Ajutor de inmormantare

Ajutor de inmormantare | Autor: stefiuta

Link direct la acest mesaj

Buna seara,
ajutati-ma, lamuriti-ma si pe mine va rog ca eu am tot cautat pe internet dar nu prea m-am lamurit.
Bunica mea a murit acum o saptamana iar cand am fost sa ne interesam de ajutorul de innmormantare am aflat ca nu poate beneficia pentru ca a avut pensie de handicap si de urmas - veteran de razboi. Sa inteleg ca in urma acestor pensii nu poti beneficia ca in cazul unei pensii normale?
Multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

BUNA
Mamica mea m a parasit dar avea pensie normala( era din Buc)
Am primit 20 milioane dar am prezentat actul de deces si facturi de cosciug pe numele meu fotocopii dupa BI al meu)
Mai intereseaza te si sincere condoleante

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Trebuie sa vezi pe cupon cine ii platea raposatei pensia, ce institutie(CNPAS?)
Din cate stiu eu doar Casa de Pensii acorda ajutorul de inmormantare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

"Ajutorul de deces se acorda, in cazul decesului asiguratului, pensionarului sau al unui membru de familie care nu are un drept propriu de asigurari sociale si se afla in intretinerea titularului la data decesului, unei singure persoane care face dovada ca a suportat cheltuielile ocazionate de deces si care poate fi, dupa caz: sotul supravietuitor, copilul, parintele, tutorele, curatorul, mostenitorul in conditiile dreptului comun sau in lipsa acestora, orice alta persoana care dovedeste cu acte ca a suportat cheltuielile ocazionate de deces."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefiuta spune:

Carmaw imi pare tare rau, sincere condoleante, eu am inteles f bine ca cei care au avut pensie normala si nu numai beneficiaza, din textul legii aratat de Crixia nu reiese cum ca nu ar avea dreptul dupa bunica mea, dar uite ca cei de la Casa de pensii spun altceva...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Citat:
citat din mesajul lui CRIXIA

Trebuie sa vezi pe cupon cine ii platea raposatei pensia, ce institutie(CNPAS?)
Din cate stiu eu doar Casa de Pensii acorda ajutorul de inmormantare.





Cunosc batrani care primesc o forma de pensie pt probleme de handicap, dar nu sunt platiti de Casele de pensii, de aceea cel mai bine te uiti pe cupoane sa vezi ce institutie face plata.

Mergi la inceput