Contract de munca in strainatate

Contract de munca in strainatate | Autor: the_andreea

Link direct la acest mesaj

Buna ziua.
Am rasfoit paginile/subiectele acestei sectiuni,dar nu am gasit raspunsurile care ma intereseaza.Daca mai este pe undeva dezbatut subiectul,imi cer scuze pt deschiderea unuia nou.Daca nu,v-as ruga,daca puteti, sa ma lamuriti.
Situatia e urmatoarea:sotul lucreaza cu contract in strainatate.Si vreau sa mergem si noi,eu si copiii,sa locuim cu el.Pt copii a facut deja cerere de inscriere in sistemul de invatamant de acolo,incepand cu anul urmator.Intrebarile ar fi:
1.Cum se procedeaza cu alocatiile copiilor?Raman in tara?Sau trebuie solicitate acolo unde merg la scoala?
2.Avand in vedere contractul de munca,platile si contributiile care se opresc din salar in tara respectiva,ce se intampla daca ne intoarcem in Ro?Ma refer la CAS,pensii,somaj,in ce conditii beneficiem din nou de acestea?Ar trebui platite in paralel si in tara respectiva si in Ro?
3.Eu sunt in CIC deocamdata pana anul viitor in iulie.Daca ma angajez si eu acolo,tot cu contract, cum as putea sa-mi dau demisia de la firma la care lucrez in tara?As putea depune demisia, de ex,acum,inainte de a pleca,specificand data de incheiere a contractului de munca incepand cu iulie anul viitor si sa fie inregistrata abia atunci?(in cazul in care nu ma angajez)O trimit pe mail/posta/curierat in momentul in care imi gasesc de munca?Sau e musai sa vin personal sa rezolv,asta insemnand sa trec prin toti pasii
(cerere de reincadrare in munca,demisie,preaviz,etc)?
4.Daca intrerup CIC-ul si ma angajez acolo,mai pot beneficia de stimulentul pt intoarcere la munca inaintea implinirii celor 2 ani?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

O zi buna va doresc.


Andreea mami de Theona (27.08.2002) ,Casian (18.06.2008) si Aris (14.07.2010)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Si pe mine ma interesau in acest moment raspunsurile la aceste intrebari. Pacat ca nimeni nu a raspuns.

Fericita mamica de Tudor Andrei POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Depinde de tara unde mergi sa lucrezi. Daca e UE, e simplu. Copilul va lua alocatie din tara unde locuieste, tu vei plati in acea tara contributia pentru pensie si asigurari de sanatate. Nu mai beneficiezi de stimulentul pentru intoarcerea la serviciu inainte de cei doi ani, pentru ca nu revii la lucru in Romania.
Contributiile la fondul de pensii platite in noua tara se vor pastra in eventualitatea ca revii in Romania, deci in niciun caz nu trebuie sa platesti si in Romania.
Daca tara unde pleci e non-UE, devine complicat si nu stiu prea multe amanunte. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui the_andreea
1.Cum se procedeaza cu alocatiile copiilor?Raman in tara?Sau trebuie solicitate acolo unde merg la scoala?


daca este intr-o tara din UE atunci poate primi alocatie din tara respectiva, desigur ca cea din Romania se va sista. alocatia nu se cere la scoala, ci la organele competente.


Citat:
citat din mesajul lui the_andreea
2.Avand in vedere contractul de munca,platile si contributiile care se opresc din salar in tara respectiva,ce se intampla daca ne intoarcem in Ro?Ma refer la CAS,pensii,somaj,in ce conditii beneficiem din nou de acestea?Ar trebui platite in paralel si in tara respectiva si in Ro?

toate acestea se platesc de catre angajatorul strain in tara respectiva, daca contractul e pe bune. daca te tine buzunarul, stiam ca poti plati in paralel si in Romania chiar daca nu mai lucrezi. asta ptr cazul ca vrei sa lucrezi cativa ani in strainatate apoi sa revii in RO. dar nu stiu exact.


Citat:
citat din mesajul lui the_andreea
3.Eu sunt in CIC deocamdata pana anul viitor in iulie.Daca ma angajez si eu acolo,tot cu contract, cum as putea sa-mi dau demisia de la firma la care lucrez in tara?As putea depune demisia, de ex,acum,inainte de a pleca,specificand data de incheiere a contractului de munca incepand cu iulie anul viitor si sa fie inregistrata abia atunci?(in cazul in care nu ma angajez)O trimit pe mail/posta/curierat in momentul in care imi gasesc de munca?Sau e musai sa vin personal sa rezolv,asta insemnand sa trec prin toti pasii
(cerere de reincadrare in munca,demisie,preaviz,etc)?


aspectul acesta nu-l cunosc, iar chestia cu demisia cred ca tine de ploitica firmei unde lucrezi.



Citat:
citat din mesajul lui the_andreea
4.Daca intrerup CIC-ul si ma angajez acolo,mai pot beneficia de stimulentul pt intoarcere la munca inaintea implinirii celor 2 ani?


nici asta nu stiu.

e bine daca plecati ptr cativa ani din RO sa rezolvati aspectele importante, cum ar fi CIC-ul, contractul de munca (nu cred ca un angajator iti pastreaza locul de munca ptr ca te vei intoarce peste 4 sau 5 ani)contractele de telefonie mobila si fixa, alte contracte sau rate bancare. in special ratele daca aveti, mare grija cui lasati sa va faca plata sa fie de incredere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

demisia este un act unilateral nu are legatura cu politica firmei ca nimeni nu e angajat cu forta, daca imi dau demisia, imi dau demisia si gata...dar nu se pastreaza locul de "buna ziua", daca vrei loc de buna ziua atunci faci cere de lichidare/incheiere activitate cu preaviz si alea alea

privitor la pensii, contributii etc. acum 10 ani am muncit 6 luni in germania cu contract legal, pe vremea aia inca functionau vizele, la final cand am incheiat relatia de munca banii retinuti diin salariu mi-au fost returnati pur si simplu de la nu stiu cum ii zice la nemti
(ca am uitat) , echivalent "admin financiara" romaneasca, i-am avut in cont cam cu o saptamana inainte de incheierea perioadei contractuale...nu am facut nici o cerere..acum probabil ca daca nu intentionezi sa soliciti pensie din tara membra UE unde prestezi cred ca poti solicita returnarea respectivelor contributii...sau depinde de ce acorduri bilaterale exista

in romania poti face un contract cu casa de asigurari ...dar nu stiu amanunte, cred ca poti gasi pe siteul lor modele si explicatii

Nina, 29s+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

DACA TE POT AJUTA CU O INFORMATIE:
EU AM LUCRAT AICI PE O PERIOADA DE 5 ANI , CU CONTRACT DE MUNCA IN REGULA . ACUM SUNT IN MATERNITATE. STATUL IMI PLATESTE ALOCATIA , MAI BINE ZIS ANGAJATORUL ITI DA BANII SI STATUL LA RANDUL SAU II RAMBURSEAZA.
DESPRE CONTRACTUL DE MUNCA IN ROMANIA , IN MOMENTUL IN CARE MI-AM DAT DEMISIA , MI-AM DUS CARTEA DE MUNCA LA CASA DE PENSII DIN JUDETUL UNDE AM DOMICILIUL IN ROMANIA SI MI-AM PLATIT VECHIMEA LA UN SALARIU MEDIU PE ECONOMIE.
CAM ATAT ITI POT SPUNE.
IN CAZUL IN CARE PLECI CU CONTRACT DE MUNCA IN STRAINATATE PE O PERIOADA BINE DETERMINATA DE REGULA , LA SF CONTRACTULUI ,FIRMA DIN STRAINATATE AR TREBUI SA-TI TRIMITA IN ROMANIA TOATE TAXELE. DESPRE VECHIME AM INTELES CA SE FACE CONVERSIA.
BAFTA

mami fericita de Giuliano
https://picasaweb.google.com/102421590206055963392/02Settembre2011ProtezaGiuli
sunt baiat mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

ninapreda, cand m-am referit la politica firmei legat de demisie, am vrut sa spun ca unele firme accepta demisia cu 15 zile, altele cu 30, unele accepta posta electronica, la altele trebuie sa te prezinti cu ea in dinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

eu am inteles ce ai spus Kariguld, dar totusi demisia nu e cerere, nu are nevoie de aprobare, tine doar de vointa si intentiile angajatului, firma nu poate decat sa ia nota ... daca intre cele doua parti sunt chestiuni care necesita discutie si timp pentru lichidare atunci se pot "negocia" termenii dar cand s-a prezentat demisia nu prea mai e nimic de negociat...de obicei se discuta termenii si se negociaza si daca nu sunt favorabili angajatului acesta isi da demisia ... in cazul in care omul vrea sa inceapa treaba la noul loc de munca sau chiar nu mai poate si mai sufera sa lucreze pentru actualul angajator nici macar cele 15 zile de preaviz

Nina, 29s+,

Mergi la inceput