Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (58)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Fetelor, multumesc mult pt sfaturi. Chiar o sa le aplic, asta este..sa mai si planga..or sa mai si vomite..
Azi noapte au dormit (Fabian ) cate 4-5 ore intre mese. Sper sa devina obisnuinta asta. In schimb Eva a urlat de la colici 2 ore incontinuu. Nu stiu daca de la Colief i-a trecut sau trecusera cele 2 ore de urlat. Bine ca e vineri si in we sunt cu sotul...
revin..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Buna fetelor,

Nu stiu ce-i cu cupchiii mei ca de cateva dimineti ceri singurei in tarc... De obicei tarcul e pentru situatii mai de criza asa, cand plec sa duc gunoiul jos, cand fac curat, cand pun o mancare la facut- ca altfel sunt calare pe mine mandrele- si cand sunt foarte obosite, inainte de culcare. Dar acuma m-au mirat, aratandu-mi tarcul..au cubulete acolo si niste castronase pe care le tot zapacesc ele. Asa reusesc cateodata si eu sa mai intru aici pe forum.
Sugubina, multumesc pt felicitari, si eu ma emotionez cand recitesc si retraiesc momentele de pana acum. Intr-adevar, probabil ca Doamne- Doamne are un plan cu noi, cei cu gemenasi! Monas, cand citesc ce scrii parca ma vad pe mine..acum un an jumate...nici eu nu mai sttiam ce sa fac, mi-era rau de la oboseala, uitam sa fac si dus. Dupa colici au urmat dintii, dar macar bebeii mei au dormit noaptea de pe la 4- 5 luni aproape neintrerupt.Ne-am chinuit sa le invatam diferenta dintre zi si noapte. La un moment dat nu am mai rezistat nici eu nici barbata-miu,si intr-o noapte in care le tot leganasem degeaba cateva ore, dat infacol, masaj pe burtica etc , se tot trezeau una pe alta si am hotarat amandoi sa nu ne mai ducem la ele (ne mutaseram din dormitor in sufragerie, fetele au dormit singure in camera pana pe la 10 luni)Ne-am pus amandoi castile la urechi, am dat drumul la muzica tare, am inchis usa la sufragerie si am adormit de rupti ce eram asa, cu castile urland in urechi. Cand s-a luminat afara ne-am trezit si ne-am dus ingroziti sa vedem ce-i cu fetele...nu se auzea nimic din camera lor. Ne gandeam ca suntem parinti denaturati! Printzesele dormeau duse, dupa ce urlasera dupa bunul lor plac. Era prima oara cand le lasam asa. Erau dezvelite, cu manutele si picioarele azvarlite in lateral, patuturile ravasite, si ele faceau nani, dupa ce obosisera in prealabil, din cauza concertului. Atunci am facut toti patru nani mai multe ore legate. Din noaptea aia s-au potolit mult urletele, au inceput sa doarma frumos cate 5-6 ore legate, doar cu leganat putin seara dupa laptic. Nu stiu daca am facut bine sau rau atunci, dar din momentul ala lucrurile au intrat pe un fagas mai usurel pt noi.
In alta ordine de idei, as vrea sa le intreb pe fetele cu copii mai marisori (daca mai pot intra cateodata)cum procedeaza cu iesitul afara cu prichindeii. Aveti fetelor pe cineva care sa va ajute? La mine nu se mai poate decat sa fim 2 persoane. Altfel am incercat dar singura e imposibil..nu ne intelegem, una o ia intr-o directie si una in cealalta. Daca incerc sa le iau de manuta macar putin, una sta, cealalta nu vrea si se tranteste pe jos. Parca sunt modelino in parc, mi-e si frica pt ca nu le pot supraveghea cum trebuie. Ma gandeam sa iau o femeie pt iesit afara. Voi cum procedati, si daca aveti ajutor platit cam cat ii dati? Ar fi si la mine o femeie care ar trebui sa vina de la toamna sa stea cu ele, cand incep eu lucru, dar e mai greu de gasit acum.M-am intins o gramada.
Va pup si putere multa proaspetelor mamici, sa scapati cu bine de colici!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

karina: m-ai terminat cu povestirea ta:) . am ras in hohote, pt ca si eu sunt pe punctul de a experimenta asa ceva. de la ora 12 azi stau ba cu unul ba cu celalalt in brate...acum scriu cu o mana. am avut impresia ca le-m dat si bibe cu lapte inversat...sunt de cosmar. inca ceva: copiii mei nu suporta caciulile, urla can le un la iesirea afara. nu stiu de ce.
karina fata mea porta aceleasi nume ca si una dintre minunile tale:)
PS rufele inca nu le-m intins:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Neatza,

Si la noi a fost circ cu caciulile de la inceput cand erau mici, pana de curand, cand le-am asezat in fata oglinzii, le-am pus caciulitele si cred ca au inceput sa se recunoasca, pentru ca-si zambesc fericite si am impresia ca se si admira...ori am uat-o eu razna. Oricum acum nu se mai lupta cu mine cu caciula. Cand erau mai mici tot asa le asezam in fata oglinzii cu caciulitele si le aratam ca si bebe din oglinda are caciulita, si sa avem si noi, sa fim gigea ca bebe din oglinda..se mai potoleau, dar urlau cand voiam sa le inchei la hainuta, si urla si acum.
Monas ma bucur ca te-ai mai inveselit, ai doua martisoare de bebei, sa fiti sanatosi si sa cresteti mari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Buna, fetelor!
Eu cred ca, din pacate, voi naste zilele astea...Ieri,la control, medicul mi-a mai dat 1-2 zile. Am contractii si colul e putin deschis cand sunt contractata, in rest are doar 1,5 cm. Dar mi-e atat de tare burta...
Atat de mult mi-as dori sa mai stau macar o sapt....Sper sa fie totul ok. Sunt surprinzator de linistita. Nu-mi explic nici eu de ce. Poate ptr. ca ultimele zile au fost cam chinuitoare ptr. mine: arsuri la stomac, nesomn, ganduri, dureri de sold, de spate etc.
Acum stau si astept. Sper sa mai stea putin copilashii

Va pup pe toate!

34+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

mmamaruta: si eu am nascut la 34 saptamani si a fost totul ok. stai linistita, bebicii au tot ce le trebuie de acum, chiar daca nasti maine. daca vei sta cuminte cuminte, poate ca vor mai sta un pic mai mult. eu nu am stat , si de aceea am nascut. aveam burta tare si nu mi-am dat seama ca tbs a stau fara sa fac nimic. in masura posibilitatilor, sa intri sa ne spui cu faci, da? iti urez sa decurga totul fara porbleme, si inca o data, nu-ti face griji, asa sunt gemenasii, de cele mai multe ori sunt mai grabiti sa-si vada mamica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

ladies, sunt aici!

misspii, de ce nu mergi la o a doua opinie?? mai intreaba si pe altul.. in ziua de azi tehnologia ajuta, salveaza!
eu am facut injectiile in sapt 28, zic ca mi-au folosit.

sugubina, porumbitzele au inceput sa dea din picioare in apa cand sunt cu colacii. nu am apucat sa postez pozele, am fost toata saptamana singura, m-am descurcat doar cu ajutorul sotului, deci se poate! mi-a crescut pana la cer 'self esteem-ul', spal, calc, strang prin casa, iar fetele sunt un pic racite, le si doftoricesc. greu, dar frumos

emily, welcome aboard! ce frumos, imi aduc aminte cand am aflat ca voi avea gemeni, in iunie.. nu am dormit 10 nopti, ma trezeam pe la 2 de la atata fericire, mergeam pe strada ca o somnambula cu ochii deschisi. nu stiam: visez? sunt treaza si imi inchipui sau dorm si visez si totul e ireal? vedeam dublu in fata ochiilor, faceam asocieri de 'doi': doua mere, 2 masini, 2 pixuri, 2 birouri, 2 laptopuri, 2 scaune, 2 inghetate, 2 strazi, 2 nume

mammarutza, asteptam anuntul, si pozele.

ma pregatesc de botez, in mai, cum trece timpul..

monas, eu le-am dat de colici sab simplex si bonisan (e din plante) si nu am avut probleme... plus biberoane Dr. Brown anti-colici

pe acest forum eu am simtit o anumita solidaritate a mamelor de gemeni. avem parte de aceeasi provocare, cum sa fii un parinte bun in acelasi timp pentru doi gemenasi. eu am aflat de la voi ca orice este posibil.
sa stiti ca de multe ori cand sunt singurica, doar cu fetele, imi spun: "pai gemenistele de pe forum se descurca mai mult singure, nu se plange niciuna de nimic, totul este posibil, deci eu de ce nu as putea??" si ma mobilizez si reusesc. multumesc, doamnelor!asa va zic "gemenistele" si sunt bucuroasa ca sunt si eu o "gemenista". vorba sugubinei, cine sunt eu, sa merit asa mare bucurie??

Adishor, intr-un picior

PS slabesc.. de la 106 kg am ajuns la 80 kg (plecata de la 68 si 1.75 m) fac un fel de fitness natural , alerg prin casa, nu dorm, nu am timp sa mananc, ma agit cu fetitele he-he!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Salutare mitzele,

adishor_1975 hahhaa "Gemenistele" !!! Esti geniala!! Pt colici eu cre ca contat mult de tot bibele (dr Browns), sincer nu am avut urlaciuni de durere de burta..

Da exista solidaritate, si invatam atat de multe una de la alta. Mamicile de bebei singulari nu pot sa ne inteleaga complet, cum tre sa avem 6 maini si sa ne descurcam, cum e acceptabil ca deh mai ii lasi sa si planga ca nu ai de ales..si tot asa.

O sa mai slabesti ai sa vezi si de la plimbarile pin parc.

mmammarutza curaj, va fi totul bine.
Nu te interneaza? daca tot ai colul deschis+contractii? Nastere usoara si sa ne tii la curent! Suntem alaturi de tine.
(si eu am nascut la 35s, si a fost ok..)

Noi am fost azi in IOR, m-am fledurit pe la targu ala, i-am luat pastrama de uaie lu Pufi Pufescu (io sa nu aud de oi si berbeci, nu suport mirosu..Da pt sot i-am facut sorpresa). Apoi ne-am intalnit cu Lumi si ne-am mai plimbat putin, tare placut a fost. Si la final can sa plec acasa ne-am intalnit cu beieteii gemeni de la bloc si am plecat impreuna spre bloc, am mai schimbat impresii, am mai invatat una alta..

Ah si inca ceva notabil pe ziua de azi: ieri am facut tocanita la Pufe - dupa o idee de la o fata de pe forumu cu ursuleti. Am "calit" in apa ciapa (jumate am pus taiata mic) si apoi am adaugat: morcov ras pe razatoarea mica =2, o buc mica de telina tot rasa mic, 3sferturi de dovlecel taiat cuburi mici, o mana de fasole verde conge. Le-am frecusat pe foc putin, si apoi le-am pus la cupt la foc mediu. Ma mai uitam din cand in cand, am mai amestecat, mai pui apa dc trebuie.

Azi am mashuit-o si am dat-o la Pufice. Deschidea Ilincozaura o guraaa..si nici nu apucam sa dau cand la una cand la alta. Au bagat amandoo un castron destul de babanel, si nici lapte nu prea le-a trebuit, au mancat o noozeaca impreuna.


Puficele va roaga sa le dati un vot la concurs.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna gemenistele ,
Adishor, ai mare dreptate. Si eu ma incurajez stiind ca sunt aici mamici ce se descurca singure. Pana acum am reusit si eu . M agandesc mereu ca putin mai tarizu mai cresc si ei si poate ma voi intelege mai usor. Acum incercam sa-i mai astamparam cu luatul in brate, pt ca noaptea cam urla sa doarma la noi in brate. Eu ma descurc dar sotul are somnul cam greu si ne e frica sa lasa vreun strumf prea mult la el pe burta. Eva ne-a cam oferit niste concerte mari rau. De 3 mese incoace ii dau numai LP si vad ca au cam incetat...ma gandesc ca laptele meu ii face rau la burtica? O sa o mai tin azi si maine numai pe LP sa vad daca mai are bazdacei.
Si noi am fost ieri in parc, pe la 3-4. Era o minunatie , nu rea aglomerat, am facut un tur complet. Si azi il facem dar sa vedem la ce ora, pt ca vin musafiri: soacra si cumnata. De Marti vine mama cateva zile si o sa-mi fie mai usor sa plec la plimbare cu ei, sper sa fie vreme buna.
Si mie mi-a mai crescut "auto"-stima, pt ca zi nopate sotul meu a clacat, a inchis toate usile posibile intre camere si m-a lasat cu ei urlanzi. Am hranit unul in urletele celuilalt, l-am ragait si infasat. Apoi am facut la fel cu al doilea (totul fara sa ma isterizez ca plange celalalt)si apoi i-am lasat in patutul lor. S-au mai frichinit o vreme si apoi au adormit. Asa ca se poate. Cand nu mai reusesc...ii mai las sa si planga.
Am depasit si cu Eva 3 kg, lucru ce ma bucura tare.
Azi noapte m-am trezit la una dintre mesele lor cu nasul meu curgand rau si in stranuturi continue. Speriata de vreo raceala am luat un nurofen de raceala. As mai lua unul acum insa mi-e teama de vreo influenta asupra laptelui..oare ce sa fac?
Asteptam si noi colaceii ca sa-i punem la inot pe micuti.
Cu slabitul eu sunt un pic dezamagita. Am iesit din spital mai slaba si acum am pus la loc, pt ca maninc de teama ca nu mai am lapte si putere sa rezist nopatea cu ei. Asa de rau imi pare..pt ca ma simteam mai bine mai slabuta decat eram eu inainte .
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

SUGUBINA, in ceea ce priveste internarea, dr. mi-a spus ca nu e obligatoriu, doar daca vreau eu. Colul meu e inchis si are 1,5 cm, e deschis doar cand sunt incordata (am contractii).
Dar, din fericire, de vineri seara nu am mai avut contractii
Sper sa mai rezist un pic.
A propos, eu m-am nascut de Florii, dar sper ca piticii mei nu vor sa-mi calce pe urme.
LA MULTI ANI tuturor Florinilor, Florilor care-si sarbatoresc azi onomastica!!!



34+ cu

Mergi la inceput