Pufi iubiti de ian-feb 2010 (12)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui livia1980

Salut


Noi ne-am linistit...nu a mai facut febra de aseara de la 8....ma bate un gand sa-i intrerup antibioticul!Si sa-i dau tantum verde....si oscilo si vit C.Mai vedem ce se intampla la noapte.

BF- sanatate puiului..si sa nu mai faca febra.

Tomaca - cand a avut Tudor rosu in gat a facut si febra?

In schimb daca in primele 2 nopti a dormit f. bine, chiar daca avea febra, asta-noapte de la 3 adormea 5 min si apoi plangea, si iar si iar pana dimineata. Se poate sa fie de la antibiotic???In schimb azi a dormit de la 10 la 14si eu cu el!

DECE-bafta cu intarcatul...inceputul e mai greu!

Ma duc sa fac o placinta cu branza!vreau ceva dulce...de la oboseala...cred

mami fericita dintr-o poveste de Dragobete




38-38.3
In prima zi nu a mancat decat lapte. Dar nu poate fi condiderata febra. Dr a zis sa nu-i mai dau antitermice decat la peste 38.6

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Ma incearca un sentiment de multumire... mi-a fost atat de frica de momentul intzarcarii si chiar nu credeam ca voi reusi de una singura, o asteptam pe mama sa ma ajute cu copilul si cu sanii... ceea ce uitasem e ca intre timp am facut 30 de ani si ca multe lucruri le pot de una singura! Poate am realizat ceva important si pentru fiul meu (ca nu va mai fi baietelul mamei care se tine toata ziua de fusta ei si la 40...), desi imi pare rau de laptic ca se duce pe apa sambetei (chiar pe apa sambetei, m-am muls in cada si se duse in canalizare)... cata risipa si cati copii infometati in Africa :)))

Am stat in baie vreo 15 min s-au decongestionat bine traficul in zona tzitzilor, muls bine... sper sa nu o iau de la capat maine...

BF, intrasem sa mai aud stiri despre voi, cu reactia alergica... s-a umflat toata mana sau doar locul? si la noi a fost umflatura urata care a durat cam vreo 3 zile (cat pumnul meu)... mai asteptam noutati si maine...

dece, hai ca poti! si servici si casa si copil ... (mie imi reuseste numai un singur lucru pe rand, toate odata NU)...

haircut, mersi de sfaturi si urari... si eu sper sa rezolvam partea cu atasamentul... de ex. in seara asta, nu prea am simtit ca am copil, s-a jucat fara probleme cu sora-sa, cu taica-su care-l face yupiii (il ia de maini si il salta in sus)... pe sora-sa o terorizeaza de-a dreptul, se duce peste ea unde se refugiaza ea sa-si faca in liniste temele, i se urca in cap (efectiv, isi pune fundul in capul ei)... si eu, pe motiv ca ma doare intr-un loc (la propriu), am spart seminte, m-am uitat la filme... hai ca e un inceput promitator!

In a treia zi de intzarcat (cu adevarat s-a intzarcat) a adormit chiar foarte usor, i-am cantat, ne-am uitat peste povestea porcului, s-a rostogolit in pat cu perna (ii place s-o calareasca) si in vreo 10 min a si adormit... si eu imi faceam griji ca nu exista alte modalitati de a adormi un copil decat mufat... eh, exista!

O noapte linistita si fara febra!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Buna dimineata, cafelutza e servita!

Ati scris ceva, si am pierdut nitzel sirul, cu smotrul meu si cu piticotul mofturos, de ieri!

Vazut poze de pufi frumosi, toti unul si unul:
Kay de Ruxita...un baietel dulce, cretulin si motzat, pianista Amaris de Gratiana, modelutza Mara de Mire, rujata si poznasa, princesita de Ele, eleganta si cu par ondulat...

BF...sper sa fie mai bine Dani, si sa fi avut o noapte ok.
Haircut.. de incurajari. Si noi speram ca o sa fie ok. Ma bucur mult ca M. este cumintica, jucausa, si ca papa bine. Ce vaccin faceti? sa fie fara nici un fel de reactii!
Mire...felicitari pentru bilantul Marei!..ohoo, 80cm...ce fetitza inalta si frumoasa! Cu greutatea...ai dat glas exact situatiei in care suntem si noi. Si iris a fost grasuna multa vreme, si peste medie cu raportul inaltime/greutate..tot intre 6 si 7 luni avea 8 kg..la 7 luni avea 8.280...dar de atunci, la noi au inceput dintii, si nu s-au mai oprit. Si imi este teama ca nu se hraneste indeajuns, mai ales ca dupa masuratorile mele are maxim 76cm, si 9.850kg. E scundutza, si pare mai dolofana decat e de fapt...Poate vor papa si ele bine, vreodata...Nu am vazut pe nimeni sa dea "noroc" cu lapte, la majorat! Noi sa ramanem sanatosi la cap, pana atunci!
Livia...ma bucur ca piticul e mai bine, si n-a mai facut febra. Cum a fost noaptea?
Bea...e tare rau ce pove tu de greturi..offf! Haide, curaj, ca nu mai este mult, si trec si alea! Voi sa fiti sanatosi!
Ana...sorry de problemele cu intarcarea..poate nu e totusi momentul la voi! Bafta la cantar, sa aveti!
Dece....imi pare tare rau ca esti asa "hartuita" din toate partile..si de cazaturile lui Jiji...si Iris a tras o busitura alaltaieri, afara..Mi-a plecat din mana, in timp ce ma chinuiam sa scot afurisenia de carutz din portbagaj, si sa-l montez..cu o singura mana..Ea, cum nu e foarte stabila..a plecat, si a cazut lata, pe spate...bine ca avea fes si gluga de geaca...nu s-a lovit tare, ca nu prea a plans deloc. Trebuie sa fac ceva cu tancul ala de carutz. Cred ca-l marit, si iau unul care incape pe usile liftului, sa pot si eu sa scot copilul omeneste afara.
Tomaca...ce mai face Tudor? Sper ca i-a trecut gatul..
Simply...bafta la control, sa aveti!
Ruxita..sorry de sani durerosi...sper sa se rezolve repede...ceai si tinctura de salvie n-ai incercat? Ma gandesc ca poate ajuta...zic si eu...


Noi sper sa fi depasit cu bine ziua de ieri, care a fost cam ..sf...
Ieri, inainte de masa de ora 10 desfacusem o cutie noua de lapte....din care n-a acceptat sa bea deloc. Era in termen, dar...nu stiu.parca avea alt miros. Spre seara, l-am trimis pe tati sa ia alta, din alta parte, sa fie din alt lot...A baut f. bine lapte dupa baie, si noaptea de 2 ori pana acum.Mai vedem astazi, pe zi, ce va mai fi....Sper sa nu fie ca ieri, cand nici macar n-am putut s-o culc, intre 10.30 si 15....ca nu sta nemancata, solide...greu, ca ne maselim cu spor...asa ca am stat numai cu ea in brate.....m-a cocosat.

O zi mai buna sa aveti, doamnelor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

neatza dragelor,sarumana de coffe sorina....

ruxita....citeam ce ai scris...si ma ganedam si eu la acelasi lucru....asa si jiji aseara...ne-am dus la el in camera...ne-am pus in pat....eu am inceput sa marai....( cant)...el sa trantit vreo 10 min de pe o perna pe alta...si a aadormit...s-a trezi 1 data la 2 juma...a mancat 1 bibe si ink nu s-a trez...

n-as fi crezut asta 100000 de ani...si cum spuneam sunt atat de hartuita incat nu am timp nici macar sa aprofundez niste ganduri pe care le am... de ex care este intre intarcat si trezirile de noapte?
de ce se schimba copilul? sunt mai multe pe care nu mi le explic...

bea...te rog sa ma scuzi....ca sunt tuta....insa de fiecare data cand te citesc...si evident nu scrii de bine...greturi etc...eu imi zic...ce frumossssssss....nu stiu de ce...mi se pare minunat ca traiesti experientza nr 2...sa dea DD sa fie sanatoasa...fata noastra cu codite si tie...muuulta putere...

sorina...pai si jiji cam tot ca iris merge...ink nu e stabil..parca e un mos cracanat...si pe teren denivelat...nisip...pik precum un cartof...dar na...are el timp de toate, nu? ei sa fie sanatosi

mire...n-am citit ink de bilantul vostru....dar vad fac fetili comentariu....pai mai mama...trecand peste faptul ca mare arata f bine...ce vrei..la mall....se cer niste masuri exacte...intrebare...voi 2 cand erati mici...cum ati mancat....poate seamana cu vreounul dintre voi....o sa vb noi despre tzatzaiala...am aj la niste concluzii poate o sa te ajute...

ely...ia-o usor...o sa -ti dea imbold tot ce citesti aici despre intarcat....eu ink sunt marcata de povestea arianei...cred ca m-a motivat...

s-a trez...revin daca pot...

puuup

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

PENTRU MAMICI SI BEBICI...

JUCARII PENTRU PITICI...

HAINUTE BAIETEI...





N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

neatza

cafea mai e??? am o lene...de ma doare

ieri m-am durut capu ingrozitor vreo 2 ore...a trecut doar dupa ce am facut o baie de vreo ora...

astazi e o vreme...ba ploua, ba e innorat...clar nu avem unde iesi afara...o sa ii facem lui mami capu calendar

in rest, o zi frumoasa va doresc

-----------------------------------------
Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

fetele am cu cod voucher de la editora Teora. Am reducere 40% la cartile comandate online...daca intereseaza pe cineva dati-mi de stire

-----------------------------------------
Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Neatza...

Bag si eu o cafea la servici Sorina . Sa aveti o zi buna azi. Foarte ciudata faza cu laptele..
Ruxita ma bucur ca esti mai linistita si ca ai rezolvat cat de cat problema cu sanii

BF cum sunteti? Ce mai face Dani?

Am dus-o si eu pe Mara azi la gradi, dupa vreo 2 sapt de pauza. Era super incantata. Aproape in fiecare zi mi-a spus ca ii este dor de colegii ei si ca vrea sa o duc la gradi.
David mi-a facut un scandal azi noapte pe la 11... mama si are o gura. Cand tipa trebuie sa ma si teleportez langa el ca scoala tot blocul. Nu stiu ce durere o fi avut. I-am dat si lapte, abia l-a baut, ca era satul de fapt, i-am dat si panadol... s-a potolit pana la urma si a dormit pana la 5.30. A mancat si s-a culcat iar. La ora 9 nu se trezise inca...

Povestea lui David

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

neata!!!!!!



am citit.............ramas mai nik........


bf sper sa fiti ok.........

felicitari pt jiji si mamica lui.............
si pt kay si rux la fel!!!!!!!!!!!!!
doamne ajuta!!!!!!!!!!!!!!!!



sorina.......ce pot sa zic de irirs?
e ca printesa aia ce a dormit pe 100 de perne si tot a simtit bobul de mazare dedesubt..........
mais tii ca n-o fi vreo printesa??????????????

of offfffffffffffff



pupici!
o zi usoara!!!!!!!!

Bea, mamica fericita de flacau Ivan nazdravan(14.01.2010 si 6+ cu fetita cu codite...


Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui ale1212xa

neatza

cafea mai e??? am o lene...de ma doare

ieri m-am durut capu ingrozitor vreo 2 ore...a trecut doar dupa ce am facut o baie de vreo ora...

astazi e o vreme...ba ploua, ba e innorat...clar nu avem unde iesi afara...o sa ii facem lui mami capu calendar



Ale1212xa...sorry de durerea de cap...bine ca ti-a trecut...Baie de o ora zici...oaaa...lux curat!
Vremea e tare aiurea si la noi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui nyny

Neatza...

Bag si eu o cafea la servici Sorina . Sa aveti o zi buna azi. Foarte ciudata faza cu laptele..
Ruxita ma bucur ca esti mai linistita si ca ai rezolvat cat de cat problema cu sanii

BF cum sunteti? Ce mai face Dani?

Am dus-o si eu pe Mara azi la gradi, dupa vreo 2 sapt de pauza. Era super incantata. Aproape in fiecare zi mi-a spus ca ii este dor de colegii ei si ca vrea sa o duc la gradi.
David mi-a facut un scandal azi noapte pe la 11... mama si are o gura. Cand tipa trebuie sa ma si teleportez langa el ca scoala tot blocul. Nu stiu ce durere o fi avut. I-am dat si lapte, abia l-a baut, ca era satul de fapt, i-am dat si panadol... s-a potolit pana la urma si a dormit pana la 5.30. A mancat si s-a culcat iar. La ora 9 nu se trezise inca...



Nyny......deci esti.."back in bussiness"! Super...!
Sorry de plansul lui David, noaptea...bine ca i-a trecut, si a dormit bine, pana la urma! Succes la gradi frumoasei printese!

Mergi la inceput