Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (117)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Neata
, capucino si ceai pt toata lumea.
Mie imi e tare somn, desi raul nu pot sa zic ca a fost tare matinal , s-a trezit la 7.
Rody, Mycya gata bagajele?
Azi tb sa ma duc la prima sedinta de masaj, dar mi-a venit CM, si nu stu daca am voie, tb sa o sun pe d-na sa o intreb.
Noi am hotarat sa merge la mare la noi. Acum caut pensiuni, nici ff scump , nici mari, o pensiune intima, cu un pic de verdeata, aproape de mare. Nici nu vreau multe . Daca stiti vreuna care sa se potriveasca descrierii, dati un semn. Noi mergem cu parintii mei, sa mai suflam si noi linistiti un pic. De fapt mergem in familie , ca vine si fratele meu cu nevasta si cu fetita lor de 1 an si un pic.
La multi ani Matteo, Carla si Ariana!!!
Bubster, ati fost la medic? Ce v-a zis dr?

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze luna 9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

Salutare!...daca stiti ca abia va urmaresc (cu bebelina si cu munca)...parca nu-mi ajunge timpul in ultima vreme.
Sunt cu cititul abia pe la cap 113pe la sfarsit dar sper ca azi pana ma culc sa ajung la zi.
N-am retinut decat ca Roaxana are beeb bolnavior ,ca au aparut noi dintisori,altele se plang ca nu au bebe inca dintisori,lasati ca nu-i bai.
In ceea ce a spus Carmen despre alaptat se pare ca eu am fost o norocoasaam avut lapte imediat,probabil si pentru ca la mine se declansase deja travaliul...aici e o intreaga povest...Eu am nascut intr-o vineri dar avand dr plecat din oras si avand colul deschis de marti stateam la pat si joi seara am avut dureri f usoare dar totusi deranja ceva si m-am dus la alt dr ,vineri m-am dus din nou si mi-a zis ca mi se dechisese colul de tot si ca ne vedem la clinica dar in drum spre clinica am avut un accident cu masina,un dobitoc n-a oprit la stop...norocul meu a fost ca am tipat la sot si a pus frana brusc si ne-a sters doar fata(aripa,faruri,tot)ca daca nu oprea intra ala cu masin adirect in mine(eram in fata dreapta). Pe moment n u a realizat dar cand am ajuns la clinica mi-a crescut tensiunea pe fondul sperieturii si m-au tinut pana m-au stabilizatdpdv al tensiunii ca nu puteau sa ma puna in operatie pana nu aveam tensiunea normala.Si tot asteptand eu incepusem sa am dureri ceva mai mari dar ca la ciclu si nu stiam ca astea era pt travaliul abia dupa ce am iesit din operatie mi-au zis ca daca vroiam puteam sa nasc si natural macar daca imi ziceau inainte sa ma taie ca deja aveam dilatatie aveam si eu optiunea de a alege dar asa dupa ce m-au taiat (desi asta a fost prima optiune din motive de siguranta pt bebe) degeaba mi-au zis.
Mama ce m-am intins la povesti nici nu mai stiu de la ce idee am plecat..aha de la alaptat imediat deupa cezariana

Vroiam sa va intreb ce as putea sa-i dau pt scaun mai moale(pp ca e de la trat cu antibiotic-zinnat);i-am dat debridat si a facut iritatie f urata si avea vreo 10 scaune pe ora(i-am dat doar o zi),am trecut la probiotice(biotics baby) nimic nici cu asta, mucilagiu de orez, la fructe numai banane de vreo sapt deja,acum ii dau enterolactis de vredo 4 zile si tot nimic.Nu are multe scaune doar 1 sau 2 pe zi dar moi.
Analizele sunt toate OK,asa ca nu stiu ce sa mai cred.
Aveti ceva propuneri???
Va pup si ma intorc la citit ca inca n-am ajuns la postarile din luna aprilie.

Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

Scuzati ortografia ma grabeam si scriam si cu bebelina in brate asa ca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

buna dimineata, delfinariu

Citat:
citat din mesajul lui adrianaBuc

rodi, sunt gata bagajele?

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Rody, Mycya gata bagajele?



nu, abia azi ma apuc de ele, maine trebuie sa fie gata .

paula, pentru capuccino. deci nici tu nu mai ajungi in Spania...

pufescu, rubia, in fiecare duminica puteti cauta rezumatul saptamanal facut de crispro, tocmai pentru cele care nu au timp sa citeasca tot si vor sa fie si la zi cu discutiile

Citat:
citat din mesajul lui pufescu

Iubirea vietii lui pare sa fie motanul,care inca e foarte derutat de cat de mobil s-a facut bubu.


la noi la fel, cred ca asa va si invata sa mearga, dupa motan , ca el e tot timpul acasa si disponibil pentru orice activitate. problema e ca acum ii cade rau parul, are interdictie in multe locuri, Isa nu-l mai poate trage de urechi sau de coada - dar macar incearca sa-l ajunga...

m-am trezit la 7.30 cand m-a pupat sotul ca pleaca la serviciu, visam ceva si m-am speriat, a ras de mine cum am tresarit! Isa inca doarme, s-a trezit iar de 2 ori!! la 1.30 si la 5.30, dar in 5 min dormea la loc. toata noaptea a fost o vijelie calda, suiera si-acum vantul la toate colturile deci, daca nu se opreste, nu iesim asa, numai bine am timp de bagaje







AMR 5 zile

delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

neata! beau si eu cafea, nu stiu cine a dat azi ca nu am apucat sa citesc nimic, sunt inca la cap trecut, dar multumesc!

noi am plecat la cta luni seara. nu era programat dar a venit asa bine plecarea si de atunci nu am intrat deloc pe forum. am ramas in urma si o sa raspund in tmp ce citesc

referitor la vbitul amestecat (anne, fara nici o rautate sau aluzie. din partea mea poti vb numai in italiana, am facut italiana la liceu :)) ), ai mei au stat 7 ani in italia si nu au nici accent nici nu foosesc cuvinte italienesti, dar stiu persoane care dupa 1 an, uitasera romana... conteaza intr'adevar si mediul in care te afli, daca ai cu cine vb romana sau folosesti numai limba tarii in care locuiesti.

la multi ani si sarbatoritilor de zilele astea

mara
Mami de Mara Nicolle (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

LML sarbatoritilor zilei!

crispro, nu poate fi vorba de nimic dat in mana, isi face greata de la orice, uneori si de la tetina de la biberon / suzeta. Am inceput sa-i pun o lingurita de cereale la o (singura) masa de lapte

bumblebee, nu am incercat cu lapte. Nici pe ala nu-l bea cine stie ce. Cam 150 ml. O mai las cateva zile, sa sparga dintele de tot, si daca tot nu mananca incerc si varianta asta.

paula, ma faci sa rad cu borcanelele pt iarna. Bea nici la lapte nu se inghesuie

Alina, Aida a luat antibiotic? E posibil sa fie candida? Ca asa a facut si Beatrice dupa antibioticele luate cand a avut pneumonie. Eu inca o mai tratez cu crema, am facut prostia sa intrerup dupa ce au disparut bubitele (pe prospectul cremei zice ca se da 2-3 saptamani) si a recidivat. Bubitele se simt la mana ca niste besicute. Si trebuie facute bai de aer.

rubia, 10 scaune pe ora???????? Noi am folosit Smecta, 1 plic in 50 ml apa/ceai de menta pe zi. Se mai poate da Hidrasec.

Firmituri de paine papa si Bea (mici-mici, cat un varf de cutit, ca i-am dat si mai mari si a vomat). Ma trage de mana cand vede ca-i rup sa-i dau. I-am mai dat sa molfaie coaja de la un colac, foarte incantata a fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

anne, sa stii ca ai mei au stat la roma si nu au avut probleme, erau foarte apreciati si respectati. probabil conteaza si persoana.

bumblebee felicitari pt kg

mara
Mami de Mara Nicolle (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Carla Maria si Matteo Cristian

Ariana de bubster

Azi va servesc si eu cu pui la cuptor, tiramisu si vinut rosu, sotul meu implineste 31 de ani si cred ca o sa ne tot cinstim pana si in we.

Diana.. valeu, ce-ai mai tras-o si tu.. inzdrvenire rapida!

Pufescu, ai o comoara de baiat.

Rubia, poate fi normal scaunul, chiar si asa moale, daca nu are mirosul schimbat, mucus sau culoare ciudatica. Eu stiam ca protectis/enterolactis sunt bune ca probiotice.

Paula, exact asta imi statea pe limba sa intreb, de bagajele lui Rody si ale Mycyei.

Mai, al meu nu face nici bravo, nici pa, recunoaste rata, ursul, melcul vorbitor si cand ii canta melcul danseaza si el, e scump tare tare. Chiar nu are rost sa ne punem semne de intrebare, de ce nu face unul ce face altul.
Recunosc, mai am putin si cedez cu spatele, toata ziua aplecata ca sa mearga sau tinut in brate. Am sa fug in lumea maaaare!!

Ca sa termin de citit si de scris, am uitat de supa piticului, a ars.. nu stiu daca mai scot olita din boale..

Ref la supica la bain marie, eu zic ca ar tb sa mearga, chiar m-am gandit la asta, cu atat mai mult cu cat eu as vrea sa-i fac numai cand mergem la mare.. Daca nu sunt inchise si sterilizate bine, vor face floare de mucegai deasupra, se schimba mirosul, gustul, nu cred ca nu ne vom da seama.. eu zic ca e super ideea asta.

Paula, noi mergem in 3 la mare, pe la sf lui iunie, ca in iulie am dizertatia, ziua piticului, plus ca e mult mai cald si mai aglomerat. Si eu tot in genul asta caut si eu pensiunile, pretul fiind f important, daca gasesc ceva interesant, te anunt.

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010

Luna 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

rissy a avut 10 scaune pe ora in alea 5 ore cand i-am dat debridatul de 2 ori si cand l-am oprit n-a mai avut scaun,dar incepand cu ziua urmatoare a avut 2 scaune moi si de atunci tot asa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bambi_bv spune:

Alina2005 apropos de iritatia de la fundulet care nu trece cu nimic, eu am o verisoara care a patit asa desi nu ii schimbase nimic in alimentatie si pana la urma a incercat un alt tip de pampers (desi nu il schimbase de la nastere) si i-a trecut.Acum a revenit la vechii pampersi si nu a mai patit nimic.Ea zice ca poate a nimerit vreun pachet "defect".

Mergi la inceput