Greseli pe care le fac parintii divortati

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

exact, Lia. Nu e batut in cuie ca numai o anumita categorie greseste, si altii nu. Si tocmai de aceea nu mi se pare corect sa fim doar noi (iarasi noi) cu musca pe caciula. Mai ales daca sunt doar generalitati.

Si stii care e culmea? La noi in familie (si cred ca nu suntem unici) nu noi, parintii suntem cei care fac greselile astea care au fost aruncate in curtea celor divortati, ci bunicii si rudele. Si ale mele, si ale lui ex.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

io nu-nteleg de ce nu-si apara autorul articolul.

adica cum poate sa stie cineva ce a gandit el, poate chiar asa considera ca divortatii is mai defecti, de unde stiti voi care zice ca nu.
articolul putea foarte bine sa se intituleze "greseli pe care de fac parintii" si sa particularizeze un piiiiic pt. cei divortati.

as zice chiar ca cei separati sunt mult mai atenti la nevoile emotionale ale copiilor, sunt atenti la ei, merg la psiholog de mult ori, insa o parte din cer care "isi salveaza casnicia"(=se complac in relatii abuzive) sunt bucurosi si se cred grozavi pt. ca "se sacrifica pentru copii".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Am o prietena buna pe care o ador si care a divortat de aproape un an si face o gramada din greselile enumerate. Cand merge in parc cu cel mic are un grup de prietene noi, toate divortate care stau langa copii si ii vorbesc infiorator pe cei care le-au fost soti.
Noi am ramas in relatii bune cu amandoi si stiu ca ce spune ea sunt exagerari. E vina amandorura ca nu s-au mai inteles, in rest omul se intereseaza de copil, da banii la timp cu mult peste pensia alimentara, daca are ea nevoie vine la orice ora din zi si din noapte si chiar nu merita sa fie tratat asa.
Cred ca trebuie evitate catalogarile. Sunt si parinti divortati care fac greselile enumerate in articol dar si multi care nu le fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Matzaila, oare numai mamele divortate isi critica vehement ecsii in parc? Mamele "cuminti" maritate" nu fac oare aceeasi lucru? Tu care o vezi acum pe prietena ta dintr-o alta perspectiva, te-ai gandit vreodata de ce isi face prieteni noi? Poate tocmai din cauza prietenelor vechi maritate, care o considera o specie mai altfel. Si degeaba unei mame singure incepe si se termina ziua identic ca unei femei maritate, tot va fi considerata "diferita" si "altfel", ca doar e divortata.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Nu stiu daca toate mamele isi critica ex-ii in parc eu una insa le-am auzit pe cele divortate discutand urat de fostii lor. In rest se discuta foarte mult despre copii si majoritatea subiectelor sunt pe partea asta. Da, mai auzi un "ce a facut al meu aseara ca mi-a venit sa-l strang de gat" dar nicicum cu epitetele pe care le-am auzit de la cele care au divortat in acel context.
Si nu, nu o privim diferit pe prietena mea. Ne stim cu toate de ani de zile, am trecut prin n experiente impreuna, va fi intotdeauna prietena noastra draga si nu e nici prima din grup care divorteaza ca sa spun ca se face o diferenta intre ea si noi.
Culmea este de fapt ca cealalta prietena divortata din grup nu a spus niciodata un cuvant urat de fostul sot desi este cel mai mare nenorocit pe care l-am intalnit iar cea care are un fost sot ok si preocupat de copil il ponegreste in toate felurile.
Sunt deci oameni si oameni si se fac greselile mentionate in articol. Jos palaria insa pentru mamicile care nu le fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu zic ca nu stie nimeni ce s-a petrecut in spatele usilor inchise, decat fostii soti.


Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela


Campanie speciala, pentru steluta de mare, DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Si acum ca stau sa ma gandesc, nu e vorba ca o privim diferit cat ca ea ne priveste diferit pentru ca se asteapta sa facem anumite diferente.
Cred ca e si o idee preconceputa ca oamenii divortati sunt priviti altfel. Fratele meu e divortat si nu a avut niciodata o jena sau nu a fost niciodata privit aiurea din cauza asta, fosta cumnata nici atat ca mai pastram legatura. Am fosti colegi si colege divortati si divortate si nu am auzit de asa ceva si nu am vazut pe nimeni uitandu-se aiurea la ei.
Da, sunt cazuri de oameni ingusti la minte pentru care divortat=paria societatii dar nu mai cred ca sunt atat de multi ca in trecut. Si nu mi se pare ca autorul articolului ar fi sugerat macar ideea ca parintii singuri sunt "mai imperfecti"
Nu sunt divortata, mai nou am aflat ca asteptam un copil si am o casnicie fericita alaturi de omul de care am crescut. Nu vorbesc ca si persoana care este in situatia voastra ci ca simplu observator. Nu zic ca am dreptate, spun doar ce am constatat eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dllc_mell spune:

eu sunt divortata si cand va veni momentul ca papusa mea sa ma intrebe de tatal ei ii voi vorbi frumos de el...caci nu mi-as dori ca ea sa prinda antipatie pentru barbati in general si sa ii afecteze viata de adult!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dllc_mell spune:

si....consider ca adevarul e undeva la mijloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Matzaila, iti doresc toata fericirea din lume!
Si sa-ti explic ce ma revolta: In articol era vorba de niste greseli pe care le facem toti. Indiferent de starea civila. Nu cred ca exista vreun copil care n-a auzit-o pe ma-sa macar odata in viata ca-si certa sotul pt sosete aruncate jos sau alte "pacate". In multe familii predomina abuzul la un nivel mai scazut sau mai ridicat, mai vizibil sau mai putin vizibil. Si totusi vine un om care ne arunca in brate asa zisele greseli pe care le facem cica noi divortatele.
Fratele tau nu e in aceeasi oala, doar daca are copii de crescut. A fi pur si simplu divortat e aceeasi lucru ca si cum ai fi iesit dintr-o relatie lunga- finally free, gata de vanatoare. Insa a divorta cu copii nu e la fel. A creste copiii singura nu e considerata un act de eroism (in sensul ca ne descurcam singure, cu niste pensii banale si numai mutre din partea ecsilor). Daca copilul meu vorbeste urat, imediat e categorizat cu "nu-i de mirare, ma-sa nu-i in stare sa-l educe" daca eu ies cu un barbat, hop cum sar fostii socri la copiii mei cu texte gen "ma-ta e femeie usoara", in timp ce cat timp eram casatoriti, si exul facea urat si nu s-a ocupat de copii, nu patea nimic. De asta m-a enervat tot articolul... ma deranjeaza, ca iara noi, divortatele? Iar noi trebuie sa avem un comportament adecvat? Dar de femeile maritate cine se ocupa?


Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput