Puiuti de Sept-Oct 2011 (33)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

ce mi-au spus mie despre pateu: ficatul proceseaza toxinele din organism, prin urmare ramane 'imbibat' de resturi toxice. papi ficat(sau pateu) deci papi toxine, dar la o adica, toate-s fierte acolo si ficatul si slanina si toate 'deseurile' si la o adica, cat pateu mancati pe saptamana? 30 gr?

cat despre continutul in vit A, 3 ounces sunt 85 grame, adica cat mananc in 2 luni.
Curiozitatea mea este: daca vit A este periculoasa in sarcina, de ce Elevitul are vit A in continut??

Dbunny si Daniel (23.11.2006)
I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

mi-e rau
si-am mancat un amarat de cartof copt simplu. si sunt varza si-s si la servici.
of of

eu eram precisa ca am avut toxmoplasma in trecut ca am avut acasa (acasa ii zic la Ro) doi pisoi. Unu mi-a murit, mai am unul, carora eu le faceam curat la lighean, dormeam cu ei etc etc. dar presupun ca fiind pisici de apartament n-au avut.

astea de la colega de casa nu le sufar. si ma enerveaza cand o vad ca le mai da drumul in casa.
i-am spus de mai multe ori dar nu pricepe....
mai uita si usa pe la bucatarie deschisa cateodata de ma apuca spumele.
oricum spal inainte tot ce folosesc, farfurii, cutite etc si tot ce mananc.
pana si bananele le spal inainte sa le decojesc.
asa-s eu paranoia

ps: stefi, ai un mp de la mine de mult timp.
vad ca nu l-ai vazut.



14+

http://www.zebraroz.ro/ - hainute copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

greu fetelor cu poftele astea - mai ales cand le duceai stindardul si inainte de sarcina! :)) eu cam ce "poftesc" dintotdeauna, poftesc si acum.
personal nu cred ca 2 felii de pate au sa il supere asa rau pe bebita daca le mancati. sa nu se manance zilnic sau o cutie, atunci cred ca e ok pb ca se aduna in timp chimicale peste chimicale. eu mai merg uneori in piata sambata dar aproape mereu plec dezamagita ca n-am ce cumpara sa zic ca e natural , mai ales pe vremea asta. aceleasi mere, rosii, castraveti de supermarket. ca sa nu mai zic - spanac in luna februarie in piata! in fine e o discutie fara final.

noi ne bucuram ca ai mei mai au casuta parinteasca a mamei si o sa il pot duce cat de cat la aer pe bebita si daca pune mama o leguma in gradina macar stiu ca nu e crescuta cu seringa.


Lori 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Dbunny, teoretic in vitamine ar trebui sa fie betacaroten, pe care corpul il transforma in vit A. Vitamina A preformata e periculoasa, poate provoca malformatii la fat, si e din produse animale.
Ce se gaseste in plante e betacaroten, nu vit A preformata.
Acum, daca poftesti pate, nu e interzis. Doar e de evitat consumul lui, mai ales in cantitati mari. Mie ficatul imi place, dar ma gandesc cu groaza ca faceam cate 1 kg odata, si cam 200-250 de grame de ficat era portia. Adevarul e ca inca nu am poftit de cand cu sarcina...

13+

Bijuteriile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caty2585 spune:

[quote]citat din mesajul lui loredanar

caty ce dragalas. :) eu trebuie sa ajung sambata viitoare la morfologia fetala si am asa niste emotii.............. parca nu a fost asa lunga asteptarea intre ecografii pana acum ! sper macar de data asta sa ne arata puta, sa il gasim sanatos si sa ne intoarcem doar cu vesti bune de la eco.
revin obsesiv si la faptul ca il simt parca prea rar pe bebita. l-am simtit clar numai de 2 ori pana acum. am luat-o iar pe ulei cu obsesiile de gravida. :)

Lori 19+



Lori,iti urez succes la eco pt sambata viitoare si asteptare usoara ca sa zic asaCate eco ai facut pana acum,ca aici se fac doar 2 iar daca vrei mai multe(3D,4D) faci la privat si costa destul
Sunt sigura ca bebe e sanatos si nu te mai ingrijora atata ca il simti rar pe babita Dupa cum ti-am mai spus,depinde de cum e situata placenta si cum se misca el,caci daca sta cu spatele la burtica ta,nu prea il simti si daca ai sa te ingrijorezi tot el o sa simta ...asa ca fii fericita si traieste fiecare clipa pe care o ai cu burtica,caci nu peste mult timp ai sa il tii in brate pe bebita
Daca crezi ca nu poti scapa de aceste obsesii de gravida,dupa cum le numesti tu,ia-ti un monitor de ascultat inimoiara,caci eu asa am facut,stiind ca nu mai mergem decat la o eco 4D(privat) pe la 30 sapt,am zis ca sa stam linistiti si sa ii ascultam macar inimioara cand ni se face dor sau cand e bebe mai puturos

Scuze ca m-am intins
tuturor


Fericita 20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

fetelor ma speriati deja cu ficatul . :)
habar n-am cat inseamna 100g de ficat. eu am mancat de vreo 2-3 ori in ultimele luni dar cate 3-4 ficatei de pui. sper ca nu o fi capat de lume.

intreba cineva astazi daca mergem la sala ( scuze nu mai retin cine ). eu nu merg dar intentionez de prin mai-iunie sa merg la pilates si la fel intentionez sa merg la Lamaze (360 lei uuuuhhhhhhh).

Lori 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

dupa o mica absenta. Am fost la tara cu familionul, Doamne, ce fain este! A alergat asta mica de numa, iar cand nu eram afara, o pierdeam prin casa, caci ai mei au un ditai casoiul. Ca bine ziceati ca o casuta cu curte e sfanta pt copii. Poti sa iesi oricand afara, nu e vorba ca "iesi la plimbare" ca la oras, poti trebalui bine merci si copilul sa stea afara. Si eu de abia astept sa avem casuta noastra
V-am citit din urma. Ma bucur pt mamicile care au simtit bebelusii in burtica si pt cele care i-au vazut "live" la eco.
La prima sarcina am avut si noi 2 pisici, mai ieseau si pe afara. Si nu am facut toxo. Tine de igiena, intr-adevar.
In alta ordine de idei, eu de abia astept Pastele, sa ne strangem cu totii la tara, ca acum casa e goala, toti sunt imprastiati.
A inceput si mie sa imi creasca burtica, nu am pus kg in plus, dar burta se umfla pur si simplu.
Va si ne mai "auzim"

de si14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

caty merci de incurajari. :)

in romania se fac excese in privinta ecografiilor si al analizelor de multe ori, insa nu toti doctorii sunt asa.

noi am facut eco la vreo 4 saptamani (in ziua in care am facut testul de sarcina am si mers la eco, dar nu s-a vazut decat saculetul), la 6 saptamani, la 13 sapt, la 16 saptamani si acum urmeaza la 21. :)

se zice ca dupa 18-19 sapt ii poti auzi inimioara cu un stetoscop obisnuit... eu am incercat dar nu am auzit nimic. am auzit ca sunt aparate de ascultat inimioara copilului insa nu ne-am permis sa dam bani pt unul.

Lori 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

HELLOOO
Eu am fost la med de fam cu rezultatul de la urina,si a zis ca ar fi o mica infectie urinara si mi-a prescris ZINNAT...a zis ca e ok in sarcina, am mai citit si eu pe net si intradevar, mai ne tratata decat lasata asa,catrece ea..dar eu nu prea am incredere in dr,cel putin in cei de aici, dar o sa ma apuc sa iau si Zinnat ce sa mai fac acuma


Zubi, mami18+
minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caty2585 spune:

Citat:
citat din mesajul lui loredanar

caty merci de incurajari. :)

in romania se fac excese in privinta ecografiilor si al analizelor de multe ori, insa nu toti doctorii sunt asa.

noi am facut eco la vreo 4 saptamani (in ziua in care am facut testul de sarcina am si mers la eco, dar nu s-a vazut decat saculetul), la 6 saptamani, la 13 sapt, la 16 saptamani si acum urmeaza la 21. :)

se zice ca dupa 18-19 sapt ii poti auzi inimioara cu un stetoscop obisnuit... eu am incercat dar nu am auzit nimic. am auzit ca sunt aparate de ascultat inimioara copilului insa nu ne-am permis sa dam bani pt unul.

Lori 19+





Da,poti asculta inimioara cu un stetoscop,trebuie insa sa te chinui sa o gasestiNoi desi avem acel aparat de ascultat inimioara,l-am folosit doar o data in ziua cand a ajuns:) Incearca sa te bucuri de sarcina si nu te stresa,gandeste pozitiv sa atragi lucruri pozitive asupra ta si a lui bebe
Este sambata asta ce vine cand mergi la eco sau cealalata pe 16.04?Ca noi mergem joi pe 14 si abia asteptNu mai am rabdare,totusi am emotii si sper sa stea de data asta sa il poata masura si sa ne poata spune daca e cu roz sau albastra sa ne apucam de cumparat

Fericita 20+ cu

Mergi la inceput