund fiind. (e un reflex, ca hopa-mitica) Asa ca noi tot la titi adormim, sau in carut (uneori o pun in fata usii de la balcon deschisa, in carut)

crispro - ei bravo, mai multe nopti ca astea sa tot fie! Eu nu am cum sa donez cei 2% ca nu platesc impozit..

btz - poate sotul tau se simte neglijat.. eu stiu? El se simte fara vlaga? Poate un set de anlize la sange (da, nu glumesc) ar remedia starea lui. Lipsa mineralelor da lipsa de concentrare si stare fara vlaga, eu am avut parte de asa ceva si stiu ce vorbesc. Lasa-l cateva zile sa se odihneasca, fii alaturi de el, nu te indeparta. Casnicia inseamna la bine, si la rau.

Sarbatoritilor de azi

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

Daria-Cristina de ramonasin

Radu de Puiutz mic
Bebe de Iulia_N
Albert Simon de Crissteo
Maeva Caterina de Raluk31

La multi ani si din partea noastra!

Btz nu fi asa de suparata, sa stii ca barbatii nu sunt programati genetic sa aiba aceeasi grija fata de copil ca si noi. Din cate vad f. rari sunt cei care se implica, majoritatea, in care se incadreaza si al meu, nu fac nimic daca nu le zici si nu insisti incontinuu. Si eu la primul copil vroiam ca el sa se implice, ma suparam cand n-o facea, eram mereu stresata ca toata grija cade numai asupra mea, si degeaba. Ne certam, eu plangeam, el nici macar nu se supara, ca si cum nu s-a intamplat nimic. De aici aparea si raceala dintre noi, cel putin din partea mea care ma simteam f.frustrata. In timp am invatat sa-l iau asa cum e, cu bune si cu rele, iar pe masura ce baiatul a crescut a inceput sa invete sa se joace cu el si sa se distreze impreuna. Acum totul e f. bine intre noi, ne simtim ca 2 adolescenti indragostiti, dar eu nu ma mai stresez absolut de loc si cel mai imp. nu ma mai cert cu el, daca sunt suparata nu mai vorbesc cu el, el vorbeste ca doar nu s-a intamplat nimic, si imi trece imediat, ma simt mult mai relaxata psihic decat dupa o cearta.
DEspre celelalte pb. tu stii mai bine cum e , dar nu mai lasa maruntisurile sa te afecteze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

dam premiu pt. Marius al Oanei ca e sot bun, ceilalti sunt soti si atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_Eva spune:

Gabiz - Si uite asa toti barbatii au fost parati - poate nu mai fac .

Marius - sau Oana nu stiu cui sa zic felicitari! Oana nu il poti clona sa ne dai si noua cate unul???

Diana, mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonasin spune:

Off vad ca sunt probleme cu barbatii iarasi , Btz ,draguta asa cum zicea si Diana nu e bine sa te gandesti la divort, eu cand m-am maritat am citit un articol despre Will Smith si familia si il intreba reporterul cum face de are o casnicie asa solida mai ales la Hollywood si el a raspuns ca pentru el nu exista divort, totul se poate rezolva cu iubire si respect si asa i-am spus si eu la al meu ca asta va fi principiul nostru de acum. Cred ca fiecare cuplu are problemele lui, Cristi al meu e un barbat excelent, el face tot ce fac si eu, curatenie, mancare, schimbat scutece, facut laptic absolut tot dar nu a avut incotro ca eu mai merg si la servici cu program flexibil ce e drept dar singura nu as fi reusit dar stres se strange si nu mai esti asa dragastos cum erai,noi nu dormim impreuna inca, eu dorm cu fata si el in camera cealalta ca scartaie din dinti si trezeste fata dar seara stam de povesti,ne mai giugiulim si apoi fiecare la somnic :) important e sa nu uiti cu cine ai inceput acest drum si sa-l respecti pe cel de langa tine. M-am intins tare mult, scuze si sa nu te superi de sfat, eu sunt alaturi de tine, tu sti ce e cel mai bine pentru familia ta, un si o

Ramona,mami fericita de Daria-Cristina

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

of mai fetelor, e asa nasoala toata situatia asta...cand in loc ca un copil sa consolideze o relatie, apar pb de tot felul, cauzate de stres, oboseala si lipsa de comunicare... din fericire, eu n-am in jurul meu astfel de cazuri, dar am auzit si am citit in schimb despre ele...nici noi nu mai suntem ca atunci cand eram singurei, plus ca eu vesnic sunt rupta seara, asa incat si la noi rar se mai intampla cate ceva...al meu nu mai zice nimic, nu mai insista...insa incerc sa trag de mine sa nu-l neglijez, macar o data la sapt sa avem si noi momentele noastre de tandreturi... (asta cand nu sunt plecata cu copiii la ai mei o sapt, doua...) sincer, nici mie nu-mi convine situatia, dar ma consolez ca vor creste si copiii si vom avea si noi mai mult timp pt noi...

LA MULTE LUNITE PUIUTI IUBITI, SARBATORITI ASTAZI!

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Diana_Eva

Marius - sau Oana nu stiu cui sa zic felicitari! Oana nu il poti clona sa ne dai si noua cate unul???

Diana, mami de pui iubit Eva (20.08.2010)


zau ca de as putea i-as "instrui" pe toti
dar dupa cum va povesteam nu am reusit nici cu propiul frate sa am ceva rezultate in sensul asta

important e sa te gandesi la ce calitati te-au cucerit definitiv atunci cand l-ai cunoscut...ca sigur erau si defectele pe acolo prin zona dar nu le-ai vazut de fluturasii care ii aveai cand il vedeai

EDIT: Ramonasin asta-i drept cu nevoia te invata ...eu dupa nunta la 2 sapt am plecat in Germania, v-am mai povestit...el a ramas aici singur intr-un apartament gol golut..pe care l-a renovat, amenajat si pe langa a mai trebui sa invete sa isi faca toate treburile singur ca nu avea cine, asa ca: gatit, spalat, calcat, curat etc


Matei - luna a 9-a 08.07.2010

" Indiferent ce vei face in viata va fi nesemnificativ. Dar este important sa o faci!" - Mahatma Gandhi


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_Eva spune:

Stie cineva ceva de Anca?

Diana, mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooana


noua ne-a mai zis ca de acum in colo usor putem sa il "introducem" in meniul zilnic al familiei...adica daca fac supa de gaina...ii pot pune si lui deoparte inainte sa pun sare, piper, vegeta etc
sau de ex. papricas de pui...eu il fac fara rantas/faina...deci pot usor usor sa ii dau



[/quote]
Dar eu de mult fac asa, adica o data sau de 2 ori pe sapt. cand fac si pt. noi supa sau ciorba, ii opresc inainte sa pun sare si bors. Pana la urma singura diferenta e ca fac in cratita mai mare, oricum nu calesc legumele nici pt. noi, si fac supica normal cu ceapa, morcov, pastarnac, telina, ardei, cartof, rosie, fasole verde, prima zeama de la carne o arunc , asa ca nu vad diferenta.

Mergi la inceput