va rog sa ma lamuriti!!!!

va rog sa ma lamuriti!!!! | Autor: oanap85

Link direct la acest mesaj

indemnizatia pentru al 2-lea copil ....daca eu am nascut al doilea copil cu 3 luni inainte sa faca celalalt doi ani am dreptul sa iau indemnizatia pentru amandoi?adica de ce nu imi da indemnizatia pentru primul pana implineste 2ani?si pentru al 2 -lea din prima luna ?in principiu e vorba de 2 copii nu?am cautat despre asta dar nu sunt lamurita va rog daca cunoaste bine cineva sa ma lamureasca si pe mine...multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Pai si eu am nascut cu 2 luni inainte sa faca primul copilas doi ani. Am putut depune dosarul de indemnizatie pt fetita de abia a doua zi dupa ce a implinit baiatul 2 ani. Se pare ca nu poti lua indemnizatie pentru amandoi in acelasi timp. Nici nu mai are rost sa comentez despre ce se intampla in tara asta de cacao .


Citat:
citat din mesajul lui oanap85

indemnizatia pentru al 2-lea copil ....daca eu am nascut al doilea copil cu 3 luni inainte sa faca celalalt doi ani am dreptul sa iau indemnizatia pentru amandoi?adica de ce nu imi da indemnizatia pentru primul pana implineste 2ani?si pentru al 2 -lea din prima luna ?in principiu e vorba de 2 copii nu?am cautat despre asta dar nu sunt lamurita va rog daca cunoaste bine cineva sa ma lamureasca si pe mine...multumesc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

bine dar dupa ce face doi ani imi da pentru al 2-lea din urma?adica iau si pentru cele 3 luni care nu mi-a dat?sau imi da in continuare doar?cum e?deci nu pot depune dosarul pana ce nu face primul doi ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

http://www.contabun.ro/tag/indemnizatie-pentru-al-doilea-copil/ eu din acest areticol inteleg ca am dreptul la 2 indemnizatii..nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

bine dar dupa ce face doi ani imi da pentru al 2-lea din urma?adica iau si pentru cele 3 luni care nu mi-a dat?sau imi da in continuare doar?deci nu pot depune dosarul pana ce nu face primul doi ani?



cum e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Iti faci dosarul pt al doilea si vei primi inndemnizatia CIC2 + 600 lei pt primul copil pe perioada in care CIC2 se suprapune peste CIC1



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Iti faci dosarul pt al doilea si vei primi inndemnizatia CIC2 + 600 lei pt primul copil pe perioada in care CIC2 se suprapune peste CIC1



Eu pur si simplu / Pagina legislativa


??nu intelegCIC?
ADICA SA FAC UN DOSAR PT CELE 3 LUNI IN CARE SE SUPRAPUN?unde se face?si cine trebuie sa-mi spuna?
de aici la BT mi-u spus ca nu se da dacat dupa ce termin pt primul copil imi da in continuare pentru al 2-lea...!deci pierd cele3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

RECTIFCARE

Am recitit normele de aplicare si au dreptate. Cf. art. 8 alin.7 din Normele de aplicare aceste sume prevazute in art. 9 din OG 111/2010 nu se acorda pt cazul tau.
Se vor aplica in cazul in care ai un copil nascut incepand cu data de 01.01.2011 si vei naste al doilea copil pana cand primul nu va fi implinit 2 ani si daca vei fi in CIC pt copilul nascut incepand cu data mai susmentionata.

Scuze!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

si de ce nu se acorda pt cazul meu?ca am nadcut dupa 1 ian.2011...va rog daca vreti sa fiti mai explicit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

si de ce nu se acorda pt cazul meu?ca am nadcut dupa 1 ian.2011...va rog daca vreti sa fiti mai explicit


pentru copiii nascuti pana la 1 ian 2011 se aplica vechea lege, adica dupa ce acesta implineste doi ani se primeste indemnizatie pentru al doilea copil (chiar daca al doilea copil s-a nascut dupa 1 ian 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

...dar ce inseamna acest supliment mai exact ce inseamna ceea ce sceie aici?
http://www.contabun.ro/tag/indemnizatie-pentru-al-doilea-copil/

Mergi la inceput