Floricele de liliac de mai iunie 2010! (57)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Ola,

am intrat sa va salutam, sa votam, sa va multumim pt sugestiile cu "purtatoare" pt gemeni cred ca ar fi mers de minune asta vara ...acu am intrat prea tare la apa.

noi servim de obicei in parc iaurtul, momentan e ok, nu ne mozolim f tare.

mancarea nu o congelez, pregatesc pt 2 zile si gata, ce-i drept la noi totu-i la dublu.

in IOR noi iesim aproape zilnic... azi ne multumim cu iesitul prin apropiere, la ce vreme ciudata e afara.

felicitari pt dintisor Nana!

Revin tb sa servim iaurtul.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

uitati si rasnita asta

www.bizport.ro/rasnita CEREALE-pag1.html" target="_blank">rasnita


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui n_a_n_a

Avem un ditisor !!! La 11 cand am alaptat-o nu era iesit - stiu sigur, ca ma musca de fiecare data cand se satura de supt - acuma la unu, cand a cerut tzitzi iar, deja l-am simtit! Il asteptam si pe al doilea, si nu cred ca va intarzia mult .



Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
povestea stelutei de mare
pozici



FELICITARI, pt dintisor!
Si Justinei i-a iesit incisivul nr 8.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Lena, Sorana, Lumy, Alina multumim pentru felicitari !

Ta-na-na-na!!! Avem si al doilea dintisor !!! La cinci cand am verificat era doar unul, acuma la opt l-am depistat si pe al doilea!

WE placut !



Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
povestea stelutei de mare
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


n_a_n_a asa repede si al doilea dinte, la numai cateva ore?! Bravo! Sa iasa si ceilalti la fel de repede si fara durere!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Adelina, FELICITARI ptr DINTISORII !!!!!!
Sa creasca albi si sanatosi!

Cum reactioneaza cei mici cand vad catei/pisici?

Sabina este super incantata, rade de se prapadeste, are un ras specific ptr ei.
Ii e teama sa se apropie insa daca pun eu mana pune si ea.
Eu asa i-am crescut si pe baieti, sa iubeasca si sa respecte animalele.

E incantata si cand ii vede pe geam sau prin vitrine (pet shop-uri)





Ioana & Arturicii'SIn limba ta ti-e dor de mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Nana felicitari Adelinei pt. primul dintisor!!!
He, he i-ati asteptat ce i-ati asteptat, dar acum vad ca se inghesuie! Felicitari si pentru al doilea!

Camelia interesanta reteta, insa nu prea stiu ce sa spun de usturoiul acela crud. Nu o fi prea mult pt. stomacelele lor?
Vacanta placuta!!!

Ioana Eva e innebunita dupa caini (pisici nu a prea vazut, decat intr-o vizita una speriata si ascunsa dupa perdea; din acest motiv nu a prea impresionat-o). Da din maini, se agita in carut, vrea sa se duca dupa ei, scoate sunete de bucurie. Si daca e pe jos, ma trage sa mergem la catei. Dar cum noi nu am iantalnit decat catei maidanezi pana acum, normal ca nu am lasat-o sa puna mana pe ei. Si se supara ca nu o las sa se apropie, se da cu fundul de pamant... jale mare. Ce m-a amuzat, zilele trecute era televizorul deschis si ea cu ochiii lipiti. Cand, hop, apare un caine intr-o reclama. Eva sa innebuneasca... repede spre el. Dar in 5 sec. hocus-pocus cainele ...dispare. Dezamagire mare... maraiala, priviri disperate la mine...
Voi ii vedeti prin pet-shop-uri. Noi ii vedem aici pe strada ca avem 50 de caini de la noi pana la capatul strazii. Si nu exagerez. Cei de la mine din fata sunt blanzi, dar mai jos pe strada sunt foarte rai. Sunt cainii ramasi de la casele vechi care au fost prin zona si care s-au daramat. Intre timp s-au mai si inmultit, ca nu i-a sterilizat nimeni. Eu nu am curaj sa merg pe jos pe strada. M-as mai plimba si eu cu carutul ca e o zona foarte linistita. Si mie imi plac animalele, insa ar trebui gasita totusi o solutie la noi pentru cainii vagabonzi. Nu este acceptabil sa iti fie teama sa mergi pe strada din pricina lor. Sunt chiar periculosi. Cand eram gravida prin luna a noua, am zis ca nu mai conduc si merg pe jos. Si au sarit pe mine de cateva ori de am crezut ca nu mai scap (noroc cu niste muncitori pe aici). Sunt foarte periculosi si sunt salbaticiti si impartiti pe teritorii, nu sunt ca aia de prin oras. Daca le-ai incalcat teritoriul sar la atac. Din pacate nu face nimeni nimic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

buna mamici! mai beau si din cand in cand cafeaua cu foi(doar citindu va); sunt mamica lui elias(24.06.2010) si a biancai(05.06.2007); am vazut ca vorbeati de rasnita pt cereale si despre laptele de migdale;

eu am moara de macinat casnica de care sunt f multumita;o folosesc aproape zilnic pt ca lui elias ii dau piureuri din cereale macinate de mine. http://www.youtube.com/watch?v=KeZKtJEgvt4

laptele de migdale il faceam pt bianca incepand cu 13-14 luni dupa ce i am descoperit alergia la caseina (recomandat de medic homeopat)va pun cateva retete de inlocuitori de lapte cu mentiunea ca totul trebuie dat treptat si cu atentie (pt a evita eventuale alergii) iar mierea dupa 1 an:


laptele de migdale : 100 g migdale netratate,neprajite, nesarate, 1 l apa f. putin calduta (fiarta si racita), 2 linguri miere.
Pun in blender migdalele, mierea si vreo 100 ml apa. Las la mixat bine-bine.Se toarna lichidul obtinut intr-un vas, se adauga restul de apa si se amesteca bine.


Laptele de orez se gaseste la magazine cu produse naturiste sau:
1 pahar orez integral, 2 linguri nuca de cocos rasa, 2-3 linguri miere, 1 l apa calduta (fiarta si racita).
Orezul se pune la fiert in 1 l apa care clocoteste. In 35 de minute e gata. Se lasa sa se raceasca.
Dupa ce s-a racit, se pune in blender impreuna cu mierea, 50 ml apa si nuca de cocos rasa. Se mixeaza. Se pune apoi intr-un vas si se adauga restul de apa.
In blender se pot pune si fructe: visine, zmeura, afine.

.... si laptele de mei

1 cana mei, 2 linguri miere, vanilie

meiul se pune la fiert in 1,5 l apa, la foc mic(fierbe imediat).
Dupa ce a fiert, se strecoara (zeama se pastreaza) si se mixeaza bine-bine in blender.
Dupa ce se raceste, se aduaga mierea, vanilia si, treptat, amaestecansdu-se bine, zeama pastrata

din ovaz macinat se prepara un "lapte" foarte bun pt copii: cca 50 g de ovaz macinat proaspat amestecat cu ca. 1 litru apa plata se dau in fiert mestecand continuu, se lasa sa stea putin, dupa care se trec/paseaza prin sita, iese un fel de lapte pe care i-l dai in biberon.

Un bun inlocuitor de lapte este urmatoarea reteta: grau, migdale, apa plata, miere. Iei migdale decojite (le inmoi in apa ca sa le decojesti usor, ai grija sa gasesti soiuri netratate si care sa nu fie amare) pe care le razi pe o razatoare foarte fina, o portie inseamna vreo 10 migdale. In fiecare seara macini proaspat 2 linguri de grau (macinate fin) pe care le amesteci cu putina apa plata, le acoperi si le lasi peste noapte in bucatarie. Dimineata amesteci graul acesta cu migdalele rase proaspat, apa plata si ceva miere de albine (in caz ca o tolereaza , testeaza cu grija), din cea de calitate, centrifugata la rece. Ai grija sa obtii o consistenta nici prea fluida, nici prea groasa, asa incat sa o poata lua din biberon.


sper sa va fie de folos!

CRISTINA , BIANCA(05.06.2007) si ELIAS(24.06.2010)
www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!
www.inimacopiilor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Onana eu as veni prin IOR, daca e frumos. Nu stau prin zona, dar fac o deplasare. Mi-ar placea sa ma intalnesc si cu alte mamici de aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

la retetele de mai sus trebuie atentie la o eventuala intoleranta la gluten(scaune moi dupa masa)

CRISTINA , BIANCA(05.06.2007) si ELIAS(24.06.2010)
www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!
www.inimacopiilor.ro

Mergi la inceput