Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (119)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Neata! Asa noapte sa tot fie!! L-am culcat la 20:45, fara leganat, direct in patul mare, langa mine. Si s-a tezit prima data la 06:30- nu mi-a venit sa cred!!! I-am dat LP, a papat vreo 180ml si iar somn pana la 09:45. ce bine a fost! Acum ma dor toate de la atata somn.

Racusor, . Iti trimit pe mail formularul (pe adresa a doua din cele de pe FB). Vezi, de asta am si zis in mesajul de ieri, ca poate sunt mamici care au pus banuti si nu au zis nimic nimanui, mamici cu suflet mare!!! Am stiut eu!!! Si tu esti una dintre ele, asta e sigur!

Roxana, al meu sta pe jos, pe plapume. De fapt, stai, ca am uitat, ca Theo e miscaret, nu cred ca ar sta prea mult.

Tu fete, nu fac mare branza cu cazul lui Alex, ca nu mi se pare ca am facut ceva deosebit. Asta e cea mai mare realizare, ca va am pe voi alaturi, si ca participati si voi la cazul lui. Ca singura nu am reusit nimic... Asa ca pt voi multe -icele.

Ioi, ma gandeam la Rodi, ce vreme nasoala a prins in tara. Mai ales ca a nins intre MM si BN, e un frig de numa. Ieri dimineata masinile noastre erau inghetate! Acum ploua...

Racusor, exact asa a facut si Vlad la controlul de la 8 luni jumate, urla de numa, plangea cu lacrimi. Dr de fam zicea ca asa fac majoritatea cand le masoara capul si la piept. Si cica la un an fac si mai urat.

Rubia, am mai auzit de cablu furat, de la Romtelecom... si il schimba, dar de regula il fura din nou...

Denisa, eu cereale nu ii mai dau seara, ca zicea Carmen e posibil sa agite un pic, asa ca ii dau o data la 3 zile la masa de la 17. Seara Lp simplu. Nu au fost modificari la program de la cereale, la fel s-a trezit. Acum , de ex, a dormit super bine de 2 nopti. Dar nu stiu daca de la lipsa cerealelor seara sau din alte motive...

Denisa, e foarte bine 9 luni de alaptat 2 pitici!!! E excelent! Bravo tie pt ca ai reusit pana acum. Daca crezi ca e mai bine sa ii intarci acum, asta este, mergi inainte (oricum ziceai ca vrei pana in vara sa termini cu tzitzi).

Legat de cei 2%, e o declaratie care tb completata. Eu va trimit pe mail declaratia cu datele fundatiei care strange banutii, voi completati doar datele voastre, nume, cnp, adresa, si se depune la finante pana in 15 mai. Nu e greu deloc. dar mai trebuie de la locul de munca fisa fiscala a fiecareia cu venitul pe 2010 (si asta se depune la finante, odata cu declaratia). Foarte important e sa imi spuneti care ati depus formularul pt Alex, ca eu sa ii transmit mamei lui ALex, si ea sa trimita mai departe la fundatie. Pentru ca fundatia respectiva strange pt mai multi copii cu probleme. (fundatia e din Oradea). Multumim!!!! Bumblebee, ce ma bucur ca vrei si tu sa te implici! Bumblebee, Denisa, va trimit si voua pe mail formularul!

La multi ani Daria!!! La multi ani Radu!! La multi ani Albert!!! Sa cresteti mari si sanatosi!!!

Bumblebee, nu cred ca e problema. Cred ca trebuie luata curba de crestere lunara, nu saptamanala. Vlad pune cam 100-200 g pe luna, probabil pe sapt ar oscila mult. Si acum pune putin , 250 grame lunar.

Bravo Antonia, faci progrese uriase!!!

Anne, am vazut mesajul tau si urma sa iti raspund... dar uite ca nu am mai apucat... nu o lua ca pe o ignorare din partea noastra. Si eu am patit ca am intrebat una alta, si nu mi s-a raspuns. Si fiecare de altfel... ca e normal, ca citim pe apucate, raspundem la fel...

Merg la pitic voinic.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

La multi ani pentru sarbatoritii de astazi

Citat:
citat din mesajul lui ilinca79
Oana, dragul de Matei, rosu in gat zici? Cu bubitele ce v-a mai zis? Ma bucur ca e bine greutatea, te-ai stresat degeaba. La noi nicio sansa sa se tripleze pana la 1 an, ar insemna 2 kg in plus in 3 luni, ceea ce e de-a dreptul SF3


Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)


noi aveam la nastere 3120 gr deci inca avem sanse de 9360 gr la 1 an
de bubite a zis sa mergem la dermatolog...i-a aparut una si pe obraz, acum are 3
azi mergem la med de fam sa vedem ce zice si sa ne dea trimitere

Racusor apoi vad ca aveam "acelasi pediatru"

noua ne-a mai zis ca de acum in colo usor putem sa il "introducem" in meniul zilnic al familiei...adica daca fac supa de gaina...ii pot pune si lui deoparte inainte sa pun sare, piper, vegeta etc
sau de ex. papricas de pui...eu il fac fara rantas/faina...deci pot usor usor sa ii dau
legat de mancarurile care se fac cu ceapa calita eu pun un strop de ulei si restul apa..deci ceapa mai mult o inabusesc...
concluzia cine are obiceiuri alimentare foarte sanatoase poate sa inceapa sa dea bb-ului din mancarea fam...fara prajeli, grasimi, porc, ulei, ramtasuri etc

Denisa fain ca plecati...eu zic ca la orice varsta prima plecare fara copii va fi grea...si normal ca numai la ei te vei gandi...dar asta se intampla si la 10 luni si la 2 ani

Citat:
citat din mesajul lui tina_80
Crema de plaja, eu am luat de la Clarins, cu FP 30 si chiar in weekend am trecut pe la farmacie sa cumpar si eu vestita crema Roche Posay cu FP 50, dar expira in mai si nu mi-a mai dat-o farmacista...acum nu o mai cumpar dupa ce am citit vestile de la pesiatrii lui OANA si RACUSOR.

Nina mami fericita de Radu Gabriel 16.06.2010




cum e Dl.Tata? ca la noi tati e cu par si ochi deschisi...asa ca acum am 2 sensibilosi Matei, a carui piele sper sa semene cu a mea si tati...o sa ii dau pe amandoi cu +50 in primele zile...apoi Matei trece la +30 si noi la +20

Citat:
citat din mesajul lui carla_2008

Fete voi nu dati cereale?
Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana


eu ii dau in fiecare zi cate 5 gr de orez in pireul de legume+carne
meniul mie mi se pare ok...cu o singura completare nu stiu daca as amesteca fructe cu carne

legat de vorbitul la masa Marius zice ac la masa se manaca si nu se vorbeste...de acord...dar eu ...vad cina ca pe un moment in familie cand ne punem toti la masa, discutam cum a fost ziua noastra ce facm in ziua urmatoare
asa ca euvorbesc cu Matei cand ii dau sa pape...ii povestesc ca in curand mergem in Turcia la balaceala non-stop si ii cumpar colac

Dragaica cred ca bunicii sunt super-extra-fericiti ca veniti acasa

Citat:
citat din mesajul lui paula_m
Oana, a facut Matei rosu in gat? Bietul de el, sa se faca repede bine!!Nici Raul nu a facut febra la rosu in gat, doar tusea un pic. V-a dat medicamente? Cu bubitele cum e?

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze luna 9


medicamente nu luam...deocamdata tinem sub observatie, dar mie mi se pare ca e mult mai bine...eventual niste Tantum verde
cu bubitele mergem azi la med de fam ca nu vad nici o ameliorare

am gasit si eu valorile greutatii si ale inaltimii puse de tine...dupa ele noi suntem peste medie
trebuie sa il masor in lungime ca nu l-am mai masurat de 2 luni am tot uitat...iar pediatrul vesnic a masurat doar PC

cu mancatul noaptea noi cum mai spus avem urmatorul program
7,30-8 LM
10.30-11 fructe cu branza
14-14,30 legume cu carne si orez
17.00-17.30 cereale, fructe coapte
22.00-22.30 LM

i-am spus ca daca ii dau la ora 20 sa suga ca sa nu il mai trezesc...nu suge suficient
mi-a spus e foarte important sa nu mai manace noaptea!!!
recomandarea a fost sa mut masa de la ora 17 care e mai consistenta dimineata la ora 10.30 mai ales ca el doarme dupa aia 3 ore
iar la ora 17 sa ii dau fructe simple aprox 100 gr...iar la ora 20 sa suga si apoi somn
noroc cu schimbarea orei ca asa cu chiu cu vai rezistam si noi pana la 20,30...ca inainte la 19,30 adormea indiferent de locatie
fructe maxim la ora 17, mai tarziu NU
sunt copii cum spunea si Carmen care se satura cu 4 mese iar eu am o problema pentru ca am introdus masa nr.5 de cand am inceput diversificarea
importanta e cantitatea de mancare/zi

cantitatea de mancare la o masa e de aprox 200-220 gr
noi mancam si 270 gr deci clar as putea sa ii dau doar 4 mese/zi ...as a mncat si azi la 10.30 - branza cu iaurt si pere 200 gr plus cereale cu piersica 70 gr
2 mese de LM/zi sunt suficiente...a zis ca si daca refuza laptele de la 9 luni nu mai e nici o problema, proteinele necesare le primeste in iaurt, branza, carne zilnic!

daca nu merge metoda propusa scot una din mese, asta e!

mersul se invata cel mai bine cu picioarele GOALE
afara cu ghetute care sustin glezna dar au talpa suficient de moale

urmatorul control la 1 an!


Matei - luna a 9-a 08.07.2010

" Indiferent ce vei face in viata va fi nesemnificativ. Dar este important sa o faci!" - Mahatma Gandhi


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

eu ii dau de mancare marei unde apuc. si in masina si la tv si cu muzica si cu vorba, dar si fara, in scaunul de masa. eu cand eram mica stateam mult pe la bunici, iar bunicamiu manca numai in sufragerie la tv. acolo mancam toti. aveam fiecare locul lui la masa, el bineinteles in capul mesei. ai mei aveau tv in bucatarie si eu la fel, asa ca mi-e totuna daca mananca la tv sau nu. nu cred ca afecteaza in vreun fel...

mara
Mami de Mara Nicolle (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissteo

Eladea, cum faci tu ca ai asa mult lapte? zii o reteta ceva, te rog. Eu am inceput iar si sa iau spirulina si ceai de lactatie, dimineata se satura din ce am eu dar seara 240 lapte praf obligatoriu si tot ce-i pe la titi deci f putin cred eu.La noi Albert e mare amator de titi, daca i-as da asta toata ziua nu s-ar supara. aa si banane sigur, cum le vede sau le miroase e scandal, pana nu gusta nu se lasa. Iar nu a dormit deloc azi noapte, adica s-a trezit din ora in ora, a mancat si titi si biberon si eu eram prea obosita si ii dadeam numai sa taca si sa doarma.

Berti (august 2010) si Teo (aprilie 2007)


cris, nu fac absolut nimic pt laptic...probabil asa e organismul meu, si la eric am avut f mult, doar ca el a fost lenes, invatat si cu biberonul si uite asa a renuntat la titi in favoarea lui bibe...Filip nu stie ce e aia bibe si vad ca nici nu vrea...refuza cu indarjire...oricum, noaptea suge f des, ceea ce pe mine ma termina si as vrea sa renunt la mesele de noapte dar nu stiu cum...

safe feeder am vazut si in Carrefour...

LA MULTE LUNITE PUIUTI IUBITI, SARBATORITI ASTAZI!

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Hello si LA MULTI ANI SARBATORITILOR FRUMOSI DE ASTAZI!!!!!

Off fetelor eu sunt tare suparata.Sa va spun de ce.
Azi noapte in jur de ora 1 s-a trezit Paul plangand.Bineinteles ca m-am ridicat din pat cu gandul sa ii dau titi,ceea ce am si facut.Insa el se chinuia sa manance,horcaia,abia respira,mucisori multi.Cand l-am vazut i-am spus lui Ovidiu sa scoata aspiratorul si celelalte pt a-i curata nasucul ca eu nu il las sa se chinuie asa toata noaptea.Il banuiam si de un rosu in gat,ceea ce mi s-a confirmat dimineata.
Si ce credeti ca-mi zice Ovidiu??Ca mai bine il curatam dimineata,ca acum e prea tarziu si deranjam vecinii,ca nu e frumos sa facem galagie si altele.Baiii m-am enervat cumplit,ca il rugasem frumos de vreo 3 ori dar cand am vazut ca el nu si nu m-am apucat sa tip.Si mi-a zis ca sunt din codru.Vaiiii asa draci mi-a facut de-mi venea sa il bat.Si pana sa il conving sa scoata el aspiratorul numai bine ca Paul a adormit,asa ca am renuntat deoarece nu vroiam sa il mai trezesc.Si asa adormise greu seara.
Dupa m-am dus in baie si am inceput efectiv sa plang de suparare,am venit inapoi si m-am luat la cearta cu el.Nu mi-a venit sa cred ca nu ii pasa deloc.
VOI CE ATI FI FACUT IN ACEASTA SITUATIE??
Ma sunt eu nebuna cumva?Sau el a avut dreptate??
Nu stiu ce se intampla cu el de la o vreme,nu reusesc deloc sa comunicam.Mereu ajungem la cearta.
Cand il rog sa se ocupe de Paul,gen schimbat scutec,preparat hrana,sters scaunul,spalat olita si altele mereu gaseste scuze puerile "ma duc la tigara,ma duc la baie,miros a tutun,ma uit la Tv,taci ca ma uit la meci,nu am chef,nu vreau" si lista continua.
Aseara l-am inteles,ii era rau,a racit bocna,insa azi noapte ma jur ca nu stiu ce avea.
S-a facut un comod,nu face decat ori impins de la spate de mine(asta dupa scandal deja),el nu mai intelege de vorba buna,eu de felul meu sunt calma,dar el prin lipsa de comunicare,indiferenta,nepasarea si aroganta lui ma scoate din pepeni.
Rar se ofera el din proprie initiativa,cred ca de 2-3 ori/luna maxim.In rest ori nu face ori impins.I-am zis clar ca Paul e si al lui nu numai al meu.Tace si pune o fata de om nevinovat,imi spune ca am dreptate,ca se va schimba dar lucrurile sunt la fel.
Il rog sa se joace cu el seara,caci un copil nu il faci si il pui in tarc,asteptand sa creasca solo,insa habar nu are.Si se mira apoi ca dc Paul numai la mine vine.Pai eu zilnic ma joc cu el cel putin 2h.
In schimb in public o arde ca el e cel mai bun tata,ca el face totul,ca e as la schimbat scutece si altele.Si e atat de arogant,am ajuns sa nu mai ies cu el ca mereu se contrazice cu oricine,pe orice subiect.El e atotstiutor.Si ma dispera.Ma face de cacao

Nu stiu unde se va ajunge,pe zi ce trece ma departez de el mereu,ajung sa ma enervez din orice,deja am si fire de par alb in cap,stau prost cu nervii,plang din orice,desi am aproape 26 de ani arat si ma simt ca la 50.Am ajuns sa ma ingras pe sistem nervos,caci nu mai rezist.

De multe ori am vorbit de divort,cred ca anul acesta se va intampla cu siguranta.Prefer singura decat nefericita.

Ma scuzati ca m-am intins atat,dar tin in mine de mult timp,incerc sa fac totul sa fie ok,sa parem familia fericita cand de fapt nu suntem.



Bytz si Ovi, parinti fericiti de PAUL CHRISTIAN 21.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_Eva spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anne45

Buna dimineata mamici si pitici

In primul rand [size=3][blue] LA MULTE LUNITE SARBATORITILOR DE ASTAZI SI DE IERI[

Paula -sa inteleg , dupa acel grafic bineinteles ca , Giuliano la 8 luni cu 78 cm era de fapt un pici de 1 ani ? La masuratorile de 8 luni , el avea 10kg si 78cm !-greu de crezut.
V-am rugat acum cateva zile sa ma ajutati sa vad si eu pozele delfinasilor dar din pacate m-ati ignorat-ok.
Noi suntem bine , crestem frumos -ieri am fost in parc , tare ne mai plac copii si porumbeii -Giuliano este fericit cand vede atatia in jur , cand se opresc si ii fac complimente
Va doresc o saptamana frumoasa si numai bine!!

mami fericita de Giuliano (07.07.2010)



http://picasaweb.google.com/102421590206055963392


Poti veni si tu pe FB - ne zici numele tau (pe PM macar), te cautam si te adaugam in grup!

Da e cat un copil de un an si ceva. Asta e realitatea. Asa e el. Si noi suntm la fel - mici uriasi.

Diana, mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_Eva spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissteo

Eladea, cum faci tu ca ai asa mult lapte? zii o reteta ceva, te rog. Eu am inceput iar si sa iau spirulina si ceai de lactatie, dimineata se satura din ce am eu dar seara 240 lapte praf obligatoriu si tot ce-i pe la titi deci f putin cred eu.La noi Albert e mare amator de titi, daca i-as da asta toata ziua nu s-ar supara. aa si banane sigur, cum le vede sau le miroase e scandal, pana nu gusta nu se lasa. Iar nu a dormit deloc azi noapte, adica s-a trezit din ora in ora, a mancat si titi si biberon si eu eram prea obosita si ii dadeam numai sa taca si sa doarma.
Multumesc pentru raspunsurile cu safe feederul , eu vreau sa il iau sa am cate ceva in situatii de urgenta, nu neaparat sa manance, sa aiba ocupatie pana ii pun/pregatesc masa sau cat are diferite urgente si trebuie sa ma ocup.
Mai citesc si sper sa mai scriu. Azi vine mama la noi, deci o sa am ajutor, deja ma simt mai relaxata.
pupam si o zi frumoasa!

Berti (august 2010) si Teo (aprilie 2007)


Eu la urgente dau coaja de paine sau biscuiti de orez expandat.
Problema la noi cu safe feeder-ul era ca nu sta drept se plosteste (normal) si tot eu trebuia sa il tin drept - deci inutil. Poate era prea mica cand ne jucam cu el, nu stiu ce sa zic.


Diana, mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giorgia23 spune:

Btz in primul rand calmeaza/te....despre intamplarea de aseara ce sa zic...poate era si el obosit,iritat,deprimat sau mai stie eu ce...asa sunt unii barbati mai delasatori si tb impinsi de la spate...nu cred ca e cazul sa vb despre divort...va iubiti si aveti un copil minunat...dar certurile mai apar...si sunt sigura ca el e coplesit de situatie...unii se adapteaza mai greu...hai fii tare ca vor trece toate si o sa va reveniti....uite de ex sotul meu nu a schimbat un scutec nicioata...dar asta nu inseamna ca nu o iubeste...seara sta cu ea pana vine ora somnului si atat ca in restul zilei e plecat...si noi ne certam destul de des mai ales din cauza ca eu sunt f.irascibila dar sunt constienta ca eu tb sa mentin fam unita...nu voi renunta asa usor la fam mea...asta te sfatuiesc si pe tine...Btz fii barbata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

DIANA ai PM



Bytz si Ovi, parinti fericiti de PAUL CHRISTIAN 21.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bumblebee

Neata!

Daria-Cristina de ramonasin

Radu de Puiutz mic
Bebe de Iulia_N
Albert Simon de Crissteo
Maeva Caterina de Raluk31

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010

Luna 8


La multi ani sanatosi si fericiti!

Iuliana mami fericita de minune Tudor 05.08.2010

Mergi la inceput