Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (119)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

denisa, La multi ani fericiti impreuna, multa iubire, intelegere, rabdare si respect reciproc.. si distractie placuta...
eu ii dau zilnic cereale lui filip, fie cu iaurtul la ora 17-18, fie cu fructele la 10-11.

oana, pupam Matei cel scumpic sa se faca bine...

nici Filip n-a mai luat mult in greutate...avem vreo 9200 acum...dar eu zic ca e bine...

btz-ule, uff, mami...nu stiu ce sa zic...si pe al meu il recunosc in postarea ta...dar se pare ca asa sunt unii barbati...tot impinsi de spate...altfel.... acuma asa cum am mai zis, ma ajuta mai mult decat atunci cand aveam doar 1 copil...unii sunt facuti sa fie tati, altii sunt programati doar sa-i faca si sa-i lase in grija mamelor... eu zic sa incercati sa vorbiti, spune-i ce te derajneaza, eu sper s-o scoateti la capat...de ex faceti-va un program comun, in weekend, sa fiti impreuna cu copilul...sau da-i lui cateva sarcini, legate de copil, care sa fie doar ale lui...sau sa aiba el 2-3 zile pe sapt cand sa iasa cu copilu la plimbare sau sa stea cu el...te pup tare si incercati sa o scoateti la capat...

LA MULTE LUNITE PUIUTI IUBITI, SARBATORITI ASTAZI!

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

ELADEA,GEORGIA stiu ca il iubeste mult.Se simte,se vede.
Am incercat de "n" ori sa discut cu el,ii spun tot timpul ce ma deranjeaza,cum as vrea sa fie totul intre noi dar mereu el tace si eu vorbesc,nu stiu ce gandeste,ce simte,ce e in sufletul lui,abia ii scot 2 vorbe din gura si alea sunt "ai dreptate,ma schimb".2-3 zile se poarta ok,dupa care situatia revine.Pe o ureche ii intra ce ii spun si pe alta ii iese.Singura lui sarcina e pregatirea apei si a caditei pt dus.Atat!!In rest eu ma ocup de toate in casa.
De multe ori simt ca poate el crede ca eu vreau sa il manipulez,sa fie totul cum zic eu,insa eu tot ce ii cer este un pic de comunicare si ajutor.Il inteleg,munceste,vine obosit,stresat dar eu oare stau cu rotile in sus mereu??
Incerc sa o scot la capat,sa tin familia reunita dar deja am un an de cand ma chinui cu asta,simt ca lupt cu morile de vant.Deja ma vad singura cu Paul pe viitor.
Si mentionez,am mai avut relatii inainte,stiu cum sa ma port,stiu sa accept multe,sa tolerez anumite lucruri insa el e chiar...de neinteles.



Bytz si Ovi, parinti fericiti de PAUL CHRISTIAN 21.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Hai mai Gabita ca toate am trecut prin asta!!! Nu mai fii asa pesimista si sa te vad cu zambetul pe buze.
Trec toate, oricum ai zis ca si el trece printr-o perioada mai proasta, nu?
Si eu ma mai cert cu Cosmin, mai mereu...saracul, uneori chiar ma intreb cum ma mai suporta. Deci nu esti chiar singura. Dar ne certam, ne impacam, imi promite ca o sa se ocupe mai mult de Raul, si maine o luam de la capat.
Lasa mama divortul la o parte.
Si nu mai plange singura in baie, fa crize pe fata, ca oricum nu-i impresioneaza plansul pe la colturi...daca suferi tu, macar sa o traga si el
Adevarul e , ca si eu ma gandeam mai mereu, cand il aspiram noaptea la vecini, dar niciodata nu m-am gandit sa-l las infundat ca mi-e mila de vecini...
Multa sanatate lui Paul si nu mai fii suparata. Si nu arati de 50 de ani...esti o mamica tanara si frumoasa

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze luna 9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_Eva spune:

BTZ - regula numarul UNU - nu aduce vorba de divort. Eu am trecut prin unul (e drept simplu nu aveam nimic de impartit). Nu amenintarile rezolva problemele. Toti avem zile bune si zile rele. Ce sa zic ca al meu nu se trezeste niciodata sa se duca la copil noaptea. Asta e. Zice ca oricum nu are ce sa-i faca. Intr-o nopte pur si simplu nu ma puteam trezi o auzeam dar nu ma puteam ridica si el a inceput sa se ratoiasaca la mine... mama ce nervi mi-a facut. Am plecat si mi-a trecut pana dimineata. Eu incerc sa ma astept la cat mai putine de la el ca sa nu fiu dezamagita - face ce vrea. Oricum daca il pun sa faca ceva si nu vrea 1.comenteaza, 2.ne certam, 3.face ca sa faca asa ca trebuie sa vin dupa el sa "repar" asa ca nu iese nimic bun. Cand il vad in toane bune in schimb ii prezint situatia calma si intelege (pentru o vreme) - in weekend chiar m-a ajutat (intins rufe, aspirat, spalat, mancare bebe...) sunt si ei obositi si nu inteleg ca e obositor si sa ai grija de copilas. Cand imi era rau si a stat cu ea (evident sub ochii mei) a declarat ca e tare greu sa fi mama. Asta in conditiile cand nici nu a distrat-o asa de bine ca mine - adica era super miorlaita la el.

Dimineata la 6 cand se trezeste puiuca il rog sa stea cu ea pana ma spal... dureaza cam 5-7 minute - face niste mutre cateodata - asa ca o iau cu mine in baie - cant, rad cu ea. Cand a vazut ca nu-i mai cer si ca ne distram bine si fara el vine singur sa stea.

Aseara in locul tau as fi mers sa iau aspiratorul singura dupa ce l-as fi rugat de 2 ori.

E greu sa gasesti barbatii model din filme. Asa cum sunt sunt barbatii nostri si avem niste copilasi minunati impreuna! Doar asta conteaza! Ma gandesc ca nimic nu ma face mai fericita ca puiul meu de om. Ca ma ajuta sotul sau nu e mai putin important. Ca e totul la linie sau ca e prafuita biblioteca o saptamana chiar nu conteaza. Fa ce cine strict de copil, de tine si restul mai lasa-le si tu, ce sens are sa tragi de tine pana nu mai poti? .

Te imbratisez cu mare drag si te rog sa nu te mai superi, nu rezolvi nimic.



Diana, mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

btz_ovi eu cred ca voua va trebuie o iesite de weekend doar voi doi....Voi nu ati apucat sa va bucurati unul de altul prea mult timp inainte de a avea un copil...Cred ca va iubiti mult dar va trebuie timp si pentru voi doi....

Iuliana mami fericita de minune Tudor 05.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Off fetelor daca ar fi totul asa usor.Insa sunt multe de spus.Situatia e mult mai neagra decat pare sau decat am spus eu.
De iesire nici nu vine vorba,am facut-o si tot la cearta am ajuns.
Si mai rau este ca ma departez mereu de el,pe zi ce trece,am ajuns sa nu mai simt mai nimic cand suntem impreuna,ori cu el in casa ori fara el mi-e totuna,cand ma ia in brate sau ma saruta numai iubire si pasiune nu mai simt eu.Mai degraba as saruta in gard.
iar casnicia se duce,usor usor,si el a observat raceala si distanta,am incercat,mi-am impus anumite lucruri insa nu reusesc.Cand sunt la ai mei,numai cu Paul ma simt linistita,relaxata,mai zambesc si eu,nu simt nevoia sa il vad,sa il sun,de dor nici nu se pune vorba.
Si cum am zis,de iesit e greu,caci face ce face si da cu bata in balta cele mai multe ori.
Este un proverb vechi chinezesc "Comunicarea intr-o relatie e importanta,caci la un moment dat ramai doar cu ea"
Insa la noi frecventa nu e aceeasi



Bytz si Ovi, parinti fericiti de PAUL CHRISTIAN 21.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Btz, are dreptate Giorgia, ca ei is mai blegi de felul lor... trebuie impinsi sa faca ceva (marea majoritate). Al meu nu se trezeste niciodata la copil, nu il aude, nu prea schimba scutece, nu ia decizii. Dar parca e mai bine asa, ca poate i-as tot baga de vina daca ar face ceva ca nu face bine. Mai cred ca un barbat/tata nu ar rezista ca si noi cu treziri, leganat, alaptat, etc. Ei noaptea dorm bustean, iar daca se trezesc fac/vorbesc numai prostii (ca si al tau sau al lui Bumblebee, care o certa ca lasa copilul sa planga...). Si sotului i se pare greu cu copil, ca e asa cum zici tu, nu poti lasa copilul solo, si noi sa ne facem treaba. oricum il mai lasam, ca nu avem incotro, dar ii trebuie si copilului atentie, dragoste, joaca. Eu mereu imi amintesc ca zicea Larisa ca odata cu venirea copilului se vede adevarata relatie in cuplu, si acum vine greul. Asa ca de multe ori cand ma enerveaza sotul si is pe punctul de a exploda ma gandesc la asta, si incerc sa ma stapanesc. Gandeste-te ca voi inca sunteti la inceput de relatie, ca nu sunteti de asa mult timp impreuna, si de asta e si mai greu. deocamdata. Dar, vb Georgiei, fii barbata!



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Eu cu al meu nu mai "actionam" nimic de ceva vreme buna, de pupat ne pupam ca doi copilasi scurt pe buze. Nici nu imi amintesc cand ne-am sarutat ultima data, cel putin un an e de atunci. De atins, mangaieri, nici nu poate fi vorba. Eu seara is obosita, el la fel, ne punem in pat, ne tinem unul pe altul si ne culcam. Si mereu ne gandim fiecare ca de maine vom fi muuult mai atenti unul cu celalalt. si nu se intampla. Nu imi place deloc situatia. Il iubesc, e jumatatea mea, il respect, nu as putea fara el, ne intelgem foarte bine, dar deja suntem ca 2 colocatari.. si asta nu e bine. aici mai avem mult de munca. el e deja obisnuit cu situatia, stie ca nu se va intampla nimic decat daca am eu timp/chef, asa incat demult nu mai incearca nimic, e satul de refuz. No, nasol... Acuma ca recitesc imi pare si mai grav decat credeam ca e, asa ca musai sa iau masuri.

Btz, e o perioada grea cu copil mic, in care viata se schimba mult pt toata lumea. Daca tii la el si il iubesti, cred ca in scurt timp, cu multa rabdare, lucrurile vor fi mai usoare. Paul creste, veti dormi bine amandoi noaptea, ziua va fi mai usor (eu asa sper), si veti avea din nou mai mult timp pentru voi, fara sa fiti stresati si grabiti.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

btz-imi pare rau ca treci printr-o situatie atat de dificila.
Eu stiu ca in astfel de situatii sfaturile sunt inutile.Nu stiu daca te v-a ajuta dar vreau sa-ti spun parerea mea .Eu am 38 sotul 34 -diferenta care poate zici nu este importanta-la inceput eu nici nu ma gandeam sa am o relatie cu un barbat mai mic decat mine da pai un copil!
Trebuie sa-ti spun ca el a avut un divort , casatorit foarte tanar-parerea mea-, la 23 de ani , casatorie care a falimentat dupa doi ani , dar in urma careia a rezultat o fetita , care acum are aproape 12 ani.
Ideea este ca ,toti indiferent ca suntem femei sau barbati , in momentul in care pierdem ceva la care tinem ca la ochii din cap , doar in acel moment realizam ceea ce am avut si ce importanta are -din pacate mult prea tarziu.
El nu a reusit sa fie tata pentru fetita lui , a pierdut cei mai frumosi ani , asta pentru ca era tot timpul in contradictoriu cu fosta etc.
Acum cand a avut sansa de a deveni tata pentru a doua oara situatia s-a schimbat.Ma ajuta sa-i fac baita -asta nu inseamna ca imi arunca apa din cadita-, ii schimba panolino dar nu-l arunca la gunoi ,ii da biberon -dar cateodata daca eu nu ii spun el nu le face.Barbatii nu functioneaza ca si noi -ma refer la creier -sinapse.Trebuie sa ai rabdare , multa rabdare si important este ca tu sa-i dai ocazia sa faca fara sa-i reprosezi .Citeodata sotii nostrii sunt ca niste copii mari- nu trecuiesc neglijati.
Scuza-ma ca m-am intins ca o placinta


mami fericita de Giuliano (07.07.2010)



http://picasaweb.google.com/102421590206055963392

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonasin spune:

Salutare de la Deva,

astazi e o zi speciala pentru noi, Daria implineste 9 lunite nici nu imi vine sa cred ce fata mare am, ma inteleg tare bine cu ea, am impresia ca intelege tot si e foarte ascultatoare sper sa o tina tot asa. Acum hai sa va servesc cu o briosa briosacu ciocolata, un pahar de fresh de grapefruit rosu si un

La multi ani : Bebe de Iulia_N
Albert Simon de Crissteo
Maeva Caterina de Raluk31
Tudor Stefan de babiela

Ramona,mami fericita de Daria-Cristina

poze

Mergi la inceput