Nasterea la Medlife (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luny spune:

dragele mele, va doresc tuturor o nastere usoara si bebei sanatosi si papaciosi!
Ronny, si eu am nascut la Medlife, cu streptococ B, tratat cu antibiotic de 2 ori si totusi, nu am scapat de el... si am nascut natural! copilul meu a intrat in contact cu el doar la nivel cutanat, fara niciun fel de alt risc, iar imediat dupa nastre i s-au facut analize pentru a verifica ce si cum... si a fost ok, amandoi am fost! am ramas cu niste amintiri tare faine din acele momente, sunt de neegalat!
dar am avut mare incredere in dr. Popa Mirela, mi-a explicat si mie ce se poate intampla, am citit si eu f mult pe net si nu m-am panicat... nu-mi pare rau de decizia luata, mai ales ca Dr Popa a spus clar atunci: streptococ B prezent nu este contraindicatie pentru o nastere vaginala... se mai poate administra antibiotic pe branula in travaliu, tot preventiv pentru copil..
decizia este insa a ta, depinde cat de mult iti doreti sa nasti normal..


Iubirea mea Mufarin, bandit mic


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

...de bine ce mi-am bagat nasul p-aici... ieri am descoperit II
eu am o asigurare privata la Medlife, dar nu-mi acopera nasterea, ci doar investigatii, ecografii, analize... a nascut cineva cu pachetul "NASTERE - PACHET SILVER DOUBLE INTERN 7000 RON"?.. cam care a fost suma finala de plata, adica, mai costa ceva, mai trebuie facut ceva suplimentar in afara pachetului asta?..
in alta ordine de idei, dr Chitescu nu mai e la ei?..
ce medic recomandati pentru morfo-fetala?.. eu la ea le facusem cu Matei..
pana una-alta, pe 3 mai m-am programat la dr Popa
Doamne ajuta!!

Iubirea mea Mufarin, bandit mic


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Doamna Chitescu este la ei..la medlife Favorit..eu numai la ea mi-am facut eco..parerea mea ca de la ei este cea mai buna..are o vasta experienta..
Eu am nascut cu pachetul silver-cel mai ieftin cu 2 paturi..am mai platit 150 ron in plus... acum depinde ce ii faci copilului-tre sa intrebi ce anume intra in suma si ce nu..
Oricum din punctul meu de vedere merita toti banii!!! bani care sunt mai putini ca la oricare spital privat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ronny2011 spune:

Luny, nu stiu ce sa mai cred...suna a fi vb despre aceeasi situatie, totusi mie intr-un fel, din modul in care mi s-a prezentat situatia, mi-a recomandat cezariana. Din ce ai povestit tu, inteleg ca a sprijinit pana la capat ideea de nastere naturala.

Eu mi-am dorit toata sarcina nastere naturala, insa am considerat ca e mai bine sa tin cont de recomandarea medicului si de asemenea sa ma pun pe planul 2 pt copil si sa elimin orice fel de risc daca pot. Si inteleg ca cezariana cu programare elimina total riscurile ca streptococul sa ajunga la bebe. El se afla in colul uterin, atata timp cat copilul nu intra deloc in contact cu zona aceea sau cu secretiile riscul este eliminat 100%.

In cazul in care s-a rupt apa si se face cezariana e altceva, atunci da, se poate considera ca mai sunt niste riscuri, mai ales daca orele trec.

Nu vreau sa contrazic pe nimeni, eu doar expun situatia asa cum este in cazul meu si cum mi s-a prezentat.

Luny, tu acum cat timp ai nascut?

De d-na dr. sunt extrem de multumita si ma gandesc ca totusi daca era total lipsit de riscuri sa nasc natural, stiind ca imi doresc, m-ar fi incurajat sa merg mai departe. Alte probleme nu au fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ronny2011 spune:

Luny, eu am facut morfologia la Dr. Cristian Nicolae in dec, la Medlife Grivita si am fost fff multumita. E medic primar, f atent, f comunicativ, s-a purtat exceptional. Dr.Popa mi l-a recomandat. Ecografia a fost acoperita de asigurarea privata.

Mi-a recomandat si pe d-na Muntean Andreea la care am si facut o eco la 17 saptamani, a fost super ok insa fiind la Materno ecografiile pe care le face dansa nu sunt acoperite de asigurarea privata ( poti intreba, poate s-a mai schimbat intre timp).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Iubu, mersi! o sa-mi programez morfo-fetala cat de curand! tu cand ai nascut? felicitari!
Ronny, gresit! cezariana nu elimina toal riscul ptr copil de a intra in contact cu streprococul...stiu calr ca eu am intrebat atunci, tocmai sa vad raportul risc/beneficiu... si daca e tot p-aoclo, de ce sa ma taie?.. inteleg ca tot la Mirela Popa esti?... sa stii ca ea te cam citeste cat iti doresti tu sa nasti natural. Si actioneaza in consecinta... iti spun ca ptr ei, e muuult mai comod cu cezariana progamata, decat travaliu, nastere normala, etc... asa ca pune tu singura in balanta ce si cum, trage o linie, si mai abordeaza o data problema.. eu am nascut in martie 2008.

Iubirea mea Mufarin, bandit mic


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Eu am o prietena care a nascut prin cezariana si ea avea streptococulB..si exista riscul sa il ia si copilul..risc de 10% dar nu l-a luat..la nastere vaginala este mult mai mare riscul pentru ca intra in contact practic cu tot in momentul nasterii..de aceea se cam recomanda cezariana..
E adevarat ca lor le este mai comod cu cezariana dar eu sunt convinsa ca daca se poate si nu exista contraindicatii se poate naste normal si la Medlife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ronny2011 spune:

Luny, asta ar fi chiar culmea, acum te pomenesti ca eu vreau cezariana dar nu stiam cum s-o spun si m-a citit d-na doctor :)))

Tot primesc sfaturi sa ma mai documentez, insa m-am documentat foarte bine si am discutat si cu doctora f clar.

V-as spune voua acelasi lucru, de ex Marinei 1601 ca nu streptococul e un factor de risc pentru ruperea membranelor ci invers. Ruperea membranelor reprezinta un factor de risc pentru acest streptococ.

Copilul atata timp cat sta in uter, colul este inchis si membranele intacte NU este expus la ce exista in col.

Inteleg ca unora dintre voi vi s-a spus ca nici la cezariana nu se elimina riscul complet si asa este DAR intr-un singur caz: daca membranele s-au rupt, lichidul a inceput sa curga etc. Atunci e adevarat ca si cezariana respectiva prezinta risc.

Dar in momentul in care se intervine din start la o cezariana, cu programare, cand totul este intact, nu mai exista nici un risc pt copil, asa cum am mai spus, acest streptococ este in col. Se face incizia si in 5 minute este scos. Nu inra in contact cu nimic din partea vaginala.

D-na Mirela Popa m-a auzit toata sarcina spunand ca imi doresc sa nasc natural. Chiar la ultima vizita cand am discutat despre pregatirea operatiei s-a aratat multumita ca am reusit sa iau aceasta decizie astfel incat bebe sa fie ok. Mi-a si explicat, ca medicul dupa anumite semne iti poate da o recomandare, dar mai trebuie sa inteleaga si pacientul. Dansa nu e genul care sa impuna. Iti explica, daca x se incapataneaza sa faca cum doreste, e treaba lui. Asa ca, evident, daca tineam mortis sa nasc natural nu ma putea opri nimeni, cu tot riscul.

In nici un caz nu cred ca sunt determinata de confortul medicului sa fac cezariana. Cine o cunoaste pe d-na dr stie ca nu e genul, mai ales ca sunt atatea mamici care au nascut natural cu ea.

La faza cu "depinde cat imi doresc eu sa nasc natural" nu pot spune decat ca imi doresc foarte mult, dar nu cu orice pret. Si daca pot sa elimin orice fel de risc pentru copilul meu, o fac. Tine de decizia fiecaruia. Am avut cateva zile in care m-am simtit inchisa in mine din cauza asta, nu mi-a fost usor pe moment, insa am gandit in perspectiva si m-am pus pe planul 2.

Nu as vrea ca discutia sa ia o alta intorsatura, eu am intrat pe acest forum cu scopul de a gasi informatii despre maternitate, a oferi informatii si sprijin reciproc. Nu as vrea sa ne mai contrazicem pe acest subiect ci sa ramana o atmosfera relaxanta.

Va doresc tuturor nastere usoara! Eu voi naste fff curand asa ca probabil nu voi mai avea timp sa intru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicofa25 spune:

Ronny, eu sunt de acord cu tine. Si eu imi doresc foarte mult sa nasc natural, deocamdata nu am nici o contraindicatie sa nu se intample asa. Dar si eu, in locul tau, as fi luat aceeasi decizie - sanatatea copilului este mai importanta, si pana la urma cezariana este o operatie ca oricare alta, recuperarea tine de organismul si de vointa ta. Mult succes iti doresc si sa revii cat de curand sa ne povestesti cum a fost.

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

inca o data, cred ca m-ai inteles ggresit, Ronnie... eu nu am insistat ca nebuna la doctorita ca vreau cu orice pret sa nasc natural, crezi ca-s nebuna sa-mi pun in pericol copilul?.. i-am spus dr ca as dori sa nasc natural, am intrebat clar niste chestii, mi-a raspuns, apoi am spus exact asa: "Daca dvs spuneti ca e ok sa nasc normal, fara risc pentru copil, asa facem, dar daca dvs considerati ca e mai bine ceza, nu ma opun, pana la urma eu nu sunt medic..".Iar ea a spus "ok, vedem cum decurg lucrurile pana atunci, si spre final decidem impreuna". In ultima luna, tot dansa a spus ca e sigura ca vom fi ok, si nastem natural, eu nici n-am mai intrebat! iar despre comoditatea unei cezariene, asta ti-o garantezx eu, ca e lege in general in spital privat! am citit cam toate capitolele anterioare, fetele povestesc cum a fost, cu diversi medici, si asta e clar tendinta, indiferent de medic! cine stie, poate s-o fi schimbat si Popa intre timp, in astia 3 ani..dar voi vedea pe 3 mai cand ajung acolo... si e f probabil sa am iar streptococul, asa ca iti spun atunci ce abordare a avut si cu mine:))
nu incerc sa te conving de nimic, nici sa te contrazic, ti-am povestit experienta mea, se poate naste natural cu streptococ B, au mai fost si alte cazuri in afara de mine, cum ti s-a mai povestit deja, si n-au patit nimic copiii, dar fiecare face cum considera ca e mai bine, si nu e nimeni de blamat... asa ca decizi cum crezi tu ca e mai bine pentru voi, nu te judeca nimeni!

Iubirea mea Mufarin, bandit mic
... si iubirea a doua e pe drum


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput