Floricele de liliac de mai iunie 2010! (57)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Bun gasit,
Fost-am la celebra ORL-ista, care, ca orice medic celebru, era foarte grabita!
L-a vazut pe Mateo in urechiuse, a mentionat ca are multa ceara (i-am spus ca ii fac igiena mai usor, fara betisoare, insa asta cind era sanatos, nu de cind il doar urechiusa - ma rog, cred ca am parut o mama cam iresposabila in ochii ei), m-a intrebat daca e prima otita, ne-a spus ca raspunde bine la tratament, mi-a recomandat sa facem tratamentul pina la 10 zile de tratament (si cind te gindesti ca eu am mers la ea pentru a-mi scoate antibioticul) si sa nu il spal pe cap - eu tocmai ce-i facusem aseara baita!!! Cum sa nu spal copilul pe cap 10 zile!?!?!
Ma rog, deziluzionata, dar asta e!
Sa nu mai spun cita suferinta si boala era pe holurile spitalului... pfff... acum imi doresc sa fi venit de-acolo asa cum am plecat... doar cu otita noastra congestiva...
Intre timp pe pielea mea isi face mendrele o viroza cred... de toata frumusetea. Gitul meu e rosu de il vad singura, am niste secretii nazale de ma crucesc iar urechile ma dooor... de cred ca daca m-ar vedea careva, as beneficia de acelasi diagnostic cu Mateo - dar nu ma duc sa ma mai vada nimeni, ete-asa! Ma tratez cu paracetamol si nurofen pt inflamatie... poate mai bag si niste coryzalia...

LA MULTI ANI ALINA! sa fii o mamica sanatoasa, cu copii sanatosi! Eu cred ca am facut cea mai de pret urare:).



Corina - moama, m-am zburlit toata! bag seama ca vorbim de o pasiune pentru reptile;)!

Vero - imi pare rau pentru mesele voastre! Mi-e frica sa nu degenereze la fel si ale noastre, de aceea am scos obiceiul amestecarii medicatiei in mincare, pentru moment. Il chinui si ma plinge, dar ii dau pe git, cu seringa... cum zicea Diana... ce sa fac!? si cit ii explic faptul ca il iubim si ca din dragoste facem asta pentru el!!!!

Nana - cind ajunge la voi marsupi? Ca nu am mai urmarit blogul cristinei. Noi inca ne folosim de sling. Mei-taiul e si la noi pe lista.

Of, Diana, imi pare rau pt stirea cu Hipp, tocmai azi.... dupa borcanul de ieri. Eu m-am ferit tare...

Mirela: pup si nu lasa garda! esti mai rezistenta decit crezi.
Rusinica la matusica!

Va las acum: ar mai tb sa raspund insa mi s-a trezit piciul. Doarme de la 4.30 - adica 3 ore jumate.... Ce facem la noapte?!?!




Mary, lui Mateo,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

Bilica, nu am dezvatat-o! Foarte rare sunt momentele in care adoarme singurica, insa eu noaptea daca se trezeste nu o mai pun pe picioare, o iau langa mine in pat sau adoarme la bibe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

crosetez un capitol nou

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mai_iun_2010 spune:



Urmeaza un nou capitol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Mirela cu somnul nu stiu ce sa-ti spun pt. ca si eu am ajuns sa o adorm pe Eva in carut de o vreme incoace, pt. ca nu mai reusam deloc sa o culc seara. Dar e eficient, adoarme in 5 - 10 min. Fata de 1 h - 2h si 1/2 este maaare diferenta. Plus ca am scapat de stressul culcatului. Inainte ma gandeam cu groaza ca iar trebuie sa o culc si o sa ma chinui cu orele.
De dormit in pat... ce sa spun, mie mi se pare ca Eva doarme mai prost cu mine in pat pt. ca se trezeste cand ma misc eu. Asa ca, dupa ce adoarme sau cand este aproape adormita o pun la ea in patut.
Si ORL-istii de la noi recomanda sa te stergi in urechi cu coltul de la prosop. Asa o sterg si pe Eva.

Apropos de urechi - Eva se tot scarpina cu degetele in urechi de si-a facut si cateva bubite in pavilion. Am mai fost o data pe tema asta la ORL si mi-a spus ca nu e nimic. Eu tot spun ca e de la dinti. Dar momentan nu mai avem dintisori noi la orizont. Mai face vreun bebe asa? Ce as putea face?

Mary sanatate multa si tie si lui Mateo. Nu cred ca e problema daca nu il speli pe cap 10 zile, ca nu lucreaza in mina. Adevarul e ca si eu faceam otite cand eram mica si de multe ori le faceam vara cand mergeam la mare sau la strand de la apa care imi intra in urechi, combinata cu vantul. Sunt tare dureroase.

Mergi la inceput