Cu ajutorul lui Dumnezeu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Un_cabotin

Am observat un fapt: romanii din diaspora sunt mult mai apropiati de Dumnezeu, de credinta...
Cel putin cei pe care i-am intalnit pe acest forum si in particular.
Si nu cred ca "de vina" este faptul de a avea statutul de imigrant.

O explicatie poate sa fie cea care vine din partea lui Michelle: acolo sunt pastori foarte buni!
Dar asta n-ar fi suficient daca nu mergi la Biserica, sa-i asculti.
Poate este vorba si de viata comunitatilor locale, in care Biserica este foarte prezenta/implicata.
Imi povestea un romana, intors dupa mai multi (zeci) de ani din USA, cum slujba de duminica este un eveniment local, la care nu (prea) ai cum sa lipsesti.

Ce am putea face ca acealsi spirit sa fie si in Romania?

UC






vorbind de mine, mersul la biserica e o placere.
dar nu ma bazez doar pt o ora care o petrec acolo, am zeci de CD-uri, MP3-uri cu diferiti pastori care ii stimez si in ale caror invataturi cred si pe care le ascult zilnic...de fapt am asa de multe incit o sa-mi ia ani de zile sa le termin.
Aceste cd-uri si mp3-uri le-am primit gratis de la o asoiciatie misionara crestina...care cu asta se ocupa.

A fost interesant ca multi pastori am avut ocazia sa-i cunosc si in persoana la biserici.

Dar f. important pentru mine , la inceput a fost radioul. Mergeam pana la servici 30. min la intoracere faceam 45...dar stateam inca 10 min in parcare sa se termine predica, atit de captivat era.
In pauza de masa mergeam in masina cu o alta colega philipineza(credincioasa) si ascultam 45 min un pastor la radio.

De asta spuneam cindva daca lumea in Rom. in loc de a asculta KISSfm or altele... ar asculta un pastor sau preot ...s-ar cunoaste diferenta.
Am avut un sef crestin, am avut colegi crestini care nu se sfiau sa puna Biblia pe desk si sa o citeasca in pauze...Si desi aveau milioane, aplicau principile invatat in Biblie in viata de zi cu zi

Si la servici cand nu aveam de lucru ascultam sau citeam mesaje crestine.

Deci a fost un flux de informatii care l-am primit zilnic.
Acasa sotul meu fiind deja crestin puteam discuta despre asta si sa ne intarim reciporc in credinta.

Pot sa spun ca,credinta a fost ce ne-a legat cel mai mult si ne-a facut sa infringem atitea greutati.

UC, sotia ta e crestina, e credincioasa? Cum de te-a iertat?




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Draga Un Cabotin, ma bucur si eu, ca si colegele mele, de dorinta ta de a te intoarce/ apropia de Dumnezeu.

Dar vreau sa-ti spun ca statutul de imigrant nu e neaparat responsabil de practica religioasa a romanilor.Cei care sint credinciosi, vin cu Dumnezeu dupa ei, Il aduc cu ei de-acasa, or fi si care-L cauta aici si-L gasesc, sint si care vin la biserica sa-si faca relatii si sa caute ajutor, apoi ori ramin ori se indeparteaza, eu am o cunostinta care zice ca nu apuca sa mai intre-n biserica, se-ntilneste cu diversi, stau de vorba la intrare si acolo ramin toata slujba...deci depinde.Adica nu faptul ca Nord-America/diaspora are pastori buni ii face pe romani credinciosi..Pai in Ro sint sigura ca-s pastori la fel de buni, daca nu mai buni, asa cum sint preoti de exceptie pe care nu-i intilnesti in diaspora, ca sa nu mai vorbesc de marii parinti ortodocsi romani pe care-i gasesti in orice librarie.

Te intrebi ce ati putea face ca sa aveti si voi din tara acelasi spirit de practica precum in diaspora? Pai ce sa faceti? Ce se face :du-te duminica la liturhie, participa la Taine, uite ca e Postul Mare: du-te si te spovedeste si impartaseste, cumpara-ti niste carti(Biblia am inteles c-o ai) din genialii nostri Parinti (N Steinhardt, T. Paraian, Cleopa,S Rose, Sf Siluan, Serafim de Sarov si citi si mai citi, am dat doar asa, la intimplare, niste nume), ia netul si cauta si-ai sa vezi cite resurse gasesti.Adevarata bogatie spirituala n-o gasesti in diaspora, o gasesti in Ro.In diaspora sint duminica biserici deschise si cam atit.Si ai netul.

Sa te lumineze Domnul si sa te indrume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

Da, sotia mea este crestina, sper / cred ca m-a iertat.
Cu toate ca de nenumarate ori mi-a spus ca nu ma va putea ierta niciodata...
In orice caz, din nou sper ca nu m-a reprimit acasa doar ptr. ca fetita noastra sa aiba o familie, sa nu treaca prin trauma unui divort.

UC

PS. Acum am realizat ceva extraordinar.
De cand mi-am spus povestea (de cand am dat sfaturi altor femei inselate) pe acest forum, am primit nenumarate reprosuri, critici, am fost blamat, desconsiderat ca om/comportament.
Iata ca acum, aici, la Sufletul Credintei, nimeni nu ridica piatra impotriva mea. Din contra...
Inseamna ca de fapt aici este adevarata iertare?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

UC, tie iti trebuie un "parinte spiritual", un preot cu har, care sa te asculte, sa te indrume, sa te calauzeasca pe acest drum. Internetul si cartile sunt oarecum "seci" si fara "viata", mai ales daca nu ai notiunile de baza. Daca te poticnesti la un moment dat, nu intelegi ceva, cui poti cere sfat si indrumare ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

UC, tie iti trebuie un "parinte spiritual", un preot cu har, care sa te asculte, sa te indrume, sa te calauzeasca pe acest drum. Internetul si cartile sunt oarecum "seci" si fara "viata", mai ales daca nu ai notiunile de baza. Daca te poticnesti la un moment dat, nu intelegi ceva, cui poti cere sfat si indrumare ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

de acord ca iti treb un "parinte spiritual" sa fi indrumat etc, dar nu ai aceasta posibilitate 24/7 cel putin nu in Rom., dupa cate stiu eu. Aici, da, poti da oricand telefon la orice ora din zi si noapte si cineva iti raspunde si te indruma.

Un preot, nu cred ca sta sa iti explice de cine a fost scrisa Biblia si cand...si alte amanunte, cunostiinte de baza care le poti afla singur.
Internetul si cartile etc alte mijloace media nu sunt de loc seci, ori eu nu le simt asa.Sunt foarte folositoare.Cunostiintele de baza le pot afla din ele si numai cu un studiu adinc si cu rugaciuni le poti asimila.
Studiul biblic facut acasa este foarte ajutator la fel cum este si cel in grup.
Domnnul Isus spunea ca zilnic avem nevoie de hrana spirituala si rugaciune.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Un_cabotin

Da, sotia mea este crestina, sper / cred ca m-a iertat.
Cu toate ca de nenumarate ori mi-a spus ca nu ma va putea ierta niciodata...
In orice caz, din nou sper ca nu m-a reprimit acasa doar ptr. ca fetita noastra sa aiba o familie, sa nu treaca prin trauma unui divort.

UC

PS. Acum am realizat ceva extraordinar.
De cand mi-am spus povestea (de cand am dat sfaturi altor femei inselate) pe acest forum, am primit nenumarate reprosuri, critici, am fost blamat, desconsiderat ca om/comportament.
Iata ca acum, aici, la Sufletul Credintei, nimeni nu ridica piatra impotriva mea. Din contra...
Inseamna ca de fapt aici este adevarata iertare?!


va dedic aceasta melodie:
http://www.youtube.com/watch?v=fUM86eL6tVw



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

UC= Un Cabotin
UC= Un Crestin

la asta ma referam cind iti spuneam ca poate o sa ajungi sa-ti schimbi nick-ul.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

Michelle,

Spunea cineva ca erai o atee convinsa ?!
Nu-mi vine sa cred...

Cine putea sa faca aceasta schimbare in tine?

Chiar crezi ca as putea deveni Un Crestin adevarat?

Multumesc!

UC in devenire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Un_cabotin

Michelle,

Spunea cineva ca erai o atee convinsa ?!
Nu-mi vine sa cred...

Cine putea sa faca aceasta schimbare in tine?

Chiar crezi ca as putea deveni Un Crestin adevarat?

Multumesc!

UC in devenire


nu cred ca am fost atee. intodeauna am crezut intr-o forta majora, dar cel mai mult am crezut in fortele mele.
pana cand am realizat cat de limitate ne sunt puterile si mintea, cat de inselatoare ne este inima.
ar fi multe de spus...
sigur ca daca cred in D si in Cuvintul Lui nu mi-e greu sa cred in miracole. Nimic nu e prea greu pt D.
El ne poate schimba, noi suntem insa cei care ne impotrivim cu inversunare.

Domnul sa fie cu tine!

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Michelle-usa,
sint curioasa, in ce stat stai ca oamenii sint asa de credinciosi?
eu cel putin pina acuma nu am vazut pe nimeni cu biblia pe masa la servici cind am lucrat si nici sa spuna macar un doamne ajuta sau sa pomeneasca de God in vreo conversatie la servici/scoala ma refer ca daca mergi la o biserica normal ca mai auzi. Stau in Ca/ san jose

Mergi la inceput