FIV in Ungaria 129

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

sper sa te ingrijorezi degeaba
si eu la fel saptamana trecuta numaram numaram si nu-mi dadea. astazi se egalizasera toti.
nu stiu cand e et. maine imi va spune cati s-au fertilizat si cica abia joi imi poate spune cand e transferul (de z3 sau de z5).
tin pumnii la punctie. citeste pe prima pagina ce au scris fetele despre punctia cu PK si in rest totul va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

hei, sabina si la mine tot asa la primele ecografii facute de PK s-au vazut 8-9 foliculi si in final am avut 13 ovocite (ca sa nu mai zic ca prima eco in ziua 5 de stimulare facuta in tara la o neavenita a aratat decat vreo 4-5 foliculi, de am zis ca dau in apoplexie, nu alta!) La mine s-a finalizat cu o pereche formidabila de gemenasi, si mai am 5 embrioni inghetati la Budapesta, insa eu am cerut transfer de ziua 3 ca mi se termina concediul (am avut nevoie de o stimulare mai lunga decat precedenta, 11 sau 12 zile fata de 10, nu mai retin exact). Insa eu 3 ovocite le-am pierdut pentru ca am cerut sa nu le aplice ICSI si nu s-au fertilizat... Iti doresc si tie aceeasi minune care mi-a schimbat mie viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

mi-am adus aminte, da si eu am resimtit ovarele dupa fiecare punctie si e normal, la 13 ovocite s-a umblat ceva pe acolo, nu am facut hiperstimulare insa trebuie sa stii ca intre punctie si ET e foarte indicat sa iei flamexin ca sa reduca inflamatia ovarelor, sa nu faci plimbari exagerat de lungi si sa te hidratezi bine, bea multa apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

multumesc mult
sper sa se fertilizeze
as cere si eu ziua 3 dar azi cand am incercat n-a fost chip.
n-am insistat. mi-am zis: ei lasa cine stie poate de fapt nu sunt mature toate si nici n-as avea norocul sa ajung la blastocisti. il mai supar acum...
am inceput cu ceva de genul: am citit ca...
la care doctorul a raspuns asa la gluma/nervos: ce ai mai citit? :))
si a continuat cu explicatii despre ziua 5.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

vezi tu, sabina, trebuie mult tact cu medicii. adica PK e un dragut si are un calm desavarsit, insa e de inteles reactia lui la faptul ca multe persoane pun semnul egal intre munca lui de-o viata, studiu si experienta si tot felul de informatii de pe net.
Eu cand am dorit sa obtin ceva, am facut-o indirect.
In loc sa spun "am citit pe net ca e mai bine cu embrioni de ziua 3", (ceea ce era complet neadevarat, adevarul gol-golut ar fi fost ca eu aveam o superstitie tampita legata de blastocisti de la esecul precedent cu doi blastocisti si beta zero si era doar "adevarul meu", nicidecum ceva obiectiv, demonstrat) eu am spus ca mi-a expirat concediul si trebuie sa ma intorc in tara (ceea ce era adevarat ca mi se prelungise stimularea cu o zi, doua, insa as fi putut sa dau telefon si sa cer prelungirea concediului).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

da asa e trebuie mult tact pe care eu nu ma pricep sa-l am.
si adevarul e si pt mine, ca am loc la cuseta fix in ziua 5. am zis acest lucru. a zambit si a zis sa schimb pe urmatoarea zi:)
stiti...romania...n-am putut rezerva loc la cuseta decat daca ziceam exact data de intoarcere. mi-am luat eu rezerva dar am muscat o zi din rezerva cu gandul ca n-ajung la ziua 5.
oricum nici n-as indrazni sa cer ceva ce PK nu recomanda, in primul rand pt ca pt mine e primul FIV si in al doilea rand intr-adevar el are atata experienta. ce stiu eu...daca el zice z5, zic sa traiti asta e. + nu ar avea nici un interes sa greseasca. nici unul.

vad eu cum rezolv.
pana acum am ascultat tot ce a zis PK desi am marait necorespunzator la multe. si tot am ascultat. am marait degeaba pe scurt. astazi poate fac programare la hemato aici in budapesta, programare pe care am tot amanat-o pt ca PK a zis doar acid folic. eu am c677t homozigot.
am zis sa vad ce zice si un hematolog desi as merge pana si pt asta pe mana lui pk.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

unacri,eu am scos bula de aer de fiecare data.
sabina,a fost putin imprudent din partea ta sa mergi pe jos o dsitanta mai mare...ai avut totusi o interventie invaziva asupra organismului si chiar si PK recomanda "bed rest" in ziua punctiei,nu-i asa???
ariadna

fetelor eu voi veni cu inca o fata de aici de pe DC,ea vine la prima consultatie si vom sta 2 nopti.



3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
1 FET nereusit
urmeaza FET 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

da samira asa e dar nu ma durea nimic. si neavand experienta nu mi-am dat seama ca, de fapt, anestezicul anihila durerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgianaI spune:

Buna dimineata!
5ab1na, bafta multa si sa dea donmnul sa fie binbe de data asta!
As vrea sa te intreb unde te-ai cazat si cat a fost o camera pe noapte?

Tot stdiez lista de pe prima pagina si nu prea stiu ce sa aleg. Ma gandeam ca ar trebui sa fac deja rezervare pentru 10/11 mai.
Nu mai am rabdare, vorba fetelor, trec de la o stare la alta.
Ba sunt optimista, ba ma apuca jalea.
Deja incep sa ma gandesc la jectii, sper sa se descurce al meu sot cu injectarea.

Eu va tin pumnii la toate si sa dea domnul sa fie bine, cica anul asta e anul iepurelui!

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

eu m-am cazat intr-un apartament pe langa moskva ter (vreo 600 de m de moskva ter)
l-am gasit pe www.only-apartments.com. site mentionat tot de fetele de pe FIV Ungaria carora le multumesc pe aceasta cale.
am ales asa in principal pentru bucatarie (eu fiind un gen care se constipa...) si prin urmare trebuie sa am f multa grija la ce mananc.
si + de asta apartamentul e mai spatios decat o camera de hotel. + in afara de asta am gasit si un pret bun 390 de euro pentru 13 nopti.

bafta multa

a si inca ceva. dupa ce m-am hotarat la un apartament, l-am cautat in google si l-am gasit cu reviews pe tripadvisor. acolo aveam un buton Contact the owner. In felul asta am trimis mail direct proprietarului, l-am intrebat cat m-ar costa pentru perioada cutare si m-a costat mai putin cu vreo 30 de euro fata de pretul afisat de only-apartments.

Mergi la inceput