Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (58)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici,
Oria si Dl tartor, sa va traiasca momolutele dolofane! Abia asteptam sa le vedem. Foarte frumoase greutati si dimensiuni!
Mai uram rabdare, putere si curaj pentru primele doua luni, ca apoi va obisnuiti .
As mai scrie insa Fabian ma urlaaaa de foameee!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:


ORIA, FELICITARI!
ce frumos, fetele sunt bine, sa-ti traisca.
la inceput este greu, apoi ... te obisnuiesti cu greul
nu va mai fi usor vreodata


noi ne-am botezat pe 28 mai, am postat cateva poze.
https://picasaweb.google.com/109206671729889516448?authkey=Gv1sRgCN-vloT5k_3BowE

eu ma descurc mai mulot singurica in perioada asta, ma ajuta tati, asa ca sunt cam obosita, dar va citesc cu drag, macar la 2 zile

adishor cu Porumbitzele Ioana si Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oria77 spune:

Fetelor,
Avem cateva probleme urgente si serioase si va rugam sa ne ajutati:
1) Fetele nu reusesc sa traga laptic din biberoanele de la Avent. Sau nu stim noi sa le mufam corect, sau trebuie de facut ceva anume la biberoane. Cert e ca miscarea de supt exista, dar de tras nu trag. Sugestii? Sfaturi? Filmuletze? Consultatii la domiciliu?
2) Putem sa le dam ceai? Si daca da, de care? Dar apa?
3) Momolutza Arina a mancat aseara (23:00) un pic si dupa aceea a dormit pana pe la 06:00. Nu s-a lasat trezita cu niciun chip (nici noi nu am insistat cine stie ce). Cum facem pe viitor?

Intre timp apelam si noi la mame, verisoare si colege. Plus medicul neonatolog, dar orice ajutor e binevenit.
Va multumim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oria77

Fetelor,
Avem cateva probleme urgente si serioase si va rugam sa ne ajutati:
1) Fetele nu reusesc sa traga laptic din biberoanele de la Avent. Sau nu stim noi sa le mufam corect, sau trebuie de facut ceva anume la biberoane. Cert e ca miscarea de supt exista, dar de tras nu trag. Sugestii? Sfaturi? Filmuletze? Consultatii la domiciliu?
2) Putem sa le dam ceai? Si daca da, de care? Dar apa?
3) Momolutza Arina a mancat aseara (23:00) un pic si dupa aceea a dormit pana pe la 06:00. Nu s-a lasat trezita cu niciun chip (nici noi nu am insistat cine stie ce). Cum facem pe viitor?

Intre timp apelam si noi la mame, verisoare si colege. Plus medicul neonatolog, dar orice ajutor e binevenit.
Va multumim.


draga Oria, pediatrul te va ajuta (ai pe cineva?)
iti pot spune cum am procedat eu:
1. eu am renuntat la avent, noua nu ne-a mers bine cu ele, fetele nu prea trageau, nu le placeau, nu stiu. am luat Dr. Brown anti-colici si au fost tare bune..
2. pediatra mea nu m-a lasat sa le dau nici apa , nici ceai, din 2 motive: a. nu-i umfli burta cu apa/ceai, ca nu iau in greutate, in primele luni este crucial, au nevoie doar de lapte. b.ei sunt suficient de hidratati cu apa + masurile de lapte praf, totul se calculeaza la kg corp. apa din biberoane este suficienta, daca-i dai ceai/apa este extra si nici nu hidrateaza, nici nu hraneste copilul
3. daca doarme noaptea este ok, esti o fericita. bebelusii sunt treziti la masa doar ziua, asa mi s-a explicat si mie. ziua daca dorm prea mult, ii trezesc la maxim 4 ore sa-i hranesc. daca insa nopatea dorm 6-8 ore, nu pot decat sa te felicit! eu nu dormeam mai mult de o ora, doua legate,

azi merg iarasi in herastrau, fiind sambata va fi aglomerat, cresc sansele sa mai gasesc un carucior de gemeni

weekend placut, Adishor, "singura cu carucior"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna !


Bine ati venit pe lume Daria si Arina! sa fiti sanatoase, destepte si curajoase, ca frumoase nua m indoiala ca sunteti! Asteptam poze cu interes si ii uram mamicii refacere rapida!

Au avut ceva kile, si sunt si la fel de greute, asa da!

Oria cu biberoanele sa incerci de ex Dr Browns ca au sistem anticolici. Cu dormitu sa nu scoli copilu, mai precis bucura-te ca doarme. Cand se scuala da-i milk. Ceai poti da babycalm de la fares, sa nu fie f concentrat. ajuta si la burtica.

adishor_1975 nu e usor, e asa diferit, de neintors si total cu bebeii, dar nu ne mai vedem viata fara ei, nu e asa?
Felicitari pt botez, ati fost toate niste frumoase!

Hop Hopity fetelor, despre noi ce sa mai zicem:
- Ilincuta e din ce in ce mai zvarluga, de cateva zile se ridica pe maini si picioare ca catzelu sa o ia deabusilea, da nu stie cum si doar se leagana
- Maruta e cu statu in fund, da inca nu de tot

Ma destrabal prin IOR, ieri era sa mor de cald, asa de inabusitor era..Da tot la 21 m-am intors ca denaturata. Am facut baie singura la cupii si bibi la fel ca taticu a muncit pan la 3 la meciu cu Romania.(a avut filmari).
Si azi singurica sunt..of.Da va veni si el mai devreme.


Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici,
Adishor, sa va fie de bine botezul, rochia ta mi-a placut muuult. Toti ati fost frumosi rau!Noi mai avem pana la botez si mai am de aranjat cateva lucruri, insa nu pre amai am chef cu caldurile astea:(.
oria, noi asa patim cu biberoanele de la Nuk. Insa pateam si cu aventul, pt ca se infundau gaurelele cu lapte praf (cred ca nu staim eu cum sa -l prepar bine si se infundau tetinele) asa ca sa verificati daca curge laptic. Eu am mai patit la inceput pocinogul ca nu le bagam bine tetina in gura, le bagam sub limbuta. Verifica si asta, pt ca exact asa , aveau miscare de supt insa nu iesea laptic pt ca se astupa gaura cu limbuta. Noi nu am dat ceai, am incercat pe la 2 luni sa le dam numai cand sughitau, insa nu kle-a palcut. Era ceai de chimen si anason. Am ramas cu ceaiul:(. La fel te fericesc si eu ca dorm noaptea...la noi a fost cosmar cu trezitul. Acum e un luuxxx, ma trezesc doar cate o data de cacaiula, ba cu doo nopti inainte Eva a dormit 10 ore ca ma duceam sa o pipai sa vad respira, e calda?
Tocmai am cumparat bibe mari de la Nuk si vad ca niciunul dintre ei nu a reusit sa pape cu ele. O s acaut si eu Dr Brown..se gasesc pe piata sau tb comanda pe net?
Sugubina, noi murim de cald ziua (suntem inca in provincie si mai stam cel putin o luna pana la botez) iar seara ploua aporape mereu. Si m-am invatat si eu la plimbare si-mi vine greu daca nu iesim mai mult decat in curte.
ieri am fost la intalnirea de la liceu, a fost tare bine. paca ca nu m-am dus si seara
va pupam
PS Oria, sa ne tii la curent cu problema suptului, daca s-a rezolvat.Pe noi pediatra ne-a invatat si cum sa-i ragaim mai eficient si multe lucruri folositoare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oria77 spune:

Update tot de la tartor:
M-am mufat si eu la bibul de la Avent si am vazut ca merge cam greu, chiar si pentru mine. Drept pentru care, cautand pe forumurile de afara, am vazut ca multi englezi care aveau aceeasi problema au trecut de pe Avent pe Nuk. Am luat un bib de la Nuk si minuuuuuuunnnneeeeeeee... Mancau de se bateau turcii la gura lor.
Ba mai mult, tetina de la Nuk se potrivea ca o manusa pe biburile Avent.
Drept pentru care, am fost ieri seara in Auchan si am cumparat toate tetinele Nuk, marimea 1 cu gaura mica si medie. Am ajuns acasa si.. nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu.
Nuk au doua game: Classic (mici) si FirstChoice. Bineinteles ca am luat sase tetine Classic cu care nu avem ce face. Asa ca azi noapte ne-am chinuit toata noaptea sa alimentam doua bebeline plangacioase si flamande cu o singura tetina.
Astazi am luat farmaciile la rand si din trei farmacii am reusit de am adunat trei tetine Nuk FirstChoice marimea 1, gaura medie, astfel incat acum avem patru bibe Avent cu patru tetine Nuk si dorm si mami si tati mai linistiti.
Acum, ca mananca, urmatoarea problema este cu scosul gazelor, unde trebuie sa recunosc, avem mare nevoie de instructiuni.
In alta ordine de idei, cine are nevoie de tetine Nuk clasic, marimea 1, dati un semn :)
Multumim pentru suport si va tinem la curent, cand mai avem timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Oria,felicitari pentru bebeline!Ai fost o viteaza,cit de mult ai dus sarcina!Sa fiti cu totii sanatosi !
Si noi tot cu biberoanele,amun mare avantaj ca aici gasesc laptele gata preparat in pachetele mici de 200 de grame,numa desfacut si turnat in biberon,eventual incalzit un pic in baie de apa fierbinte un minut inainte!E lux!
Am vazut si pozele de la botez,foarte frumoase,sa va traiasca,adishor!
Pupaturi tuturor!

Mami de Amelie 7 ani si gemeni Julia si Dionisie (19.05.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dimineata mamici!
Dl Tartor, referitor la ragait, la noi am functionat metoda "sacului de cartofi" (denumirea ne apartine ). Se ia sacoteiul mic, se urca pe umar exact ca pentru transport, adica cu burtica perpendicular pe umar (fara mila-ca mie una, cand ne-a aratat dr pediatru cum s eface...mi s-a cam strans inima ca mi se parea cam drastic), apoi se plimba in poztitia aceasta prin casa (asta cu plimbatul e f importanta-), ba asezandu-ne pe canapea, ba ridicandu-ne, ca sa avem diferenta de altitudine. Si frecand sacoteiul pe spate destul de ferm , circular. La noi nu a functionat treaba ca batutul pe spate. Apoi incet, dupa doua luni, a inceput sa functioneze si doar sa ridicam pinguinii in fundulet dupa ce maninca. Oricum a fost treaba tare grea la noi cu ragaitul.
Ne bucuram ca merge treaba cu bibe , pt ca noi nu stim sa papam cu Nuk first choice:(.
Va dorim succes la ragait si va asteptam aici cat mai des cu vesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

buna... scriu pentru prima data aici, desi va citesc de cateva luni. Voi face si eu in cateva zile cunostinta cu gemenii mei, baietel si fetita, avem 37 saptamani acum.
M-a incurajat si mi-a fost de mare ajutor sa va citesc tot acest timp si sper sa fie totul bine si pentru noi, asa cum vad ca este in cazul vostru.
Am o mare rugaminte la Oria, careia am vrut si nu am reusit sa ii dau mesaj privat, daca ma poate sfatui cu privire la nasterea la Elias... daca nu te deranjeaza sa imi spui de unde ai cumparat sau daca ai cumparat in prealabil trusa pt anestezie, cum se poarta personalul de acolo, cate zile ati stat in spital si, daca poti, ceva sfaturi despre costurile nasterii, caci nu prea avem indicii in nici un fel in acest sens. Va multumesc mult, oricum, mi-a fost de ajutor sa vad ca se poate, atunci cand imi era frica de nastere prematura si de tot ce poate merge rau..

Mergi la inceput