M-am hotarat.............adoptie(73)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

intr-adevar, erato, si eu traiesc aievea si parca il vad. baietel doresc eu. asta imi place la nebunie, ca dzeu imi permite sa "aleg" copilul (bineinteles ca si el ma alege) si ca ma scuteste de perioada de sarcina, de perioada in care era bebelus (nu prea imi plac bebelusii, parca dzeu m-a "conceput" asa). Vom vedea ce va fi, cu dzeu inainte! ma scuzati, ma duc sa visez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

fetelor ma impresionati cand va citesc postarile.
Sa aveti incredere ca visul va deveni realitate.
La mine toate semnele prevesteau ca o sa am baiat si asa a fost.
Sarcina care am pierdut-o in luna mare 7,era baiat!Pe parcurusl adoptiei numai de baieti auzeam,o singura data a fost o fetita dar nu eram noi parintii ei mariaa.
Pe strada numai la baieti ma uitam,desi nu ne interesa sexul dar asa parca ma indruma D-zeu sa ma uit dupa baieti.
Cand ii vedeam zambeam si ma gandeam- Oare ce sex mi se potriveste sa-i fiu mama si D-zeu mi-a dat raspunsul.
Acum eu visez la o fetita.Sa speram ca intr-o zi va intra in casa noastra un alt ingeras desi Alexutzu e foarte gelos.
Cand ma vede ca vorbesc cu altii copii se lipeste de mine si imi spune ca ma iubeste mult si ii dau lacrimile.Ii explic ca eu sunt mami a lui dar vorbesc si cu alti copii.....ce sensibili pot fii!
Mi-e frica sa nu-l ranim daca ii aducem un frate sau o sora,nu stim ce sa facem asa ca am decis sa mai asteptam.
Am vorbit si cu psiholoaga d ela directie si ne-a zis ca asa e cel mai bine.Sa mai asteptam un pic ca poate suferi o trauma Alex.
Sincer cand ma vede ca mangai si catelusul nostru vine si se arunca in bratele mele si imi spune- si pe mine sa ma iubesti!!In rest iubeste catelusul la nebunie dar se termina totul cand ma vede ca-l mangai si-l dragalesc.
Acum il mangaiem amandoi odata ca sa nu mai fie probleme si e asa de fericit!!
Deci trebuie sa luam in calcul multe aspecte dar in primul rand pe Alex.
Intr-adevar e greu dar e atat de frumos!!!!
dacris- nu spune hop!nu poti sa stii daca atunci cand vei gasi un bebe mic nu te vei indragosti de el incat vei uita ce cele scrise aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Eu in inima mea imi doresc mult fetita, desi ani de zile m-am vazut mama de baiat, iarna trecuta s-a intamplat ceva si m-am vazut mama de fetita. In schimb, cand visez cu sotul la copilul nostru vorbim mereu ca de un "el" si spunem ca vorbim asa de la genul masculin al cuvantului "copil". Sotul zice ca si lui ii e indiferent, asa ca vom vedea ce ne-a rezervat providenta: baietel sau fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

LA MULTI ANI tuturor celor ce poarta nume de floare, sa fiti sanatoase/sanatosi si sa aveti parte de tot ce-i mai bun pe lumea asta


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Fetelor ma ajutati cu un sfat?
La gradinita unde este printul meu am senzatia ca pentru faptul ca s-a aflar ca e adoptat au aparut niste mici rautati din partea educatoarelor.Adica: timp de o luna de zile mi se tot spunea ca el vorbeste urat.Am facut iures un pic ca ma cam saturasem sa se dea vina pe el.Pana la urma am intrebat educatoarele daca vorbea urat cand a venit la gradinita?Mi s-a raspuns ca NU.si atunci? dintr-o data el ne-a venit acasa cu tot felul de 'minuni'.Ideea este ca nu m-am lasat si le-am dovedit ca nu el e tartorul ci un un alt baiat.
Ele si-au cerut scuze dar dupa treaba asta au inceput ca nu doarme,ca plange si ca nu-si pot face lectiile din cauza lui.Mie mi se pare ca parca cauta motive impotriva lui.
Voi ce spuneti?
Cand l-am inscris la gradinita am rugat directoarea sa tina oarecum confidential faptul ca e adoptat dar se pare ca nu a rezistat.
Cand le-am spus educatoarelor ca ma duc la directoare sa discut cu ea dintr-o data era cel mai cuminte copil....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:


Citat:
Fetelor ma ajutati cu un sfat?
La gradinita unde este printul meu am senzatia ca pentru faptul ca s-a aflar ca e adoptat au aparut niste mici rautati din partea educatoarelor.Adica: timp de o luna de zile mi se tot spunea ca el vorbeste urat.Am facut iures un pic ca ma cam saturasem sa se dea vina pe el.Pana la urma am intrebat educatoarele daca vorbea urat cand a venit la gradinita?Mi s-a raspuns ca NU.si atunci? dintr-o data el ne-a venit acasa cu tot felul de 'minuni'.Ideea este ca nu m-am lasat si le-am dovedit ca nu el e tartorul ci un un alt baiat.
Ele si-au cerut scuze dar dupa treaba asta au inceput ca nu doarme,ca plange si ca nu-si pot face lectiile din cauza lui.Mie mi se pare ca parca cauta motive impotriva lui.
Voi ce spuneti?
Cand l-am inscris la gradinita am rugat directoarea sa tina oarecum confidential faptul ca e adoptat dar se pare ca nu a rezistat.
Cand le-am spus educatoarelor ca ma duc la directoare sa discut cu ea dintr-o data era cel mai cuminte copil....


Mami de Alexandru....minunea mea!!!


simo_75 E destul de greu sa dai sfaturi ,eu incerc sa-ti raspund pt.ca Marco are aceeasi virsta cu Alexandru si merge la gradi ca si el si mai e ceva ,au fost adoptati in acelasi timp,daca iti aduci aminte.Ma gindesc ca daca el in ultima perioada ,vorbeste urit ,sa intimplat ceva acolo la gradi ,si ceva la determinat sa vorbeasca asa.Numai ele stiu, si ar trebui sa-ti spuna si sa fie mai atente cu el ,atunci cind se joaca cu alti copii.Probabil ca cineva ia zis sau facut ceva ,pt.ca nu cred ca un copil vorbeste urit asa ,degeaba mai ales ca acasa nu are alti frati de unde sa auda sau sa invete anumite cuvinte,nu?
Si daca e adoptat ce, care este problema pt.ele ,sa-si vada de meseria lor si sa trateze copii lafel ,indiferent cum si de cine sint nascuti.
Si eu le-am spus educatoarelor ca copilul e adoptat ,le-am zis ca vreau sa le spun personal ,nu pt.ca ar avea ceva in plus sau in minus,e la fel ca toti copii dar poate ca la inceput o sa fie putin retras din cauza ca nu vorbea limba, si e normal ,nu cunostea nici copii.Pina acum e totul ok.
Mergind la gradi.copii , incearca de multe ori sa faca ce fac alti ,se mai si imbrincesc ,pling ,mai invata si cite un cuvint urit ,isi dau coate ,dar cauza atunci cind ceva nu e in regula trebuie sa o stie ele si sa rezolve problema.Daca pina acum copilul a fost ok.care e explicatia ca deodata si-a schimbat comportamentul?
Eu de cind locuiesc aici ,am invatat atitea lucruri ,si cel mai important pt.mine ,e ca daca sint pusa in situatia de a ma apara, reusesc destul de bine.Am invatat ca oriunde ai fi ,si oriunde ai merge ai de a face cu oameni buni si oameni rai ,si ca atunci cind exista neintelegeri, trebuie sa-ti aduni fortele ,nu in sensul propriu ,sa ai un psihic bun ,sa te concentrezi si sa gasesti cuvintele necesare pt.ati rezolva problema chiar daca nu tu ai creat-o.
Daca tot ai ajuns sa le spui ca o sa mergi la directoare ,fa-o ,du-te si cere-i directoarei explicatii ,si intreab-o si de ce a spus la alte persoane ca copilul tau este adoptat daca tu nu doreai lucrul asta?Succes!









Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Simo, se pare ca in Romanica noastra sunt la tot pasul persoane (culmea, de la unele chiar ai pretentii!) care au prejudecati si care cred ca daca e meritul lor ca au prunci zamisliti de ei.
Cu problema asta ne-am confruntat si noi la gradinita. Nu am primit ”plangeri” in legatura cu comportamentul copilului, dar se vede diferenta clara in comportamentul ”doamnelor”. E mult mai nebagata in seama decat restul colegilor ei si ca sa-ti dau un exemplu: la serbarea din iarna toti colegii ei au spus cate 4 poezii(strofe), iar fetita mea a avut doar 2. De 8 martie la toti copiii din grupa le-au facut poze pentru a oferi un cadou mamei, iar a fost singura careia nu i-a facut pentru ca ”doamna” a uitat sa ne intrebe daca suntem dispusi sa dam banii pentru poze. Astea au fost cele mai recente exemple, pentru ca lucruri de felul asta au tot fost.
E delicata treaba. Daca le faci observatie,sesizare, reclamatie sau orice altceva, s-ar putea sa se rasfranga asupra copilului si cu toate astea, cu miere in glas, le-am explicat cum se vad eu lucrurile.
Eu mi-am invatat fetita ca la orice nedreptate sa ceara socoteala si bineinteles sa-mi povesteasca despre tot ce nu i se pare a fi corect.
Sa ceara socoteala, nu batand din picior, dar sa fie ferma. Nu imi doresc sa creasca vreo blegutza timorata.

Insufla-i printului, chiar daca e mic, sa-si ceara ”drepturie” , dar mai intai explica-i care sunt: adica: nu are nimeni voie sa-l loveasca, sa tipe la el etc.

Ai sa ramai surprinsa cat de receptivi sunt.

La mine a functionat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

marumiha-noi am discutat cu Alex si nu mai spune cuvinte urate si nici nu mai il asculta pe acel baiat care il impingea sa spuna aceste cuvinte..cum am aflat pana la urma.Daca cel baiat ii spune ceva ii spune d.nei....si uite asa am reusit sa-mi sustin cauza ca el nu vorbeste urat de acasa.
eu tocmai de aceea am vrut sa pastrez confidentialitatea ca sa-l protejez deocamdata cat este atat de mic si de inocent de astfel de oameni ex Tilia.
Cand va mai creste si ii vom spune cu stau lucrurile o sa fie altceva dar pana atunci am zis ca trebuie luata o masura e precautie tocmai sa nu se intample astfel de probleme.
Acum e ok,Alex ne spunea si inainte ce face la gradinita, ca l-a certat d.na, ca l-a batut in copil... etc...Si uite asa ne-a spus cine il invata de fapt sa vorbeasca urat.cand vine acasa acum ne spune ca acel baiat e pedepsit mereu .Eu nu sunt o fire incuiata,sunt foarte sociabila si am avut o relatie buna cu educatoarele dar...
Alex are un temperament mai vulcanic( ca si mine )dar nici nu cred ca el e singurul care deranjeaza.Nu spun ca e cel mai cuminte copil ca nu este,ca nu face prostii ca face,e normal si haios in acelasi timp dar nu e singurul sa fim seriosi!
O sa discut si cu directoarea ca nu scapa asa usor.
Nu o sa schimb eu mentalitatea in romania privind adoptia dar si cand prind personaje de genul care ma mai si lezeaza....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analias spune:

La un moment dat, la gradi s-au strans bani pentru cadoul de Craciun, pe care copiii urmau sa il primeasca de la Mosu' la serbare.In acelasi timp s-au strans bani si pentru cadourile pentru educatoare si pentru niste gustari pentru serbare. Normal ca am 'cotizat' cu toate cele 3 sume. Fetita mea a fost foarte solicitata la respectiva serbare, pentru ca doamna observase ca pustoaica are un potential artistic deosebit. Atata doar ca la finalul serbarii a venit Mosul, a impartit cadourile dintr-un sac maare-maare si ... surpriza: nu avea cadou si pentru ea! Adica ea a fost SINGURA care nu a primit cadou. Nu e greu de imaginat cat de afectata a fost, tinand cont si de schimbarile recente din viata ei.

Concluzia: Educatoarea a fost o DOAMNA (avem un respect deosebit pentru ea si acum) si a tratat-o tot timpul extrem de corect si s-au iubit reciproc mult de tot, doar ca directoarea - care stia situatia - 's-a scapat' unor parinti, iar cea care s-a ocupat de strangerea banilor 'a crezut ca vrem sa dam doar pentru cadourile educatoarelor si pentru gustari'. Fara comentarii ...

Fara nici o legatura cu acest episod, in anul scolar urmator am schimbat gradinita, dar cu acea educatoare am ramas in relatii calde si acum, desi au trecut 2 ani si cand avem drum prin zona fetitei mele ii place tare mult sa intram cateva minute sa o vedem.

Acum suntem la scoala, dar amintirile cele mai puternice din perioada gradinitei sunt legate de aceasta educatoare, repet o Doamna cu D mare.

Din pacate nu prea s-a lipit de invatatoare, care pare sa aiba o preferinta pentru copiii smirna si pasionati de toate concursurile CU PLATA pe care le organizeaza scoala. Pustoaica mea nu prea sta smirna, e destul de energica si nu a participat la nenumaratele activitati (concursuri sau excursii) cu plata organizate de scoala, pentru ca a fost inscrisa la activitati similare, gratuite insa, la cluburile pe care le frecventeaza. Scrie (compune) povesti foarte inspirate, pe care i le-a aratat si doamnei si am avut surpriza sa o aud acum vreo luna spunand ca 'ea nu stie matematica', desi stie si chiar foarte bine (e drept ca pare mai calata pe latura umana, decat pe cea reala, dar nu are probleme la mate). Cand am intrebat-o de unde i-a venit ideea asta mi-a zis ca i-a spus doamna. Care doamna nu am remarcat sa o fi laudat la serbarea de Craciun unde fetita a avut cateva roluri pe care s-a conturat scenariul general, nu a laudat-o nici cand a scris o poveste cu care a castigat premiul I (de fapt nici nu s-a obosit sa ii bage povestea in concurs, m-am ocupat eu de inscriere), in schimb am vazut niste notite la temele suplimentare, gen: 'cam putin' (deci nu e vorba de temele obligatorii, zilnice, care oricum sunt foarte multe, ci de temele suplimentare, pe care copiii le fac doar daca vor sau au timp).

In concluzie copilul s-a indragostit de profesoarele de engleza si religie, care au observat ca este interesata sa afle, sa cunoasca, dar ii place si sa fie apreciata si stie mult mai multe lucruri decat restul copiilor. Invatatoarea insa i-a spus, habar nu am in ce context, ca 'nu stie matematica'. Chestie care a cam descurajat-o, mai ales ca nu e copilul cel mai sigur pe el.

M-am lungit cu povestea, dar voiam de fapt sa spun ca in invatamant sunt oameni si oameni. Noi lucram acum la respectul de sine al fetitei, ca sa fie constienta ca e deosebita si va intalni in permanenta profesori care sa o nedreptateasca. Increderea in propria persoana mi se pare foarte importanta la copiii nostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

ancawish-parca imi aduc aminte ca spuneai si tu ca ai probleme la gradinita.
Eu sper sa nu mai fie probleme dar daca Alex vine si imi spune ceva care imi dau seama ca e de fapt o repercursiune asupra lui...va spun drept fetelor-imi iau copilul de acolo dar vor avea si viata grea aceste d.re!
Eu recunosc ca ma aprind repede dar niciodata nu am tipat, am vorbit frumos dar zi de zi cum ma vedeau veneau la mine glontz.Si incepeau cu problemele,ba ca nu stiu ce a facut,ba ca vorbeste urat etc etc etc pana intr-o zi destul de recent cand le-am spus clar- voi discuta cu d.na directoare! si dintr-o data ......Alex al meu a devenit OK! dar...de directoare nu vor scapa asa cum am spus!
Ideea e ca Alex e ok acum,daca era ceva nu ar fii vrut la gradinita lucru care nu se intampla decat cand stie ca stam noi acasa vrea sa si el sa stea acasa....

Mergi la inceput