Cu ajutorul lui Dumnezeu

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Michelle-usa,
sint curioasa, in ce stat stai ca oamenii sint asa de credinciosi?
eu cel putin pina acuma nu am vazut pe nimeni cu biblia pe masa la servici cind am lucrat si nici sa spuna macar un doamne ajuta sau sa pomeneasca de God in vreo conversatie la servici/scoala ma refer ca daca mergi la o biserica normal ca mai auzi. Stau in Ca/ san jose


am lucrat multi ani in Torrance,California. Nimeni nu mi-a zis nimic ca am Biblia pe birou si o citesc in pauza. La fel si unul din sefii mei o tinea si citea.aveam colegi de dif nationalitati cu care vorbeam despre D. si la serivici.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Te-am intrebat in ce stat stai, daca vrei sa spui bineinteles, ca oamenii sint asa de credinciosi, nu cum era cind ai lucrat in torrace, Ca.

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Michelle-usa,
sint curioasa, in ce stat stai ca oamenii sint asa de credinciosi?
eu cel putin pina acuma nu am vazut pe nimeni cu biblia pe masa la servici cind am lucrat si nici sa spuna macar un doamne ajuta sau sa pomeneasca de God in vreo conversatie la servici/scoala ma refer ca daca mergi la o biserica normal ca mai auzi. Stau in Ca/ san jose


am lucrat multi ani in Torrance,California. Nimeni nu mi-a zis nimic ca am Biblia pe birou si o citesc in pauza. La fel si unul din sefii mei o tinea si citea.aveam colegi de dif nationalitati cu care vorbeam despre D. si la serivici.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Te-am intrebat in ce stat stai, daca vrei sa spui bineinteles, ca oamenii sint asa de credinciosi, nu cum era cind ai lucrat in torrace, Ca.

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Michelle-usa,
sint curioasa, in ce stat stai ca oamenii sint asa de credinciosi?
eu cel putin pina acuma nu am vazut pe nimeni cu biblia pe masa la servici cind am lucrat si nici sa spuna macar un doamne ajuta sau sa pomeneasca de God in vreo conversatie la servici/scoala ma refer ca daca mergi la o biserica normal ca mai auzi. Stau in Ca/ san jose


am lucrat multi ani in Torrance,California. Nimeni nu mi-a zis nimic ca am Biblia pe birou si o citesc in pauza. La fel si unul din sefii mei o tinea si citea.aveam colegi de dif nationalitati cu care vorbeam despre D. si la serivici.

michelle


am crezut ca faceai referire la servici...acum sunt in Sacramento, dar nu mai lucrez de multi ani.

Nu am inteles remarca ta: "... ca oamenii sint asa de credinciosi?"


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Michelle,
poate conteaza mult si in ce fel de "cercuri" te invirti stiu eu...cu exceptia a citorva persoane care le pot numara pe degetele de la o mina nu am intilnit persoane credincioase, si exceptia strict biserica bineinteles (nu ortodoxa), de aceea imi facea impresia ca tu stai in alt stat unde oamenii sint mult mai credinciosi. Majoritatea oamenilor pe care i-am intilnit imi face impresia ca sint condusi de "clasicul" ce masina conduci, ce salar ai cu ce te mai lauzi in ultimul timp...si nicidecum discutii religioase. Dar stau in sillicon valley ...probabil ca conteaza mult zona, altfel nu-mi explic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frunzaverde2 spune:

Citat:

Cred ca am nevoie sa fiu indrumat si calauzit pe acest drum.

V-as fi recunoscator tuturor daca m-ati ajuta sa fac primii pasi in aceasta directie.

UC


draga Un Cabotin,

sper sa iti foloseasca link-ul de mai jos, intrebari ale rom^nilor (mai mult sau mai putin credinciosi) si raspunsuri ale unui preot rom^n ortodox


http://www.nistea.com/intrebari-raspunsuri-ortodoxie.htm


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Michelle,
poate conteaza mult si in ce fel de "cercuri" te invirti stiu eu...cu exceptia a citorva persoane care le pot numara pe degetele de la o mina nu am intilnit persoane credincioase, si exceptia strict biserica bineinteles (nu ortodoxa), de aceea imi facea impresia ca tu stai in alt stat unde oamenii sint mult mai credinciosi. Majoritatea oamenilor pe care i-am intilnit imi face impresia ca sint condusi de "clasicul" ce masina conduci, ce salar ai cu ce te mai lauzi in ultimul timp...si nicidecum discutii religioase. Dar stau in sillicon valley ...probabil ca conteaza mult zona, altfel nu-mi explic.


din pacate nu am beneficiat prea mult de aceste "cercuri" credincioase.
da, am avut atunci colegi la servici cu care sa vb, am avut o biserica solida la care sa ma duc duminica dar de multi ani credinta mea s-a bazat pe un studiu intemeiat facut de mine acasa, ascultind la radio ori pe net ori tv (duminica)si desigur rugaciune.
De aceea nu pot sa agreez cu cei care spun ca nu poti creste spiritual cu predici online etc si iti trebuie neaparat un duhovnic. Atunci ce faci cand esti in situatia mea de a nu-l gasi?

conteaza sa ai dorinta de a primi Cuvintul,diligenta de a studia si puterea de a pune in practica invatamintele primite.

Nu mi s-a parut ca am ofensat pe nimeni cand in parc vb cu o mamica care nu am vazut-o niciodata, daca merge la biserica si daca da , la care, iar daca nu o intreb de ce.
Lumea e mai deschisa decat ne imaginam noi si am intilnit multe persoane cu care am putut avea aceste discutii.
Nu am fost impiedicata de a marturisii in ce cred si de ce si nici nu am incercat sa imping lumea catre credinta mea.Cine are urechi, sa auda...

Nu imi este rusine sa merg cu Biblia cand am de asteptat undeva(doctor, scoala...), nici sa vorbesc despre credinta, nu ma cert cu nimeni , respect parerea celorlalti (nu neaparat sunt de acord) si incerc pe cat de mult posibil ca tot ce fac bine sa fie pentru gloria lui Dumnezeu.

noi nu am trait in cercuri de romani iar cu americanii sau alte nationalitati, absolut niciodata nu am vb de masina sau salariu...deci nu inteleg de ce dicutiile tale se rezuma la asta.

PS. In San Jose este biserica Calvary Chapel unde pastor este acum fiul unui pastor f. bun, pe care ani de zile l-am ascultat la radio.
iti pun linkul si daca, candva vei fi interesata nu ar fi rau sa-i vizitezi.
http://www.calvarysj.org/messages_apr_2011.htm


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:



Eu zic ca fiecare om are drumul lui in viata si fiecaruia ii da Dumnezeu ce-i trebuie, daca cere si vrea sa primeasca. Eu l-as sfatui pe Un_ Cabotin sa se opreasca putin din vartejul asta al vietii sa stea fata in fata cu Dumnezeu si sa se roage sa-i arate drumul lui. Sincer si deschis..Sa ceara sa fie primit inapoi ca fiul risipitor, cu vina in mana.Si aici nu ma refer la povestea lui extraconjugala ci la noi pacatosii cu slabiciunile,invidiile si tot ce tine de prea marele nostru Ego.

Sigur ca biserica si cartile sfinte ajuta si invata, nu e indoiala, dar credinta e intre noi si Dumnezeu in mod direct fara intermediari. Legatura asta trebuie restabilita de noi. Abia dupa ce ai reusit asta poti sa incepi sa cladesti. Dumnezeu nu ne lasa cu mana intinsa, daca ne rugam cu deschidere si sinceritate primim si raspunsul. Intotdeauna.

Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Va urez un Paste Fericit!

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

Multumesc pentru toate raspunsurile.

Sarbatori Fericite !

UC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

cu ajutorul lui Dumnezeu am mai trecut cu bine din nou printr-o mare greutate.
In urma cu aprox 2 luni am fost diagnosticata cu ...posibilitatea de 50% sa am cancer...urmam sa mai fac teste sa se confirme.
Stiu ce inseamna cancerul, ca mama are cancer la san de 8 ani si tot mai lupta...dar e f. greu.

Deci in aceste luni am trecut prin multe faze: lacrimi, intrebari, incertitudini...dar a fost f diferit de perioada cand treceam prin greutati si nu-L cunosteam pe Dumnezeu.

Am fost trista gindindu-ma ca am un baietel de 7 ani si vreau sa creasca cu mama lui. Am sotul meu care il iubesc si stiu ca ma iubeste si fara mine ar fi devastat si i-ar fi greu in viata singur...

Dar toate aceste ginduri durau foarte putin.... Rugaciunile mele si cuvintele lui Dumnezeu ma linisteau.
Zilnic imi gaseam pacea citind Cuvintul,ascultind cintece si predici de incurajare.
Cuvintele Bibliei erau cuvinte vii, care le puteam citi si le puteam trai.

Aceasta perioada chiar daca a fost f. grea m-a apropiat mai mult de Dumenzeu. Am putut aplica din nou in viata mea indrumarile Lui si am putut trece prin aceasta incercare cu Dumnezeu alaturi.

Saptamana trecuta in urma biopsiei care am avut-o am primit raspunsul ca: Nu am cancer!

Ii multumesc asa de mult lui Dumenzeu ca m-a ferit de aceasta boala.
Ma rog zilnic la el sa ma tina in viata pentru familia mea. Acum sunt tare fericita dar nu pot sa uit prin ce am trecut si stiu ca aceasta perioada m-au facut mai puternica si mai increzatoare in Dumnezeu.

Domnul sa fie si cu voi! Indiferent prin ce treceti aveti ajutorul lui Dumnezeu!

michelle

Mergi la inceput