Inscrierea in gradinite pentru anul scolar 2011 -

Inscrierea in gradinite pentru anul scolar 2011 - | Autor: andreea_seby

Link direct la acest mesaj

Inscrierea in gradinite pentru anul scolar 2011 - 2012

Adresa Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti nr. 3271 / 04.03.2011 - Precizari privind inscrierea in gradinite pentru anul scolar 2011 - 2012

Reinscrierea copiilor in gradinite se va face in perioada 4 aprilie - 29 aprilie 2011, pentru copiii care au frecventat gradinita in anul scolar 2010 - 2011.

Inscrierile copiilor vor avea loc in perioada 2 mai - 31 mai 2011.

Criteriile dupa care se vor face inscrierile copiilor sunt urmatoarele:

* domiciliul copiilor in circumscriptia scolara arondata gradinitei;
* existenta fratilor si a surorilor in aceeasi gradinita;
* copiii care provin din familii monoparentale;
* locul de munca al parintilor sau al sustinatorilor legali in apropierea gradinitei.



In perioada 31 mai - 10 iunie 2011, cererile de inscriere vor fi discutate si aprobate in cadrul Consiliului de Administratie al unitatii de invatamant. Afisarea listelor cuprinzand atat cererile aprobate, cat si cele respinse, se va face in data de 11 iunie 2011, in loc vizibil la intrarea in gradinite.

Se interzice conditionarea inscrierii / reinscrierii copiilor in gradinite de perceperea unor taxe sau sponsorizari din partea parintilor.

http://www.ismb.edu.ro/Subpagini/Retea/inscrieri%20gradinite%203271.PDF

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Asa ester in teorie,in practica este cu totul altfel,spagi mari cerute de la obraz,educatoarele care vorbesc urat cu copii,locuri limitate pentru copii nostri,conditii mai modeste(sa fiu draguta)si multe altele.Pacat ca cei care dau aceste ordine nu fac si niste vizite in gradinite sa vada cum se cer banii si cadourile de la obraz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_seby spune:

Buna Alina! Ai copilul inscris la gradinita? La ce gradinita? te-ai lovit de asemenea "cereri de la obraz?" Nu ai facut nimic in conditiile astea? Eu trebuie sa inscriu copilul la gradinita,am vrb deja cu directoarea si mi-a spus ca am locul asigurat deoarece locuiesc langa gradinita, ies din scara si dau in gradinita! Te intrebam la ce gradinita ai intampinat asemenea probleme(sa nu am si eu surprize)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Andreea eu stau in sectorul 5 ,iti las un PM cu numarul gradfinitelor sdau numele lor daca vrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_seby spune:

Dragi mamici si-a inscris cineva copilul pentru anul 2011-2012 la gradinitele de stat(In Bucuresti ma intereseaza) deci nu reinscris ci inscris?
Nu trebuie sa dati detalii la ce gradinite doar daca ati reusit sa faceti deja inscirerea?

p.s : alina eu sunt in sectorul 3 deci nu ai ajuns la gradinitele de aici multumesc pt. raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

eu mi-am reinscris copilul mare (de 4 ani jumatate) acum vreo saptamana

si am vb cu directoarea despre inscrierea celui mic.

Am aflat ca se vehiculeaza noi reglementari prin care vor fi obligati sa inscrie doar 20 copii/grupa (pana acum se puteau forma grupe de 25-30...vorbesc de aceasta gradinita din sector 6)...
si ca in aceste conditii va trebui sa redistribuie copii de la grupe de 25-30 catre grupe noi / astfel ca grupele ramase libere de la pregatitoare vor fi ocupate de copii redistribuiti

Ca un efect imediat ar fi acela ca nu vor mai ramane locuri pentru noi inscrisi..

stiti ceva despre asta?





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">pur si simplu MAMA



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_seby spune:

Mi s-ar parea absurd sa nu se faca noi grupe mici .Dar in tara noastra totul este posibil!
Si eu trebuie sa imi inscriu copilul la gradinita in grupa mica.Am vrb cu doamna directoare dar numai la telefon, nici in ziua de azi(de cand ma chinui sa o cunosc personal nu dau de dansa)! La telefon o gasesc , dar cand vreau sa o vizitez la gradinita nu o gasesc, sper sa fie o doamna corecta(desi cam greu in tara noastra)....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Dar cand o cauti de n-o gasesti? Mergi dimineata la ora 9 in timpul saptamanii, imposibil sa n-o gasesti. Poate nu saptamana asta si saptamana viitoare, dar dupa sarbatori sigur o vei gasi.
In mod normal deja la aceasta data toate gradinitle ar trebui sa aibe afisate in loc vizibil informatiile legate de inscrieri si reinscrieri: numar de locuri, criteriile de inscriere, de fapt la noi la 188 a fost afisata chiar aceasta adresa de la inspectorat plus informatii despre reinscrieri si actele necesare.
Exista gradinite care nu formeaza grupe mici. Din experienta mea de doi ani consecutivi de cautari am observat ca se intampla mai frecvent la gradinite mici cu 100-150 de locuri. Cele mari nu au aceasta problema.


www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_seby spune:

Buna mamici!
Azi am depus dosarul de inscriere in grupa mica,am fost printre primele.Mi-a spus ca am locul asigurat avand in vedere ca doar ies din scara si intru in gradinita.Nici nu are motiv sa imi respinga dosarul.Deci imi faceam probleme degeaba!

Succes tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Si eu am depus dosarul asatzi la gradinita,a fost omor,multi parinti disperati.Acum asteptam sa vedem daca ne-au admis sau nu.
Succes tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_seby spune:

Succes Alina! La noi nu a fost aglomerat dimineata la ora 8 cand am ajuns eu!

Mergi la inceput