M-am hotarat.............adoptie(73)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Felicitari erato. Ma bucur ca ati reusit sa depuneti actele. Nici nu mai conteaza cateva luni cand unele dintre noi ne-am chinuit cu anii .

_
Nu judeca niciodata pe nimeni, nu se stie cand viata te pune in postura celui pe care acum il judeci.
ASPIRANTA FOREVER
http://handmadeamy.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_99 spune:

erato, iepumic shi toate aspirantele- abia ashtept sa va citesc pe aici reushitele....o sa vedetzi cum aceasta perioada o sa vi se para atit de departe!!!...ma uitam zilele astea la inregistrarile de la slujba ptr maria pe care am facut-o dupa ce am adus-o acasa; ce mica mi se pare acolo....shi ce departe parca.....este foarte tare kestiunea asta cum timpul curge altfel pe linga copilashii noshtri....va doresc numai bine shi ashteptam veshti bune de la voi!!!

gabi, mami de maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Ieri am simtit ca mai sunt cateva luni si-mi voi vedea copilul. Nu stiu de ce, dar am simtit ca in luna septembrie a acestui am il voi vedea si va avea 1 an si cateva luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

vai, erato, ce presimtiri ai...cu cata exacitate dai varsta copilului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui erato

Ieri am simtit ca mai sunt cateva luni si-mi voi vedea copilul. Nu stiu de ce, dar am simtit ca in luna septembrie a acestui am il voi vedea si va avea 1 an si cateva luni.


Sa stii ca noi depusesem cerere pentru copil intre 0-2 ani. Ca mai toate fetele teoretic ne doream un copil cat mai mic. Asteptand sa apara in viata noastra, nu aveam nici o neliniste despre cum l-as schimba de pampersi, despre diversificare sau despre alte necesitati ale unui copil intre 0-2 ani. Marea mea dilema interioara era, poate parea stupid , cum voi stii cand e pregatit sa-l dau la gradinita?! Daca 'ratez' momentul oportun pentru copil?! (de parca eram singuri pe planeta asta, ma rog..)
Mda...si ma framantau teribil grijile astea desi, nu-i asa, vroiam copil foarte mic...N-am inteles presentimeltul acela puternic decat dupa ce Alexandra a intrat in viata noastra!
Am cunoscut-o la 3 ani si 9 luni, la o saptamana dupa ce incepuse gradinita

Cred ca simti copilul pentru care esti pregatita, de fapt!

Asteptare usoara


AlesBiz - touch by magic moments - mami, vrei sa te fac fericire?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Noi (eu si sotul) am facut cerere pt un copil la 0-3 ani, iar as. sociala a zis ca ce este scris pe cerere asa ramane si ne-a mai dat timp de gandire pana la ancheta sociala. A zis ca nu ne va arata frati sau copii mai mari, nici macar 3 ani si 2 luni. Eu mi-as dori mult frati, dar sotul are anumite indoieli, asa ca am facut cerere pt un singur copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Chiar ca apropo de presentimente...m-ati facut sa imi pun unele intrebari .
Un pic off-topic: Mie mi s-a intamplat o chestie foarte clara o data in viata. A durat mai putin de o fractiune de secunda si nu i-am dat mare importanta dar feelingul ala parca il simt si acum... e vorba despre clipa cand l-am vazut pentru prima oara (de fapt era a 2-a oara dar la distanta de 10 ani!..deci ca prima) pe sotul meu..si pentru o fractiune de fractiune de secunda mi-a trecut prin cap un gand neasteptat dar foarte clar "ah, el va fi sotul meu!". De unde si pana unde, nu stiu, nu-mi explic nici in ziua de azi de unde a venit gandul ala, mai ales ca nu-mi statea mie mintea la maritis absolut deloc.
V-am zis asta pentru ca, exact ca Mariaa, gandul care-mi staruie acum in minte este: cum voi face eu fata unui copil dupa care trebuie sa alerg toata ziua ca e ca o zvarluga, sa-l duc si sa-l iau de la gradi, sa ne jucam, sa mergem in parc? Adica in fata ochilor parca vad numai un copil care merge deja, nu pot aprecia precis varsta dar undeva peste 2 ani....Numai timpul va dovedi daca e un presentiment sau doar mintea mea care divagheaza dar un lucru mi-e foarte clar: undeva pe lumea asta un copil asteapta ca eu si sotul sa devenim parintii lui. Si din punctul asta de vedere, mi se pare ca timpul trece prea incet, ca asteptarea lui e prea lunga si as vrea sa o pot scurta cumva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Citat:
citat din mesajul lui erato

Noi (eu si sotul) am facut cerere pt un copil la 0-3 ani, iar as. sociala a zis ca ce este scris pe cerere asa ramane si ne-a mai dat timp de gandire pana la ancheta sociala. A zis ca nu ne va arata frati sau copii mai mari, nici macar 3 ani si 2 luni. Eu mi-as dori mult frati, dar sotul are anumite indoieli, asa ca am facut cerere pt un singur copil.

Am scris asta ca replica la ce a spus Mariaa ca a facut cerere pt un copil de 0-2 ani si are o fetita de peste 3 ani si am mai citit multe astfel de povesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Citat:
citat din mesajul lui dacris77

vai, erato, ce presimtiri ai...cu cata exacitate dai varsta copilului...

Imi bate rau de tot ceasul biologicaproape in fiecare seara visez ca am un copil: aseara am visat ca aveam o fetita si trebuia sa-i schimb pampersul, facuse treaba mare si era plina peste tot si trebuia sa o spal. Asa drag mi-era de eaSimt ca e atat de aproape de mine si ca ma asteapta (nu conteaza daca e fetita sau baietel) iar timpul trece atat de incet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui erato

Citat:
citat din mesajul lui erato

Noi (eu si sotul) am facut cerere pt un copil la 0-3 ani, iar as. sociala a zis ca ce este scris pe cerere asa ramane si ne-a mai dat timp de gandire pana la ancheta sociala. A zis ca nu ne va arata frati sau copii mai mari, nici macar 3 ani si 2 luni. Eu mi-as dori mult frati, dar sotul are anumite indoieli, asa ca am facut cerere pt un singur copil.

Am scris asta ca replica la ce a spus Mariaa ca a facut cerere pt un copil de 0-2 ani si are o fetita de peste 3 ani si am mai citit multe astfel de povesti.


Ai dreptul sa reinnoiesti cererea insa, poate si asta e in functie de directie. Noi am reinoit cererea cu o saptamana inainte s-o cunoastem pe ea :)

Nimic nu-i intamplator pe lumea asta!
Asi


AlesBiz - touch by magic moments - mami, vrei sa te fac fericire?!

Mergi la inceput